„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w trzydziestym drugim już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

 1. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZOO KRAKÓW

Wiosną w krakowskim zoo przyszły na świat jaguary i pantera śnieżna.
Para jaguarów urodziła się 4 maja. To pierwszy miot krakowskiej pary – cętkowanej samicy Bili i czarnego samca – Mokiego. Maluchy zaczęły pojawiać się na wybiegu w wieku 4-5 tygodni, wcześniej przebywały w kotniku, w pomieszczeniu wewnętrznym, wyłącznie pod opieką matki.
Z kolei 27 kwietnia przyszła na świat samiczka pantery śnieżnej. To już piąty miot krakowskiej pary irbisów.
Zdjęcia całej trójki można zobaczyć na stronie zoo.

ZOO WROCŁAW

Nowymi mieszkańcami wrocławskiego zoo zostały jelenie Alfreda.
Trzy samice przyjechały do Wrocławia we wtorek, 5 lipca, z ogrodu zoologicznego w Miluzie (Francja). Zwierzęta na razie będą przechodzić kwarantannę. Za jakiś czas dołączy do nich samiec.
Do tej pory ten gatunek w Polsce można było zobaczyć jedynie w poznańskim Nowym Zoo.

Jeleń Alfreda z poznańskiego Nowego Zoo

2. Plany i inwestycje

NOWE ZOO POZNAŃ

Od dzisiaj do końca sierpnia z powodu budowy drogi do Term Maltańskich zostanie zamknięta droga dojazdowa do Nowego Zoo.
Wykonawca inwestycji uzgodnił z dyrekcją zoo, że dojazd do ogrodu zoologicznego odbywać się będzie drogą prowadzącą na parking, który znajduje się nieopodal ogrodu.
Od dzisiaj inaczej będą też kursować autobusy linii nr 57 i Z – ich przystanek końcowy będzie zlokalizowany na terenie parkingu przy bramie wyjściowej.

ZOO WROCŁAW

– W Akwarium powstał nowy zbiornik – ekspozycja poświęcona faunie Oceanii. Nowopowstałe paludarium zamieszkują nie tylko ryby, ale także raki oraz gady.

– Na ulicach Wrocławia pojawił się kolejny tramwaj w barwach wrocławskiego zoo – tym razem z motywem Kampanii na Rzecz Ochrony Małp Człekokształtnych. Świetna sprawa!

– W motylarni w czterech wydrążonych pniach zamieszkały: zmrocznik gładysz, wij czerwononogi, kruszczyca wschodnioafrykańska i żuk szmaragdowy.

3. Imprezy, wydarzenia, konkursy!

LETNIA AKADEMIA ZWIERZĄT W ŁÓDZKIM ZOO

Łódzkie zoo przygotowało dla wszystkich specjalną letnią ofertę – w dni powszednie, przez całe wakacje (01.07 – 31.08), pracownicy Działu Dydaktycznego zapraszają na spacery po zoo. Trasę zaplanowano na ok. 75 minut.  Prowadzący przedstawiać będą ciekawostki z życia zwierząt.
W lipcu ofertę spaceru przygotowano dla odbiorców indywidualnych (spotkania o godzinie 12.00 za kasami), w sierpniu zaś dla półkolonii.
Wszelkich informacji udziela Dział Dydaktyczny.

KONKURS NA LOGO PTASIEGO AZYLU W WARSZAWSKIM ZOO

Warszawskie zoo zorganizowało konkurs na logo Ptasiego Azylu.
Główną nagrodą w konkursie jest tygodniowe szkolenie dla zwycięzcy i wyznaczonych przez niego 2-3 osób w Ptasim Azylu oraz honorowe członkostwo  Klubu Miłośników Warszawskiego ZOO (uprawniające do bezpłatnego udziału we wszystkich imprezach organizowanych w zoo, np. „Zwiedzania ZOO ciemną nocą”, stałej karty wstępu do zoo ważnej dla dwóch osób i do wielu innych przywilejów).

Projekty należy nadsyłać na adres zoo do 29 lipca. Informacja o rozstrzygnięciu konkursu na logo zostanie ogłoszona 5 sierpnia.

 Informacji dotyczących konkursu udziela sekretariat warszawskiego zoo (tel. 6196909, mail –  zoo@zoo.waw.pl).
Szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

4. Nowości wydawnicze

– W kasach wrocławskiego zoo pojawiła się książeczka pt. Malowanki i łamigłówki, w której znajdują się liczne ciekawostki o zwierzakach, także tych z wrocławskiego zoo, a także zagadki, kolorowanki oraz naklejki.

– Ukazał się 24-stronicowy wakacyjny dodatek do Dziennika Bałtyckiego – Przewodnik po oliwskim zoo.
W środku znajdziemy opis praktycznie wszystkich mieszkańców zoo, szereg ciekawostek o konkretnych zwierzakach oraz wielką mapę zoo.

