Żaby gotowe, czyli co nowego w opolskim zoo?

Zapraszamy na kolejny tekst poświęcony opolskiemu zoo, napisany przez naszych przyjaciół z ZOOrro.
Dziś opowiedzą nam o najnowszej inwestycji zoo – „schronisku dla żab”
Tekst pochodzi z najnowszego, dwunastego już, numeru ZOOrro!

(Autorem poniższego tekstu, który został opublikowany w najnowszym numerze ZOOrro w dziale „Nowy obiekt” pod tytułem „Żaby gotowe”, jest 007.
Wszystkie zdjęcia pochodzą z dwunastego numeru „ZOOrro”).

Żaby gotowe!

Nareszcie!
Po wielu miesiącach oczekiwania, mniejszych i większych poprawkach i udoskonaleniach, możemy się pochwalić nowym obiektem na terenie naszego zoo.
Obok warsztatu panów elektryków, po modernizacji i ciężkiej (acz, owocnej) pracy wykrystalizowało się „schronisko dla żab”. Choć, gwoli ścisłości, nie tylko żaby będą jego mieszkańcami. Obok
drzewołazów (bicolor, vittatus), chwytnicy czerwonookiej i żaby byk, mieszkańcami obiektu będą również między innymi traszki (Waltla, chińska) oraz aksolotl meksykański. 23 pięknie urządzone boksy i 2 przeszklone terraria pomieszczą wszystkie te stworzenia (i wiele innych), zapewniając im komfortowe warunki. Całość wystroju charakterem nawiązuje do innych, stworzonych ręką działu technicznego, obiektów na terenie naszego ogrodu (Goryle, Uchatki, Stawonogi). Są sztuczne skały, we frasobliwych i oryginalnych kształtach i kolorach, sztuczne drzewa z najprawdziwszą korą oraz kilka wodnych kaskad (te ostatnie, nastręczyły pewnych problemów). Wszystko jednak zakończyło się pomyślnie, efekt końcowy prac jest ładny i funkcjonalny – to się liczy! Uciążliwości i stres związane z modernizacją schroniska przeminą, a sam obiekt będzie wizytówką naszego zoo przez wiele kolejnych lat.

Półmetek prac

Efekt końcowy

Efekt końcowy

Mieszkańcy nowego obiektu

Drzewołazy – rodzina płazów bezogonowych. Płazy z tej rodziny są zwykle jaskrawo ubarwione, a ich skóra zawiera jad. Występują w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Jaja składane są na lądzie. Po wykluciu kijanki wspinają się na grzbiet samca i przenoszone są na liście. Tam dojrzewają do postaci dorosłej. Młode kijanki mogą odżywiać się niezapłodnionymi jajami. Żaby te osiągają rozmiary od 1 do 6 centymetrów. Wielkość osobnika zależy od jego wieku, płci i gatunku.

Drzewołaz

Traszka Waltla – największy europejski płaz. W naturze występuje na Półwyspie Iberyjskim (Hiszpania, Portugalia) i w północnej części Maroka. Płaz ten znany jest również jako Żebrowiec Waltla. Nazwa ta związana jest z widocznymi na jego ciele pomarańczowymi brodawkami, przez które wyczuć można zakończenia żeber. W momencie zaatakowania żebra przebijają skórę, znajdują się tam gruczoły z trującą substancją.

Traszki Waltla

Afrykańska żaba byk – zamieszkuje Afrykę Środkową i Południową. Żaba ta może spędzić nawet kilka lat
zagrzebana głęboko w podłożu i oczekiwać przyjścia deszczy, a co za tym idzie, możliwość rozrodu i aktywnego żerowania. Przed wyschnięciem chroni ją twardy „kokon”, zbudowany z zaschniętych kilku warstw „wylinek” naskórka płaza. Jest to duża żaba o masywnym, obłym ciele, może ważyć aż dwa
kilogramy! Samce osiągają 24 cm, samice do 12 cm.

Afrykańska żaba byk

Serdecznie dziękujemy Redaktorom „ZOOrro”, że zgodzili się udostępnić swój artykuł i pozwolili na jego publikację na Mrówkojadzie!

EPILOG – ZOO Opole postawione na głowie, czyli prace remontowe na terenie ogrodu

Zakres i tempo prac remontowo/budowlanych na terenie opolskiego zoo mogą wywołać zawrót głowy. Tak intensywnych działań nie odnotowaliśmy, od czasu pamiętnej powodzi ’97.
Mimo rozmachu robót, prace przebiegają sprawnie i w niebywałym tempie. Na zwiedzających czeka już gotowy pawilon z płazami, a na dzieci nowy tor wspinaczkowy (naprzeciw odnowionego minizoo).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s