„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w trzydziestym ósmym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

1. Życzliwek wyjechał z wrocławskiego zoo.

Wrocławskie zoo opuścił Życzliwek – urodzony 21 listopada zeszłego roku osioł Poitou.

Życzliwek jeszcze na wybiegu we wrocławskim zoo

Skończył osiem miesięcy, co dla osłów Poitou oznacza, iż matka przestaje karmić mlekiem swojego potomka, dlatego też koniecznym jest znalezienie nowego miejsca dla dojrzałego już samca. Życzliwka wysłano więc w Karkonosze, na Przełęcz Kowarską, gdzie znajduje się farma końska.
Fotorelację z podróży Życzliwka można zobaczyć tutaj.

Co ciekawe, choć wrocławskie zoo straciło Życzliwka, to we Wrocławiu możemy zobaczyć jeszcze jednego – innego – Życzliwka :).

Życzliwek - jeden z wrocławskich krasnali - i Tadziu

Tego Życzliwka możemy zobaczyć na wrocławskim rynku.

2. Imprezy, wydarzenia, konkursy!

PRZYPOMNIENIA!

Przypominamy o  Letniej Akademii Zwierząt w łódzkim zoo, o której pisaliśmy pięć tygodni temu,  o akcji „Zwierzaki-cudaki” w warszawskim zoo, o której pisaliśmy cztery tygodnie temu, o pokazach filmów w Akwarium Gdyńskim (szczegóły w 35. numerze 7 Dni Zoo) oraz o konkursach zorganizowanych przez Akwarium Gdyńskie i Zoo Safari w Borysewie, o których pisaliśmy przed tygodniem.

NOCNE ZWIEDZANIE OPOLSKIEGO ZOO

Do tej pory w opolskim zoo odbyły się cztery spacery w ramach nocnego zwiedzania ogrodu – 22 czerwca, 1 lipca, 29 lipca i 5 sierpnia. Wszystkie okazały się być wielkim sukcesem – na każdym spacerze zjawiło się bardzo wielu chętnych, a impreza cieszyła się wyjątkowo dużym powodzeniem, co skłoniło dyrekcję ogrodu do zorganizowania kolejnych nocnych spacerów.
Kolejne nocne zwiedzanie  odbędzie się w dniach 26 sierpnia i 2 września o godzinie 19:00.
Rezerwacja wyłącznie telefonicznie – od 22 sierpnia w godz 7:30 do 14:30 , pod numerem 77 456 42 67 wew. 16. Z jednego połączenia można zarezerwować maksymalnie 4 wejściówki! Zwiedzanie z przewodnikiem – 6 grup po 25 osób.

WYBRANO LOGO PTASIEGO AZYLU W WARSZAWSKIM ZOO

We wtorek ogłoszono wynik na logo Ptasiego Azylu w warszawskim zoo – z kilkunastu nadesłanych propozycji wybrano projekt autorstwa znanego grafika Jerzego Desselbergera.
Co przedstawia nowe logo – trudno jednoznacznie stwierdzić – niektórzy widzą w nim gila, inni pingwina, jeszcze inni „śmieszne, grubiutkie ptasię z peerelowskim dywanikiem z tyłu głowy” (tak określił logo jeden z naszych czytelników:)), samo zoo zapewnia jednak, że chodzi po prostu o pisklę.
Takie uniwersalne!

Logo Ptasiego Azylu w warszawskim zoo

Jerzy Desselberger ma na swoim koncie dotychczas m.in. serię znaczków pocztowych: „Ptaki chronione”, „Ptaki łowne”, „Sokoły” oraz logo Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Nowa lecznica jest budowana kosztem 3,5 mln zł z funduszy unijnych na tyłach hipopotamiarni. W dotychczasowym azylu (przy ptaszarni) będą wychowywane młode, ale zdrowe ptaki. Do tej pory w azylu leczy się ok. 2,5 tys. chorych ptaków rocznie – potem wypuszcza się je na wolność. W nowej lecznicy będzie można przyjąć o wiele więcej zwierząt. Będzie gotowa pod koniec przyszłego roku.
Nowe logo pojawi się na oficjalnych dokumentach już we wrześniu.

A nam przypomniała się batalia o nowe logo dla warszawskiego zoo – pamiętacie jeszcze? :).

