Nowy pawilon dla gibbonów w oliwskim zoo!

Niedawno opowiedzieliśmy Wam o tym, jak prezentowało się oliwskie zoo podczas naszej ostatniej w nim wizyty, która miała miejsce na początku lipca. Przedstawiliśmy w niej m.in. ostatnie inwestycje oliwskiego zoo oraz zapowiedzieliśmy najbliższe plany ogrodu, wśród których najważniejszym i najbliższym realizacji jest nowy pawilon dla gibbonów – i o nim opowiemy dzisiaj!

Tak prezentuje się obecny domek gibbonów

W oliwskim zoo mieszka obecnie para absolutnie fantastycznych gibbonów – Filip, samiec gibbona czarnego (Nomascus leucogenys) i Gryzelda, samica gibbona czubatego (Nomascus gabriellae).

Gibbon czarny

Gibbon czubaty

Filip urodził się w lipcu 1993 roku, natomiast Gryzelda urodziła się w kwietniu 1993 roku. Oba gibbony przybyły do Polski z moskiewskiego zoo, a do Oliwy zostały przywiezione z Warszawy.
Są wyłączone z hodowli.

Wyspa gibbonów

Wyspa gibbonów – jedno z najładniejszych miejsc w całym zoo – znajduje się za wolierami rysi i żbików (po prawej stronie od wejścia do zoo), między wybiegami wielbłądów dwugarbnych a jeleni:

Wyspa gibbonów

Wyspa gibbonów

Sama wyspa nigdy nie budziła zastrzeżeń – przeciwnie, to jeden z lepszych tego typu wybiegów w Polsce. Gibbony mają tu do dyspozycji mnóstwo miejsca i konstrukcji do wspinania i przemieszczania się z domku na wyspę. Zwierzaki bardzo chętnie wychodziły na wyspę i było widać, że świetnie się na niej czują.

Pawilon

Problemem jednak był pawilon nocno-zimowy, który najzwyczajniej w świecie był dla nich zbyt mały, nienajlepiej też korespondował z wyspą i źle prezentował się pod względem ekspozycyjnym. Dlatego też oliwskie zoo od dłuższego już czasu szukało rozwiązania tej sytuacji i przeniesienia gibbonów w inne miejsce. Na stronie wielokrotnie pisaliśmy o tym, iż wg koncepcji rozwojowej zoo gibbony jeszcze w tym roku przeniosą się z obecnego pawilonu do stojącego po drugiej stronie alejki zabytkowego starego młyna, który miał zostać przerobiony na pawilon nocny dla nich właśnie oraz dla lemurów, które miały zamieszkać na wyspie przed zoo (na tej, na której znajduje się miniaturowy model budynku dyrekcji).

Tu miały wg pierwotnej koncepcji zamieszkać lemury

Koncepcja ta jednak została zmieniona – zoo z ekspozycji lemurów na wyspie przed bramą ogrodu zrezygnowało, a stary młyn zamiast sypialną dla nich i gibbonów, stanie się… domem strachu, w którym będziemy mogli w niezwykłych warunkach oglądać m.in. pająki i nietoperze.

Stary młyn - zamiast noclegowni dla lemurów i gibbonów stanie się domem strachów!

Brzmi co najmniej intrygująco, szczegółów tej inwestycji jednak jeszcze nie ma. Jest już natomiast gotowa koncepcja nowego pawilonu dla gibbonów!

Zmiana koncepcji a także szybszy termin jej realizacji to przede wszystkim efekt nieoczekiwanego wsparcia finansowego, jakie otrzymało oliwskie zoo. Oto bowiem pod koniec marca tego roku firma AMBER GOLD przekazała na rzecz oliwskiego zoo bardzo pokaźną darowiznę.
Dzięki życzliwości Urzędu Miejskiego w Gdańsku – jednostki nadrzędnej wobec zoo – ogród mógł zagospodarować ten przekaz i zdecydowano, iż w całości pokryje on koszty nowego pawilonu dla gibbonów. Rewelacyjna sprawa, godna pochwały i naśladowania!

Opracowaniem architektonicznym nowego pawilonu gibbonów zajął się Pan Marek Nakonieczny, architekt zoo w Oliwie, dzięki któremu możemy się z Wami podzielić danymi na temat projektu pawilonu gibbonów i wizualizacjami obiektu.

