„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w dwudziestym dziewiątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

 1. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZOO WROCŁAW

Pod koniec maja we wrocławskim zoo urodziło się osiem małych wilków. Rodzicami maluchów są Mika z Wrocławia i Maks, który przyjechał z zoo w Opolu.

Tymczasem z Wrocławia w miniony poniedziałek wyjechał hipopotam karłowaty Euforio. Udał się do zoo w Lipsku, które właśnie otwiera wielki i nowoczesny pawilon dla zwierząt tropikalnych, „Gondwana”.

Euforio opuścił Wrocław i mieszka już w zoo w Lipsku (fot. Zoo Wrocław)

Euforio urodził się 16 sierpnia 2010 roku i szybko stał się jedną z największych gwiazd wrocławskiego zoo.

ZOO ŁÓDŹ

W środę do łódzkiego zoo przyjechało dziesięć poczwarek ćmy księżycowej, które są nowymi lokatorami motylarni.

NOWE ZOO POZNAŃ

Sporo narodzin w poznańskim Nowym Zoo, w szczególności zaś w dziale kopytnych.
W ostatnich dniach urodziły się m.in. samiczkę zebry Grevy’ego, urodzoną 27 maja, która otrzymała imię Yoko (jej matką jest Yuma).

Stado poznańskich zebr powiększyło się o samiczkę Yoko

Z kolei na wybiegu łączonym, na którym mieszkają jelenie aksisy oraz antylopy nilgau, przyszło na świat aż osiem młodych aksisów i jedna antylopa nilgau. Natomiast 1 czerwca urodziła się samiczka jelenia baweańskiego. W Dziecięcym Zoo zaś 14 maja urodziła się klaczka kuca szetlandzkiego, Miśka.
Na świat przyszedł też mały makak japoński.

ŚLĄSKIE ZOO

Licznych przychówków doczekało się także Śląskie Zoo. W ostatnim czasie urodziły się m.in. trzy daniele, gwanako, dwie uistiti białouche i trzy płomykówki.
Zdjęcia wszystkich urodzonych w ostatnich tygodniach młodych można zobaczyć tutaj.
Z kolei przy stawie łabędzim, znajdującym się tuż obok budynku dyrekcji zoo,  dziko żyjąca kurka wodna doczekała się aż siedmiu piskląt.
Z kolei w pierwszych dniach czerwca do Śląskiego Zoo przyjechał młody ryś, urodzony niespełna trzy lata temu we wrocławskim zoo.

ZOO SAFARI BORYSEW

Dość nieoczekiwanym nowym mieszkańcem borysewskiego Zoo Safari został… ciemnoskóry pyton tygrysi. Jeden z największych na świecie węży do ogrodu zoologicznego trafił w wyniku… eksmisji, dokonanej przez burmistrza Dębna.
W jednym z mieszkań w Dębnie bowiem ktoś trzymał nielegalnie potężnego gada, hodowca porzucił jednak lokum z pytonem w środku i ślad po nim zaginął. Władzom Dębna nie pozostało nic innego, jak znaleźć dla gada nowego właściciela i wybór padł na Zoo Safari w Borysewie.
Nowy mieszkaniec zoo to naprawdę solidny okaz – ma ponad trzy metry długości i waży 20 kilogramów.

ZOO WARSZAWA

Wiadomo już, kiedy do warszawskiego zoo przyjedzie nowa hipopotamica – Pelagia przyjedzie do Warszawy z zoo w Hanowerze 29 czerwca.

Pelagia 26-letnia samica, która ma zostać towarzyszką pięcioletniego Hugo.

Warszawska hipopotamiarni czeka na nową lokatorkę

Tymczasem coraz lepiej mają się dwie urodzone miesiąc temu pantery śnieżne, które są wychowywane przez pracowników zoo, gdyż zostały odrzucone przez matkę.
Więcej na ich temat przeczytacie tutaj.

2. Imprezy, wydarzenia, konkursy.

NOWE ZOO POZNAŃ

Pamiętacie jeszcze wystawę fotografii zwierzaków z poznańskich ogrodów zoologicznych pod hasłem „Kto jest kim w zoo?”
Wernisaż tej wystawy odbył się na początku listopada 2009 roku – na pięknych zdjęciach mogliśmy podziwiać zwierzaki zarówno z Nowego, jak i Starego Zoo w Poznaniu.

