„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w dwudziestym szóstym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

7 Dni Zoo

1. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZOO WROCŁAW

20 maja urodziła się samiczka jelenia milu

ŚLĄSKIE ZOO

W ostatnich kilku dniach Śląskie Zoo wzbogaciło się o nowe gatunki ptaków,  m.in. samicę żurawia koroniastego, samicę kaczki bahamskiej oraz parę gęsi tybetańskich.
Ponadto w ostatnich dniach wykluły się bernikle kanadyjskie i mały kormoran.
Zdjęcia wszystkich nowych mieszkańców można zobaczyć tutaj.
Tymczasem do Śląskiego Zoo przyjadą już w przyszłym tygodniu z Łodzi skunksy.

ZOO GDAŃSK-OLIWA

Kolejny przychówek w oliwskim zoo – po żubrze i łosiu na świat przyszły dwie zebry.

Zebry na wybiegu sawanny afrykańskiej w oliwskim zoo

ZOO ŁÓDŹ

Do łódzkiego ogrodu zoologicznego przyjechała w poniedziałek z Helsinek młoda samica rysia. To drugi kotowaty, który w ostatnich dniach zamieszkał w zoo – w poprzednią sobotę dotarła półtoraroczna gepardzica.
Rysica z Helsinek wkrótce zyska towarzysza, samiec przyjedzie z Monachium. Para zastąpi samca rysia, który od lat mieszkał w łódzkim zoo, a w miniony czwartek został oddelegowany do ogrodu zoologicznego w Kłajpedzie. Młoda para zamieszka w wybudowanej w ubiegłym roku wolierze dla małych i średnich drapieżników.
Z kolei gepardzica z Anglii dołączy do Dione i Sheparda, pary tych kotów już mieszkających w zoo.

ZOO OPOLE

5 maja w zoo urodziła się mała zebra równikowa. Jest to 20. zebra urodzona w opolskim zoo!
Tymczasem do zoo przyjechała nowa uchatka, niespełna roczna samica Hailey, która przyjechała z Bazylei.
W basenie uchatek w opolskim zoo mieszkają tym samym już cztery uchatki – najstarsza samica Molly, samiec Arni i samica Grace oraz nowoprzybyła Hailey, która została dobrze przyjęta przez pozostałe uchatki.
Ogród zoologiczny powiększa stado uchatek, bo ma do tego świetne warunki. Przy dużym basenie kończy się właśnie budowa nowego obiektu, w którym zwierzęta będą spędzać zimę. Docelowo, oprócz samca, w stadzie ma być aż pięć samic.

Poza tym do opolskiego zoo – pisaliśmy o tym zresztą przy okazji naszej relacji z Opola – przyjechała para młodych rysi karpackich – samica z parku zwierząt w Bawarii i samiec z zoo w Ołomuńcu. Zwierzęta na razie są na zapleczu, nie wychodzą jeszcze na wybieg. Do tej pory w zoo był tylko jeden, bardzo już wiekowy ryś.

2. Imprezy, wydarzenia, konkursy

O większości wydarzeń, imprez i organizowanych przez polskie ogrody zoologiczne konkursów pisaliśmy przy okazji piątkowego niezbędnika na Dzień Dziecka.
A co poza tym?

Letnia Szkoła Hodowli Zwierząt w Ogrodach Zoologicznych

Fantastyczna sprawa – Ośrodek Szkoleniowy MED-VET z Wrocławia i Wrocławski Ogród Zoologiczny zapraszają na Letnią Szkołę Hodowli Zwierząt w Ogrodach Zoologicznych, która odbędzie się od 4 do 10 lipca we wrocławskim zoo.
Celem szkolenia jest zgłębienie i poszerzenie wiedzy potrzebnej do zrozumienia różnych aspektów funkcjonowania zwierząt egzotycznych i poprawa jakości współpracy ze zwierzętami egzotycznymi, a adresatem jest personel ogrodów zoologicznych, ale też wszystkie osoby, które chciałyby zajmować się zawodowo pracą ze zwierzętami, hodowcy, personel sklepów zoologicznych oraz właściciele zwierząt- amatorzy chcący poszerzyć swoja wiedzę i umiejętności.
Program szkolenia (dostępny TUTAJ) zapowiada się niezwykle ciekawie – w ofercie mamy wykłady prowadzone m.in. przez dyrektora wrocławskiego zoo, Pana Radosława Ratajszczaka oraz Pana Leszka Solskiego, zajęcia praktyczne w zoo i wspólny wyjazd do zoo w Lipsku.
Wymagania – ukończone 18 lat i… opłacenie kursu – kwota jest niebagatelna, bo 1200 zł od osoby.
Gdyby to jeszcze było za parę, to może, może… :).
Więcej informacji na temat kursu, szczegółowy program i formularz zgłoszeniowy dostępne są tutaj.

ZOO SAFARI BORYSEWnowa atrakcja: pokazy karmienia zwierząt!

