„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w dwudziestym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo! W związku z jubileuszowym numerem prezentujemy Wam nową, świeżą okładkę naszego magazynu:

A w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1. Imprezy, wydarzenia, konkursy…

NO I POBIEGLI…

Wczoraj w warszawskim zoo odbyła się III edycja Biegu Dookoła Zoo. Dystans 10 kilometrów pokonało blisko 900 osób z różnych stron kraju, a zwyciężyli Marcin Fudalej (KKL Kielce) i trzykrotna olimpijka Anna Jakubczak-Pawelec (Agros Zamość).
Czy wyniki byłyby inne, gdyby udział w biegu wzięła Redakcja Mrówkojada – wielce wątpliwe (tym bardziej, że 10 kilometrów za jednym razem nie przebiegliśmy), ale gdyby w biegu wzięły udział zwierzaki z warszawskiego zoo – na pewno tak :).
Na kogo byście postawili? Pamiętajcie, że 10 km to nie sto metrów i nie tyle o szybkość chodzi, co o wytrzymałość!

Nasz faworyt - silny i wytrzymały, a przy tym zaprawiony w boju! Kilometry przebyte podczas poszukiwań mrówek na pampie robią swoje!

A więcej na temat samego biegu przeczytacie tutaj.

DZIEŃ ZIEMI w AKWARIUM GDYŃSKIM

Z kolei my wczoraj nieźle nabiegaliśmy się po Akwarium Gdyńskim, w którym przez cały weekend odbywają się obchody Dnia Ziemi. O tym, jak wyglądało w Akwarium wczoraj, opowiemy Wam w relacji z naszej sobotniej wyprawy do Trójmiasta, która powinna ukazać się już niebawem (naprawdę!), natomiast o tym, co działo się w Akwarium dzisiaj, przeczytacie tutaj.

OWCE STRZYŻONE WE WROCŁAWIU…

Wczoraj, w godzinach 10.00 – 12.00 na Dziecińcu Zwierzęcym wrocławskiego zoo odbyło się coroczne strzyżenie owiec – a jak to wyglądało w zeszłym roku, możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej:

Strzyżenie owiec we wrocławskim zoo - 2010 (fot. Kasztanek)

Strzyżenie owiec we wrocławskim zoo - 2010 (fot. Kasztanek)

ZA ZEBRANE ŚMIECI – DO ZOO!

W szczególny sposób w obchody Dnia Ziemi włączyło się także opolskie zoo – opolanie, którzy zaangażowali się wczoraj w akcję sprzątania Ziemi i wzięli udział w zbiórce surowców wtórnych (trzeba było dostarczyć 10 kg makulatury, 20 sztuk butelek PET lub 5 kg szkła), dostali w zamian specjalne talony, uprawniające ich do zwiedzania za darmo zoo do końca kwietnia.
Naszym zdaniem świetny pomysł i bardzo jesteśmy ciekawi, z jakim odzewem spotkała się cała akcja.

MALTANKA RUSZYŁA

Wczoraj po zimowej przerwie kursy wznowiła kolejka wąskotorowa Maltanka, którą można dotrzeć do poznańskiego Nowego Zoo.

Maltanka ruszyła!

Maltanka będzie kursować codziennie do 2 października w godz. 10-19. W weekendy na trasę będzie wyjeżdżać co pół godziny, a w dni powszednie co godzinę. Bilety normalne są po 5 zł, ulgowe po 3,50 zł.
W zeszłym roku Maltanka przewiozła 126 tys. pasażerów.
To dobra wiadomość, bo od jesieni do Nowego Zoo można się było dostać tylko samochodem lub… piechotą. Ciekawi nas jeszcze, kiedy ruszy autobus linii Z (jadący do zoo z Ronda Śródka), którym można w sezonie dostać się pod sam ogród.

2. DRAMATYCZNE WIEŚCI ZE ŚLĄSKIEGO ZOO

Niewesoło rozpoczęła się wiosna w śląskim zoo – w ostatnich dniach padły trzy żyrafy, hipopotamica Hamba i aż dziewięć adaksów!

Jeszcze we wrześniu zeszłego roku w Śląskim Zoo świętowano szafirowe gody Hipolita i Hamby, były to niestety ich ostatnie wspólne urodziny. Na początku kwietnia Hamba zmarła i Hipolit został kompletnie sam. Hipolit ma prawdopodobnie 48-49 lat – dokładna data jego urodzin jest bowiem nieznana. Pochodzi z Holandii, ale zanim trafił do Chorzowa, miał tylu pośredników, że jego kartoteka zawieruszyła się. Z pewnością jest jednak najstarszym żyjącym obecnie hipopotamem w Polsce i jednym z najstarszych na świecie.