Wystawa "Kto jest kim w zoo?" podczas ekspozycji na Rynku w Poznaniu (11.2009)

Od dłuższego już czasu wystawa wędruje po Wielkopolsce, reklamując oba poznańskie ogrody zoologiczne – w tym roku gościła już w Palmiarni, centrum handlowym, muzeum w Uzarzewie, a teraz, do końca lata, będzie gościć w Szreniawie, w Muzeum Narodowym.
Następnym przystankiem będzie w Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu, gdzie wystawa trafi we wrześniu.
Więcej o samej wystawie oraz fotografie eksponowanych na niej zdjęć znajdziecie tutaj.

Manule

ZOO WROCŁAW

W tym roku, w ramach Kampanii na Rzecz Ochrony Małp Człekokształtnych, wrocławskie zoo wzięło udział w akcji, polegającej na zebraniu 3333 euro. Jednym z pomysłów była zbiórka surowców wtórnych, a zysk ze sprzedania puszek ma zasilić konto fundacji EAZA. O akcji tej pisaliśmy już przy okazji artykułu o Małpim Tygodniu.

Plakat informujący o akcji

Tymczasem parę dni temu wrocławskie zoo wraz z ALBĄ zakończyło zbiórkę we wrocławskich szkołach i przedszkolach. Ogłoszenie wyników lada chwila!

O pozostałych wydarzeniach i imprezach pisaliśmy w weekendowym niezbędniku zoologicznym.

3. Niedźwiedzi problem

W poprzednim numerze 7 Dni Zoo pisaliśmy o tym, że dwie niedźwiedzice z leszczyńskiego minizoo – Kasia i Basia – po wielu miesiącach oczekiwania i licznych perturbacjach na sam koniec wreszcie dotarły do ośrodka rehabilitacji niedźwiedzi w niemieckim Bärenwald Müritz.

Basia i Kasia - niedźwiedzice z leszczyńskiego minizoo - od ponad tygodnia przebywają już w Niemczech!

Obie niedźwiedzice dobrze zniosły podróż i pierwsze dni w nowym miejscu. Na razie przebywają na mniejszych wybiegach adaptacyjnych (które i tak są kilka razy większe niż te w Lesznie), a za kilkanaście dni wejdą do głównej części i tam zostaną ze sobą połączone.
Pełna relacja z transportu obu niedźwiedzic i pierwszych dni ich pobytu ukaże się już wkrótce na www.bearproject.org

Tymczasem Panorama Leszczyńska, która od dłuższego już czasu opisuje losy obu niedźwiedzic, na swój sposób przedstawia całą akcję.
W artykule Niedźwiedzice dotarły do Niemiec czytamy m.in.

Niedźwiedzie są w tym kraju bardzo popularne, więc sąsiedzi zza Odry sprowadzają do siebie zwierzęta, które żyją w ciężkich warunkach w innych państwach.

Można by z tego wywnioskować, że głównym powodem, dla którego niedźwiedzice wyjechały, jest pozyskanie atrakcyjnych zwierząt za bezcen. Sprytne.
Dalej mamy atak na „ekologów”, którzy są winni śmierci trzeciej niedźwiedzicy (zawinić miała zmiana diety) oraz krytykę strony niemieckiej – Fundacji „Cztery Łapy”, która zmanipulowała całą sprawę, winą za wszystko obarczając Leszno i ZZM odpowiedzialny za niedźwiedzice.
Wg Niemców Kasia i Basia „były trzymane bez licencji”, a gdyby nie wyjazd do Niemiec „obie zamęczane niedźwiedzice musiałyby umrzeć”.
Żeby nie było wątpliwości, jakie jest podejście lokalnych mediów do sprawy, autor artykułu całą akcję pozbycia się niedźwiedzi z Leszna określa kapitulacją miasta i prezydenta Tomasza Malepszego, który uległ naciskom ekologów.
Bez komentarza. My czekamy na relację Roberta Maślaka i Agnieszki Sergiel, którzy towarzyszyli niedźwiedzicom podczas transportu i w pierwszych dniach ich pobytu w Bärenwald Müritz – ma się ona pojawić w weekend na stronie www.bearproject.org

