„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Dzisiaj z samego rana Redakcja Mrówkojada wróciła z wielkiej, tygodniowej wyprawy, podczas której odwiedziliśmy m.in. ogrody zoologiczne w Oliwie, Toruniu i – po raz pierwszy! – w Płocku!
Relacje z tych wypraw przeczytacie na Mrówkojadzie już niebawem, dziś natomiast zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w trzydziestym trzecim już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

 1. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZOO WROCŁAW

W poprzednim numerze 7 Dni Zoo pisaliśmy o przyjeździe trzech samic jelenia Alfreda, które przyjechały do Wrocławia we wtorek, 5 lipca, z ogrodu zoologicznego w Miluzie (Francja).
Zwierzęta przeszły już kwarantannę i obecnie można je zobaczyć na wybiegu w sąsiedztwie takinów.
Za jakiś czas dołączy do nich samiec.
Do tej pory ten gatunek w Polsce można było zobaczyć jedynie w poznańskim Nowym Zoo.

Jeleń Alfreda z poznańskiego Nowego ZooJeleń Alfreda z poznańskiego Nowego Zoo

ZOO KRAKÓW

Również przed tygodniem pisaliśmy o narodzinach kotowatych w krakowskim zoo (na świat przyszły para jaguarów i samiczka pantery śnieżnej), a zoo może się pochwalić kolejnymi narodzinami – w końcu czerwca wykluły się ibisy purpurowe oraz – po raz pierwszy w historii zoo! – pelikan różowy! Maluch wykluł się 23 kwietnia (musi więc mieć na imię Wojtek :)). Jego odchowem zajęła się pani Agnieszka Ochmańska, brygadzistka sekcji małp i ptaków.

ZOO ŁÓDŹ

W łódzkim zoo  we wtorek, 12 lipca, urodziła się samiczka tapira anta!
Rodzice małego tapira – samiec Swen oraz samica Oliwia – pochodzą z Niemiec i stanowią zgraną parę, ale – jak na tapiry przystało – młodym tapirem zajmuje się tylko matka, dla której jest to już piąte młode (pierwsze przyszło na świat w sierpniu 2005 roku).
Tapiry są jednym z najdłużej hodowanych gatunków łódzkim zoo – są obecne w zoo już od 50 lat. Obecnie żyją w nim cztery tapiry – dwie samice, samiec i teraz samiczka.
Małego tapira można na razie oglądać tylko za szybą w budynku słoniarni.

Konkurs na imię dla tapira!
Jak zawsze, gdy w zoo dochodzi do spektakularnych narodzin, lokalna prasa ogłasza konkurs na imię dla zwierzaka. Nie inaczej jest także i tym razem – Dziennik Łódzki w porozumieniu z zoo zorganizował konkurs na imię dla małej tapirzycy.
Warunek jest jeden – 2011 rok jest w łódzkim ogrodzie zoologicznym rokiem, w którym wszystkie nowonarodzone zwierzaki otrzymują imię rozpoczynające się na literę „C”!
Propozycje można nadsyłać na adres dydaktyka@zoo.lodz.pl lub j.barczykowska@dziennik.lodz.pl.

ZOO OPOLE

Wielkie wydarzenie w opolskim zoo – w piątek, 15 lipca, urodziła się samiczka żyrafy!
To już piąte narodziny żyrafy w Opolu w dziesięcioletniej historii eksponowania tego gatunku w opolskim zoo, ale po raz pierwszy na świat przyszła samica.
Małą żyrafą zajmują się opiekunowie, gdyż jej matka – Sisi – nie chce jej karmić. Ojcem malucha jest Oli (znany wcześniej jako Afik, który przyjechał z Holandii w 2007 roku).

Samiczka nie ma jeszcze imienia, ale według zasad wprowadzonych przez ogród, jej imię powinno zaczynać się na literę „E”. Zoo zachęca, by przesyłać propozycje imion na adres: zoo@zoo.opole.pl do niedzieli, 24 lipca.
Dla pomysłodawcy przewidziano całoroczną kartę wstępu do ogrodu zoologicznego oraz nagrody.

Kilka dni wcześniej w zoo urodziła się mara patagońska.

2. Plany i inwestycje

ŚLĄSKIE ZOO

Na środę, 20 lipca, zaplanowano otwarcie nowego wybiegu dla wydr, który znajduje się niedaleko ich starej klatki.

Tymczasem w zoo pojawiły się już nowe monety kolekcjonerskie z wizerunkami mieszkańców zoo – do tej pory można było kupić monety z wizerunkiem tygrysa, teraz można będzie kupić jeszcze monety z bizonem, lemurem, nosorożcem i niedźwiedziem. Automaty z monetami znajdują się obok bramy głównej, starego pawilonu żyraf i minizoo.

ZOO SAFARI BORYSEW

W sobotę, 16 lipca, w Zoo Safari w Borysewie otwarto wybieg surykatek.

