„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w dziewiętnastym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo! 7 Dni ZooA w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1. Imprezy, wydarzenia, konkursy…

ROBOTY W AKWARIUM GDYŃSKIM

Jeszcze dziś można odwiedzić Akwarium Gdyńskie, które wraz z firmą RoboNET zorganizowały warsztaty budowania robotów RoboCAMP.
Warsztaty odbywają się o: 12:00, 13:00, 14:00 i 15:00.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Akwarium.

WYSTAWA FOTOGRAFII CZESKICH PARKÓW NARODOWYCH PRZY ŚLĄSKIM ZOO

Do 20 kwietnia w klubokawiarni Rebel Garden, znajdującej się przy głównym wejściu do Śląskiego Zoo, oglądać można wystawę fotograficzną pt. „Czeskie parki narodowe – zielone mosty Europy”, której współorganizatorem jest Czeskie Centrum Kultury.
Wystawa prezentowana jest w ramach tegorocznego Międzynarodowego Roku Lasów, który został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Więcej na jej temat można przeczytać na stronie zoo.

POMNIK DLA ANIELI!

30 marca w warszawskim zoo padła hipopotamica Aniela – symbol stołecznego ogrodu i ulubienica zwiedzających, nie tylko warszawiaków.
To jednak głównie mieszkańcy stolicy – jeszcze tego samego dnia – zaczęli apelować, głównie w Internecie – aby Anieli – za zasługi dla zoo i z czystej sympatii – wybudować pomnik.
Pomysł poparł ponoć sam Dyrektor Andrzej Kruszewicz, ale, jak zawsze, wszystko rozchodzi się o pieniądze. Potrzebny byłby zatem komitet budowy pomnika, który wśród mieszkańców/odwiedzających zoo zbierałby datki na takową inwestycję, zoo samo z siebie nie jest bowiem w stanie przeznaczyć na ten cel żadnych pieniędzy.
Do pomysłu postawienia pomnika zapalił się rzeźbiarz Piotr Rzeczkowski, ten sam, którego kamienna foka  stoi przy wybiegu dla flamingów i jest (czy aby na pewno?) symbolem ogrodu, a który to od zoo domaga się albo zwrotu pomnika, albo zapłaty za jego zrobienie
Pan Rzeczkowski wstępnie wycenił, że dwumetrowej długości pomnik Anieli kosztowałby ok. 130 tys. zł., ale wszystko zależałoby od tego, z jakiego materiału miałby być ten pomnik i jakiej byłby wielkości.
Pomysł na pewno wart przedyskutowania – w lipcu 2012 roku Aniela skończyłaby 50 lat i byłaby to na pewno świetna okazja, aby wówczas odsłonić jej pomnik.
O ile generalnie przeciwni jesteśmy budowaniu pomnika na pomniku i popadania w narodowe „pomnikarstwo”, o tyle jakaś forma materialnego upamiętnienia Anieli nikomu krzywdy by nie zrobiła, a gdyby był to jeszcze projekt ciekawy pod względem artystycznym i ładnie wkomponowałby się w zoo, to – dlaczego nie?!
Zastanówmy się tylko, czy potrzebny byłby pomnik przedstawiający naturalnej wielkości hipopotama wykonanego, powiedzmy, z brązu w pozie „spoczynkowej”. Taka Aniela, tylko że z brązu.
Może lepiej byłoby zdecydować się na jakiś bardziej oryginalny pomysł – może inna „poza”, może inne tworzywo, a może coś jeszcze zupełnie innego – podrzucamy kilka podpowiedzi przy okazji pomników mrówkojadów, które tropiliśmy kiedyś na całym świecie.
Póki co w warszawskim zoo znajduje się już jeden pomnik hipopotama :).

Pomnik hipopotama przy warszawskiej hipopotamiarni (fot. Michał)

Jeśli chodzi o pomniki hipków, koniecznie trzeba tez wspomnieć o rzeźbie z wrocławskiego zoo – szczególnej, bo oprócz hipopotama przedstawia jeszcze… krasnala!

Hipoczyściciel - jedyny krasnal we wrocławskim zoo

Swoją drogą przypominamy, że dziś mija rok od otwarcia warszawskiej hipopotamiarni – specjalna, okolicznościowa notka, w której spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co zmieniło się w hipopotamiarni przez ten rok i jak wygląda ona dzisiaj, powinna ukazać się jeszcze dziś!

