„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w osiemnastym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo! 7 Dni Zoo

A w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1.Budujemy nowe zoo!

Ostatnie dni i tygodnie to okres wzmożonej aktywności budowlanej w kilku polskich ogrodach zoologicznych.
Poniżej prezentujemy skrócony raport z tego, co się akurat buduje w polskich zoo :).

ZAMOŚĆ

Na stronie zoo czytamy:

Aktualnie na terenie naszego ogrodu trwają  prace modernizacyjne realizowane w ramach projektu: „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez modernizację i unowocześnienie jedynego w Województwie Lubelskim Ogrodu Zoologicznego w Zamościu”. Jest to II etap remontu zamojskiego ogrodu zoologicznego.

ZOO Zamość - projekt rozbudowy

Projekt obejmuje  budowę 12 zupełnie nowych obiektów:
– pawilon z wybiegami dla małych drapieżników
– pawilon dla ptaków grzebiących
– zaplecze stajenne dla zwierząt Australii: kangur rudy i emu – z wybiegami
– trzy stajnie dla zwierząt kopytnych z wybiegami
– trzy stajenki dla nowych gatunków małych zwierząt kopytnych eksponowanych w mini-zoo z wybiegami
– budynek umywalni i sanitariatu w zespole minizoo
– zimowisko dla ptactwa i budynek kasy dodatkowej
Pawilon małp oraz gawra wraz z wybiegiem dla niedźwiedzi zostaną gruntownie zmodernizowane, a obiekty wyposażone zostaną w nową lub zmodernizowaną infrastrukturę techniczną, w zależności od potrzeb danego obiektu oraz objęte zostaną systemem monitoringu.

Zoo prosi o wyrozumiałość w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi, które powodują ograniczenia w zwiedzaniu. 
Termin zakończenia realizacji projektu to listopad 2011 roku. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

AKCENT-ZOO BIAŁYSTOK

Wciąż nic się nie buduje, tylko mówi o kolejnych przetargach…
O tym, co zmieniło się w stosunku do naszego zeszłotygodniowego tekstu o przebudowie Akcent-Zoo, przeczytacie tutaj.

ŁÓDŹ

Dzisiaj w łódzkim zoo otwarto park linowy.
Trwają też prace remontowe w ogródku dziecięcym – modernizacja budynków i wolier, malowane są baseny dla gęsi i kaczek,  a na wybiegach uzupełniana jest warstwa piasku. Otwarcie ma nastąpić 1 maja.

2. Narodziny i transfery, czyli nowe zwierzaki w zoo!

ZAMOŚĆ

Nowe zwierzaki trafiły do ośrodka kwarantannowania w zamojskim zoo.
Tym razem jest to pięć żółwi, które zostały znalezione na przejściu granicznym w Przemyślu.
Żółwie znaleziono w wagonie pociągu relacji Kijów-Wiedeń w kartonowym pudełku. Żółwie należą do gatunku pudełeczników i objęte są ochroną Konwencji Waszyngtońskiej.
W ośrodku kwarantannowania zostaną do połowy kwietnia, a o ich dalszym losie zadecyduje sąd, choć najprawdopodobniej zostaną w zamojskim zoo.

ŁÓDŹ

28 marca lew Subali opuścił łódzkie zoo i wyjechał do hiszpańskiego Xerez.
Subali miał się nie sprawdzić jako partner Tyci (nie był nią zainteresowany) i został zastąpiony przez innego samca, Maksimusa, który przyjechał z Londynu.

Subali opuszcza Łódź...

Tymczasem na staw powróciły pelikany i czarne łabędzie, a na swój wybieg wróciły także bociany białe.

PŁOCK

23 marca w płockim zoo urodziła się żyrafa!
Samiczka jest zdrowym „maluchem” – ma około 180cm wzrostu i waży ok.70kg :).
Rodzicami żyrafki są ośmioletnia Julia (urodzona w Czechach) oraz również ośmioletni Simaj (który 5 lat temu przyjechał do Płocka z zoo w Lipsku). Jest to ich drugie dziecko (pierwszy był samiec, który obecnie przebywa w Śląskim Zoo).
Młoda żyrafka na wybiegu zadebiutuje zapewne w przyszłym tygodniu.

POZNAŃ

Narodziny także w poznańskim Nowym Zoo – w Dziecięcym Zoo urodziło się kilka zwierzaków – 23 lutego na świat przyszły trzy małe kózki (dwie biało- czarne samiczki i beżowy samczyk), 17 marca urodziły się dwie małe owieczki (samczyk z jaśniejszą sierścią oraz samiczka z ciemniejszą sierścią) oraz Granda- ośliczka, która urodziła się 19 marca.