Nowy pawilon gibbonów powstanie stosunkowo niedaleko obecnego – bezpośrednio przy budynku zimowiska (dawnej kuchni), tuż nad brzegiem stawu.

Projekt pawilonu gibbonów - widok zewnętrzny

Pawilon będzie miał powierzchnię około 100 m2, z czego 56 m2 przeznaczone będzie na sam wybieg wewnętrzny (ekspozycja w sezonie chłodnym). Będzie więc kilkanaście razy większy od obecnego!
Klatki hodowlane (nocne) na zapleczu zajmą około 11 m2.
Wysokość wybiegu wewnętrznego będzie wynosić między 4,75 m a 6,70 m!
Pawilon będzie miał konstrukcję szkieletową drewnianą i będzie doświetlany świetlikiem dachowym.
Okna w elewacji bocznej (docelowo pojawią się w obydwu elewacjach bocznych, gdy wyburzony zostanie barak zimowiska) służą kontaktowi wzrokowemu gibbonów z otoczeniem.
Publiczności bowiem będzie miała wgląd z zacienionego aneksu w przestrzeń wybiegu wewnętrznego poprzez dwie witryny o wysokości 2,6 m i szerokości 1,7 m każda.

Projekt pawilonu gibbonów - wizualizacja wnętrza

Zaplecze hodowlane wyposażone będzie w:
– dwie klatki o wysokości 2,7 m – 3,5 m oraz 3,5 m – 4,5 m
– przepusty dociskowe weterynaryjne na najczęściej użytkowanych przejściach gibbonów: przejściu na wybieg wyspowy i przejściu na wybieg wewnętrzny.
Obiekt został zaprojektowany zgodnie z wytycznymi koordynatora.
Stary domek gibbonów zostanie zlikwidowany, a obecny taras widokowy zostanie powiększony o wolne miejsce po domku. Do likwidacji (znacznie późniejszej) przeznaczony jest również budynek dawnej kuchni (a obecnie zimowiska), jednak póki istnieje – nie przeszkadza w powstaniu i funkcjonowaniu nowego pawilonu gibbonów. W budynku dawnej kuchni zostaną powiększone okna, aby publiczność mogła zimą oglądać w nim pelikany.

Przyznajemy, że projekt robi wrażenie – niezwykle wysokie wnętrze przywodzi na myśl wnętrze katedry i daje świetne możliwości ekspozycyjne, przede wszystkim jednak zdecydowanie poprawi warunki bytowe samych gibbonów.
Warto pamiętać, że obiekt przeznaczony jest docelowo dla pary dorosłych gibbonów i jednego młodego – zwierzęta te bowiem żyją w małych grupach liczących maksymalnie do sześciu osobników, często jednak żyją tylko w parach – i właśnie na taki wariant ich hodowli i ekspozycji zdecydowało się oliwskie zoo.

Świetny wybieg zewnętrzny już jest - nowy pawilon powstanie już niebawem!

Mieszkające obecnie w zoo gibbony najpewniej wyjadą z Oliwy do innego ogrodu, a w nowym pawilonie zamieszka para tego samego gatunku, która będzie mogła się rozmnażać, zoo chce bowiem prowadzić hodowlę gibbonów.
Nie przesądzono jednak jeszcze, jaki to będzie gatunek gibbona.

Prace budowlane ruszą w drugiej połowie września. Zimą wykonane zostanie wyposażenie budynku, a pawilon miałby być gotowy na otwarcie sezonu w 2012 roku.

A my zachęcamy do podobnych inicjatyw na rzecz ogrodów zoologicznych w Polsce –  to świetna okazja, by pomóc zrealizować konkretne inwestycje, na które nie udałoby się uzyskać wsparcia z budżetu miasta.
Wystarczy określić przeznaczenie przekazywanych pieniędzy!

(Dziękujemy serdecznie Panu Markowi Nakoniecznemu za udostępnienie danych dotyczących projektu pawilonu gibbonów oraz Pani Grażynie Naczyk z Działu Dydaktycznego oliwskiego zoo za informacje dotyczące mieszkających obecnie w zoo gibbonów).

Reklamy

3 comments on “Nowy pawilon dla gibbonów w oliwskim zoo!

  1. Najlepsze ,że gościu z Amber Gold przekazał też milion na jakiś zakon i pytają się ludzi w sondzie ulicznej czy instytucja kościelna powinna to zwrócić a jakaś babka „nie no,dla Bozi dał”. Świetne podejście w tej Polsce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s