Niedźwiedzie z Braniewa też czekają na pomoc

Problem niedźwiedzi w Polsce jest niestety znacznie większy i nie ogranicza się tylko do Leszna – sytuacja najgorsza jest w placówkach, które z ogrodem zoologicznym tak naprawdę nie mają wiele wspólnego – wspomnianym Lesznie, Korabiewicach czy Braniewie – o sytuacji tych ostatnich możecie przeczytać tutaj.
W Braniewie zostało jeszcze pięć niedźwiedzi – Wojtusia, Michał, Ewka, Gienia i Piecia, dla których również prowadzone są starania, aby znaleźć miejsce w takim azylu, jak ten, do którego trafiły Basia i Kasia z Leszna.
Mamy nadzieję, że tak się stanie – braniewski zwierzyniec odwiedzimy najpewniej latem i wiele byśmy dali, żeby przynajmniej jeden z niedźwiedzi znalazł do tego czasu lepszy dom…

4. Martwe morświny i foka w opałach!

Niewesołe wieści można przeczytać na stronie helskiego fokarium – najpierw placówka poinformowała o odnalezieniu na plaży w Niechorzu 10 czerwca martwego morświna – dorosłej samicy, która w dodatku była w zaawansowanej ciąży, co oznacza podwójną tragedię i stratę dla populacji, z kolei w sobotę, 20 czerwca, późnym wieczorem, Stacja Morska odebrała informację ze stacjonującego w porcie w Jastarni jachtu „Sopot” o pływającej w porcie foce z nadajnikiem. Foką ową okazał się Klif, który 23 maja wraz z siedmioma innymi fokami został wypuszczony do Bałtyku.
Okazało się, że głowa Klifa tkwiła uwięziona w pozostałościach skrzelowych sieci, a foka sama nie była w stanie się z niej wyplątać, przez co ta z każdym dniem coraz mocniej wpija się w skórę zwierzęcia. Niestety, gdy ekipa Stacji Morskiej wróciła, by pomóc Klifowi, ten zniknął na dobre.
Pracownicy fokarium apelują zatem o pomoc – jeśli ktokolwiek dostrzeże Klifa, proszony jest o informację pod numerami (24h) telefonów: 601 88 99 40 lub 58 6750 836.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

5. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata!

O czym mogliśmy przeczytać w minionym tygodniu? Ano, działo się, działo…
Mogliśmy przeczytać m.in. o:

„Szalonym Wózkowiczu”, który odmienił warszawskie zoo – po głośnej akcji z sierpnia zeszłego roku, gdy poruszający się na wózku inwalidzkim Marek Sołtys wypunktował wszelkie słabości warszawskiego zoo jako miejsca nieprzyjaznego niepełnosprawnym, stołeczny ogród wyciągnął wnioski i jest teraz ponoć jednym z lepiej dostosowanych pod tym względem zoologów w Polsce. Brawo!

– Lwicy, która „naprawdę chciała zjeść tego chłopca”:

Miejsce akcji – Cheyenne Mountain Zoo, USA
Bohaterowie – roczne dziecko, lwica
Akcja – ale o co chodzi? Jak dla nas to wyglądało raczej jak ziewanie, ale co tam, filmik robi furorę w sieci…
Grunt, to chwytliwy tytuł (od teraz też inaczej będziemy tytułować nasze nagrania:)).

„Letungach jawajskich” (pisownia oryginalna!) z oliwskiego zoo, które burzy się nie boją, bo żyją na Jawie, a tam przecież burze to codzienność…

Lutungi jawajskie z oliwskiego zoo

Obiecujemy od dziś nie narzekać już więcej, że burza…

– Jedenastu zwierzętach, które „robią facepalm” – potrzebny jest jakiś komentarz?

6. Zdarzyło się…

13. 06. 2010

Mrówkojad z wizytą w warszawskim zoo.

18. 06. 1930

Urodziła się Marta, aligator missisipijski z płockiego zoo, jeden z najstarszych mieszkańców europejskich ogrodów zoologicznych i niegdysiejsza gwiazda filmowa…

19. 06. 2010

Powiększyło się stado rezusów w oliwskim zoo. Wydarzenie o tyle istotne, gdyż jest to stado uratowane z austriackiego laboratorium medycznego.

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

O dziobaku (co jeździł bananem)

Co dwa mrówkojady, to nie jeden!

Weekendowy niezbędnik zoologiczny

81. urodziny najstarszego polskiego aligatora – Marty z Płocka

A kolejny – trzydziesty już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s