„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w trzydziestym czwartym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

Równocześnie przypominamy, że w przygotowaniu są relacje z Oliwy, Torunia i Płocka – okazuje się, że ich opracowanie jest dużo trudniejsze, niż nam się wydawało, dlatego ich publikacja trochę się opóźnia, mamy jednak nadzieję, że przynajmniej Oliwa, Wyspa Sobieszewska i Toruń będą gotowe przed następnym numerem 7 Dni Zoo :).
Tymczasem zapraszamy na krótki przegląd zdarzeń minionego tygodnia – o tych dotyczących Płocka, Oliwy i Torunia więcej będziecie mogli przeczytać w naszych relacjach!

 1. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZOO WROCŁAW

Liczne przychówki wśród wrocławskich gadów – w ostatnim czasie urodziły się m.in. legwaniki lazurowe (Petrosaurus thalassinus), żółw sundajski oraz trzy żółwie żabuti.
Zdjęcia wszystkich młodych można zobaczyć tutaj.

ZOO SAFARI BORYSEW

W Ogrodzie Zoologicznym Safari w Borysewie urodziły się m.in. gnu brunatne, kucyk szetlandzki, owieczka somalijska i świnki wietnamskie.
Zdjęcia maluchów można zobaczyć tutaj.

ZOO ZAMOŚĆ

Najnowszym mieszkańcem zamojskiego zoo został koczkodan rudy.

ZOO KRAKÓW

22 lipca z francuskiego Zoo Parc de Tregomeur przybyła do krakowskiego zoo panda mała – jest to pierwszy przedstawiciel tego gatunku w Krakowie!
Najnowsza mieszkanka krakowskiego zoo to młoda, roczna samiczka o imieniu Lim – jej zdjęcia możecie zobaczyć tutaj.
Panda mała zamieszkała na wybiegu przy głównej alejce zoo, naprzeciwko dużego stawu.

MIESIĄC TAPIRÓW!- GDAŃSK, ŁÓDŹ, KRAKÓW

Ostatnie tygodnie to wyjątkowy wręcz wysyp przychówków wśród tapirów anta – młode tapirki urodziły się w aż trzech ogrodach zoologicznych! 8 lipca młody tapir urodził się w krakowskim zoo, 11 lipca w łódzkim zoo, a wcześniej mały tapir urodził się także w Oliwie!

Bezimienny jeszcze oliwski maluch wraz ze swoją mamą, Kleopatrą

Więcej o oliwskim maluchu napiszemy w naszej relacji z gdańskiego zoo!

O urodzonym w łódzkim zoo maluchu pisaliśmy już tydzień temu, w poprzednim numerze 7 Dni Zoo.
Samiczka urodziła się we wtorek, 12 lipca, jej rodzicami są Swen oraz Oliwia.
Przypominamy o konkursie na imię dla malucha – o szczegółach pisaliśmy przed tygodniem.

Tymczasem trzeci tego lata tapir urodził się w krakowskim zoo – 8 lipca na świat przyszedł samczyk! Zdjęcia małego tapirka można zobaczyć tutaj.
To już dziewiąte dziecko pary krakowskich tapirów! Ojciec Chaco i mama Conchita przyjechali do Krakowa z zoo w Hannoverze w styczniu 2008 roku.

2. Plany i inwestycje

ŚLĄSKIE ZOO

20 lipca w Śląskim Zoo otwarto nowy wybieg dla wydr, który znajduje się niedaleko ich starej klatki, tuż nad Łabędzim Stawem, w pobliżu wolier sów, wybiegu gepardów i budynku administracji zoo.
Na powierzchni 130m2 wykonano basen dla wydr wraz z kaskadą oraz kilkuczęściowy, częściowo ogrzewany kotnik z zamontowanymi oknami weneckimi, przez które zwiedzający mogą podglądać wydry podczas ich wypoczynku. Całość ogrodzona jest kamiennym murem oraz drewnianym płotem, częściowo przeszklonym od strony chodnika.
Na wybiegu zamieszkała para wydr – Marta i Maciek.
Nowy wybieg został sfinansowany dzięki dotacjom dwóch miast – Chorzowa i Siemianowic Śląskich, a także dzięki prywatnym darczyńcom, którzy w ubiegłym roku przyłączyli się do publicznej zbiórki pieniędzy organizowanej na terenie zoo.
Obie wydry zostały wcześniej zaadoptowane – Mackiem opiekuje się Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Marta zaś została zaadoptowana przez Radnego Sejmiku Województwa Śląskiego Michała Wójcika.
Obie wydry urodziły się w 2008 roku. Marta przyjechała do chorzowskiego zoo z Poznania, natomiast Maciek trafił do zoo w szczególnych okolicznościach – jego matkę zabili obrońcy stawów hodowlanych w okolicach Łodzi, malucha znalazła osoba prywatna i wykarmiła go butelką, a odchowaną wydrę oddała do Pogotowia Leśnego, skąd Maciek trafił do Śląskiego Zoo…

ZOO WROCŁAW

We wrocławskim zoo ruszyły prace związane z budową ekspozycji nosorożców – więcej informacji tutaj.

