„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w dwudziestym czwartym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

7 Dni Zoo

Od razu uprzedzamy – o wszelkich nowinkach z opolskiego zoo napiszemy w naszej relacji z wizyty w Opolu, która powinna pojawić się w najbliższych dniach!

A w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZOO WROCŁAW

W tym tygodniu z zoo w niemieckim Gorlitz przyjechała długo oczekiwana samiczka pandy małej.
Najnowszy nabytek wrocławskiego zoo ma niespełna rok i nie ma jeszcze imienia.
Na razie panda przebywa na krótkiej kwarantannie, ale już w przyszłym tygodniu dołączy do Yunnana na dużym wybiegu.

Yunnan już czeka na nową pandę!

Ciekawostką jest fakt, że nowa panda ma mały defekt w postaci skróconego ogona (utraciła go, gdy była jeszcze malutka) – dzięki temu łatwiej będzie ją rozpoznać.
Wszyscy mają nadzieję, że stworzy z Yunnanem udaną parę i wrocławskie zoo doczeka się w przyszłości małych pand.
Zdjęcia nowej mieszkanki wrocławskiego zoo i więcej informacji na jej temat znajdziecie tutaj.

ZOO WARSZAWA

W warszawskim zoo urodziły się dwa irbisy. To drugie potomstwo pantery śnieżnej Nadaam. Dwa lata temu samica urodziła w Warszawie pierwszy raz.
Dla panter śnieżnych planowany jest nowy wybieg – dostaną duży teren za częścią dla lam.
Tymczasem w połowie kwietnia wykluły się trzy sowy jarzębate.

2. Buduje się, czyli plany i inwestycje!

ZOO WROCŁAW – AFRYKARIUM MUSI POCZEKAĆ!

Największa inwestycja zoologiczna dekady w Polsce kontra problemy z rozstrzygnięciem przetargu na budowę nowego parkingu dla zoo – to poważny problem, przed którym staje ogród zoologiczny we Wrocławiu.
Afrykarium, flagowa inwestycja wrocławskiego zoo, powstanie bowiem dopiero wtedy, gdy gotowy będzie parking – a ten nie powstanie, zanim nie zostanie zakończony przetarg.
Przetarg na budowę Afrykarium został rozpisany w marcu, a pierwsze prace budowlane miały zacząć się jeszcze w listopadzie tego roku. Już wiadomo, że te terminy są nierealne, bo w pierwszym przetargu nie wyłoniono zwycięzcy, dlatego potrzebny będzie drugi – co siłą rzeczy przesuwa wszystkie terminy w czasie.
Tym samym rozpoczęcie planowanych na listopad prac przy Afrykarium stało się nierealne.
Budowa nowego parkingu ma potrwać dwa lata i zakończyć się, zanim gotowe będzie Afrykarium, którego budowa potrwa co najmniej trzy lata.
Trochę więc jeszcze poczekamy :).

Warto będzie poczekać!

ZOO WARSZAWA – CZEKAJĄC NA GORYLICE…

Czeka także warszawskie zoo, tyle że na samice dla dwóch już przebywających w zoo goryli – Azizi i M’Tonge, którym brakuje do życia już tylko partnerek…
W Życiu Warszawy można przeczytać, że powodem, dla którego warszawskie zoo gorylic jeszcze nie dostało (i tak szybko nie dostanie) jest fakt, iż:

Hodowla goryli jest trudna, trzeba się tego nauczyć.

Poza tym kolejka po samice jest długa, a warszawskie samce jeszcze młode i mogą trochę poczekać. W tekście pada też pytanie, że „może by te gorylice z Afryki sprowadzić?”, na szczęście szefowa naczelnych z warszawskiego zoo szybko wybija ten pomysł z głowy.
Co ciekawe, w tekście ani razu nie pada dość istotny argument – pewną przeszkodą na drodze do pozyskania gorylic może być także fakt, iż pawilon człekokształtnych w warszawskim zoo nie spełnia wszystkich wymagań do hodowli goryli i już na początku nie zyskał pełnej akceptacji koordynatora gatunku.

Wybieg goryli w warszawskim zoo

Jeśli więc gdzieś w Polsce pojawią się gorylice, to najpewniej najpierw będzie to Opole. Od Warszawy szybszy może też być Wrocław – tym bardziej, że jedną „gorylicę” już mają :).

Poczekać trzeba też na partnerkę dla hipopotama nilowego Hugo, bowiem spodziewana samica z zoo w Rydze jednak się nie pojawi.
Czekamy zatem dalej.

