Wombaty w Gnieźnie czyli kilka pomysłów na prima aprilis w zoo :)

W tym roku postanowiliśmy Was nie wkręcać – dzisiejszy dzień i związane z nim „święto” wystarczająco już dało nam się we znaki (dzieciaki w szkole potrafią być w takich kwestiach wyjątkowo „pomysłowe” i męczące…), dlatego też zamiast primaaprilisowego tekstu postanowiliśmy przedstawić Wam… kilka propozycji na taki tekst – po jednej dla wybranych polskich zoo :).

Rok temu w primaaprilisowej notce napisaliśmy, że w Gnieźnie powstanie ogród zoologiczny, a do poznańskiego Nowego Zoo przyjechały wombaty! Artykuły były na tyle wiarygodne, że niektórzy nasi czytelnicy dali się na nie nabrać – kilka osób uwierzyło w w wombaty, co w jednym przypadku skończyło się nawet telefonem do Nowego Zoo (potem musieliśmy tłumaczyć, że to tylko żart…), natomiast sprawa zoo w Gnieźnie przedstawiona w naszym tekście była komentowana na http://www.skyscrapercity.com w wątku poświęconym gnieźnieńskim inwestycjom :).

Tym razem postanowiliśmy podejść do tematu nieco inaczej – zastanowiliśmy się, jak mogłaby wyglądać wiadomość primaaprilisowa poświęcona wybranym polskim ogrodom zoologicznym.
Oto, co nam wyszło:

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ BYDGOSZCZ

Sęp Telly, znany też jako Kojak vel Kodżak, wraca do Bydgoszczy!
Zrozpaczeni mieszkańcy miasta opłakują zmianę płci ich ukochanego sępa, a władze zoo postanowiły wystąpić o odszkodowanie do Łodzi, bowiem przed opuszczeniem Ogrodu Fauny Polskiej z Telly’m wszystko było w porządku.
Bydgoszczanie mają do łodzian pretensje o „niepotrzebne badania”, które odebrały ich sępowi tożsamość.
Tym samym wszyscy zostali na lodzie – Łódź, bo nie dostali samca, Bydgoszcz – bo samca stracili, Telly – bo żaden z niego Kojak.
Ani Kodżak…

Uderzające podobieństwo

I co teraz?

OGRÓD ZOOBOTANICZNY TORUŃ

Nufi w szkole!

Toruńskie zoo ma nowy pomysł na promocję – miś Nufi będzie odwiedzał wybrane szkoły podstawowe i przedszkola w mieście – oczywiście w asyście opiekunów i strażaków (dlaczego akurat strażaków – nie wiadomo, ponoć dlatego, że Nufi czuje respekt przed strażackimi hełmami).
Akcja skierowana jest do najmłodszych i ma zachęcić całe rodziny do odwiedzenia zoo – pierwsza wizyta Nufiego ma mieć miejsce już w przyszły weekend. Przedszkolaki są ponoć zachwycone – Nufi też.
Tylko nauczyciele jakoś mniej…

Nufi w szkole

ZOO GDAŃSK-OLIWA

Lwy już niedługo w Gdańsku!

To już pewne – niebawem w oliwskim zoo będzie można zobaczyć lwy! Nie będą to jednak ani lwy afrykańskie, ani azjatyckie, ani też berberyjskie! Ku zaskoczeniu wszystkich miłośników zoo i opinii publicznej oliwskie zoo zdecydowało się bowiem sprowadzić… lwy morskie! Zwierzęta – co najmniej cztery sztuki – mają przypłynąć w przyszłym miesiącu statkiem z jednego z amerykańskich oceanariów.
W zoo tymczasem trwają błyskawiczne prace budowlane – zmodernizowany zostanie basen fok szarych, które przeniosą się zapewne do helskiego fokarium, a ich miejsce zajmą lwy morskie właśnie.
Taki obrót sprawy wymusił także odpowiednie działania władz miasta – skoro do zoo trafią inne lwy, konieczna będzie także zmiana herbu miasta…

Nowe lwy - nowy herb!

ZOO POZNAŃ

Sensacyjne narodziny w Dziecięcym Zoo!

Tego się nikt nie spodziewał – w Dziecięcym Zoo poznańskiego Nowego Zoo przyszły na świat… dwie papużki faliste!
Narodziny tak cennego i efektownego gatunku są w ogrodach zoologicznych wielką rzadkością, dlatego przedstawiciele prasy – nie tylko lokalnej – tłumnie przybyli nad Maltę, żeby sfotografować papuzie bliźnięta.
Maluchy mają się dobrze i czekają na nadanie imion – zoo ogłosiło nawet konkurs na imiona dla małych papug, choć nieoficjalnie wiemy, że już zostały nazwane…

To w tej wolierze możemy oglądać rzadkie papużki!