Gdzieś tu jest hipopotam... (fot. Wojtek)

Śmierć Hamby to niejedyne przykre wydarzenie w śląskim zoo tej wiosny. Miesiąc przed nią zmarła ostatnia żyrafa – dziesięcioletni Cekin, który przewrócił się i już nie dał rady wstać.
Tym samym zoo pierwszy raz od ponad 40 lat nie posiada w swej kolekcji żyrafy, bowiem wcześniej z powodu choroby padły dwie inne żyrafy. Ta sama choroba zabiła aż dziewięć adaksów, które mieszkały w tym samym pawilonie, co żyrafy.

Żyrafy jeszcze na wybiegu... (fot. Wojtek)

Niebawem śląskie zoo pożegna się również ze słoniem. Thisiam, który do Chorzowa przyjechał z Płocka, wyjedzie do Niemiec – za to w zamian przyjadą dwa młode słonie indyjskie.

Thisiam w Śląskim Zoo (fot. Wojtek)

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

3. RANCZO OTWARTE!

W piątek we wrocławskim zoo oficjalnie otwarte zostało ranczo koniowatych!

Ranczo zostało wybudowane na miejscu starego baraku i sąsiaduje z dziecińcem zwierzęcym, na którym można oglądać zwierzęta gospodarskie. Na nowym ranczu zamieszkał osioł Poitou, kuce szetlandzkie i konie haflingery.
Oprócz zwierząt, na ranczu zobaczyć można także przedmioty, jakimi posługują się jeźdźcy. Na tyłach pawilonu jest wystawa, na której można oglądać np. chomąto, wędzidło czy uprząż, a obok stoi dokładnie opisany wóz jednokonny.
Dla najmłodszych od 1 maja uruchomiona będzie ujeżdżalnia, gdzie pod okiem instruktora będzie można przejechać się na kucyku.
Galerię zdjęć z otwarcia najnowszej inwestycji wrocławskiego zoo można zobaczyć tutaj.
Wśród licznie przybyłych gości był także prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

4. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

WROCŁAW

We wrocławskim zoo w ostatnich dniach urodziło się m.in. pięć owieczek kameruńskich i mangaba czarna.
Więcej o wrocławskim zoo postaramy się napisać przy okazji naszej najbliższej wyprawy do Wrocławia – zaplanowanej na 1 maja! 🙂

ŚLĄSKIE ZOO

Śląskie Zoo straciło w ostatnich tygodniach sporo zwierząt, na szczęście sporo nowych także się pojawiło.
Najnowszymi nabytkami zoo są m.in. wielbłąd dwugarbny (samiczka wielbłąda, która otrzymała imię Bella, urodziła się w poniedziałek),  oraz hiena pręgowana i tamaryna białoczuba.
Hiena pręgowana to samiczka, urodzona w 2008 roku w zoo w Tallinie. Zastąpiła dwie hieny brunatne, które w ubiegłym roku wyjechały do Czech.
Z kolei z warszawskiego zoo w ubiegłym tygodniu przyjechała roczna samiczka surykatki, która zajęła miejsce starszej samicy. Surykatki zamieszkują obecnie w pawilonie papug, lecz już niedługo przeniosą się na nowy wybieg zewnętrzny.

ZOO OPOLE

Narodziny także w opolskim zoo – na świat przyszły m.in. adaks i wielbłąd dwugarbny.

Mały wielbłąd z mamą (fot. Marcin, "ZOOrro")

Młody adaks z mamą (fot. Marcin, "ZOOrro")

ŁÓDŹ

Do łódzkiego zoo dotarł już oczekiwany od dłuższego czasu gepard – dwuletni samiec o imieniu Sheppart, który w miniony czwartek przyjechał z zoo w Ebeltoft w Danii.
Wśród ostatnich przychówków warto wymienić m.in. wikunię.

5. Buduje się! – inwestycje i remonty

ŁÓDŹ

W łódzkim zoo trwa remont punktu widokowego, z którego będzie można oglądać uchatki patagońskie – prace mają zakończyć się w ciągu miesiąca.
Zoo szykuje się już także na otwarcie motylarni, zaplanowane na czwartek, 21 kwietnia. Obie inwestycje – taras i motylarnię – w minionym tygodniu oglądali łódzcy radni.
Ponoć byli zachwyceni… :).