3. Imprezy, wydarzenia, konkursy

AKWARIUM GDYŃSKIE – ZACHOWAĆ BIORÓŻNORODNOŚĆ!

20 maja w godz. 10:00 – 15:00 przed Akwarium Gdyńskim odbędzie się akcja plenerowa pod hasłem Bioróżnorodność – poznaj by zachować!

Bioróżnorodność - poznaj by zachować!

Szczegółowy program akcji znajdziecie tutaj.

ZOO WROCŁAW – MARATON CZYTANIA ODWOŁANY

Jak podaje strona wrocławskiego zoo:

Z powodów organizacyjnych Maraton Czytania, który miał się odbyć w najbliższą niedzielę, tj. 15 maja został przeniesiony na 17 czerwca. Stanowić on będzie część Wielkiego Finału, VIII edycji akcji Cały Wrocław Czyta Dzieciom.

W trakcie trwającego Małpiego Tygodnia organizowanego w ramach Kampanii na Rzecz Ochrony Małp Człekokształtnych odbył się natomiast Plener Plastyczny, podczas którego dzieci miały za zadanie sportretować wybrany przez siebie gatunek.
Natomiast w czwartek na terenie zoo miał miejsce Bieg Człekokształtnych – impreza sportowa dla uczniów szkół podstawowych.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

ZOO ŁÓDŹ – GOŚĆ NUMER 22 MILIONY!

Specjalne imprezy z okazji Małpiego Tygodnia odbyły się także w łódzkim zoo – krótka relacja znajduje się na stronie zoo.

Tymczasem niezwykłe wydarzenie miało miejsce w łódzkim zoo we wtorek 10 maja – oto bowiem o godzinie 11.15 łódzkie zoo odwiedził 22-milionowy gość w powojennej historii zoo!
Przybyłą zwiedzającą przywitał sam Dyrektor – Pan Ryszard Topola, który dla dwudziestodwumilionowego gościa miał przygotowany specjalny zestaw powitalny (pamiątkowy dyplom, zestaw filmów o tematyce przyrodniczej, maskotki zwierząt). Gościa Specjalnego oraz osoby, które otrzymały bilet poprzedzający 22 miliony oraz następny, dyrektor zaprosił na spacer po zoo, podczas którego opowiadał o życiu i zwyczajach zwierząt.
Gratulujemy łódzkiemu zoo zarówno imponującego wyniku, jak i świetnej inicjatywy, natomiast specjalnym zwiedzającym – szczęścia i nagród. Zwłaszcza spaceru z dyrektorem :).

ZOO WARSZAWA – DZIEŃ GORYLA

W warszawskim zoo odbył się Dzień Goryla zorganizowany z okazji Kampanii Ratowania Małp Człekokształtnych.
Można było zobaczyć karmienie gibbonów, szympansów i goryli, a także sprawdzić się w konkursie wiedzy o małpach.
Fotorelację z imprezy można zobaczyć na stronie zoo.

ZOO SAFARI BORYSEW I ŚLĄSKIE ZOO – CASTINGI, POGODYNKI I MISS…

Dzień Goryla, Maraton Czytania, Bioróżnorodność – co tam takie imprezy. Pod względem organizowanych imprez dwie placówki – Śląskie Zoo i Zoo Safari w Borysewie – pobiły resztę na głowę.
Oto bowiem na terenie Śląskiego Zoo (przy minizoo oraz w Kotlinie Dinozaurów) Centrum Filmowe Holly Model Look  14 i 15 maja będzie prowadziło casting w różnych grupach wiekowych dla reżyserów i producentów filmowych i reklamowych.
Skąd pomysł na taką właśnie lokalizację? Może szykuje się jakaś filmowa superprodukcja zoologiczna?
Póki co krajowa kinematografia do ogrodów zoologicznych zagląda raczej rzadko – a samo zoo jest zwykle tylko scenerią dla fabuły.
Choć bywają i sceny, które na długo pozostają w pamięci :).