3. Azyl dla zwierząt zamiast Akcent Zoo?

Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na modernizację białostockiego Akcent Zoo. Miasto uznaje to za sukces, gdyż do tej pory przetarg nie cieszył się zainteresowaniem – urząd miasta ogłaszał go już dwukrotnie i nikt się do niego nie zgłaszał! Tym razem wśród zgłoszonych firm jest ponoć taka, która spełnia wszystkie wymogi przetargu, jest więc szansa, że w końcu coś się w tym temacie ruszy.
Wszystkie oferty zostaną poddane teraz ocenie formalnej i jeżeli nie będzie żadnych komplikacji to jest możliwe, że w ciągu tygodnia poznamy wykonawcę. Ten na zrealizowanie zamówienia będzie miał czas do końca maja 2012 roku.
Na modernizacją Akcent Zoo miasto chce wydać prawie 3,5 mln złotych.
Do tej pory w ramach modernizacji zoo pod koniec minionego roku wykonano zabiegi renowacyjno-konserwatorskie związane ze stawem. Zrealizowano też prace związane z podłączeniem kanalizacji, wodociągów, instalacji gazowej.
Przy okazji przetargu władze miasta wysunęły propozycje innej nazwy dla białostockiego zwierzyńca. Do tej pory był to Akcent Zoo, teraz miałby to być Azyl Zwierzęcy. Zdaniem prezydenta dotychczasowe określenie kojarzy się raczej z więzieniem dla dzikich zwierząt, a azyl byłby miejscem ratowania zwierząt, które trafią tu po jakichś wypadkach.
Co z tego wszystkiego wyjdzie – zobaczymy, my jednak mamy nieodparte wrażenie, że najlepszym rozwiązaniem byłaby jednak stopniowa likwidacja białostockiego zwierzyńca…

4. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata!

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

„Szympansie lodziarzu” z brytyjskiego zoo w Paignton, który uwielbia wcinać lody. Co ciekawe, ów szympans to tak naprawdę makak czubaty, ale o tym redaktorzy Super Expressu już chyba nie wiedzieli – a wystarczyło nieco wcześniej poczytać Fakt, w którym można było przeczytać o szympansach z oliwskiego zoo, które również wcinają lody.
W tym przypadku przynajmniej naprawdę chodziło o szympansy…

Oliwskie szympansy z "Faktu" kontra szympans-lodziarz z "Super Expressu"...

– Jednym z poznańskich słoni, który – jak donosi Fakt – będzie musiał wyjechać z Poznania przez problemy miłosne…
Nie pytajcie nas, o co chodzi, bo sami nie mamy pojęcia, skąd taki pomysł. Jak by tego brakowało, na zdjęciu w Fakcie widać Ninio, podczas gdy z Poznania wyjechać ma Yzick – ale bynajmniej nie z powodu problemów miłosnych…

Pelikanie Pelusiu z krakowskiego zoo, który okazał się być… Pelusią!
Po zamieszaniu z sępem Tellym z bydgoskiego Ogrodu Fauny Polskiej, który w Łodzi okazał się być samicą, nic nas już w tym temacie nie zdziwi… (że wspomnimy jeszcze o zmianie Hektora w Hektorkę w oliwskim zoo).
Pytanie – kto będzie następny?

Czyżby Ninio?

Swoją drogą – ciekawe jest to, że do tej pory „zmiana płci” miała raczej jednostronny charakter – samiec okazywał się być samicą…

Skandalu z lisami w Parku Jurajskim w Łebie – poszło o fatalne warunki, w jakich przetrzymywane były lisy, co zakończyło się ich wyjazdem. Można sobie tylko zadać pytanie – co robiły lisy (i co wciąż robi kilka innych gatunków zwierząt) w parku dinozaurów…

5. Zdarzyło się…

15. 08. 2010

W poznańskim Nowym Zoo urodził się jeleń baweański.

16. 08. 2010

We wrocławskim zoo urodził się hipopotam karłowaty – Euforio.

Euforio opuścił Wrocław i mieszka już w zoo w Lipsku (fot. Zoo Wrocław)

Warto przypomnieć, że Euforio dwa miesiące temu wyjechał do zoo w Lipsku.

19. 08. 2010

W toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym wykluły się pierwsze w Polsce damy niebieskobrzuche.

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Na tropie zwierzaków, czyli Mrówkojad w Poroście!

Waran działkowy, czyli bliskich spotkań z działkowymi stworami odcinek drugi

Mrówkojad w Poroście po raz drugi, czyli na tropie zwierzaków znad jeziora…

Mrówkojad na rowerowym szlaku – w trzy kościoły na południe od Koszalina…

Mrówkojad na tropie zwierzęcych motywów – plakaty filmów oscarowych

A kolejny – trzydziesty dziewiąty! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s