"Przewodnik po oliwskim zoo" - wakacyjny dodatek do "Dziennika Bałtyckiego"

Świetna rzecz!

– W księgarniach pojawił się właśnie Przewodnik prawdziwych tropicieli. Lato – pierwsza z czterech części Przewodnika prawdziwych tropicieli autorstwa Adama Wajraka z rysunkami Michała Skakuja.

Adam Wajrak, "Przewodnik prawdziwych tropicieli. Lato"

Każdy kolejny tom poświęcony będzie innej porze roku.
Zanim sami opowiemy więcej o książce (jeszcze jej nie kupiliśmy, bo, póki co, czytamy Kunę za kaloryferem), oddajemy głos samemu autorowi:

Tytuł: „Przewodnik prawdziwych tropicieli. Lato”
Autor: Adam Wajrak
Wydawca: AGORA SA
Miejsce i rok wydania: Warszawa, lipiec 2011
Liczba stron: 160
Wymiary: 207×207 mm.
Cena: 24.99 – 39.99 zł, do nabycia w księgarniach oraz sklepach internetowych.

A my przy okazji zachęcamy do zajrzenia na stronę CzysteWajractwo.pl – przekonajcie się, czy też jesteście (bo my tak!) wariatami, tudzież wajratami :).

– W amerykańskich kinach zadebiutował film The Zookeeper (polski tytuł Heca w zoo) – komedia opowiadająca o perypetiach pielęgniarza w ogrodzie zoologicznym Franklin Park Zoo w Bostonie, któremu w zdobyciu ukochanej pomagają… zwierzaki z zoo!

Polska premiera 9 września – wtedy też napiszemy o filmie więcej :).

5. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata!

W minionym tygodniu mogliśmy przeczytać m.in. o:

Frustracji Thisiama – słonia indyjskiego mieszkającego obecnie w Śląskim Zoo – który ponoć cierpi z powodu braku partnerki. Dokucza mu to tak bardzo, że uszkodził barierkę i ogrodzenie, przestał reagować na komendy i polewa wszystkich wodą z trąby…
Strach się bać…

Thisiam (fot. Wojtek)

Thisiam skończył niedawno 13 lat. Urodził się w Paryżu, a do Chorzowa przyjechał w listopadzie 2009 roku. Za kilka tygodni wyjedzie do Niemiec.

Pomyśle radnego Michała Wójcika, aby wszyscy radni sejmiku województwa śląskiego adoptowali po jednym zwierzaku ze Śląskiego Zoo – wszystko po to, aby wspomóc znajdujące się w niewesołej sytuacji materialnej zoo.
Michał Wójcik, radny PiS, to na co dzień dyrektor katowickiej Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, która… sponsoruje niedźwiedzia himalajskiego. Z kolei sam radny chce zaadoptować wydrę.
Pomysł radnego Wójcika spotkał się z pozytywnym odzewem innych radnych – i to niezależnie od przynależności klubowej!
Przyczynkiem do podjęcia tej kwestii było wystąpienie Jolanty Kopiec, dyrektorki Śląskiego Zoo, o którym pisaliśmy przed tygodniem.
Nawet, jeśli pomysł radnego Wójcika to tylko efektowny gest, warto wspierać takie inicjatywy, nie mogą one jednak przesłonić faktycznego stanu rzeczy – zoo potrzebuje solidnego dofinansowania i wsparcia ze strony województwa.

Nawozowym interesie w krakowskim zoo – choć dziennikarze Gazety Krakowskiej snują domysły, że krakowskie zoo – śladem praskiego – zacznie sprzedawać odchody słoni jako… nawóz dla działkowców, sam ogród zoologiczny stanowczo taki pomysł wyklucza. Na przeszkodzie stają bowiem przepisy fitosanitarne.
Strach pomyśleć, co mogłoby na takim nawozie wyrosnąć…

– Małpich problemach w zoo – jedni naukowcy donoszą, że szympansy w niewoli mają problemy psychiczne, drudzy natomiast, że szczęśliwe orangutany w zoo żyją dłużej.
My przypominamy natomiast, że trwa Kampania na Rzecz Ochrony Małp Człekokształtnych, o której napiszemy nieco więcej już niebawem, przy okazji tekstu o Starym Zoo.

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

W warszawskim zoo urodził się mrówkojad!

Mrówkojady w akcji, Aleja Winniczków i 18 innych spostrzeżeń z naszego letniego spaceru po poznańskim Nowego Zoo

Tort z mrówkojadami

Guapa na tropie mrówek, czyli co słychać u poznańskich mrówkojadów?

A kolejny – trzydziesty trzeci już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!
My tymczasem ruszamy w tygodniową wyprawę zoologiczną po Polsce – odwiedzimy m.in. zoo w Oliwie, Toruniu oraz Płocku, dlatego też w najbliższym tygodniu na Mrówkojadzie będzie nieco spokojniej, za to po powrocie czeka Was prawdziwy wysyp relacji!

Reklamy

One comment on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s