W poznańskim Nowym Zoo padła Junga – jedna z najstarszych panter śnieżnych na świecie.

Pod koniec maja w poznańskim Nowym Zoo padła samica pantery śnieżnej – Junga – jeden z najstarszych irbisów żyjących w ogrodach zoologicznych i zarazem jedna z najstarszych mieszkanek Nowego Zoo.
11 maja skończyła 20 lat.

Junga - jesień 2010

Junga urodziła się 11 maja 1991 roku w ogrodzie zoologicznym w japońskim mieście Nagoya. Do poznańskiego Nowego Zoo przyjechała latem 1992 roku. Dołączyła do mieszkającego już w zoo dwuletniego samca o imieniu Shenzi, który wcześniej przybył do poznańskiego ogrodu z zoo we francuskiej Miluzie.
Po dwóch tygodniach obie pantery zostały ze sobą połączone i przez wiele następnych lat żyły ze sobą zgodnie w jednej wolierze, razem też sprawowały opiekę nad młodymi.
Była to sytuacja szczególna, gdyż w warunkach naturalnych pantery śnieżne to typowe samotniki. Pantery rozdzielono dopiero na starość.

Junga

Junga - pantera śnieżna z Nowego Zoo w Poznaniu

Podczas kilkunastoletniego pobytu w Nowym Zoo Junga urodziła aż dziesięć młodych, które następnie wyjeżdżały do ogrodów zoologicznych na całym świecie (m.in. do  Szwecji, Japonii na Węgry). Pierwszego przychówku doczekała się w wieku trzech lat.
Niestety, w 2009 roku zmarł Shenzi.
11 maja tego roku Junga skończyła 20 lat, stając się tym samym jedną z trzech najstarszych panter śnieżnych w europejskich ogrodach.
W naturze irbisy rzadko dożywają 15 lat, w niewoli żyją zwykle dłużej – 16-18 lat, osiągnięty przez Jungę wiek był więc jak na ten gatunek wyjątkowo sędziwy!

Junga w czasie drzemki

Niestety, dwa tygodnie po urodzinach Junga zakończyła życie.
Co więcej, Junga już od co najmniej dwóch lat nie czuła się najlepiej – miała problemy reumatyczne, nie chodziła już po konarach, większość czasu spędzała na ziemi, wciąż jednak wykazywała pewną aktywność i czasem można było ją zobaczyć, jak spaceruje po wybiegu i wnikliwie przygląda się zwiedzającym.

Junga obserwuje otoczenie

Jej ulubionym zajęciem było jednak wylegiwanie się na drewnianej półeczce umieszczonej nad wejściem do kotnika:

Wypoczynek

Jak mówią jej opiekunowie, Junga przez całe swoje życie była niezwykle łagodna i spokojna, nigdy nie było z nią żadnych problemów.

Wiosną 2010 roku Junga zamieszkała na wybiegu, na którym wcześniej przebywały pandy małe – wcześniej zajmowała wybieg, na którym obecnie przebywają rysie.

Wybieg, na którym w ostatnim roku swojego życia przebywała poznańska pantera śnieżna

Oba wspomniane wybiegi (widać je na powyższym zdjęciu) znajdują się w tzw. sektorze ssaków drapieżnych, gdzie można zobaczyć także m.in. manule, koty amurskie, żbiki czy skunksa Alberta.

Foki trzy…

Poznańskie Nowe Zoo to jedyny ogród zoologiczny w Polsce, w którym można zobaczyć foki pospolite

Tymczasem coraz lepiej w Nowym Zoo czuje się Nelly, czteroletnia samica foki pospolitej, która do Nowego Zoo przyjechała 10 maja z Frankfurtu.
Dołączyła do dwóch fok, które już wcześniej mieszkały w zoo – Maksia oraz Wiki. Wszystkie foki szybko się zaakceptowały i do tej pory nie zauważono żadnych niepokojących sytuacji między nimi.
Czy doczekamy się w Poznaniu małej foki? Kto wie, kto wie… :).

Reklamy

5 comments on “W poznańskim Nowym Zoo padła Junga – jedna z najstarszych panter śnieżnych na świecie.

  1. „Oba wspomniane wybiegi (widać je na powyższym zdjęciu) znajdują się w tzw. sektorze małych ssaków, „.

    Raczej w sektorze ssaków drapieżnych. 🙂

    • My też je bardzo lubiliśmy. Zawsze z nadzieją podchodziliśmy do woliery, w której mieszkała Junga, bo obawialiśmy się, że może jej już tam nie być. I zawsze była…

  2. I jeszcze historycznie. „Woliera pand małych” należała już kiedyś do panter, tę którą obecnie zamieszkują rysie zajmowała wtedy tygrysica. Niestety nie pamiętam co prócz tygrysa zajmowało duże klatki przed przybyciem panter.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s