3. Imprezy, wydarzenia, konkursy!

ZAMOJSKIE ZOO ZAMKNIĘTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH!

Na stronie internetowej zamojskiego zoo możemy przeczytać taki oto komunikat:

Uprzejmie informujemy, że Zamojski Ogród Zoologiczny zostanie zamknięty w dniach 1-14 sierpnia 2011 roku ze względu na prowadzone prace budowlane związane z modernizacją zoo. Bardzo przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.

Dyrektor zamojskiego zoo, Grzegorz Garbuz, twierdził wcześniej, że nie będzie to potrzebne, jednak Budimex – firma wykonująca prace modernizacyjne – postanowiła, że ogród będzie od początku sierpnia przez dwa tygodnie zamknięty. Firma ma takie prawo, gdyż taki zapis znajduje się w umowie, jednak dyrekcja zoo dziwi się, że wybrano akurat taki termin – początek sierpnia to okres wakacji, gdy zoo odwiedzane jest przez wiele osób!
Co gorsza, prace modernizacyjne mają zakończyć się dopiero jesienią, a niestety trzeba liczyć się z tym, że mogą nastąpić opóźnienia, dlatego wizyta w zamojskim zoo w tym roku może nie być najlepszym pomysłem – chyba lepiej poczekać do przyszłego roku, gdy zoo będzie już „gotowe”.

Aktualny budynek wejścia głównego z salami dydaktycznymi

Więcej informacji na temat tego, co w zamojskim zoo już zrobiono i co zostanie wykonane w najbliższym czasie, znajdziecie TUTAJ.

„ZWIERZAKI CUDAKI” W WARSZAWSKIM ZOO

Fundacja Atelier razem z firmą Wacom oraz Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Warszawie zaprasza na warsztaty animacji komputerowej i warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży pt „Animacja z Bamboo”.
Warsztaty pod hasłem „Zwierzaki cudaki” odbywają się przez cały lipiec i sierpień w soboty i niedziele w godzinach 11:00 – 17:00 przed siedzibą Fundacji Panda.
Udział w warsztatach jest bezpłatny (należy oczywiście wykupić bilet do ogrodu zoologicznego). Jednorazowo w warsztatach może wziąć udział 26 osób.
Więcej informacji na ten temat tutaj.

 NOCNE ZWIEDZANIE OPOLSKIEGO ZOO

22 czerwca i 1 lipca odbyły się w opolskim zoo spacery w ramach nocnego zwiedzania ogrodu, które okazało się być wielkim sukcesem – na każdym spacerze zjawiło się ponad 200 osób, a impreza cieszyła się wyjątkowo dużym powodzeniem, co skłoniło dyrekcję ogrodu do zorganizowania kolejnych nocnych spacerów, które zaplanowano na 29 lipca i 5 sierpnia na godzinę 20.00.
Rezerwacja wyłącznie telefonicznie – od 25 lipca w godz 7:30 do 14:30, pod numerem 77 456 42 67 wew. 16. Z jednego połączenia można zarezerwować maksymalnie 4 wejściówki! Zwiedzanie z przewodnikiem – 6 grup po 25 osób.

WIELKA PANDA NA DZIESIĘCIOLECIE POLSKIEGO WWF

Z okazji 10. urodzin WWF w Polsce na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie powstała niezwykła „żywa konstrukcja” – największa panda świata!

(fot. WWF Polska)

Panda – a właściwie jej głowa – została utworzona z 300 osób, ubranych w koszulki WWF.
Panda wielka jest symbolem WWF, organizacji, która w tym roku obchodzi 50 lat istnienia.
Więcej informacji na temat całej akcji znajdziecie na stronie WWF Polska.

NOWY PRZEWODNIK PO WARSZAWSKIM ZOO

W sprzedaży jest już dostępny nowy przewodnik po warszawskim zoo, datowany na 2011 rok.
Poprzedni został wydany dwa lata temu.

15. ODCINEK „ZOO STORY” – Jak pobiera się krew u kotików?

Na stronie internetowej TVP można już zobaczyć 15. odcinek telenoweli zoologicznej „Zoo Story”, której akcja rozgrywa się we wrocławskim zoo.
Z 15. odcinka dowiemy się m.in. jak pobiera się krew u kotików?
Wszystkie odcinki „Zoo story” można zobaczyć tutaj.
Następny odcinek w sobotę o godzinie 11.50 w TVP2.

