Co nowego w Starym Zoo? Relacja z lipcowej wyprawy Mrówkojada

Niedawno zabraliśmy Was na wyprawę po Nowym Zoo w Poznaniu, na której byliśmy 1 lipca. Dwa dni później, 3 lipca, wybraliśmy się do Starego Zoo, w którym nie byliśmy od końca kwietnia. Jak wiele się przez ten czas zmieniło? Ano, zobaczcie sami!

Małpia kapania w Starym Zoo

Jakiś czas temu pisaliśmy o eazowskiej Kampanii na rzecz małp człekokształtnych. Ma ona na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa dotyczącej małp człekokształtnych, ich życia, ochrony a także zagrożeń ich dotyczących. Poznańskie Stare Zoo bardzo żywo się w akcję zaangażowało, co widać po wejściu do ogrodu. Do zorganizowanej z tej okazji wystawy prowadzą nas specjalne drogowskazy.

Kiedy dochodzimy do starej groty, natykamy się na szereg tablic związanych z kampanią.

Możemy na nich zobaczyć mapę pokazującą, gdzie żyją małpy człekokształtne, którymi interesuje się tegoroczny program EAZA oraz dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby przyczynić się do ochrony małp. To świetna inicjatywa, ponieważ wielu z nas na co dzień wydaje się, że w związku z tym, iż mieszkamy daleko od rejonów życia wielkich małp, mamy związane ręce. Okazuje się jednak, że takie rzeczy, jak ograniczenie kupowania produktów z olejem palmowym, niewymienianie telefonów komórkowych na coraz nowsze modele, głosowanie na „ekologiczne”partie – możemy zrobić wszyscy.

Kiedy przechodzimy dalej, natykamy się na kolejny aspekt kampanii, który niezwykle nam się podoba – figury i opisy małp. W Starym Zoo poza siamangami nie zobaczymy żadnych człękokształtnych małp, dlatego ogród prezentuje nam wizerunki także orangutana, goryla, bonobo i szympansa.

Orangutan - całkiem, całkiem...

Orangutan - całkiem, całkiem...

Szympans nawet przypomina siebie!

Szympans nawet przypomina siebie!

Tym razem bonobo można zobaczyć tylko w Starym Zoo

Tym razem bonobo można zobaczyć tylko w Starym Zoo

Goryl jak żyw!

Goryl jak żyw!

Gibbon

Któż, jak nie on, mógłby mieć zdęcie z szympansem?

Któż, jak nie on, mógłby mieć zdjęcie z szympansem?

Odrobina historii w Starym Zoo

Małpa kampania zainspirowała jednak ogród do zrobienia czegoś, co powinno zostać zrobione już dawno. Stara małpiarnia jest wszak, jak cały ogród, obiektem zabytkowym i zawsze nas rozczarowywało, że nie pokazuje się tutaj historii, jej roli, fotografii dawnych miejsc i mieszkańców. Podczas naszej ostatniej wizyty jednak okazało się, że coś zaczęło się zmieniać na lepsze. Przy starej małpiarni pojawił się szereg tablic opowiadających właśnie  o historii tego miejsca i o tym, jakie jest dziś.

Odrobina historii

Odrobina historii

To wspaniała inicjatywa, bowiem tego najbardziej nam w Starym Zoo brakowało! Mamy nadzieję, że tablice nie znikną po zakończeniu małpiej kampanii. Stare Zoo w Poznaniu to miejsce, gdzie historia polskich ogrodów zoologicznych spotyka się ze współczesnością, trudno znaleźć lepsze miejsce, w którym taka kampania byłaby bardziej trafiona. Z tablic ustawionych przy starej małpiarni dowiemy się mnóstwa informacji i dawnych mieszkańcach tego miejsca, a na podstawie fotografii porównać, jak wyglądało kilkadziesiąt lat temu – i dawniej – a jak wygląda teraz.

Stara małpiarnia - wczoraj i dziś

Stara małpiarnia - wczoraj i dziś

Nowa Smoczarnia rośnie w siłę!

Kampania na rzecz małp człekokształtnych to jednak nie wszystko, co dzieje się w Starym Zoo. Regularnie i po każdej nasze wizycie bowiem staramy się informować w naszych relacjach, jak idą postępy w budowie nowego Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych, który ma szansę być gotowym już jesienią. Mamy bardzo mieszane uczucia w odniesieniu do tego miejsca. Chociaż nie znamy się szczególnie na architekturze, wiemy, co nam się podoba, a smoczarnia – im jej więcej – podoba nam się coraz mniej. Przypomnijmy – Pawilon powstaje głównie ze względu na słynne warany z komodo zamieszkujące, jak na razie, dość skromy wybieg na lewo od małpiarni.

