Niezbędnik zoologiczny na Wielkanoc, czyli co, gdzie, jak?

Wielkanoc już za rogiem, warto zatem przyjrzeć się, co na ten czas przygotowały polskie ogrody zoologiczne i jak podczas nadchodzących świąt będą otwarte.
Zapraszamy zatem na krótki przegląd planowanych na świąteczny weekend atrakcji oraz informator dotyczący godzin otwarcia poszczególnych placówek.
Pozostałe informacje z mijającego tygodnia już jutro – w 21. numerze 7 Dni Zoo!

1. Konkursy, konkursy!

ŚWINKI NAZWANE!

Pyrka, Tytka i Chrumson – takie imiona otrzymały trzy świnki wisajskie, które urodziły się 12 stycznia w poznańskim Nowym Zoo.
Konkurs na imiona dla trójki maluchów ogłosił Głos Wielkopolski, wyniki ogłoszono w piątkowe południe.
Niebawem na ogrodzeniu wybiegu pojawi się specjalna tabliczka, która informować będzie zwiedzających o tym, jak mają na imię świnki i kto te imiona wymyślił.
Rodzice maluchów – tata Elvis i mama Kurczak – jeszcze nie skomentowali wyboru czytelników.

Cała rodzina świnek wisajskich an spacerze (22.04.2011)

Więcej na ten temat już niebawem przy okazji relacji z naszej czwartkowej wyprawy do Nowego Zoo!


KTO NAJSYMPATYCZNIEJSZYM ZWIERZAKIEM OGRODU ZOOBOTANICZNEGO?

Portal torun.naszemiasto.pl ogłosił konkurs na Najsympatyczniejsze zwierzę toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego.

Do wyboru mamy piętnastu kandydatów, wśród nich największą gwiazdę zoo, niedźwiedzia himalajskiego Nufiego oraz jego partnerkę – Woltę. Zagłosować można także m.in. na surykatkę, żubra, tukana, ale też na mniej popularne zwierzaki – goniosomę namorzynową czy agamę błotną.
Można też uzasadnić swój wybór w komentarzach pod galerią – na autorów trzech najciekawszych komentarzy czekają nagrody w postaci bezpłatnej wejściówki do toruńskiego zoo. Dodatkowo przewidziana jest też jedna nagroda niespodzianka dla użytkownika, który zarejestruje się w serwisie, odda swój głos i uzasadni go w komentarzach.
Głosowanie trwa do końca maja 2011na chwilę obecną prowadzi… goniosoma namorzynowa!
Swój głos można oddać tutaj.

My uważamy, że wszystkie zwierzaki z toruńskiego zoo są niezwykle sympatyczne, swój głos oddajemy jednak na Nufiego – nie dlatego, że jest gwiazdą, ale dlatego, że nikt tak uroczo i sympatycznie nie prezentuje się w hamaku, jak Nufi właśnie :).

Nufi w hamaku

A na kogo Wy zagłosujecie (zagłosowalibyście/zagłosowaliście)?

IMIĘ DLA ŻUBRA, CZYLI ILE JEST SŁÓW ZACZYNAJĄCYCH SIĘ NA „PO”?

Konkurs na na najsympatyczniejszego zwierzaka to nie jedyny dotyczący toruńskiego zoo.
Oto bowiem 9 kwietnia w zoo urodziła się samiczka żubra – już piąta w historii Ogrodu Zoobotanicznego. Ostatni żubr w Toruniu urodził się 2009 roku – samica Postka pojechała potem do poznańskiego Nowego Zoo.
Rodzicami tegorocznego malucha – i trzech poprzednich żubrzyc (Pogody, Porywki i wspomnianej Postki) – są dorodny samiec, ważący prawie tonę, o imieniu Poślizg i delikatnie zbudowana samica Polewka.

Poślizg i Polewka - żubry z toruńskiego zoo

Poród odbył się bez komplikacji, a mama i dziecko czują się już dobrze. Tatuś został oczywiście odseparowany – profilaktycznie – bo już wcześniej nietypowo reagował na własne maluchy, po tygodniu wrócił jednak na swój wybieg.
O ile nie wszystkim zwierzakom  w zoo nadaje się imiona, o tyle każdy nowonarodzony żubr imię mieć musi – zostaje bowiem wpisywany do specjalnej księgi rodowodowej.
Zgodnie z tradycją, wszystkie żubry urodzone w Polsce muszą mieć imiona zaczynające się od liter „po”.
A to wcale nie jest takie łatwe – wszystkie „najłatwiejsze” i najpopularniejsze słowa już wykorzystano, dlatego teraz trzeba wykazać się szczególną pomysłowością w wyborze imienia dla młodej  żubrzycy.
Dlatego też Redakcja „Nowości” ogłosiła konkurs na imię dla żubrzycy – swoje propozycje można przesyłać do 15 maja na adres: justyna.wojciechowska@nowosci.com.pl

Wszystkie propozycje zostaną przekazane dyrekcji ogrodu, a ta wybierze najciekawsze. Autor imienia dla żubra zostanie jego chrzestnym i będzie miał zaszczyt odsłonić tablicę przy wybiegu tych zwierząt.
Uroczystości z tej okazji odbędą się 29 maja podczas wielkiego rodzinnego festynu w ogrodzie.
Już zaczynamy myśleć nad imieniem!

