„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w dwudziestym piątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

7 Dni Zoo

A w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZOO WROCŁAW

Niewątpliwie największą gwiazdą minionego tygodnia na krajowym podwórku zoologicznym była nowa mieszkanka wrocławskiego zoo – samiczka pandy małej, która dołączyła do mieszkającego już w zoo samca o imieniu Yunnan.

Yunnan już nie jest sam!

Przybycie nowej pandy z zoo w niemieckim Gorlitz skrupulatnie odnotowały liczne media (w tym my:)), które następnie wiele miejsca poświeciły pierwszym kontaktom obu pand i wieszczeniu im przyszłego potomstwa.
Na stronie wrocławskiego zoo możemy przeczytać krótką relację z pierwszego spotkania obu pand:

Początkowo mieliśmy obawy jak przebiegnie pierwsze spotkanie naszych pand, gdyż bywa, że zwierzęta nie przypadają sobie do gustu. I co się okazało? Pierwsze spotkanie było większym stresem dla Yunnana; uciekł z domku na czubek sosny, długo z daleka przyglądał się nowoprzybyłej, a ta spokojnie rozpoczęła od zwiedzania wszystkich zakamarków wybiegu. Po poznaniu uroku domków (nie wyłączając szałasu mundżaków – współlokatorów na tym wybiegu) wreszcie zaszczyciła uwagą swojego nowego partnera.
Szybko go „ustawiła „. Fukając i prychając pokazała mu dobitnie, kto tu będzie rządził: )

Zdjęcia przedstawiające obie pandy na wybiegu można zobaczyć tutaj.
Dalej w opisie poszły natomiast dwa naczelne tabloidy kraju – Super Express (który twierdzi, że nowa panda to jedyna samica swojego gatunku w Polsce!) oraz niezawodny Fakt, który tytułuje artykuł o przybyciu nowej pandy w typowy dla siebie sposób: Zapragnął seksu bez zobowiązań.

Tymczasem wrocławskie zoo zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na imię dla nowej pandy – do 23 maja, czyli do jutra! – można przesyłać swoje propozycje na adres: zoo-marketing@zoo.wroc.pl
Podpowiedzią może być informacja, że rodzice pandy małej nazywają się Sonam i Kensang (z tybetańskiego szczęśliwa/szczęśliwy), a imię Yunnana pochodzi od nazwy prowincji w południowo-zachodnich Chinach.
Warto też pamiętać, że cechą charakterystyczną nowej pandy jest brak ogona, który odgryzł jej ojciec, gdy była jeszcze mała.

„Gwiazdorzy” także młody lemur katta urodzony na początku kwietnia, który otrzymał wielce wymowne imię – Julian Junior – kilka słów o nim przeczytacie tutaj.

W ostatnich dniach we wrocławskim zoo urodziła się m.in. gereza angolańska.

A skoro już jesteśmy przy wrocławskim zoo, warto wspomnieć o nowej „inwestycji”, która pojawiła się na wybiegu lwów – w wybieg lwów został wmontowany stary land rover, który docelowo będzie pomalowany w paski – jak zebra. Do samochodu będzie można wsiąść przez tylną klapę i, jak na safari, oglądać te dzikie zwierzęta przez szybę.
Świetny pomysł, który choć trochę rozwiąże problem dostępu do lwów w zoo – dotychczas jedynym miejscem, skąd można je było dobrze oglądać, była… restauracja.

Lew widziany z okna restauracji

STARE ZOO POZNAŃ

W Starym Zoo urodziły się samiczka osła, która otrzymała imię Frania oraz samiczka kuca szetlandzkiego, Iza, która przyszła na świat 18 maja. W zagrodzie przy słoniarni znajdziemy też dwa inne maluchy – kilkudniowe owieczki kameruńskie.

ZOO GDAŃSK-OLIWA

W ostatnich dniach w oliwskim zoo urodziły się m.in. zebra, jak, kob liczi oraz samiczka żubra, która otrzymała imię Pokręcona.
Zdjęcia młodej żubrzycy można zobaczyć tutaj.

Wybieg żubrów w oliwskim zoo

ZOO KRAKÓW

Liczne przychówki w krakowskim zoo – w ostatnim czasie na świat przyszły m.in. marmozety białoczelne, tamaryny białoczube,  lori mały, kucyk szetlandzki, para jaguarundi; powiększyły się też stada nilgau i kobów liczi.
Zdjęcia nowych mieszkańców krakowskiego zoo można zobaczyć tutaj.

ZOO WARSZAWA

Wracamy na chwilę do urodzonych 7 maja dwóch irbisów, o których narodzinach pisaliśmy przed tygodniem.
Okazało się, że są to samiec i samica, które nazwano Caban i Cykada.
Są dokarmiane butelką, gdyż ich matka zachorowała po porodzie i straciła pokarm.
Zdjęcia maluchów można zobaczyć na stronie warszawskiego zoo.

ZOO ŁÓDŹ

Do Dione i Sheparda, pary gepardów z łódzkiego ogrodu zoologicznego, w sobotę dołączy młoda gepardzica. Pracownicy zoo pojechali po nią do Anglii.