Jeszcze dalej idzie Zoo Safari w Borysewie – najpierw, 3 maja zoo odwiedziła ekipa TVN, która przez cały dzień nagrywała kandydatów na prezentera/prezenterkę prognozy pogody, którzy zapowiadali pogodę… na wybiegach i w towarzystwie zwierząt, m.in. foki, kajmanów okularowych, zebr, antylop, wielbłądów, osłów, kóz i tygrysów…

Z kolei 11 maja Zoo Safari odwiedziły 24 kandydatki do tytułu Miss Polonia Województwa Łódzkiego 2011. Cały dzień spędziły w otoczeniu egzotycznych zwierząt pozując do zdjęć, które można obejrzeć… w galerii na stronie borysewskiego zoo. Co więcej, w innej galerii możemy zobaczyć kilkanaście zdjęć modelek pozujących razem ze zwierzętami z zoo.
Może się nie znamy, ale zdjęcia są straszne, zwłaszcza te z wielbłądem…
Jakkolwiek – gratulujemy pomysłów, a dla pozostałych ogrodów zoologicznych w Polsce mamy następujące propozycje:

Zoo Wrocław – w Terrarium wrocławskiego zoo zorganizowany zostanie konkurs na „Największą żmiję”. Chętne Panie mogą się zgłaszać do 25 maja. Szczegóły na stronie zoo.

Zoo Opole – z okazji Dnia Ochroniarza opolskie zoo zaprasza wszystkich pracowników ochrony na specjalne warsztaty, na których pokazywane będą filmy przyrodnicze z udziałem goryli. Po pokazie będzie sobie można zrobić zdjęcia z opolskimi gorylami.

Tadziu już ma zdjęcie z gorylem!

Nowe Zoo Poznań – nie lada atrakcję przygotowało z kolei poznańskie zoo. 28 maja na terenie zoo odbędzie się specjalny „Bieg wiedzy nauczycieli przyrody”. Polegać będzie na tym, że uczestnicy biegu – nauczyciele przyrody i biologii ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, wezmą udział w specjalnym biegu dookoła zoo. Ich zadaniem będzie nie tylko jak najszybciej dotrzeć do mety, ale też na specjalnie przygotowanych kartkach zapisać nazwy mijanych gatunków zwierząt. Oczywiście pracownicy zoo wcześniej pozdejmują wszystkie tabliczki z opisami gatunków i zastąpią je fałszywkami. Bieg będzie miał więc charakter kombinacji – osiągnięte czasy zostaną zsumowane z liczbą poprawnych odpowiedzi na karcie gatunków (do nazwania będzie ponad 150 gatunków!).
Zwycięzca otrzyma bilet wstępu do zoo dla siebie i swojej klasy. Szykują się nieprawdopodobne emocje!

Przypominamy także o licznych zoologicznych konkursach, o których pisaliśmy przed tygodniem – większość trwa jeszcze przez tydzień lub dwa, jednak konkurs na imię dla żubrzycy z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego kończy się już dziś!

4. Płockie zoo ma już 60 lat!

Łódzkie zoo gości dwudziestodwumilionowego zwiedzającego, natomiast Ogród Zoologiczny w Płocku kończy 60 lat!

Pingwiny są jedną z największych atrakcji płockiego zoo (fot. Michał)

Właściwa data jubileuszu wypada co prawda 1 maja, ale rocznicowe obchody odbyły się w miniony czwartek i piątek. Do zoo zjechali goście z kraju, szefowie i pracownicy zoo. W programie było m.in. zwiedzanie płockiego ogrodu, sesja, na której wygłoszono referaty dotyczące zarówno zoologicznej architektury, jak i hodowli niektórych gatunków zwierząt, a w piątek w auli Ratusza odbyło się uroczyste spotkanie jubileuszowe.
Płockie zoo cieszy się bardzo dużą popularnością zwłaszcza wśród mieszkańców miasta – jest bowiem jedną z kluczowych atrakcji Płocka. Efektem tego jest imponująca liczba zwiedzających – w ostatnich latach jest to ponad 200 tysięcy osób rocznie (Płock ma 126 tys. mieszkańców).
Projekt stworzenia zoo w Płocku powstał już w roku 1921, ale zoo powstało oficjalnie dopiero w 1951 roku. Obecnie w płockim zoo mieszka około 3,5 tys. zwierząt 295 gatunków.
W tym roku w zoo oddano do użytku ekspozycję dżungli, ale plany zoo są znacznie bardziej imponujące.
Z okazji jubileuszu zoo w Gazecie Wyborczej ukazał się bardzo ciekawy artykuł poświęcony płockiemu zoo i jego barwnej historii – zachęcamy do lektury.
A my do Płocka wybieramy się latem!

