Aniela – symbol warszawskiego zoo i najstarszy hipopotam w Polsce, padła dzisiaj nad ranem…

Tę smutną wiadomość podał dziś do oficjalnej wiadomości dyrektor warszawskiego zoo, Pan Andrzej Kruszewicz. Tym samym dramatyczne zdarzenia w warszawskiej hipopotamiarni, które rozegrały się w minionym tygodniu, znalazły swój smutny finał.
Aniela miała blisko 49 lat i była najstarszym hipopotamem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie.

Aniela (jeszcze na starym wybiegu, lipiec 2007, fot. Michał)

Dziś około 7.00 rano ciało zwierzęcia znaleźli w basenie jej opiekunowie.
Nie ma wątpliwości, że hipopotamica padła ze starości. Bardzo źle było z nią już od tygodnia – najpierw przestała chodzić, potem jeść, a pod koniec była w stanie poruszać się tylko w wodzie, do której została zepchnięta przez 30 pracowników zoo.

Aniela urodziła się w warszawskim zoo w 1962 i szybko stała się symbolem stołecznego ogrodu i jedną z najpopularniejszych jego mieszkanek. W zeszłym roku przeniosła się do nowej hipopotamiarni, w której zamieszkała razem z młodym samcem, Hugonem, sprowadzonym z Czech.
Prasa spekulowała na temat ich wspólnej przyszłości i potencjalnego potomstwa, co od początku nie było traktowane poważnie.
Ostatni rok swojego życia Aniela spędziła w najnowocześniejszej hipopotamiarni w Polsce, w której miała do dyspozycji basen zewnętrzny i wewnętrzny.

Aniela na wybiegu zewnętrznym, lato 2010

Nową samicę ogród sprowadzi prawdopodobnie z Portugalii, choć brane pod uwagę są także inne scenariusze (z zoo położonego nieco bliżej Polski).
My Anielę odwiedziliśmy tylko raz – latem minionego roku, gdy wraz z Hugonem przez cały dzień wypoczywała na swoim wybiegu zewnętrznym (podczas naszej wizyty jesienią 2009 roku hipopotamiarnia była niestety zamknięta).

Aniela (z lewej) i Hugo

Czy i jakiego upamiętnienia doczeka się Aniela – zobaczymy, zbyt wcześnie chyba na takie deklaracje, choć patrząc na poruszenie, jakie wywołało jej odejście, można być pewnym, że miłośnicy warszawskiego zoo o niej nie zapomną.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s