Dziś w poznanskim Nowym Zoo otwarto dla zwiedzających Fort III

Dzisiaj – w Dzień Dziecka – w poznańskim Nowym Zoo udostępniono dla zwiedzających tzw. Fort III, należący do systemu fortyfikacyjnego Twierdzy Poznań.
Jeszcze do wczoraj był to obiekt zamknięty dla turystów, jednak dzięki staraniom Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji udało się go zamienić w otwartą atrakcję.
Pierwsze zwiedzanie już dzisiaj, w Dzień Dziecka!

Fort III znajduje się na terenie Nowego Zoo

Fort III to jeden z obiektów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Zbudowano w latach 1877-1881, obecnie zaś należy do najlepiej zachowanych, gdyż znajduje się na terenie Nowego Zoo, tym samym nie mieli tam wstępu np. złomiarze czy bezdomni, którzy przyczynili się do niszczenia pozostałych fortów.
Wejście na teren fortu znajduje się bezpośrednio naprzeciwko głównego wejścia do zoo, po prawej od parku linowego, tuż za początkowym przystankiem kolejki.

Wjazd na teren Fortu III

Fort III od dziś otwarty dla zwiedzających!

Pierwsze zwiedzanie fortu już dzisiaj, kolejne w każdą sobotę i niedzielę, a także w święta, o godz. 11, 12.30, 14, 15.40 i 17.
Żeby jednak wejść na teren fortu, najpierw trzeba kupić bilet do Nowego Zoo, a następnie tuż przy przystanku kolejki, gdzie znajduje się punkt sprzedaży biletów do fortu, zakupić jeszcze wejściówki do fortu (8 zł normalny i 6 ulgowy).
Natomiast w najbliższy weekend, 4 i 5 czerwca, za bilet wstępu do fortu zapłacimy tylko połowę ceny, gdyż twierdza jest jedną z atrakcji uczestniczących w akcji „Poznań za pół ceny”. Natomiast dzisiaj – 1 czerwca – z okazji Dnia Dziecka wszystkie dzieci wchodzą do Fortu za darmo.
Zwiedzanie rozpoczyna się od wizyty w niewielkim pomieszczeniu, gdzie znajdują się gabloty z pociskami, latarniami, które niegdyś oświetlały fort zbudowany w latach 1877-1881. Są też plany specjalnie sprowadzone z niemieckiego archiwum i ciekawostka – makieta zoo z lat 70.

Makieta zooramy, którą można zobaczyć w Forcie III (zdjęcie pochodzi z książki "Ogród Zoologiczny w Poznaniu - dzieje i perspektywy rozwoju")

Wówczas myślano o wyburzeniu przynajmniej części fortu i stworzenia na tym terenie wystawy o początkach życia na ziemi – tzw. zooramy.

Makieta zooramy (zdjęcie pochodzi z książki "Ogród Zoologiczny w Poznaniu - dzieje i perspektywy rozwoju")

Doprowadzenie fortu do stanu używalności jest efektem pracy kilkudziesięciu wolontariuszy i członków PTPF, spore zasługi ma także dyrekcja poznańskiego zoo, która zezwoliła na prowadzenie prac modernizacyjnych na terenie fortu.
Zwiedzający mogą skorzystać z jednego z sześciu przewodników, którzy będą oprowadzać prawie godzinną trasą – już nie możemy się doczekać następnej wizyty w Nowym Zoo!
Wtedy też napiszemy więcej an temat samego fortu, jak i zooramy, która miała swego czasu powstać na jego terenie.

Tak prezentował się Fort III w 1970 roku (fot. Zoo Poznań)
Tak prezentował się Fort III w 1970 roku (fot. Zoo Poznań)

O atrakcjach na Dzień Dziecka w innych ogrodach zoologicznych w Polsce pisaliśmy tutaj.

Reklamy

6 comments on “Dziś w poznanskim Nowym Zoo otwarto dla zwiedzających Fort III

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s