5. Warszawskie foki w helskim fokarium!

W czwartek trzy młode foki z warszawskiego zoo – Cypel, Cekin i Certa, które przyszły na świat w tym roku, zostały wysłane do fokarium Stacji Morskiej w Helu.
W czwartek rano zapakowano je do drewnianych skrzyń (zdjęcia z załadunku można zobaczyć tutaj), a po południu były już w fokarium helskim, gdzie zostaną przygotowane do życia na wolności. Od 23 maja foki będą musiały sobie bowiem radzić bez pomocy człowieka. Razem z pięcioma fokami z helskiego fokarium (cztery tegoroczne przychówki plus maluch znaleziony w stoczni w Gdyni) zostaną wypuszczone do Bałtyku na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.
Po raz pierwszy w historii polskiego programu restytucji fok szarych na wolność trafią foki urodzone w zoo, na co specjalną zgodę wydać musiał minister środowiska. Do tej pory urodzone w warszawskim zoo foki rozsyłano do ogrodów zoologicznych całej Europy, a także do krajowych placówek. Teraz wieloletnie starania warszawskiego zoo o zgodę na wypuszczenie fok do Bałtyku zakończyły się sukcesem – stołeczny ogród wstępnie przygotował trzy tegoroczne przychówki –  przeszły badania krwi, uczyły się także łowienia ryb – resztą natomiast zajmą się pracownicy helskiego fokarium, którzy założą fokom nadajniki satelitarne i wypuszczą je do morza.

Fokarium w Helu

Na stronie www.wwf.pl/baza_ssaki/mapa będzie można śledzić dalsze losy wypuszczonych fok.

Wypuszczenie ośmiu fok do Bałtyku ma swój sens. Jakiś czas temu skontaktowaliśmy się z Profesorem Krzysztofem Skórą, dyrektorem Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, który nakreślił nam, jakie znaczenie ma wypuszczanie fok:

Po co wypuszczać foki? Te osiem sztuk to z jednej strony nic w kontekście całej populacji, ale ich wypuszczenie jest zasadne z kilku innych powodów. Redukują straty spowodowane przez śmierć antropogeniczną, ale przede wszystkim kreują rozmowy na temat zagrożeń, jakie czyhają na foki bałtyckie. Tym samym powstaje szczególna przestrzeń komercyjna dla tego tematu – jej atrakcyjny temat buduje odpowiednie warunki dla całej akcji ratowania fok. Wypuszczenie takich osobników to spektakularna akcja, która kreuje pozytywną atmosferę wokół działalności fokarium.
Wypuszczanie fok to także bezcenny materiał informacyjny na temat tych zwierząt – dzięki danym zgromadzonym w wyniku obserwacji wypuszczonych fok zebrano bardzo dużą wiedzę na temat ich życia.

Decyzja ministra środowiska o wydaniu zgody na wypuszczenie fok z warszawskiego zoo do Bałtyku została przez Profesora Skórę uznana za słuszną – twierdzi on, iż taki ruch tylko wzmocni cały program restytucji.

Decyzję ministerstwa uważam za słuszną – wydanie zgody na wypuszczenie przez zoo fok do Bałtyku przy pomocy fokarium w Helu niewątpliwie wspomaga restytucję foki szarej w Bałtyku, co doprowadzi do zwiększenia naszej wiedzy na temat biologii tych zwierząt.

Profesor Skóra dodaje przy tym, że to dopiero początek i do osiągnięcia celu droga jeszcze daleka. Prowadzonemu przez fokarium programowi na pewno pomogłoby powstanie nowego, dodatkowego terminalu, w którym foki mogłyby być przygotowywane do wypuszczenia do Bałtyku – obecne możliwości fokarium są bowiem mocno ograniczone. Powodem jest przede wszystkim brak miejsca.
Dobrym pomysłem byłyby także specjalne ekspozycyjne fokaria znajdujące się na wybrzeżu, gdzie eksponowano by nadwyżki fok z zoo (pełniłyby one przede wszystkim rolę edukacyjno-pokazową), ale to na chwilę obecną dość futurystyczne plany.