KONKURSY

Poznań – Świnki trzy

Przypominamy o konkursie zorganizowanym przez Nowe Zoo oraz Głos Wielkopolski – do 18 kwietnia można wysyłać propozycje imion dla trzech urodzonych tej zimy nad Maltą świnek wisajskich.
Propozycje można wysyłać e-mailem na adres: e.podolska@glos.com (pełna wersja regulaminu konkursu dostępna jest tutaj).
22 kwietnia organizatorzy ogłoszą, jakie imiona będą nosiły małe świnki, a na ogrodzeniu wybiegu zostanie umieszczona specjalna tabliczka z nazwiskami osób, które imiona dla świnek wymyśliły.

Warszawa – Człowiek w pracy, małpa w ZOO

Warszawskie zoo zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym, związanym tematycznie z Kampanią Ratowania Małp Człekokształtnych „Człowiek w pracy, małpa w ZOO”!
Konkurs organizowany jest przez Dział Dydaktyczny, a przedmiotem konkursu są zdjęcia przedstawiające małpy człekokształtne (goryle, szympansy, gibony) w warszawskim zoo – mile widziane są zdjęcia przedstawiające także opiekunów małp człekokształtnych przy pracy, w czasie karmienia itp.

Małpa w zoo...?

Celem konkursu jest przybliżenie sylwetek i zachowań naszych najbliższych krewnych, wykazanie ich szczególnej inteligencji oraz uchwycenie podobieństwa między nami.
Termin składania prac: do 31.08.2011
Rozstrzygnięcie konkursu: 15.09.2011
Warto wziąć udział w konkursie, bo nagrody są naprawdę cenne!
Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie tutaj.

2. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZOO KRAKÓW

Liczne narodziny w krakowskim zoo – w ostatnich dniach na świat przyszły m.in. antylopa addaks – samiczka, co cieszy tym bardziej, że do tej pory rodziły się głównie osobniki płci męskiej.
Addaksy w Krakowie mieszkają od 1991 roku i regularnie się rozmnażają.
Z kolei tamaryny białoczube doczekały się jedynaka, a w zagrodzie wielbłądów kilka dni temu na świat przyszło puchate wielbłądziątko. Wielbłądzica Gobi – matka malucha – jest biała, ojciec – Grof – jest brązowy, a malec – dwukolorowy: ma dwa brązowe zawiązki garbów i białe futerko na całej powierzchni ciała.
Zdjęcia wszystkich maluchów można zobaczyć tutaj.

ZOO ŁÓDŹ

Nowym mieszkańcem łódzkiego zoo jest kinkażu, który przyjechał ze Szwajcarii.
W przyszłym tygodniu z Danii przyjedzie natomiast gepard, który ma być partnerem dla gepardzicy Diony.

Tymczasem łódzkie zoo szykuje się już na otwarcie motylarni – oficjalnie ma to nastąpić 21 kwietnia.

ZOO WARSZAWA

W warszawskim zoo urodził się koroniec plamoczuby.
Tymczasem na powracające z „ciepłych krajów” bociany czeka nowy dom – „luksusowa szklarnia z basenem” :).

Warszawskie boćki

ZOO WROCŁAW

W ostatnich dniach we wrocławskim zoo urodził się m.in. lemur katta oraz muflon.
Lada dzień młode będzie miała samica koczkodana Diana.

3. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata

ŚMIERĆ SŁONICY W BERLIŃSKIM ZOO

To nie jest dobry okres dla berlińskiego zoo – dwa tygodnie po śmierci niedźwiedzia polarnego Knuta niespodziewanie odeszła młoda słonica, Shaina Pali, która miała zaledwie sześć lat.
Śmierć zwierzęcia stwierdzili opiekunowie podczas porannego obchodu.
Sekcja wykazała, że śmierć mógł spowodować wirus opryszczki, ale pewność dadzą dopiero badania krwi. Berlińskie zoo straciło już dwa słonie przez opryszczkę: w 1998 Kibę, a dwa lata później jego brata, dziewięciomiesięcznego Kiri.
Siedem pozostałych słoni z Berlina przechodzi teraz skrupulatne badania lekarskie.

TOALETOWY SKANDAL W ŁÓDZKIM ZOO!

