Zoo Safari w Borysewie zyskało status ogrodu zoologicznego

Decyzją Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie Zoo Safari w Borysewie uzyskało status pełnoprawnego ogrodu zoologicznego i zostało wpisane na listę polskich ogrodów zoologicznych!

Uzyskanie statusu ogrodu zoologicznego jest dla każdej placówki pewną nobilitacją, ponieważ tylko placówki spełniające wszystkie ministerialne kryteria mogą poszczycić się zaszczytnym mianem ogrodu zoologicznego.
W praktyce oznacza to tyle, że Zoo Safari w Borysewie spełnia poniższe wymagania:

Ogród zoologiczny to, w myśl art. 5 pkt 11 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 Nr 92, poz. 880), urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, gdzie są przetrzymywane oraz eksponowane publicznie przez co najmniej 7 dni w roku, żywe zwierzęta gatunków dziko występujących, z wyjątkiem cyrków, sklepów ze zwierzętami, miejsc, w których eksponowanych jest publicznie nie więcej niż 15 gatunków tych zwierząt i łącznie nie więcej niż 50 okazów gadów, ptaków i ssaków.

Borysewskie zoo z nawiązką spełnia te wymagania – obszar ponad 22 ha terenu zamieszkuje ponad 300 zwierząt sześćdziesięciu gatunków.
Niemniej uznanie borysewskiej placówki za oficjalny ogród zoologiczny na pewno pomoże w dalszym rozwoju zoo i kontaktach z innymi ogrodami.

Już niedługo otwarcie sezonu!

Tymczasem Zoo Safari szykuje się już do otwarcia sezonu, które nastąpi nie, jak wcześniej informowano, 23 kwietnia, ale już jutro, 9 kwietnia!
W ostatnich tygodniach w zoo doczekano się kilku przychówków – na świat przyszły m.in. mandryl, osiołek, byczek węgierski, owce rackie oraz kozy walizerskie czarnoszyje.
Wkrótce spodziewane się także kolejne narodziny, ale prawdziwym wydarzeniem ma być przyjazd nowych mieszkańców – białych lwów i czarnych jaguarów, dla których właśnie dobiega końca proces budowy wybiegów.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Zoo Safari.

My poprosiliśmy Zoo w Borysewie o komentarz do sprawy, niestety, obie zastosowane przez nas formy kontaktu zostały zignorowane.
Szkoda.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s