2. Zanim pójdziemy do zoo!

Przed wyprawą do zoo warto sprawdzić na stronie internetowej danego ogrodu, czy nie zmieniły się godziny otwarcia albo czy  zoo nie jest zamknięte w któryś ze świątecznych dni.
Poniżej prezentujemy listę ogrodów, w których zaszły zmiany w kwestiach godzin otwarcia lub cen biletów.

AKWARIUM GDYŃSKIE

Nowe ceny biletów – od 26 kwietnia za bilet normalny zapłacimy już nie 16 zł, a aż 24 zł, a za bilet ulgowy nie 12 zł, a 16 zł!
To wzrost cen o odpowiednio 50% i 33%!
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

ŚLĄSKIE ZOO

W świąteczne dni – 24 i 25 kwietnia ogród zoologiczny zwiedzać będzie można w godzinach 9.00 – 19.00, czyli o dwie godziny dłużej niż zwykle w kwietniu.

ZOO OPOLE

Jedyny ogród zoologiczny w Polsce, który jest zamknięty w Niedzielę Wielkanocną.
W sobotę i w poniedziałek zoo czynne jest w godzinach 9.00-16.00.

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ BYDGOSZCZ

Podwyżki cen biletów także w myślęcińskim zoo – od jutra, tj. 24 kwietnia, za bilet normalny zapłacimy 10 zł (w soboty, niedziele i święta), 9 zł (w dni powszednie) i 7 zł (w środy), natomiast za bilet ulgowy odpowiednio: 7 zł, 6 zł i 5 zł.
Szczegóły tutaj.

3. Specjalne atrakcje na Wielkanoc!

ŚWIĘTO JAJA WE WROCŁAWSKIM ZOO


Wrocławskie zoo zaprasza na kolejną edycję Święta Jaja – od 18.04 (poniedziałek) do 26.04.
W tych dniach ogród jest specjalnie przystrojony,  pojawiła się też wystawa jaj różnej wielkości i koloru, w zoo ustawiono także specjalny inkubator,  w którym można zobaczyć małe pisklaki.
W świąteczny poniedziałek natomiast nietypowy zając ukryje w pawilonach paczuszki ze słodyczami (kto je znajdzie, może je zjeść!), można też wziąć udział w konkursie na Najpiękniejszą Wielkanocną Pisankę.
Szczegóły można znaleźć tutaj.


KRÓLIK WIELKANOCNY W OGRODZIE ZOOBOTANICZNYM!

Specjalne świąteczne atrakcje dla wszystkich zwiedzających przygotowało też toruńskie zoo.
Ogród zawsze stroi się na święta – w grudniu staje tam szopka z żywymi zwierzętami i figurami świętych, natomiast wiosną pracownicy zoo przygotowują zagrodę pełną królików i kolorowych kwiatów.

ZOO ŁÓDŹ

W łódzkim zoo otwarto motylarnię – więcej na ten temat napiszemy już niebawem!

Reklamy

4 comments on “Niezbędnik zoologiczny na Wielkanoc, czyli co, gdzie, jak?

  1. To co ustawiono według strony na Ranczu we Wrocławskim Zoo czyli inkubator z jajaki kury domowej i sztuczną kwoką, pod którą wygrzewają się pisklaki w rzeczywistości stoi w Pawilonie Madagaskaru (tak przynajmniej było w środę i tak też mówi facebook http://www.facebook.com/pages/ZOO-Wroc%C5%82aw/246397639718?ref=ts#!/photo.php?fbid=10150157305369719&set=a.10150157305259719.298305.246397639718&type=1&theater ). Umieszczono go we wnętrzu Chatki Magalskiej, w przejściu między częścią nocną a wybiegiem lemurów wari. Osobiście uważam, że miejsce troche nie odpowiednie, dużo lepiej wyglądało to w zeszłym roku gdy inkubator stał w terrarium chociaż i to nie było miejsce dla niego, najlepszym miejsce rzeczywiście byłoby Ranczo lub Dzieciniec, a jeśli już musi stać w pawilonie to Ptaszarnia, w tym małym holu zaraz przy wejściu, przed wolierą alleksandrety żółtej, szpakowników i innych ptaków, nawiasem mówiaź przy tej wolierze właśnie znajduję się wspomniana ekspozcyja jaj na której możemy zobaczyć nie tylko jajka ptaków ale także gadów (krokodyla nilowego, kajmnaów i chyba jakiegoś jeszcze ale nie pamiętam dokładnie) zaś z ptasich jaj napewno eksposponowane są jaja strusia, emu, dwóch gatunków nandu i jakiś mniejszych ptaków ale niestety też nie pamiętam dokładnie.

  2. Zrobiłem już kilka zdjęć żubrzyczki, ale niestety sknociłem coś w ustawieniach aparatu i wyszły, albo za jasne, albo nie ostre. Mała jest świetna, na prawdę przyjemny widok!

  3. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś podał mi link do księgi rodowodowej żubra, albo jakiegoś innego materiału, w którym zawarte byłyby imiona, których nie można wykorzystać? Ja nic ciekawego nie mogę znaleźć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s