Przypominamy także o konkursie na logo Ptasiego Azylu w warszawskim zoo oraz Letniej Akademii Zwierząt w łódzkim zoo, o których pisaliśmy przed tygodniem.

4. Wieści z WAZA i EAZA…

WAZA

WAZA - logo organizacji (logotyp znajdujący się w herpetarium płockiego zoo)

Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów znane wszystkim jako WAZA obchodzi właśnie swoisty jubileusz. Tego lata organizacja ogłosiła dwusetny projekt, którego celem jest ochrona orangutanów żyjących w regionie Kinanbatangan na Borneo.
Liczba projektów, w jakie włącza się WAZA, rośnie regularnie już od kilku lat. Organizacja działa nie tylko na rzecz ochrony zagrożonych gatunków, takich jak słonie czy orangutany, ale także jednoczy światowe ogrody zoologiczne i wspiera ich działalność. Celem jubileuszowej akcji WAZA jest zwiększenie wiedzy naukowej na temat zagrożonych gatunków uwzględnionych w projekcie, zwiększenie świadomości lokalnych społeczności, ochrona siedlisk orangutanów, poprawa polityki proekologicznej w regionie oraz promowanie rozwoju gospodarczego uwzględniającego ochronę słoni i orangutanów objętych programem.

EAZA

EAZA - logo organizacji (logotyp znajdujący się w herpetarium płockiego zoo)

Na stronie EAZA ukazała się właśnie interaktywna mapa, na której zaznaczone zostały wszystkie ogrody zoologiczne będące członkami tej organizacji.
Wchodząc na mapę pod adresem www.eaza.net/membership/Pages/Members.aspx, która korzysta z platformy GoogleMaps, można w ciągu dwóch sekund trafić na stronę internetową ogrodu, na który klikniemy. Na mapie wyraźnie też możemy zobaczyć, które ogrody trwale należą do EAZA, które czasowo, a także które dopiero czekają na przyjęcie do organizacji.

Ogrody zoologiczne należące do EAZA

5. Nawałnice wyrządziły szkody w ogrodach zoologicznych w Łodzi i Krakowie

Ubiegłotygodniowe nawałnice, które przeszły nad Polską, wyrządziły szkody właściwie we wszystkich krajowych ogrodach zoologicznych, najbardziej we znaki dały się jednak placówkom w Łodzi i Krakowie.

W Łodzi ulewa zniszczyła schody łączące wybieg lwów i tygrysów, podmyte zostały także alejki w pobliżu obu tych wybiegów. Naprawy mogą kosztować nawet 150 tys. złotych.
Natomiast w krakowskim zoo wtorkowa ulewa uszkodziła drogę dojazdową do zoo, nawałnica poczyniła też niemałe szkody w samym ogrodzie, w tym w małpiarni, ptaszarni i w kotłowni.

6. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata!

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

Odkryciu nieznanej dotąd populacji gibona białolicego w Wietnamie.

Mandrylu z Chester Zoo w Wielkiej Brytanii, który… nauczył się używać gałązki do czyszczenia pazurów! Małpi pedicure, nie ma co!

Wielbłądach dwugarbnych z poznańskiego Nowego Zoo, które… wcinają polskie choinki! Nie dość, że w środku lata, to są to jeszcze polskie choinki!

To TE wielbłądy zajadają się polskimi choinkami w środku lata!

Bieliku z warszawskiego zoo, którego we wtorek wypuszczono na wolność koło Łomianek.

Ukraińskim człowieku-lwie, właścicielu ogrodu zoologicznego w Vasilyevce (południowo-wschodnia Ukraina), który… na pięć tygodni zamieszka w klatce sąsiadującej z klatką lwicy.
Wszystko oczywiście w celach badawczych!

7. Zdarzyło się…

19. 07. 2010

We wrocławskim zoo zmarł orangutan Tumku.

24. 07. 2010

Warszawskie zoo zaprezentowało swoją nową stronę internetową.

Strona warszawskiego ZOOTyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

A kolejny – trzydziesty piąty już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!
My tymczasem cały czas walczymy z opracowaniem gigantycznego materiału, jaki uzbierał się w toku naszych ostatnich wojaży – najpóźniej we wtorek ukaże się relacja z oliwskiego zoo!

Reklamy

2 comments on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. To gnu w Borysewie, to chyba gnu błękitne. Jeśli rzeczywiście brunatne, to musi to byc nowy nabytek.

  2. W Borysewie są prezentowane oba gatunki gnu. Para gnu brunatnych którą tam widziałem, rzeczywiście może być całkiem nowym nabytkiem. Może i nawet z tego roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s