Dziecięce Zoo - to tu rodzi się zwykle najwięcej zwierzaków

Tymczasem na wybiegu pojawiła się już urodzona 22 marca samiczka wielbłąda dwugarbnego (o jej narodzinach pisaliśmy tutaj). Rodzicami Leyli – bo takie imię otrzymała – są Janina i Mustafa.
30 marca urodziły się natomiast aż trzy jelenie aksis, a na wybiegu sitatung pojawiły się dwa młode samce, urodzone zimą (niedawno zostały wypuszczone na duży wybieg).

W zoo kursuje już także kolejka, a większość zwierzaków wróciła na wybiegi – więcej o poznańskim zoo napiszemy niebawem, coraz bliżej bowiem do kolejnej naszej wyprawy do Poznania!

Na koniec jeszcze słowo o trzech urodzonych 22 marca 2010 roku lemurach wari rudych – trzy samce Filip, Rysiek i Wiedźmin obchodziły kilka dni temu swoje pierwsze urodziny.

Trzy małe wari rude z poznańskiego Nowego ZOO (fot. L'N'A)

Trzy małe wari rude z poznańskiego Nowego ZOO (fot. L'N'A)

Wczoraj, 2 kwietnia, piętnaście lat skończyła ich mama- samica Jessy.
To niestety ostatnie urodziny całej trójki w Poznaniu, za jakiś czas bowiem wyjadą do jednego z francuskich zoo.
Więcej na temat całej rodziny wari rudych przeczytacie na stronie poznańskiego zoo.

WROCŁAW

1 kwietnia, czyli w prima aprilis, we wrocławskim zoo wykluł się pierwszy gekon Standinga (Phelsuma standingi).
Gatunek ten pojawił się we wrocławskim terrarium w zeszłym roku – drugiego marca 2010 roku z zoo w Pilznie przyjechała samica, a 24 dni później dołączył do niej samiec z Zoo Fuengirola w Hiszpanii.
Wrocławska samica złożyła swoje pierwsze dwa jaja 1 lutego – na razie wykluł się pierwszy gekon, a  za jakiś czas powinien wykluć się drugi.
Zdjęcia małego gekona możecie zobaczyć tutaj.

Tymczasem w zoo cały czas coś się dzieje, m.in. kilka dni temu na wybiegu tzw. Rancza pojawiły się Haflingery, co oznacza, że zamieszkały tam już wszystkie zwierzaki.
Spodziewane są także kolejne narodziny (u koczkodanów Diana) i przyjazdy nowych zwierzaków (panda mała, kuna żółtogardła).

OPOLE

Sporo zwierzaków urodziło się w ostatnich dniach w opolskim zoo – najliczniejsze narodziny miały miejsce w stadzie lemurów katta, ale obrodziło także wśród pazurkowców.
Już pięć lemurów katta urodziło się w w opolskim  zoo w samym tylko marcu, w tym podwójne bliźnięta.
Ojcem sukcesu jest samiec Tadzik, który do Opola przyjechał jesienią zeszłego roku z warszawskiego zoo.

Lemury katta z opolskiego zoo

Wszystkie urodzone w marcu lemury katta można oglądać w budynku małpiarni.

Powiększyły się także rodziny opolskich pazurkowców – marmozety białoczelne doczekały się bliźniąt, a miko czarne jednego młodego.

Zdjęcia wszystkich młodych można zobaczyć na stronie opolskiego zoo.

A więcej o opolskim zoo już niebawem przy okazji prezentacji najnowszego numeru „ZOOrro”!

3. Warszawskie foki w Bałtyku?

Jak donosi Gazeta Wyborcza, trzy młode foki z warszawskiego zoo – Cypel, Cekin i Certa – będą wkrótce pływały w Bałtyku. Ponoć Minister Środowiska wydał zgodę na wypuszczenie na wolność fok szarych urodzonych w tym roku w ogrodzie.

Cała trójka to foki szare nr 90., 91. i 92. urodzone w warszawskim zoo.

Na początek foki przejdą szkolenie do życia na wolności w helskim fokarium, gdzie prawdopodobnie trafią już w przyszłym tygodniu.
Więcej na ten temat napiszemy już niebawem!

4. Znane są już przyczyny śmierci Knuta.

Historii Knuta ciąg dalszy – wiadomo już, co spowodowało śmierć słynnego niedźwiedzia polarnego w berlińskiego zoo. Według ekspertów z instytutu im. Leibnitza, którzy przeprowadzili sekcję zwłok Knuta, to trwająca wiele tygodni infekcja doprowadziła do znacznych zmian w mózgu zwierzęcia i uszkodzeń rdzenia kręgowego, które 19 marca doprowadziły do zapaści.
Knut spadł ze skały na swoim wybiegu do basenu i utonął na oczach kilkuset zwiedzających.
Wyznawcy teorii spiskowych wiedzą jednak swoje i nie wszyscy są przekonani tym komunikatem. W Niemczech cały czas trwa burzliwa dyskusja na temat losów Knuta, my zaś polecamy lekturę bardzo ciekawego artykułu poświęconego fenomenowi berlińskiego niedźwiedzia.

