Weekendowy niezbędnik zoologiczny

Sezon w pełni, a to oznacza, że w polskich ogrodach zoologicznych dzieję się naprawdę dużo.
Zapraszamy na krótki przegląd weekendowej oferty wydarzeń i imprez na krajowym podwórku zoologicznym.

ŚLĄSKIE ZOO

Spotkanie z kulturą zaolziańską przed Śląskim Zoo

Pod Bramą Główną Śląskiego Ogrodu Zoologicznego trwa właśnie Dzień Zaolzia.
Impreza ma na celu przybliżenie mieszkańcom śląskiej aglomeracji kultury Polonii z Zaolzia. W programie przewidziano m.in. wystawę fotografii poświęconą historii Gorolskiego Święta oraz występ kapeli góralskiej Gorole z Zaolzia. Ponadto organizatorzy proponują zapoznanie się z historią i kulturą Polaków mieszkających w Republice Czeskiej oraz skosztowanie lokalnych przysmaków, m.in. korbacików.

Śląskie Zoo jak FC Barcelona

Natomiast jutro, w niedzielę, 19 czerwca od godziny 8.30, na Stadionie Śląskim rozegrany zostanie VIII Turniej Piłkarski o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego.
W wydarzeniu tym nie byłoby jeszcze nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, iż wśród zgłoszonych do rozgrywek drużyn jest także… ekipa Śląskiego Zoo.
Oczywiście kibicujemy wirtualnie i życzymy zwycięstwa w turnieju, już jednak planujemy, jak by tu zachęcić krajową kadrę zoologiczną do zorganizowania turnieju, w którym wzięłyby udział reprezentacje wszystkich dwunastu ogrodów zoologicznych lub przynajmniej tych, które dałyby radę skompletować kadrę.
Co myślicie o tym pomyśle? Której drużynie kibicowalibyście?

My już mamy swojego faworyta:

"ZOO-jedenastka" na Mistrzostwa Świata

ZOO ŁÓDŹ 

„Jedź na wakacje z głową!”

Jutro, czyli w niedzielę, 19 czerwca, w godzinach 12. 00 – 17. 00, Ogród Zoologiczny w Łodzi wraz z Izbą Celną w Łodzi organizuje na terenie zoo imprezę pt.„Jedź na wakacje z głową!”.

Tego dnia dowiemy się w zoo m.in. jak załatwić formalności związane z przywozem egzotycznych pamiątek, jakich pamiątek unikać, jeśli nie chcemy przechodzić przez formalności związane z przewozem i uniknąć nieprzyjemności na granicy w przypadku ich niedopełnienia.
W trakcie imprezy będzie można obejrzeć ekspozycję eksponatów CITES – torebki, portfele, buty i inne wyroby ze skór zagrożonych gatunków, figurki, szachy, biżuterię wykonane z kości słoniowej, wyroby z dzikich kotów, skorupy i inne części ciała żółwi morskich (również szylkret), produkty tradycyjnej medycyny chińskiej zawierające części zagrożonych gatunków zwierząt. Zwiedzający będą mogli obejrzeć sprzęt i wyposażenie służb celnych (m. in. psy tropiące), dowiedzieć się o zasadach wywozu i przywozu z zagranicy okazów CITES, obejrzeć pokazy żywych zwierząt objętych Konwencją Waszyngtońską.
Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych – kalamburów, zagadek (np. „Co to za zwierzę” – odgadywanie na podstawie wydawanych przez zwierzęta odgłosów), gier komputerowych („Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie  się urodziły”). Będzie też kącik plastyczny i malowanie twarzy.

„Noc Świętojańska w zoo!”

Tymczasem w piątek, 24 czerwca, w łódzkim zoo zorganizowana zostanie specjalna Noc Świętojańska!
Zwana też Nocą Sobótkową lub Nocą Kupały, obchodzona była wśród Słowian jako święto ognia i wody. Tradycyjnie obchodzi się ją w nocy z 21 na 22 czerwca, zważywszy jednak, że w tym roku wypada ona we wtorek, wybrano atrakcyjniejszy, piątkowy termin.
Łódzkie zoo postanowiło z tej okazji przygotować dla zwiedzających szereg atrakcji – pierwsze 100 osób, które wykupią specjalnie oznakowany bilet (normalny: 9 zł, ulgowy: 4, 50 zł) w kasie Ogrodu, od godz. 18. 00 będą uczestniczyły w trzygodzinnej zabawie (do godz. 21.00) i wieczornym zwiedzaniu zoo.
Będzie też można poszukać kwiatu paproci, który ma być ponoć ukryty na terenie zoo. W zoo pojawią się też Słowianie i Wikingowie.
Początek imprezy o 18.15, tuż za kasami.