ZOO WROCŁAW

Wrocławskie zoo od kilku lat niezwykle dynamicznie się rozwija – każdego miesiąca pojawiają się w nim nowe zwierzęta – ostatnio do zoo zawitała m.in. panda mała, a plany Wrocławia na najbliższe lata są imponujące – Afrykarium, Odrarium, nowe wejście…
To jednak nic – okazuje się bowiem, że zoo ma dużo większe plany – powstać ma także Wrocławiarium, czyli potężny kompleks obiektów, w których będziemy mogli zobaczyć faunę typową dla terenu miasta Wrocławia (ale nie tylko!) – liczne gatunki ptaków (m.in. sroki, gawrony, które zobaczymy w Hali Wolnych Lotów), płazów (żaby zielone i jeziorkowe), gadów (zaskrońce i wielki wybieg żółwi czerwonolicych – o powierzchni 500 m kw!) oraz oczywiście ssaków – tu zobaczymy m.in. myszy, szczury, wiewiórki a nawet nietoperze!
Pierwsze prace mają ruszyć już w lipcu, tymczasem zoo potajemnie przymierza się do innej akcji – skupu zwierząt z innych zoo! Ponoć dogadane jest już podebranie nosorożca Kuby z warszawskiego zoo, słonia Ninio z Poznania i nowonarodzonej żyrafy z Płocka! Wymienione ogrody oczywiście sprawę dementują, ale nasz informator twierdzi, że to bardziej niż pewne…

Los Kuby jest już jak widać przesądzony...

Czekamy też na Wasze propozycje i pomysły primaaprilisowe dotyczące tych i innych zoo w Polsce – autor najciekawszej będzie mógł wybrać imiona dla dwóch papużek falistych z Nowego Zoo :).

Tymczasem nie tylko my wpadliśmy dziś na pomysł primaaprilisowego żartu z zoo w roli głównej – poniżej prezentujemy kilka przykładów zoo-wkręt, na które natrafiliśmy przeglądając dzisiaj Internet:

Tygodnik Prudnicki donosi, że w Prudniku (woj. opolskie) powstanie… delfinarium!

Radio Lublin donosi:  w zamojskim zoo zamieszka słoń!

– portal epoznan.pl przez cały dzień donosił o… ucieczce słonia Ninio, który wczesnym rankiem wymknął się z zoo i obecnie grasuje gdzieś w okolicy podpoznańskiego Puszczykowa…
To chyba najbardziej rozbudowana z dzisiejszych zoo-wkręt, w dodatku okraszona filmem z udziałem Ninio, który… nakręciliśmy podczas jednej z naszych zeszłorocznych wizyt w Nowym Zoo :).

Także zagraniczne media pozwoliły sobie dzisiaj na okolicznościowe żarty z motywem zoologicznym – choćby finał głośnej ucieczki kobry z nowojorskiego zoo, która nie tylko się odnalazła, ale jeszcze pozuje do zdjęć na kanapie w towarzystwie grupki pań

A czy Wam udało się znaleźć jakąś zoo-wkrętę?

Reklamy

4 comments on “Wombaty w Gnieźnie czyli kilka pomysłów na prima aprilis w zoo :)

  1. Buahahaha – ej ale to o papużkach wcale by mnie nie zdziwiło jeśli taką informację podało zoo. Poznańskie zoo lubi promować narodziny cennych osłów, kóz, owiec, alpak itp 🙂

    No to może być jeszcze news z W-wy. Dyrektor tutejszego ogrodu zorientował się że za jego czasów placówka pozbyła się wielu cennych gatunków, a nowości praktycznie brak i postanowił podać się do dymisji. Zostanie ogłoszony między narodowy konkurs na jego następcę. Równocześnie pani vicedyrektor podała informację że Buba, Fredzia i Erna nareszcie urodziły. I o dziwo w Warszawie nie przybyły tylko 3 słoniątka. Buba – która jeszcze niedawno na fejsie żaliła się że nikt jej nie lubi urodziła bliźniaki – zjawisko bardzo rzadkie u słoni.

  2. Hahaha – Chyba cofnę się do podstawówki, żeby zobaczyć Nufiego. Normalnie urzekł mnie nowy herb Gdańska.

    Uważam, że pracownicy postąpili niewłaściwie nazywając papużki. To bardzo nierozsądne z ich strony 🙂

    Z nieoficjalnych informacji wiem, że toruńskie zoo dostanie potężny zastrzyk pieniędzy. Jak wiadomo jest to ogród zoobotaniczny i stosunek zwierząt do roślin musi wynosić 50:50. Za Wisłą (tereny zalesione) powstanie druga część zoo, do której dojechać będzie można nowo wybudowanym mostem. W tym ośrodku powstać ma m.in hodowla przywróconego niedawno tura! Natomiast w starej części powstanie olbrzymia hala podzielona na strefy zoogeograficzne. W planach jest sprowadzenie m.in pandy wielkiej (dzięki nieznanemu sponsorowi), nosorożca czarnego (gdzie on się zmieści?) i delfinów butlonosów!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s