Basia i Kasia – niedźwiedzice z leszczyńskiego minizoo – w piątek wyjeżdżają do Niemiec!

Stało się! Nieco ponad dwa miesiące temu pisaliśmy, że dramatyczna historia dwóch niedźwiedzic brunatnych z leszczyńskiego minizoo – Kasi i Basi – znalazła w końcu szczęśliwy finał, udało się bowiem znaleźć dla nich miejsce w azylu dla niedźwiedzi w Bärenwald Müritz w Niemczech.
Dziś już wiadomo, że obie niedźwiedzice do Niemiec wyjadą w piątek, 10 czerwca!

Basia i Kasia - niedźwiedzice z leszczyńskiego minizoo

Transport niedźwiedzic zapewniła fundacja Vier Pfoten („Cztery Łapy”), która od samego początku pośredniczyła w sprawie znalezienia nowego domu dla Kasi i Basi. Po tygodniach negocjacji udało się doprowadzić całą akcję, o której na Mrówkojadzie pisaliśmy regularnie od półtora roku, do szczęśliwego finału – 10 czerwca, o godzinie 6.30,  obie niedźwiedzice opuszczą leszczyńskie minizoo i wyjadą do ośrodka rehabilitacji niedźwiedzi w niemieckim Bärenwald Müritz. Na czas wyprowadzki obu niedźwiedzic leszczyńskie minizoo będzie zamknięte dla zwiedzających. Wszystko wskazuje na to, że klatka, w której wciąż jeszcze mieszka Basia, zostanie rozebrana, natomiast oszklona klatka, zajmowana przez Kasię, zostanie przystosowana do ekspozycji innego gatunku – najpewniej będzie nim szop pracz.
Przenosiny niedźwiedzi uzgodniono zarówno z GDOŚ w Warszawie, jak i ZZM w Lesznie, który kieruje minizoo.
Wraz z niedźwiedzicami do Niemiec pojadą także zoolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Agnieszka Sergiel i Robert Maślak, którzy od samego początku czynili starania, aby obie niedźwiedzie zostały przeniesione do jednego ze specjalnych ośrodków opieki nad niedźwiedziami.
Będą oni monitorować zachowanie obu niedźwiedzic zarówno podczas transportu, jak i podczas pierwszych dni pobytu w nowym miejscu.
Po ich powrocie na stronie www.bearproject.org ma ukazać się relacja z wyprawy do Niemiec oraz wyniki przeprowadzonych obserwacji.

Takiego widoku w Lesznie już nie zobaczymy...

A my cieszymy się, że wbrew zapowiadanym protestom lokalnych władz i niektórych mieszkańców, całą akcja znalazła szczęśliwy finał i obie niedźwiedzice znajdą wreszcie spokój w lepszym miejscu!

Bärenwald Müritz

Bärenwald Müritz to ośrodek rehabilitacji niedźwiedzi położony na północny-zachód od Berlina, 450 km od Leszna. Obecnie przebywa tam dziesięć niedźwiedzi, które mają do dyspozycji 50 tysięcy m kw!
Ośrodek został otwarty w październiku 2006, a 15 maja otwarto nową część, dzięki czemu zwiększył on swoją powierzchnię do 7,8 ha- od razu też umieszczono tam cztery nowe niedźwiedzie, które zamieszkały w nowej części – tam też zamieszkają Basia i Kasia.

Jeden z niedźwiedzi z ośrodka w Bärenwald Müritz

Niedźwiedzie mają do dyspozycji duże, naturalne wybiegi o urozmaiconej przestrzeni i fachową obsługę – można mieć zatem nadzieję, że Kasia i Basia będą się tam czuły dobrze i spędzą resztę swoich dni w warunkach, o jakich wcześniej mogły tylko pomarzyć…

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
Więcej o ośrodku rehabilitacji niedźwiedzi w Bärenwald Müritz przeczytacie tutaj.

(Dziękujemy Pani Agnieszce Sergiel i Panu Robertowi Maślakowi za wszelkie informacje przekazane w tej sprawie oraz udostępnienie materiałów ze strony bearproject.org).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s