Nową atrakcją w borysewskim Zoo Safari są pokazy karmienia zwierząt dla zwiedzających.
Dostępnych jest sześć pokazów:
– Tygrysy 13.30
– Biały Lew – Sahim 13.45
– Małpy 14.15
– Foka Dawid 15.00
– Tapir 15.30
– Kajmany 15.30

Tymczasem Zoo Safari w sobotni ranek odwiedziła… grupa trzystu harcerzy z całej Polski, którzy – jak czytamy na stronie zoo:

wspólnie zjedli pieczone kiełbaski z naszego Grill Baru, czemu towarzyszyła miła atmosfera. Podczas wizyty w naszym Zoo harcerze nawiązali nowe znajomości, a prowadząc konwersacje wymienili się doświadczeniami jak i wrażeniami z pobytu w Safari.

Że też nigdy nie wstąpiliśmy do harcerstwa…

A Wam z czym kojarzy się hasło „trzystu harcerzy”? 🙂

Organizatorem harcerskiej wyprawy był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Juliana Tuwima w Stemplewie.

ZOO WROCŁAW – autobusy i tramwaje!

Do tej pory po Wrocławiu mogliśmy się przejechać tramwajem w barwach wrocławskiego zoo, teraz będziemy mogli przejechać się także autobusem!

Tramwaj z reklamą wrocławskiego zoo

I to jakimi autobusami – znajdować się na nich będzie nie tylko logo wrocławskiego zoo, ale też zachęta do adopcji mieszkańców ogrodu (hasło „Firmo, przytul zwierzaka!”) oraz utrzymane w stylistyce strony internetowej zoo rysunki zwierząt, m.in. lemura katta (król Julian jako żyw!) i zebra (Łucja Chapman!).
Zdjęcia autobusów z reklamą wrocławskiego zoo można zobaczyć tutaj.
Gratulujemy wrocławskiego zoo świetnego pomysłu i już nie możemy doczekać się następnej wizyty we Wrocławiu, coby się takim autobusem do zoo przejechać.

3. Młode foki już w Bałtyku!

Stało się – 23 maja Stacja Morska przeprowadziła w Czołpinie, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, akcję wypuszczania do środowiska naturalnego ośmiu młodych fok szarych. Są to 4 zwierzęta urodzone w fokarium Stacji Morskiej IO UG (Knop, Koga, Kil i Klif), trzy foki urodzone w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie (Cyklon, Cekin i Certra) oraz młody osobnik urodzony na wolności (Nautek).

Szczegóły dotyczące całej akcji można przeczytać na stronie helskiego fokarium.
O akcji wypuszczenia fok donosiły liczne media, m.in. Polskie Radio, TVP, TVN, Dziennik Bałtycki i niezawodny jak zawsze Fakt.
Większość mediów skupiała się na fakcie, iż po raz pierwszy w tego typu akcji wzięły udział foki urodzone w ogrodzie zoologicznym, podkreślano także konieczność ratowania fok, które morze wyrzuca na brzegi i edukowanie ludzi co mają w takich sytuacjach robić.
Foki są wyposażone w nadajniki, a trasy ich wędrówek można śledzić TUTAJ.

4. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata!

O czym mogliśmy przeczytać w minionym tygodniu? Ano, działo się, działo…

Jak pies z kotem inaczej, czyli kto się zajmie małymi lygrysami?

Lygrys to mieszaniec urodzony przez tygrysicę, którego ojcem jest lew (jeśli matką jest lwica, a ojcem tygrys, mówimy wówczas o tyglewie). Do krzyżówek dochodzi praktycznie tylko w niewoli, gdyż w naturze zasięg występowania obu gatunków obecnie się nie pokrywa się, choć w XIX wieku były doniesienia o lygrysach w Indiach.
Tymczasem w zoo Xixiakou w Wejhaj we wschodnich Chinach w zeszłym tygodniu syberyjska tygrysica urodziła cztery małe lygrysy, ale wkrótce je odrzuciła. Dwa były chore i zdechły.
Do opieki nad maleńkimi, prawie białymi lygryskiem i lygryską zatrudniono sukę, która już wcześniej pomogła w odchowaniu innych małych kotów w zoo.
Ich biologiczną mamą jest tygrysica syberyjska, a ojcem lew afrykański.
Na świecie żyje około 20 lygrysów.

Widzieliście kiedyś białe kiwi?

Mogłoby wyglądać np. tak:

Białe kiwi?

Tymczasem w ośrodku ochrony przyrody na Nowej Zelandii wykluł się niezwykle rzadki biały kiwi. To pierwszy taki ptak, który przyszedł na świat w niewoli!

Biały kiwi (fot.Mike Heydon AP)

Białe pisklę wykluło się 1 maja w ośrodku ochrony przyrody Pukaha Mount Bruce National Wildlife Center na Nowej Zelandii i ważyło zaledwie 250 gramów. Zostało nazwane Manukura, co znaczy „wyjątkowy”. Biały kiwi to nie albinos, ale niezwykle rzadka odmiana kiwi brązowego. Władze centrum ogłosiły, że jest to pierwsze takie pisklę, które urodziło się w niewoli. W tym roku w ośrodku ochrony przyrody wykluło się już 13 kiwi brązowych.
Fantastyczny maluch!