Tu mieszkają smoki z Komodo

Tu mieszkają smoki z Komodo

Wnętrze lokum Flores i Rinki

Wnętrze lokum Flores i Rinki

Nowa smoczarnia zaoferuje waranom iście luksusowe warunki. Co więcej, lepiej będzie wszystkim gadom, płazom i rybom, które mieszkały w budynku starej gadziarni, a teraz, na czas budowy, znajdują się na zapleczu hodowlanym. O tym, że budowa powoli zmierza w stronę końca niech świadczy fakt, że Stare Zoo kompletuje obsadę nowego budynku, a nowi lokatorzy przyjeżdżają między innymi z ogrodu w Warszawie.

A tak prezentuje się nowy obiekt na dzień 3 lipca:

Smoczarnia - wejście

Smoczarnia - wejście

Smoczarnia - sylwetka

Smoczarnia - sylwetka

Smoczarnia - widok od strony akwarium

Smoczarnia - widok od prawej strony akwarium

Smoczarnia

Smoczarnia

Smoczarnia - widok od strony wybiegu owiec kameruńskich

Smoczarnia - widok od strony wybiegu owiec kameruńskich

Rzut oka na przyszłe lokum waranów z Komodo

Rzut oka na wnętrze przyszłego lokum waranów z Komodo

Widok na stare wejście do pawilonu

Widok na stare wejście do pawilonu

Widok zza wybiegu zebu

Widok zza wybiegu zebu

Widok z lewej strony akwarium

Widok z lewej strony akwarium

Smoczarnia

Smoczarnia

My problem z nowym Pawilonem Zwierząt Zmiennocieplnych mamy jeden – najzwyczajniej w świecie się on nam nie podoba. Uważamy, że specyfika w całości zabytkowego i uroczego miejsca, jakim jest Stare Zoo w Poznaniu, powinna być podkreślana poprzez nowe inwestycje, które wtopią się w tło i nie będą zaburzać wrażenia kreowanego przez całość miejsca. Otrzymaliśmy tu jednak minisłoniarnię, która góruje nad całością ogrodu przytłaczając go i odbierając mu ogrom uroku przez dysonanse między „starym” i „nowym”…
Ale o tym pisaliśmy już tyle razy, że nie ma co się znowu powtarzać…

Młodzi w Starym Zoo

Wiemy, wiemy, narodziny w Starym Zoo nie są może spektakularne, jedna biorąc pod uwagę specyficzny charakter tego miejsca, warto wspomnieć i o nich :).
W ostatnim czasie urodził się mały osiołek:

Mały osiołek w Starym Zoo

Mały osiołek w Starym Zoo

Mały osiołek w Starym Zoo

Mały osiołek w Starym Zoo

oraz owieczki bretońskie, których młode spotykamy prawie zawsze, kiedy jesteśmy w Poznaniu:

Owce bretońskie z młodymi

Owce bretońskie z młodymi

A my mamy nadzieję, że kiedy nowa smoczarnia już powstanie, jedna z waranic „otrzyma” nowego towarzysza i wtedy będziemy cieszyć się z bardziej spektakularnych narodzin w Starym Zoo…

W ptaszarni drobne zmiany

W ptaszarni Starego Zoo nie zobaczymy już ar czy kakadu, szpaków balijskich i wąsala żółtookiego, dzioborożce trąbiące przeniesione zostały już w zeszłym roku do dużej woliery, w której w pewnością jest im dużo lepiej. Dzisiaj w ptaszarni możemy spotkać turako zielonego

Turako w ptaszarni

Turako w ptaszarni

Zagościły tam, nie wiemy jednak, na jak długo, zielononóżki, które zajęły wolierę po arach, w swoim czasie zajmowaną także przez pawie.

Zielononóżki w ptaszarni? Czemu nie...

Zielononóżki w ptaszarni? Czemu nie...

W ptaszarni można zobaczyć jeszcze nimfy, papużki faliste, błyszczaka purpurowego i kardynała dominikańskiego. I tyle zostało ze wspaniałego składu, jaki pamiętamy sprzed dwóch lat… Marzymy o tym, że pewnego dnia ktoś dostrzeże potencjał tego miejsca i przywróci mu choć odrobię dawnego uroku.

A na koniec – drobna nowość

Co nas zaskoczyło, pojawiły się w Starym Zoo „poidełka” z wodą, które latem mogą być dla zwiedzających bardzo dobrym rozwiązaniem!  W upalny dzień można się pod nim bowiem ochlapać cz napić (choć znając smak poznańskiej „kranówy” – nie polecamy…).
Niemniej – świetne rozwiązanie dla wszystkich letnich spacerowiczów!

A wszystkich, którzy będą latem w Poznaniu i znajdą choć chwilę czasu, zachęcamy do odwiedzenia Starego Zoo – może zwierząt tam już niewiele, ale jest to i tak miejsce niepowtarzalne ze względu na choćby roślinność i architekturę, które w centrum gwarnego miasta zapewni odrobinę oddechu.

Reklamy

3 comments on “Co nowego w Starym Zoo? Relacja z lipcowej wyprawy Mrówkojada

  1. Bardzo ciekawym elementem małpiej kampanii jest też waga na której można porównać swoja wagę z wagą niektórych gatunków małp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s