W warszawskim zoo urodził się mrówkojad!

Ta cudowna wiadomość dotarła do nas już kilka dni temu, jednak dopiero dzisiaj warszawskie zoo postanowiło się nią oficjalnie pochwalić – oto bowiem 1 lipca na świat przyszedł mrówkojad olbrzymi!

Narodziny mrówkojada to wielkie wydarzenie w każdym ogrodzie zoologicznym – zwierzęta te są bowiem zagrożone wyginięciem, a ich rozmnażanie w niewoli nie należy do najprostszych. Tym większe zasługi dla polskich ogrodów zoologicznych – na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy są to już trzecie narodziny. Szczególne osiągnięcia ma tu warszawskie zoo, gdyż to już czwarty mrówkojad, który się w nim urodził. Stają się więc one specjalnością warszawskiego ogrodu (tu warto przypomnieć, że w latach 70-ych ogromne sukcesy hodowlane w rozmnażaniu mrówkojadów miało płockie zoo).
Maluch jest potomkiem samicy Yuri i samca Lutza, pary warszawskich mrówkojadów.
Tata małego mrówkojada, Lutz, urodził się 28 czerwca 2006 r. w Zoo w Stuttgarcie i został ojcem po raz trzeci. Mama, Yuri, urodziła się 20 maja 1996 r. w Dortmundzie i jest to jej już dziewiąte dziecko, ale czwarte, które się odchowuje – wcześniej odchowała – Termita, zwanego Terminatorem (wyjechał do Izraela), Zeta (wyjechał do Anglii) oraz Aresa, który urodził się 1 grudnia 2009 roku.

Ares i Yuri - czerwiec 2010

Jej najmłodsze dziecko, podobnie jak jego bracia, gdy podrośnie, wyjedzie do innego ogrodu zoologicznego, aby założyć własną rodzinę. Póki co jednak będzie dorastał w Warszawie – na razie jest pod stałą i bardzo troskliwą opieką mamy. Chowa go nieustannie pod ogonem lub przenosi, uczepionego na grzbiecie.
W związku z narodzinami malucha, domek mrówkojadów będzie zamknięty przez około 3-4 tygodnie.

Więcej informacji na temat malucha oraz – mamy nadzieję – jego zdjęcia, będziecie mogli znaleźć na naszej stronie już niebawem!

A tak prezentował się w kilka miesięcy po swoich narodzinach Ares – tu widoczny wraz z Yuri na zapleczu hodowlanym (czerwiec 2010):

Już niebawem także materiał o naszych poznańskich mrówkojadach, które odwiedziliśmy w ostatni piątek!

Reklamy

4 comments on “W warszawskim zoo urodził się mrówkojad!

  1. Szanowni Państwo, piszę bloga o moich obserwacjach dzikich kotów z warszawskiego ZOO i chciałabym w pewnej zakładce napisać coś o jaguarze Kalim. Czy mogłabym wykorzytać informacje o pochodzeniu tego kota, które pojawiły się na Państwa stronie? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Sylwia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s