The Best of… Wybiegi wielbłądowatych w oliwskim zoo

W naszym cyklu, który skupia się na najlepszych – naszym zdaniem – aspektach różnych polskich ogrodów zoologicznych napisaliśmy już o wybiegu wari rudych we Wrocławiu, basenie uchatek kalifornijskich w Opolu czy o kolejce w Nowym Zoo w Poznaniu. Dzisiaj postanowiliśmy napisać o wybiegach, na których mieszkają wielbłądowate w oliwskim zoo.

U wielbłądów jak na wolności

Wybiegi wielbłądowatych w Oliwie to ogromne tereny przypominające rejony, w których naturalnie żyją te zwierzęta. Idąc na prawo od wejścia do ogrodu, po minięciu kotów i gibonów dojdziemy do baktrianów. Ogromną zaleta ich wybiegu jest to, że zwierzęta nie są odgrodzone od zwiedzających niczym, poza fosą. Można podejść do nich bardzo blisko i nie tylko od frontu wybiegu, ale także od tyłu, gdzie mają ustawiony paśnik. Doskonale obserwuje się baktriany wcinające śniadanie, trzeba jednak pamiętać, żeby nie podchodzić zbyt blisko i nie karmić ich samemu!

Do baktriana można podejść naprawdę blisko!

Do baktriana można podejść naprawdę blisko!

Wybieg baktriaów świetnie prezentuje się także zimą

Wybieg baktrianów świetnie prezentuje się także zimą

Kawałek dalej miniemy lamy i alpaki. Choć te zwierzęta są dużo bardziej pospolite, ich ekspozycja także robi wrażenie – duże tereny, jakie maja do dyspozycji sprawiają, że ogląda się je prawie jak na wolności.

Alpaki podczas śniadania na swoim wybiegu

Alpaki podczas śniadania na swoim wybiegu

Najlepiej jednak prezentuje się wybieg dromaderów. Wysoka skarpa, którą można obejść tak, aby oglądać zwierzęta z trzech stron robi ogromne wrażenie.

Wybieg dromaderów widziany od strony takinów

Wybieg dromaderów widziany od strony jaków

Wybieg oddzielony jest od zwiedzających niewielkim murkiem i pastuchem elektrycznym. Ogrodzenie zostało zdemontowane w roku 2004 – od tamtego czasu wielbłądy wydeptały sobie na wybiegu ścieżki i uczyniły z niego niemalże „pustynny” teren. Funkcja obecnego ograniczenia jest zgoła inna, niż mogłoby się wydawać. Na początku bowiem, kiedy pastucha jeszcze nie było, wielbłądy pozostawały na swoim wybiegu, za to wchodzili na niego… zwiedzający! Zwierzakom nadal nie w głowie wychodzenie na ścieżki – mamy nadzieję, że zwiedzającym również 🙂

Dromadery przy śniadaniu

Dromadery przy śniadaniu

Wybieg dromaderów w Oliwie

Wybieg dromaderów w Oliwie

Oczywiście, w oliwskim zoo są też dziesiątki innych rzeczy, dla których warto tam pojechać. My uważamy jednak, że wybiegi wielbłądowatych są jednym z najlepszych rozwiązań w tym ogrodzie. Zwierzęta mają duży teren, który przypomina nam warunki naturalne, widać, że czują się na nim bardzo dobrze. Poza tym dla zwiedzającego oglądanie zwierząt z tej perspektywy to gratka – owszem, możemy wdrapać się na skarpę (z niej blisko do tygrysów i niedźwiedzi), ale przede wszystkim można stanąć niemalże twarzą w twarz z wielbłądem i przekonać się, jak ogromnym jest zwierzęciem. Polecamy!

Dromader prawie jak z "Gwiezdnych wojen"!

Dromader prawie jak z "Gwiezdnych wojen"!

Reklamy

2 comments on “The Best of… Wybiegi wielbłądowatych w oliwskim zoo

  1. Wybiegi wielbłądowatych w oliwskim zoo to faktycznie robią pozytywne wrażenie, jednak ich sprzątania, zwłaszcza wybiegu dromaderów do łatwych nie należy… 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s