3. Imprezy, wydarzenia, konkursy!

DZIEŃ MAŁP CZŁEKOKSZTAŁTNYCH W OLIWSKIM ZOO

Już jutro, we wtorek 19 lipca, oliwskie zoo zaprasza na Dzień Małp Człekokształtnych.
Od godziny 11.00 do 13.00 przy wybiegu szympansów czynne będzie stoisko z informacjami na temat szympansów, orangutanów i gibbonów – czyli bohaterów tegorocznej Kampanii Ratowania Małp Człekokształtnych organizowanej przez EAZA. Będą też konkursy, ciekawostki i spotkania z opiekunami tych niezwykle inteligentnych małp.
Więcej informacji o małpach człekokształtnych z oliwskiego zoo już niebawem, przy okazji naszej relacji z kilkudniowego pobytu w oliwskim zoo!

NOWY FILM PROMUJĄCY AKWARIUM GDYŃSKIE

W sieci zadebiutował spot, reklamujący Akwarium Gdyńskie, który został zrealizowany w ramach projektu BalticMuseums 2.0.
W ciągu niespełna pięciu minut poznajemy właściwie całe Akwarium i najważniejszych jego mieszkańców, a kamera podąża tropem dwójki młodocianych poszukiwaczy przygód, którzy biegają po całym Akwarium, oraz ich rodziców, którzy stracili swoje pociechy z oczu. Tym samym film nabiera dodatkowego dramatyzmu, finał jednak – i żaden to spojler – jest szczęśliwy: rodzice znajdują swoje dzieci przy jednym ze zbiorników, ale złość na młodocianych „uciekinierów” nie ma sensu – wszak przez cały czas „poznawali podwodny świat”!

Zwracamy uwagę na efekty specjalne – szczególnie na kraba pustelnika! 🙂

Przypominamy także o wydarzeniach i konkursach, o których pisaliśmy już na stronie, a które wciąż trwają!

LETNIA AKADEMIA ZWIERZĄT W ŁÓDZKIM ZOO

Łódzkie zoo przygotowało dla wszystkich specjalną letnią ofertę – w dni powszednie, przez całe wakacje (01.07 – 31.08), pracownicy Działu Dydaktycznego zapraszają na spacery po zoo. Trasę zaplanowano na ok. 75 minut.  Prowadzący przedstawiać będą ciekawostki z życia zwierząt.
W lipcu ofertę spaceru przygotowano dla odbiorców indywidualnych (spotkania o godzinie 12.00 za kasami), w sierpniu zaś dla półkolonii.
Wszelkich informacji udziela Dział Dydaktyczny.

KONKURS NA LOGO PTASIEGO AZYLU W WARSZAWSKIM ZOO

Warszawskie zoo zorganizowało konkurs na logo Ptasiego Azylu.
Główną nagrodą w konkursie jest tygodniowe szkolenie dla zwycięzcy i wyznaczonych przez niego 2-3 osób w Ptasim Azylu oraz honorowe członkostwo  Klubu Miłośników Warszawskiego ZOO (uprawniające do bezpłatnego udziału we wszystkich imprezach organizowanych w zoo, np. „Zwiedzania ZOO ciemną nocą”, stałej karty wstępu do zoo ważnej dla dwóch osób i do wielu innych przywilejów).

Projekty należy nadsyłać na adres zoo do 29 lipca. Informacja o rozstrzygnięciu konkursu na logo zostanie ogłoszona 5 sierpnia.

 Informacji dotyczących konkursu udziela sekretariat warszawskiego zoo (tel. 6196909, mail –  zoo@zoo.waw.pl).
Szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

4. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata!

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

Dwugłowym wężu albinosie z zoo w Jałcie.

Narodzinach bliźniąt orangutana borneańskiego w zoo w Hong Kongu.

„Jadowitym wężu”, którego znaleziono przed jedną z kamienic w centrum Gdyni. Jak się okazuje, wąż był nie tylko niejadowity, ale też zupełnie nieagresywny i już z całą pewnością nie trafi do oliwskiego zoo.
Sami jednak wybierzcie, który nagłówek prezentuje się lepiej :).

5. Zdarzyło się…

12. 07. 2010

W poznańskim Nowym Zoo urodził się tapir anta – Cypisek.

Cypisek

A kolejny – trzydziesty czwarty już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!
My tymczasem zabieramy się za opracowanie gigantycznego materiału, jaki uzbierał się w toku naszych zeszłotygodniowych wojaży, podczas których odwiedziliśmy m.in. ogrody zoologiczne w Oliwie, Toruniu oraz Płocku.
Prosimy zatem o cierpliwość, ale zapewniamy – będzie warto!
Na początek jednak ukaże się zapowiadana już wcześniej relacja z wizyty w poznańskim Starym Zoo, w którym byliśmy 1 lipca – do przeczytania już jutro!
Tylko na Mrówkojadzie :).

Reklamy

3 comments on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s