6. Poszły słonie po betonie, czyli reklamowe kuriozum w zoo

Zastanawialiście się kiedyś, która z miliarda reklam otaczających nas ze wszystkich stron jest najgorsza? Jeśli nie, to warto to zrobić, a swoją propozycję można przesłać do końca października poprzez stronę internetową www.chamlet.pl. Najgorsza z przesłanych propozycji dostanie Chamleta – nagrodę dla najgorszej reklamy, którą po raz drugi przyzna Zakład Projektowania Komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.
Z racji profilu strony skupiamy się oczywiście na propozycjach z silnie zoologicznym akcentem, dlatego też wybór mamy nieco prostszy, bo i konkurencja mniejsza.
Nasz typ to reklama „czołowego producenta betonu towarowego w Polsce”, który „z dumą sponsoruje słonia Thisiama w chorzowskim ZOO” oraz ” słonia Ninio w poznańskim ZOO”.
Na banerze reklamowym znajduje się zdjęcie przedstawiające stado słoni na sawannie, z których dwa na pierwszym planie – dorosły i młody – zamiast korpusów ciał mają gruszki od betoniarek…
Całość okraszona jest jeszcze błyskotliwym a wymownym hasłem: „Poszły słonie po betonie”

"Poszły słonie po betonie" w poznańskim zoo...

Gdy tylko zobaczyliśmy tę reklamę po raz pierwszy jesienią zeszłego roku, nie mieliśmy wątpliwości, że powalczy o tytuł najgorszej w swojej kategorii :).
A jakie są Wasze typy? (oczywiście bierzemy pod uwagę tylko reklamy o „zoologicznym” charakterze!).
A dla równowagi – jedna z najlepszych reklam ze zwierzętami w tle, która wielokrotnie już gościła na Mrówkojadzie:

7. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata

O czym mogliśmy przeczytać w minionym tygodniu? Ano, działo się, działo…

Gdzie mieszka najdłuższy pyton w Polsce?

Odpowiedź brzmi – w krakowskim zoo!
Rekordzista – pyton siatkowany Ciotka (to się nazywa dobrać imię do właściciela…) mierzy 580 cm! Oficjalne mierzenie węża odbyło się w czwartek. Okazało się, że przez ostatnie 12 lat (wtedy odbyło się poprzednie mierzenie), pytonica urosła o 80 cm. Przytyła także 30 kg – obecnie waży 180 kg.
Do najdłuższych węży z animal monster movie Ciotce jeszcze sporo brakuje, ale i tak prawie sześć metrów to imponujący wynik!
Do zabiegu w zoo przygotowywano się już od zimy – Ciotkę wyciągało z terrarium 12 osób. Aby dobrze ją zmierzyć, trzeba ją było rozciągnąć. Tymczasem pytonica się zdenerwowała i skurczyła, co mogło nieco zaniżyć wynik.

Ciotka w całej okazałości! (fot. Zoo Kraków)

Ciotka trafiła do Krakowa w 1973 r. Półtorametrowego wówczas metrowego gada przywieźli Czechosłowacy, którzy prowadzili przewoźny zwierzyniec. Zoo za pytona oddało im w zamian… kuca szetlandzkiego.
Od tamtego czasu w zoo wykluło się 145 węży – pierwsze już w 1982 roku.

Kto jeździł meleksem po krakowskim zoo?

Zostajemy w Krakowie. Niedawno pisaliśmy o wizycie Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Christiana Wulffa wraz z małżonką i dziećmi w helskim fokarium, a już w polskim zoo pojawił się kolejny „zacny” gość.
Tym razem krakowskie zoo odwiedził... sześcioletni Dipankorn Rasmijoti, syn następcy tronu króla Tajlandii – Maha Vajiralongkorna.
Wnuk króla Tajlandii zażyczył sobie, aby po zoo obwożono go… meleksem. Życzenie zostało spełnione, a przyszły król był ponoć zachwycony pobytem w zoo, o czym skrzętnie donosi Gazeta Krakowska.
My odwiedziliśmy wczoraj Canpol Zoo w Człuchowie (relacja już w przyszłym tygodniu) – nikt nas niczym nie woził, nikt też o tym nie napisał.
Czyżby dlatego, że nikt z naszych dziadków nie zasiada na tronie?

Jak wygląda najgorsze zoo na świecie?

Odpowiedź na to pytanie daje brytyjski tabloid Daily Mail. Wg dziennika na tytuł najgorszej palcówki zoologicznej na świecie zasługuje zoo w malezyjskim Johor Baru.
Jak gazeta argumentuje swój wybór? Za małe wybiegi, ciasne klatki, zwłaszcza dla dużych kotów, do tego uzależniony od papierosów orangutan, który codziennie dostaje od zwiedzających rzeczy, których jeść i pić nie powinien…

Klatka tygrysa (fot. Daily Mail)

Orangutanica Shirley z papierosem (fot. Daily Mail)