OPOLE

W opolskim zoo ruszyła budowa drugiej części żyrafiarni.
W ciągu najbliższego miesiąca mają być zbudowane nowe okólniki i nowe przejście na sawannę, a zlikwidowana zostanie droga i zwodzony mostek, które dotąd były w tym miejscu.
Nowy budynek ma mieć ok. 400 m kw. powierzchni, jego budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Gdy powstanie, zoo będzie mogło powiększyć stado żyraf do 10-12 osobników – obecnie jest och pięć.
Przy okazji tej inwestycji miejsce zamieszkania zmieni też nosorożec – jego dotychczasowy wybieg zajmą żyrafy, a on z kolei będzie miał nowy – w miejscu, gdzie było dotąd zaplecze żyrafiarni.

Opolski nosorożec czeka na nowy dom!

Więcej o tej i innych inwestycjach w opolskim zoo napiszemy niebawem – tak się bowiem składa, że tegoroczną majówkę postanowiliśmy spędzić w Opolu właśnie – a punktem docelowym będzie opolskie zoo!

WROCŁAW

Przy okazji wyprawy do Opola wpadniemy także do wrocławskiego zoo – mamy wówczas nadzieję wreszcie zobaczyć mrówniki w akcji. Okazją ku temu może być przygotowywany specjalnie dla nich wybieg zewnętrzny – zdjęcie wybiegu możecie zobaczyć na Facebooku wrocławskiego zoo.

Wewnętrzny wybieg mrówników - same mrówniki śpią w kącie...

WARSZAWA – MASTERPLAN OGŁOSZONY!

Wydarzeniem tygodnia w kategorii „Inwestycje i plany” było zdecydowanie ogłoszenie przez warszawskie zoo tzw. Masterplanu, czyli dwudziestoletniego „Planu perspektywicznego rozwoju zoo”.
Szczegóły samego planu – a właściwie jego części, nie wszystko podano bowiem od razu do publicznej wiadomości – możecie przeczytać tutaj.
Plan składa się z 16 punktów – zawiera program zmian od budowy azylu dla ptaków po nowy pawilon dla gibonów. Kończy się on rozdziałem „Duże remonty” z kolejnymi ośmioma punktami przekształceń: od rozbiórki lamparciarni po modernizację wybiegu dla lwów. Jest też projekt wpuszczenia do zoo Wisły, żeby powstała sztuczna rzeka między czterema stawami.
Jakie elementy planu zwracają szczególną uwagę?
– do zoo wrócić mają niedźwiedzie polarne (o tym mówi się zresztą od lat)
– zoo chce zrezygnować z hodowli fok szarych, które zostaną zastąpione przez uchatki
– z Parku Praskiego znikną niedźwiedzie brunatne, które zostaną przeniesione na teren zoo (zamieszkają na nowym wybiegu za hipopotamiarnią)
– ma powstać całodobowy azyl dla ptaków i ośrodek CITES dla zwierząt odebranych przemytnikom
– powstanie duży wybieg afrykański, na którym zamieszkają m.in. strusie afrykańskie, antylopy i zebry.
– do zoo sprowadzone zostaną… koala! Warto dodać, że tego gatunku w Polsce jeszcze nie było!

Koala już wkrótce w Warszawie?

To tylko niektóre z bardzo licznych pomysłów na warszawskie zoo na najbliższe 20 lat. Które z nich uda się zrealizować, a które pozostaną jedynie w sferze marzeń – czas pokaże. My chętnie poczekamy na pełną wersję planów wraz z wizualizacjami, gdyż forma, w jakiej zostały one zaprezentowane do tej pory, nie pozwala właściwie nic powiedzieć o wizji warszawskiego zoo i spójnym pomyśle na najbliższe lata.
Może jest inaczej, niemniej opublikowany w Życiu Warszawy tekst właściwie nic na ten temat nie mówi.
Paradoksalnie najciekawszym pomysłem wydaje się być powstanie minimuzeum zoo w willi pod Wariacką Gwiazdą – w tej samej, w której Jan Żabiński, wieloletni dyrektor zoo, podczas okupacji ukrywał Żydów.
W lecie ruszy remont willi, a jesienią muzeum powinno być gotowe – nie możemy się tego doczekać, tym bardziej, że podczas naszej ostatniej wizyty w zoo rozczarował nas fakt, że willa Państwa Żabińskich była nie tylko zupełnie zamknięta, ale brakowało nawet jakiejkolwiek informacji na jej temat…

Willa Żabińskich, warszawskie zoo

PARK DLA NIEDŹWIEDZI W KOŚCIELISKU?