5. ZooPlotek, czyli skandale, plotki i sensacje tygodnia w ogrodach zoologicznych Polski i świata

W minionym tygodniu głośno było o kilku spektakularnych ucieczkach z ogrodów zoologicznych, najgłośniej zaś chyba o dwóch przypadkach z dwóch dość skrajnych placówek – zoo w Kaliningradzie (Rosja) i nowojorskiego Bronx Zoo (USA). Jak widać zwierzaki potrafią nawiać z każdego miejsca…

Szopa pracza, który uciekł z zoo w Kaliningradzie przez kilka godzin – późną nocą próbowała złapać lokalna policja. Szop wspiął się na najwyższe konary drzewa w centrum miasta i przysporzył niemało kłopotów policjantom i ratownikom, którzy usiłowali go schwytać. Kiedy policjanci próbowali zgiąć jedną z gałęzi, szop wymknął się im i uciekł na inne drzewo. Pomóc musieli dopiero ratownicy, którzy przyjechali ze specjalną siatką. Pierwsza próba nie udała się jednak, szop ugryzł jednego z mężczyzn i znowu zwiał.

W końcu udało się go zatrzymać i przewieziono z powrotem do zoo.
Oglądając powyższy filmik można mieć jednak poważne wątpliwości odnośnie do zachowania uczestników akcji „łapania” szopa – całkowity brak profesjonalizmu, a pościg za zwierzakiem wygląda jak nagonka na groźnego przestępcę. W 38 sekundzie nagrania widać jak jeden z policjantów, goniących szopa, który akurat wdrapuje się na drzewo, próbuje go… kopnąć, natomiast to, co dzieje się między 45. a 50. sekundą filmu trudno racjonalnie wytłumaczyć…
Na koniec dostajemy przebitkę z szopem sięgającym po jedzenie, już po powrocie do zoo, choć patrząc na przebieg całej akcji można mieć wątpliwości, czy to ten sam szop…
Drugi uciekinier tygodnia to zwierzak o wiele niebezpieczniejszy – jadowita kobra egipska, która uciekła z nowojorskiego Bronx Zoo pod koniec marca. Co gorsza – do dziś się nie znalazła, choć ponoć widziano ją na kanapie wśród gości jednego z show w amerykańskiej telewizji… 

Czy to na pewno ona?

Co kraj, to obyczaj!

A na koniec coś z krajowego podwórka i niezawodny Fakt – było o romansie warszawskich hipopotamów, przyszła pora na amory surykatek
Zwracamy uwagę na sondę – 90% ankietowanych twierdzi, że „podobają im się surykatki” (o zgrozo!) – oraz podlinkowany pod artykułem inny tekst o surykatkach o znamiennym tytule – Surykatki ożyły mi w dłoniach

Tyle na dziś – przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Zwierzak tygodnia – Czepiak czarnoręki (Ateles geoffroyi yucatanensis)

Zoo w Providence – terenowa fotorelacja Drozdala zza oceanu

Aniela – symbol warszawskiego zoo i najstarszy hipopotam w Polsce, padła dzisiaj nad ranem…

Miasto nosorożców, czyli witamy w Koszalinie!

Wombaty w Gnieźnie czyli kilka pomysłów na prima aprilis w zoo 🙂

A kolejny numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

A co czeka czytelników Mrówkojada w nadchodzącym tygodniu?
Dwa obiecane już na ten tydzień teksty, czyli epilog naszej wyprawy do helskiego fokarium i wieści z Borysewa (tamtejsze Zoo Safari zostało bowiem oficjalnie uznane za ogród zoologiczny!), a także relacja z naszej wczorajszej wyprawy do Szczecina (takiej relacji jeszcze na Mrówkojadzie nie było!), zapowiedź nowego numeru „ZOOrro” i kilka innych!
Będzie się działo!

Reklamy

One comment on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Żółwie należą do gatunku pudełeczników i objęte są ochroną Konwencji Waszyngtońskiej.

    Z tego co słyszałem to tylko 4 należą do pudeleczników. Były tam 4 cuory – 1 sundajski i 3 mccordi, piąty był żółwiem egipskim, czli nie pudelecznikiem a żółwiem lądowym – krewniak greckiego/mauretańskiego itd

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s