Rząd Malezji już niejednokrotnie domagał się wprowadzenia w życie ustawy o poprawie warunków życia dzikich zwierząt, ale pozwy były ignorowane.
W październiku ubiegłego roku uchwalono nową ustawę, która dawała właścicielom ogrodów zoologicznych pół roku na ogólną poprawę warunków życia zamieszkujących w nich zwierząt. Po sześciu miesiącach odbyła się kontrola, która wykazała niewielką poprawę, ale ostatnia wizytacja wykazała, że sytuacja zwierząt jest jeszcze gorsza.
Do akcji wkroczyła Brytyjska Fundacja Ochrony Praw Zwierząt „Nature Alert”, która próbuje przedstawić problem rządowi Malezji.
Jakie będą rezultaty tych starań – zobaczymy.
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Dzikie zwierzęta w rękach przemytników i prywatnych hodowców…

Tajlandzkie służby celne zatrzymały w piątek na międzynarodowym lotnisku w Bangkoku pasażera pierwszej klasy, w którego walizkach znaleziono m.in. młode lamparty, małpy i niedźwiedzia. Zwierzętom podano środki nasenne, miały trafić do Dubaju.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Oceanarium w Mielnie, czyli o nadużyciach semantycznych, największych drapieżnych rybach świata i tym, jak w końcu do środka nie weszliśmy…

Małpi spacer z Prezesem Ratajszczakiem – relacja Anzy z Wrocławia

Majówka z Mrówkojadem – wrocławskie zoo po raz… czwarty!

Tymczasem w najbliższym czasie ukażą się m.in. relacje z naszych wypraw do Opola i Człuchowa.
A kolejny – dwudziesty piąty już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

13 comments on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

 1. Jak pech to pech.
  Gdybym darował sobie wędrówkę po Parku na Zdrowiu to może bym załapał się na 22 milionowego gościa zoo.
  30 minut „po ptokach”…

  Mała uwaga, modelki w Borysewie były 11, a nie 12 maja. Sam je podczas wizyty widziałem ;). Niestety nie z bliska. Gdy ja byłem na jednym końcu tej placówki, dziewczyny swe wdzięki prezentowały na drugim końcu zoo. I tak w kółko. Swoją drogą na zdjęciach niesamowicie(prócz dziewczyn) prezentuję się też tapir. Widać, że cały czas zachowywał powagę :).

  • To faktycznie szkoda. Nas ciekawi, jak prezentują się podobne zestawienia w przypadku innych ogrodów zoologicznych choć nie kojarzymy, by którekolwiek polskie zoo podawał takie statystyki , do tego honorując gości, którzy są zwiedzającym numer ileś tam milionów.
   Duży plus dla Łodzi za sympatyczną akcję!
   A jeśli chodzi o modelki – faktycznie, nasza pomyłka…

   • Nie jest to pierwsza taka akcja w ŁZ. Wiem, że na pewno 20 mln zwiedzający też miał huczne przywitanie w ŁZ. Miało to miejsce w 2002 roku.
    Przykre jednak to, że 22 mln zostały przekroczone dopiero teraz..

    Swoją drogą uhonorowana została osoba która kupiła bilet. Co prawda biletów wstępu nie kupuję, ale bilet roczny to wciąż jednak bilet ;).
    No cóż, trudno się mówi – było blisko :).

    • Wydaję mi się też, że w ostatnich latach tego typu akcja była w jakiejś innej placówce. Nie pamiętam jednak gdzie to miało miejsce.

 2. Gdzie wy wynaleźliście ten Wrocławski konkurs na „Największą żmiję”? Nie mogę znaleźć na stronie 😦

  Oczywiście 7 dni zoo jak zawsze czytało się bardzo, bardzo przyjemnie – to już mój stały punkt tygodnia i nie da się go zamknąć bez tego 😀

    • Eh, zdanie to zostało poprzedzone takim oto wstępem:
     „Jakkolwiek – gratulujemy pomysłów, a dla pozostałych ogrodów zoologicznych w Polsce mamy następujące propozycje:”
     Miało to być żartobliwe nawiązanie do dość osobliwych wydarzeń, jakie miały bądź będą miały miejsce w Śląskim Zoo i w Borysewie. Choć jak widać takie imprezy może i miałyby szansę na realizację – my chętnie obejrzelibyśmy „Bieg wiedzy nauczycieli przyrody” 🙂

     • Bardzo wiarygodne te Wasze propozycje były 🙂

      Ja jakoś tak czytając zarejestrowałam, że nie wym macie propozycję, a te pozostałe ogrody -tak to jest jak czyta się już po nocy 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s