Pomysł na ławki, czyli jak to się robi w Opolu!

Zapraszamy dziś na szczególny tekst poświęcony niezwykłym ławkom z opolskiego zoo, na których podziwiać można wspaniałe motywy zwierzęce wyrzeźbione przez pracownika opolskiego zoo, Pana Marka Broniszewskiego.
Tekst o tyle szczególny, bo pochodzący z najnowszego, dwunastego już, numeru ZOOrro!

Autograf autora na jednej z ławek (fot. „ZOOrro”)

(Poniższy tekst jest skróconą i nieznacznie zmienioną wersją artykułu, którego pełna treść została opublikowana w najnowszym numerze „ZOOrro” w dziale „Gorący temat” pod tytułem „Ławy”.
Autorem oryginalnego tekstu jest Alf.

Wszystkie zdjęcia – chyba, że zaznaczono inaczej – są naszego autorstwa. Wszelkie nasze dopiski zaznaczono kursywą).

Na wyjątkowy charakter zoo ma wpływ nie tylko kolekcja zwierząt, ale wiele innych czynników, takich jak zagospodarowanie przestrzenne, jednolity kształt i styl obiektów, na wyborze materiałów i ich instalacji kończąc. Analizie tych wszystkich elementów warto poświecić osobny artykuł, w tym miejscu chciałbym się skupić na jednym, ale jakże pięknym szczególe dekoracji naszego zoo, a mianowicie ławkach z płaskorzeźbami zwierząt.

Ich autorem jest Pan Marek Broniszewski, z wykształcenia zootechnik, wypełniający wzorowo swoje zadania od 1983 roku. Obowiązki służbowe nie przeszkadzały mu w czasie wolnym od pracy oddawać się pasji rzeźbiarskiej.
Pomysł na rzeźby zwierząt w dębowych ławach jest genialny, a samo wykonanie najwyższej próby.
Powstałe reliefy charakteryzują się jednolitym stylem, są niezwykle bogate w szczegóły i stanowią dokładne odwzorowanie modelu (np: rak).
Podziw może budzić precyzja – jeden błąd podczas prowadzenia dłuta mógłby zniweczyć całe dzieło – dbałość o szczegół i to coś, co mówi nam o charakterze zwierzęcia. Przedstawione osobniki najczęściej stoją parami, ale nie brakuje pojedynczych okazów, bądź całych rodzin z młodymi (np. stado antylop).
Niewątpliwie inspiracją dla artysty były zwierzęta obecne wówczas w opolskim zoo (np:krokodyle), ale jest też sporo wzorów przedstawiających okazy pozostające wówczas na liście życzeń ówczesnego kierownictwa ogrodu (np: mrówkojady).

Fot. "ZOOrro"

Fot. "ZOOrro"

Więcej o ławkach w opolskim zoo i ich autorze znajdziecie w najnowszym numerze „ZOOrro”.

Serdecznie dziękujemy Redaktorom „ZOOrro”, że zgodzili się udostępnić swój artykuł i pozwolili na jego publikację na Mrówkojadzie!

GALERIA

(wszystkie poniższe zdjęcia są naszego autorstwa)


A na koniec nasza ulubiona ławka:

Reklamy

One comment on “Pomysł na ławki, czyli jak to się robi w Opolu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s