Tymczasem na stronie zoo można zobaczyć relację z ubiegłotygodniowej imprezy „Czary mary – wiedzy bezmiary”, oraz wyniki konkursu fotograficznego „ZAGROŻENI W PRZYRODZIE MIESZKAŃCY ŁÓDZKIEGO ZOO”

ZOO WARSZAWA – „Gadzia Niedziela”

Jutro, czyli w niedzielę, 19 czerwca, w warszawskim zoo odbędzie się kolejna już „Gadzia Niedziela” – impreza poświęcona gadom. Tym razem hasłem przewodnim spotkania będzie „Nie porzucaj mnie przed wakacjami !” – porady hodowlane i weterynaryjne, prezentacja ciekawych gatunków gadów, pokazy i konkursy przygotowane przez Straż Miejską.
Impreza potrwa od 11.00  do 16.00.

Jeden z warszawskich gadów

Warszawskie gadziory jak malowane!

ZOO GDAŃSK-OLIWA – „Dzień Gada”

Tymczasem w poniedziałek, 20 czerwca, w godzinach od 11.00 do 14.00, w oliwskim zoo po raz pierwszy zorganizowany zostanie „Dzień gada”.
Celem imprezy jest zwrócenie uwagi na problematykę tych niezwykłych, a często słabo znanych zwierząt, które – choć fascynujące – budzą strach, a czasem nawet odrazę. „Dzień Gada” w założeniu ma mieć charakter kameralnej imprezy, podczas której pracownicy zoo chcą przedstawiać świat gadów w małym gronie zainteresowanych gości.
Będzie więc możliwość bliskiego spotkania z żółwiami, jaszczurkami i wężami, pracownicy zoo opowiedzą o gadach żyjących w Polsce i wytłumaczą, dlaczego nie wolno przywozić gadzich pamiątek z wakacji.
Więcej informacji na temat „Dnia Gada” w oliwskim zoo można znaleźć tutaj.

Krokodyl po oliwsku

ZOO OPOLE – Nocne zwiedzanie ogrodu!

Z kolei 22 czerwca o godz. 20.00 w opolskim zoo odbędzie się wspominany już przez nas w ostatnim numerze 7 Dni Zoo nocny spacer po zoo. Zwiedzanie odbędzie się z przewodnikiem, w grupach po ok. 25 osób – planowanych jest około sześciu takich grup.
Niestety, wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane.
Ceny biletów podczas wieczornego zwiedzania są takie same jak w dzień, czyli 8 złotych normalny i 5 złotych ulgowy.

Czekamy na podobne inicjatywy w innych polskich ogrodach zoologicznych.

Reklamy

3 comments on “Weekendowy niezbędnik zoologiczny

 1. Impreza związana z zwiedzaniem łódzkiego zoo, to rzecz bardzo, bardzo rzadka dlatego też nie ma mowy o ominięciu tej szansy.
  O karnetowiczach ani słowa, więc po długiej przerwie trzeba będzie zakupić znowu kupić bilet. Chyba wciąż paragony są ;).

   • Bo ja wiem czy czego tu zazdrościć…
    Łódzkie „nocne” zwiedzanie, zaczyna się o 18.00, a kończy o 21.00. I o tej porze bywa nie rzadko jeszcze trochę widno.
    W Opolu nocne zwiedzanie zaczyna się od 20.00, w stolicy też zapewne koło tej godziny.

    No ale nic. Jak jest możliwość takiego zwiedzania zoo, to nie ma co marudzić, a szansę trzeba wykorzystać. Nareszcie pojawi się porządna okazja zapytania się wprost czy jest sens pokazywać kinkażu w obecnej formie w naszym zoo. Kilkanaście lat łażenia do zoo, a kinkażu w CAŁEJ okazałości widziałem może z 3-4razy. Cały czas uważam, że PMS w sam raz nadawałby się na nieduże noktuarium. Zresztą obecnie połowa składu tego pawilonu to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s