FOKARIUM HEL

Jutro na terenie Słowińskiego Parku Narodowego do Bałtyku zostanie wypuszczonych osiem młodych fok, które spędzają właśnie ostatnie chwile w helskim fokarium.

Baseny dla fok w helskim fokarium

Baseny dla fok w helskim fokarium

Owa ósemka to cztery foki urodzone w tym roku w fokarium – KnopKoga, Kil i Klif, trzy maluchy z warszawskiego zoo – Cypel, Cekin i Certa – oraz Nautek, maluch znaleziony w stoczni w Gdyni.
Każda z ośmiu fok zostanie wyposażona w transmiter, dzięki któremu będzie można śledzić trasę jej wędrówki.
Więcej na temat całej akcji pisaliśmy tutaj.

2. Imprezy, wydarzenia, konkursy

IX Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna w Gdyni

W niedzielę 15 maja 2011 roku odbył się w Gdyni kolejny, dziewiąty już Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna, który corocznie obchodzony jest w trzecią niedzielę maja. Tego dnia pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu pojawili się na Skwerze Kościuszki, by prezentować mieszkańcom Gdyni i turystom te najmniej znane ssaki morskie żyjące w Bałtyku.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

ŚLĄSKIE ZOO

Górale zapraszają na strzyżenie lam i owiec

Owieczki, barany, lamy i alpaki ze Śląskiego Zoo od najbliższego piątku poczują świeży powiew wiatru na swojej skórze. Zostaną one profesjonalnie ostrzyżone przez górali, którzy przybędą do Śląskiego Zoo 27 maja (piątek). Pokaz strzyżenia rozpocznie się o godz. 10.00 na wybiegu lam, natomiast ok. godz. 11.30 strzyżenie zwierząt zaprezentowane zostanie w minizoo.

„Ptaki Spitsbergenu” w chorzowskim ZOO

Od dnia 30.05 Śląskie Zoo zaprasza wszystkich miłośników ornitologii oraz arktycznych klimatów na wystawę polarnej fotografii przyrodniczej pt. „Ptaki Spitsbergenu”. Całość wystawy stanowią 2 tablice informacyjne oraz 50 wielkoformatowych fotografii autorstwa Mateusza Moskalika, przedstawiających sylwetki ptaków zamieszkujących wybrzeża Spitsbergenu – największej z kilkunastu wysp archipelagu Svalbard, który jest norweską prowincją Arktyki, położoną poza północnym kołem podbiegunowym.
Wystawę „Ptaki Spitsbergenu” można będzie oglądać w pawilonie dydaktycznym zoo od 30 maja do 15 sierpnia 2011 roku w godzinach od 9.00 do 18.30.

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

29 maja od godz. 12.00  na terenie Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, odbędzie się festyn rodzinny pod hasłem ,,Natura i Historia- tu spotkają się”.
Ogród w tym czasie zamieni się w osadę słowiańską, zamieszkałą także przez słowiańskich wojów (w tej roli drużyna Dębu Pomorza). Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wielu zabawach i konkursach, oglądać walki wojów, obserwować pieczenie podpłomyków.
Poza tym atrakcjami propagowane będą także stare odmiany roślin i rasy zwierząt, m.in. krowa czerwona z cielaczkiem, historyczne rasy owiec, gęsi, kur i królików. W galerii prezentowana będzie wystawa fotografii  dawnych odmian roślin i ras zwierząt. Przygotowana będzie degustacja produktów przygotowanych z prezentowanych ras zwierząt (twarogi, jaja, wędliny) i odmian roślin (powidła, ogórki, jabłka). Kolejną atrakcją będzie wielkie akwarium z jesiotrami i pogadanki, filmy o reintrodukcji tego gatunku, oraz możliwość bezpłatnego zdania na kartę wędkarską.
Podczas imprezy odbędzie się także uroczyste nadanie imienia nowonarodzonej żubrzycy!

ZOO WARSZAWA

W warszawskim zoo wczoraj odbył się Dzień Japonii – relację z imprezy możecie przeczytać tutaj.

3. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata!

O czym mogliśmy przeczytać w minionym tygodniu? Ano, działo się, działo…

Jechaliście kiedyś na słoniu?

To pytanie swoim czytelnikom zadał nasz ulubiony Fakt – i o dziwo, aż 21% ankietowanych taką przejażdżkę w swoim życiu zaliczyło!
Ankieta pojawiła się przy okazji artykułu o wielce wymownym tytule – Słonice robią się na bóstwo!, w którym poznajemy tajniki słoniowej pielęgnacji.

A Tadziu na słoniu już jechał! 🙂

Potwór na Florydzie!

Ten sam Fakt donosi także o niezwykłym wydarzeniu, jakie miało miejsce w Busch Gardens Tampa na Florydzie – urodził się tam bowiem… kosmiczny stwór!

Redaktorzy zadają sobie pytanie, czy owym „kosmicznym stworem” jest… królik, świnia, mrówkojad, czy też może dziwna mutacja albo wybryk natury, po czym odpowiadają – nie, to mrównik!
Na koniec możemy się dowiedzieć, że „mrównik jest fajny” (86% głosów).
Też nam się podoba!

