„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w trzydziestym szóstym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

 1. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZOO WROCŁAW

W ostatnich dniach we wrocławskim zoo urodziła się m.in. mangaba rudoczelna i zebra Chapmana.

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

W toruńskim zoo urodziła się kolejna już w tym roku alpaka.

ZOO ŁÓDŹ

Z kolei w łódzkim zoo urodziły się m.in. kanczyl malajski, kudu małe oraz dwie tamaryny białoczube.

ZOO WARSZAWA

Znamy już płeć urodzonego 1 lipca w warszawskim zoo mrówkojada olbrzymiego – to samiczka!
Rodzicami bezimiennej jeszcze samiczki mrówkojada są Yuri i Lutz. To już czwarty mrówkojad urodzony w warszawskim zoo – ale dopiero pierwsza samica!
Kilka dni temu została po raz pierwszy zważona i zaczipowana,  sprawdzono też jej płeć. Małego mrówkojada można zobaczyć przez okno pawilonu, gdyż na razie matka nie wychodzi z nim na zewnątrz.

O nowonarodzonych zwierzakach w Płocku (m.in. panda mała!) i Poznaniu napiszemy niebawem w osobnych tekstach!

2. Imprezy, wydarzenia, konkursy!

PRZYPOMNIENIA!

ZAMOJSKIE ZOO ZAMKNIĘTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH!

Przypominamy: ze względu na prowadzone prace budowlane związane z modernizacją zoo ogród zoologiczny w dniach 1-14 sierpnia 2011 roku będzie nieczynny!
Szczegóły w 34. numerze 7 Dni Zoo.

Przypominamy także o  Letniej Akademii Zwierząt w łódzkim zoo, o której pisaliśmy trzy tygodnie temu, a także o akcji „Zwierzaki-cudaki” w warszawskim zoo, o której pisaliśmy dwa tygodnie temu oraz o pokazach filmów w Akwarium Gdyńskim (szczegóły w poprzednim numerze 7 Dni Zoo).

NOWINKI Z WROCŁAWSKIEGO ZOO NA TELEFON KOMÓRKOWY

Wrocławskie zoo uruchamia specjalną darmową aplikację na dotykowe telefony komórkowe, po ściągnięciu której będziemy dostawali najświeższe, multimedialne informacje o tym, co dzieje się w ogrodzie.
Szczegóły znajdziecie tutaj.

BILET ZA KREW…

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie zachęca do oddawania krwi – dzięki współpracy z dyrekcją warszawskiego zoo każdy, kto odda krew, otrzyma m.in. kupon promocyjny do ogrodu zoologicznego upoważniający do bezpłatnego wejścia.
Szczegóły akcji tutaj.
My oczywiście zachęcamy do oddawania krwi zawsze, niemniej taki upominek zdaje się być dobrym pomysłem i świetną motywacją dla niezdecydowanych.

„MONKEY DAY” W OGRODZIE FAUNY POLSKIEJ W BYDGOSZCZY

7 sierpnia w Ogrodzie Fauny Polskiej w Bydgoszczy obchodzono tzw. „Monkey Day”, czyli małpie święto. Głównymi bohaterami całej imprezy były cztery makaki japońskie – Max, Albert, Koliko i Wobiko, czyli jedyni przedstawiciele małp w zoo.

Bydgoskie makaki

Impreza skierowana była szczególnie do rodziców z dziećmi. Jeśli najmłodsi przynieśli ze sobą kilogram owoców, mogli wchodzić za darmo.
Największą atrakcją było karmienie małp – każdy makak dostał banany, jabłka i brzoskwinie zapakowane w kartonik owinięty kolorowym papierem.

Śniadanie makaka

Podczas małpiego dnia, nie zabrakło też konkursów na temat wiedzy o małpach, gorylach i orangutanach czy wykładów o ciekawostkach z życia małp. Zbierano również datki na akcję ratowania małp.
Dzień małp to impreza wspierająca Kampanię na Rzecz Ochrony Małp Człekokształtnych.

A my przypominamy – nie licząc ogródków dziecięcych i zorganizowanych przez same ogrody akcji (jak ta powyższa) pod żadnym pozorem nie wolno dokarmiać zwierząt w zoo!