Dość kradzieży w łódzkim zoo – znikały mydło, uchwyty do ręczników papierowych, nawet zamki z drzwi! Zoo powiedziało „Dość!” i w ogrodowych toaletach zainstalowano monitoring (o czym informuje kartka na drzwiach toalety) i liczba kradzieży ponoć zmalała.
Wszystko wydaje się być zatem w porządku, choć cała sprawa budzi jednak pewne kontrowersje – o których przeczytać można tutaj, a podyskutować tutaj.
Równie ważne, co kwestia zasadności monitoringu w takim miejscu, wydaje się być pytanie – dlaczego niektórzy zwiedzający zoo kradną i to w dodatku toaletowe gadżety? Może na przyszłość warto się zastanowić nad wprowadzeniem specjalnych cegiełek na rzecz zoo w postaci kostek mydła?

SZYMPANS GRASUJE W BIELAWIE…
Tym razem odpuścimy sobie komentarz – za ten niech posłużą tytuły prasowe, opisujące całe zajście…

Fakt – Kudłata bestia atakuje ludzi! Groza w Bielawie!

TVN24 – Szympans bije ludzi w Bielawie?

Gazeta Wyborcza – Szympans zaatakował mieszkańców Bielawy. „Straciłem przytomność”.

Gazeta Wrocławska – Po Dolnym Śląsku grasuje szympans! Kto go widział?

Pojawiają się też wątpliwości, czy był to aby na pewno szympans – jeden ze świadków opisuje napastnika w taki sposób, jakby mówił o… mamutach!
Była już „puma z Opolszczyzny”, „wieloryb w Wiśle” – przyszedł czas na „małpę z Bielawy”.
Kto będzie następny?

NELSONGATE WE WROCŁAWSKIM ZOO

Nie chcieliśmy na początku tej sprawy komentować, ale zatoczyła w zoologicznym światku już tak szerokie kręgi, że trzeba o niej choć wspomniećodsyłamy jednak do samodzielnych poszukiwań do źródła, czyli na Facebooka wrocławskiego zoo, a za tymczasowe podsumowanie całej sprawy niech posłuży komentarz Dyrektora wrocławskiego zoo, Pana Radosława Ratajszczaka, którego wpis pojawił się na Facebooku:

Facebook nie jest oficjalną stroną zoo. Wszelkie pytania proszę kierować poprzez dostępne na stronie www.zoo.wroclaw.pl adresy e-mail.
A tak na marginesie, uważam za niemoralne wykorzystywanie nieszczęśliwego wypadku do osiągania swoich własnych celów.
Nelson na razie nie wykazuje żadnych objawów chorobowych i jest pod stałym nadzorem lekarzy weterynarii, konsultujących się regularnie z bardziej doświadczonymi kolegami po fachu.

A my przypominamy, jak w zoo zachowywać się nie należy i co robić, żeby taka sytuacja więcej się nie powtórzyła.

A na koniec polecamy lekturę ciekawego artykułu, który pojawił się kilka dni temu w Gazecie Wrocławskiej.
Tak a propos tego, że można być zwolennikiem ogrodów zoologicznych i miłośnikiem zwierząt – jedno nie wyklucza drugiego, a wręcz przeciwnie – czego dowody staramy się dawać od początku istnienia Mrówkojada.

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Świnki trzy z Nowego Zoo!

Mrówkojad w Szczecinie – na tropie zoo, czyli gdzie to Oceanarium?

O czym przeczytacie w „ZOOrro” nr 12?

Urodzinowe mrówkojady, czyli z czekolady, z papieru i ze szmatki 🙂

Zoo Safari w Borysewie zyskało status ogrodu zoologicznego

Galeria, czyli garść zdjęć z zoo i nie tylko!

Nowe Zoo w 150 sekund, czyli łasza, świnki i inni…

A kolejny – dwudziesty! – numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni oraz firma RoboNET zapraszają w weekend 9 – 10 kwietnia na warsztaty budowania robotów RoboCAMP.
Jeśli masz 7 do 13 lat, interesujesz się robotami, chciałbyś jednego z nich zbudować i ożywić, zapraszamy w najbliższy weekend do Akwarium Gdyńskiego MIR.
Warsztaty odbywać się będą o: 12:00, 13:00, 14:00 i 15:00.
A pomiędzy warsztatami – pokazy z konkursami!
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wykupienie biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego MIR.
Reklamy

3 comments on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Oj, zaszaleliście z pierwszą ankietą! 🙂 Brakuje tylko opcji: jestem za. 😉 Cyba, że coś kombinujecie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s