Padła najstarsza panda wielka na świecie

W Chinach, w parku Panyu Xiangjiang Wild Animal World, padła Ming Ming – najstarsza panda na świecie. Dożyła sędziwego wieku 34 lat.
Ming Ming nie żyje od 7 maja, ale pracownicy ogrodu poinformowali o tym dopiero dziś. Prawdopodobnie przyczyną śmierci pandy była niewydolność nerek.
Staruszka żyła o 12 lat dłużej niż inne pandy w niewoli. Przegoniła też o prawie 20 lat zwierzęta swojego gatunku żyjące na wolności.
Dzięki swojej długowieczności mogła zwiedzić kawał świata. Zanim zamieszkała w Chinach, żyła w londyńskim zoo, była też maskotką dublińskiego ogrodu zoologicznego.
Obława na pluszaka!
Niezwykłe zdarzenia rozgrywały się wczoraj wieczorem w Hampshire (Wielka Brytania) – oto pewien zaniepokojony mężczyzna doniósł policji, że właśnie widział… białego tygrysa na wolności.
Policja dała wiarę opowieści mężczyzny i na miejsce zdarzenia wysłała śmigłowiec z termokamerą, a w odwodzie czekały radiowozy, zaalarmowano też specjalistów z zoo, a snajperom rozdano pociski usypiające. Logistycy zastanawiali się nad zamknięciem pobliskiej autostrady, przerwano nawet rozgrywany niedaleko mecz ligi krykieta. Na pobliskie pole golfowe wysłano radiowóz, z którego policjanci przez megafon wezwali sportowców do schronienia się w budynkach.
Pewne wątpliwości pojawiły się, gdy termokamera z pokładu śmigłowca nie znalazła żadnego źródła ciepła, wówczas do przeszukiwania terenu wysłano policjantów. Po chwili jeden z nich zauważył, że tygrys się nie rusza. Przez radio ustalił, że ekipa ze śmigłowca nie wykrywa żadnego źródła ciepła. Wówczas tygrys przewrócił się na bok i w tym momencie dla wszystkich stało się jasne, że to była… naturalnych rozmiarów zabawka!

Można się pomylić...

I weź tu szkolną wycieczkę do zoo…

Ten artykuł zainteresował nas szczególnie – połowa redakcji Mrówkojada od miesięcy nagabywana jest przez złożoną z 27 dziesięciolatków klasę, aby pojechać z nimi do zoo. Co pewnie będzie miało niebawem miejsce :).
O tym jednak, że nie jest to wcale takie łatwe zadanie, nikogo chyba przekonywać nie trzeba.
Tymczasem jak donosi płockie wydanie Gazety Wyborczej, kilka dni temu w płockim zoo trochę narozrabiała grupka nie do końca trzeźwych uczniów z jednej z ciechanowskich szkół – relację z ich wybryków możecie przeczytać tutaj, a komentarz do zajścia dyrektora szkoły – tutaj.
Jak było naprawdę – pewnie się nie dowiemy, ale zastanawia nas szczególnie jedna kwestia – dlaczego tak mocno oberwało się akurat sympatycznym skądinąd surykatkom?

Martwa foka w Gdyni

A na koniec wstrząsająca wiadomość z Gdyni – na plaży w rejonie nadmorskiego bulwaru w Gdyni znaleziona została martwa foka szara z rozbitą czaszką. Organizacja WWF Polska podejrzewa, że zwierzę zostało zabite przez człowieka i szuka świadków tego zdarzenia.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

4. Zdarzyło się…

19. 05. 2010

– Skandal z „mordowaniem zwierząt w warszawskim zoo” po niefortunnej wypowiedzi dyrektora Andrzeja Kruszewicza.

20. 05. 2011

– Piętnaście lat skończyła Yuri, samica mrówkojada olbrzymiego z warszawskiego zoo.

Yuri (foto ZOO Warszawa)

Yuri urodziła się 20 maja 1996 roku w zoo w Dortmundzie. Obecnie jest najstarszym mrówkojadem w polskich ogrodach zoologicznych.
Spóźnione wszystkiego najlepszego od Redakcji Mrówkojada:).

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Alfabet Mrówkojada – J jak Język

Majówka z Mrówkojadem – opolskie zoo po raz… trzeci! Część I

Majówka z Mrówkojadem – opolskie zoo po raz… trzeci! Część II

Google prawdę ci powie, czyli wszystkie drogi prowadzą do Mrówkojada!

Tymczasem w najbliższym czasie ukażą się m.in. ostatnia część relacji z wyprawy do Opola i relacja z Człuchowa.
A kolejny – dwudziesty szósty już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

2 comments on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Dzięki za kolejne wydanie tygodnika – w donoszeniu zoologicznych wieści jesteście niezawodni! 😀

    Tak na marginesie mogę powiedzieć, że wczoraj wrocławskie auto u lwów paski „zebry” już miało, ale jeszcze nie jest całkiem gotowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s