Taka tablica wisi na klatce makaków japońskich w OFP

3. Ogłoszono przetarg na budowę Afrykarium we wrocławskim zoo!

Wyjątkowo dużo dzieje się ostatnio we wrocławskim zoo – w minionym tygodniu w końcu ogłoszono przetarg na budowę Afrykarium.

Projekt Afrykarium

Prace budowlane wystartują prawdopodobnie dopiero na początku 2012 roku, a obiekt ma być ukończony w 2015 roku, kiedy zoo będzie obchodziło swoje 150. urodziny. Inwestycja ma kosztować… 387 milionów złotych! To jednak maksymalna kwota – być może przetarg wyłoni tańszego wykonawcę.
Szczegóły całej inwestycji są dostępne na stronie zoo.
Poza tym ogłoszono przetarg na budowę wybiegu dla rysi, który ma być gotowy jeszcze w tym roku, ruszyła też przebudowa starej żyrafiarni, na miejscu której powstanie pawilon i wybieg dla nosorożców indyjskich. Zwierzęta zostaną sprowadzone z Francji i Niemiec – pierwszego osobnika będzie można oglądać już w połowie przyszłego roku, drugi przyjedzie jesienią 2012., wtedy też zakończy się przebudowa całego pomieszczenia.

Czekamy niecierpliwie, zwłaszcza na Afrykarium!

4. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata!

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

Wizycie Jolanty Fraszyńskiej – nowej jurorki popularnego w pewnych kręgach telewizyjnego show o wymownej nazwie „Taniec z gwiazdami” – w warszawskim zoo! Szok po prostu! :).

– Zwierzętach z oliwskiego zoo, które podczas upałów uwielbiają wcinać… lody :).

– Raz jeszcze oliwskie zoo – tym razem dramatycznie: zaginął bowiem dwutygodniowy kondor! Co się z nim stało – nie wiadomo! Być może pożarły go mieszkające w zoo drapieżniki (np. norki amerykańskie lub kuny), mógł też paść i zostać zjedzonym przez rodziców. Śledztwo trwa…

5. Z różnych stron… – ZNAJDŹ ZWIERZAKA W DŻUNGLI!

WWF, czyli World Wildlife Fund to bodaj najbardziej znana na świecie organizacja walczącą o środowisko naturalne. Wśród licznych działań WWF jest m.in. ochrona zagrożonych gatunków i powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi. Poza tym WWF zbiera też pieniądze, żeby móc realizować te wszystkie cele.
Do wpłacania datków na rzecz WWF zachęca ostatnio wyjątkowy plakat. Oprócz wymownego hasła – ”Lasy deszczowe pokrywają zaledwie 7% naszej planety, ale żywią ponad 50% żyjących na świecie gatunków” – plakat intryguje pomysłową grafiką, zostały na nim bowiem ukryte sylwetki kilkunastu zwierząt zagrożonych wyginięciem.

Ile zwierzaków uda Wam się odnaleźć?

Nam na pierwszy rzut oka udało się odnaleźć 13 zwierzaków, po nieco dłuższej analizie – 15.

Na koniec jeszcze gratka dla miłośników kangurów – TUTAJ możecie znaleźć listę „10 najlepszych fikcyjnych kangurów”. Lista kontrowersyjna, ale sama idea zestawienia pasuje do wielu pomysłów, które pojawiały się już na Mrówkojadzie :).
Nas dziwi jednak brak tego oto kangura:

A kangur matematyczny to co?

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Budowa Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych w poznańskim Starym Zoo trwa…

A kolejny – trzydziesty siódmy! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!
My tymczasem zabieramy się za opracowywanie zaległych relacji i tekstów – ze względu na intensywność wojaży w ostatnich tygodniach mamy niestety spore zaległości!
W najbliższym czasie ukażą się m.in. relacja z Płocka, Wyspy Sobieszewskiej, Poznania a także z naszych wypraw do Porostu i Sianowa, gdzie tropiliśmy lokalną faunę :). Później także obiecane materiały o Partii Wejściowej w oliwskim zoo, kilka teksów z pogranicza zoo-kultury, recenzje filmów oraz kilka niespodzianek!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s