W Kościelisku (powiat tatrzański) ma powstać specjalny park dla niedźwiedzi. Na 60 hektarach w Kirach (osiedla należące do Kościeliska) mają zamieszkać zwierzęta, które nie radzą sobie w naturalnym środowisku.

W Kościelisku powstanie półotwarty rezerwat dla niedźwiedzi brunatnych. Zamieszkają w nim misie, które nie radzą sobie w naturalnych warunkach.
Pomysł, by na terenie Podhala powstał specjalny azyl dla niedźwiedzi, kilka miesięcy temu zgłosili członkowie Tatrzańskiej Fundacji dla Niedźwiedzi. Chcą, by w bezpośrednim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego powstał ogrodzony płotem teren o wielkości od kilku do kilkudziesięciu hektarów.
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

6. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata

Ucichł nieco „toaletowy skandal” w łódzkim zoo, o którym pisaliśmy przed tygodniem (większość z Was uznała, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zwiększyć cenę biletów do zoo, a każdemu zwiedzającemu rozdawać przy wejściu kostkę mydła i rolkę papieru), nie odnaleziono też szympansa z Bielawy (a póki co ani wrocławskie krasnale, ani poznańskie koziołki jeszcze nie uciekły), a już pojawiły się nowe afery.
Oto bowiem w londyńskim zoo grasuje „małpi gang”, który kradnie zwiedzającym… okulary:

Tymczasem w zoo w Kolonii kontrowersje wzbudza wystawa „Animal Body Worlds”, autorstwa Gunthera von Hagensa, na której zobaczyć można plastynaty kilkudziesięciu gatunków zwierząt.
Z kolei w zamojskim zoo przyłapano nietrzeźwego operatora koparko – ładowarki, który w stanie wskazującym (o,8 promila) pracował w ekipie prowadzącej remont ogrodu zoologicznego.
Na szczęście podczas prowadzonych przez nietrzeźwego operatora prac nie ucierpiał żaden mieszkaniec zamojskiego zoo ani nikt z członków ekipy remontowej…

Z kolei w Fakcie możemy przeczytać o dramatycznym wyznaniu małego wielbłąda z krakowskiego zoo, który „pyta, kiedy urosną mu garby”.
Na pociechę – 93% czytelników podobają się wielbłądy dwugarbne, które – zdaniem Faktu –  wyemigrowały z Azji do… Afryki: Jego rodzice należą bowiem do żyjącej na odległych pustyniach Afryki wielbłądów dwugarbnych.
Z innego artykułu dowiemy się, jak „kochają misie” – poznamy niezwykłą historię rodziny niedźwiedzi brunatnych z „jednego z rosyjskich ogrodów zoologicznych”.
Tylko co ma z tym wspólnego sonda pod artykułem – Czy należy zlikwidować ogrody zoologiczne?
Na TAK jest 45% ankietowanych, na NIE – 55%.
Co z tymi danymi zrobi Fakt? Odpowiedź być może w jednym z najnowszych numerów…

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Rok hipopotamiarni, czyli co się zmieniło u warszawskich hipopotamów?

Zoo Dla Dzieci – patronat nad konkursem „Pocztówka dla zwierzaka”

Pomysł na ławki, czyli jak to się robi w Opolu!

Dzień Ziemi i inne atrakcje – weekendowy niezbędnik zoologiczny

Żaby gotowe, czyli co nowego w opolskim zoo?

Zwierzaki-straszaki, czyli strach się bać! O zwierzętach w horrorach – część I

A kolejny – dwudziesty pierwszy już! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

4 comments on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Jakiś czas temu śnił mi się ten londyński wybieg sajmiri, niestety obudziłem się nim wszedłem do środka :/

  2. Rezerwat dla niedźwiedzi – świetny plan!! Może dzięki niemu uda się rozwiązać niedźwiedzi problem 🙂

  3. Po tym co zobaczyłem we Wrocławiu i Pradze myślę, że dla mrówników najlepszy byłby pawilon nocny. Co z im i zwiedzającym po ładnym pawilonie (jak w Pradze)skoro większość czasu prześpią 🙂

    A przy okazji to, czy wyjaśniła się kwestia płci wrocławskich mrówników?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s