Kto wygrałby pojedynek „strażnik miejski vs struś afrykański”?

Straż miejska vs struś afrykański

O co chodzi? Jak donosi Gazeta Wyborcza ponoć w Poznaniu struś afrykański zdewastował ogród jednego z mieszkańców ul. Koronowskiej.
Ptak miał się wedrzeć do ogródka z sąsiedniej posesji przez szparę w płocie. W narożniku rosło drzewo i ogrodzenie było nieco odgięte, co struś wykorzystał, następnie zdewastował sadzonki, leżaki, krzesła, stoły i… grilla. Powodem ataku strusia miała być frustracja wywiezieniem jednego z jego towarzyszy.
Straż miejska skontaktowała się z właścicielem strusia, który to znajdował się w tym czasie poza Poznaniem. Po naradzie zdecydowano, że najlepszym sposobem na sprowadzenie ptaka na jego wcześniejsze terytorium będzie demontaż płotu i przepędzenie zwierzęcia we właściwym kierunku. Jak to zrobić podpowiedział im jeden z pracowników poznańskiego zoo. Akcja trwała godzinę i zakończyła się powodzeniem. Właściciel strusia, który posiada jeszcze drugiego nielota, zobowiązał się pokryć koszty naprawy zdewastowanego podwórka, ale grozi mu także mandat w wysokości 250 zł za przechowywanie zwierzęcia w warunkach zagrażających otoczeniu.
Tyle prasa. Jak było naprawdę – tego się nie dowiemy pewnie nigdy, bo struś milczy jakby wsadził głowę w piasek :).

A wy jak myślicie, kto by wygrał?

A na koniec zachęcamy do lektury bardzo ciekawego wywiadu z dyrektorem oliwskiego zoo, Panem Michałem Targowskim, który to wywiad ukazał się w tym tygodniu w Gazecie Wyborczej.
Najlepszą zachętą do lektury może być sam tytuł wywiadu – Dziki, nieskrępowany seks. Co z życiem rodzinnym?
Żeby nie było wątpliwości – chodzi rzecz jasna o zwierzęta :).

5. Zdarzyło się…

23. 05. 2010

„Witamy Nufiego w nowym domu jego” – impreza w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym z okazji oficjalnego otwarcia nowego wybiegu niedźwiedzi himalajskich.

Nufi na swoim nowym wybiegu25. 05. 2010

– W poznańskim Nowym Zoo urodziły się dwa otocjony!

Małe otocjony w Nowym ZOO w PoznaniuByły to jedne z najważniejszych narodzin 2010 roku w polskich ogrodach zoologicznych – Poznań jest bowiem jedynym zoo w Polsce, w którym są otocjony i pierwszym na świecie, w którym udało się je rozmnożyć!

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Majówka z Mrówkojadem – opolskie zoo po raz… trzeci! Część III

Czytelnia Mrówkojada – Krakowski Ogród Zoologiczny, Przewodnik (2011)

Tam sięgaj, gdzie Mrówkojad nie sięga, czyli relacja Wojtka z wiosennej wyprawy do zoo w Oliwie

Mrówkojad w Człuchowie po raz drugi! – naczelne lwy, nowa ścieżka i czekając na pingwiny czyli 17 pytań o Canpol!

Dzień Dziecka 2011 w zoo – co, gdzie, kiedy. Miniprzewodnik po polskich ogrodach zoologicznych na Dzień Dziecka

A kolejny – dwudziesty siódmy już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

8 comments on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Mała uwaga. Pokazy karmienia zwierząt w Borysewie już były od pewnego czasu. Teraz informacja o tym uległa drobnej aktualizacji, bowiem dodano do grona zwierząt lwa i zmieniono trochę godziny rozpoczęcia karmienia.

  2. A już myślałem, że pójdę spać bez przeczytania raportu 🙂

    A w kwestii „zdarzyło się” to, dzisiaj odbył się festyn w toruński ogrodzie zoobotanicznym. Ledwo, bo ledwo, ale zdałem na kartę wędkarską, a ta była teoretycznie darmowa (teoretycznie, bo zapłacić trzeba było za sztywną kartę- 10zł). Myślę, że impreza była ogólnie udana. Tłumy dały się jednak trochę we znaki pazukrowcowcom.
    Odbył się też konkurs na imię dla tegorocznego osiołka. Od dziś nazywa się Felek.
    Nufi i Wolta raczej dobrze się tolerują. Dziś spacerowały po wybiegu obwąchując różne zakamarki. Także nie zaobserwowałem szczególnej stereotypii.

  3. W Starym ZOO w Poznaniu urodził się mały kuc szetlandzki i dwie owce kameruńskie (możliwe że już nawet i trzy)!!! a tu o tym ani wzmianki…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s