W poznańskim zoo urodziły się lori małe

17 marca w poznańskim Nowym Zoo urodziły się dwa lori małe! To jednak nie jedyni nowi mieszkańcu Pawilonu Zwierząt Nocnych, bowiem tego samego dnia urodził się także kanczyl malajski.

Pawilon Zwierząt Nocnych w Nowym Zoo

Lori mały to gatunek niewielkiego ssaka z rodziny lorisowatych, który zamieszkuje lasy deszczowe Wietnamu, Laosu, Chin i Kambodży.

Jego większym kuzynem jest lori kukang (którego też można zobaczyć w Nowym Zoo, kilka wolier dalej), choć niektórzy badacze uważają, iż lori mały jest tylko podgatunkiem.

Lori mały

Lori małe to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia, dlatego też zamieszkują Pawilon Zwierząt Nocnych.
Poznańskie zoo posiada jedną z największych kolekcji tego gatunku na świecie – po narodzinach dwóch maluchów poznańska grupa liczy obecnie 13 sztuk (najwięcej w Europie), choć nie wszystkie znajdują się na ekspozycji w Nowym Zoo (część np. przebywa na zapleczach hodowlanych w Starym Zoo).
Lori małe sprowadzono do Poznania po raz pierwszy w 1986 roku i od tamtego czasu regularnie się rozmnażają – także matka maluchów urodziła się w Poznaniu, samiec natomiast został sprowadzony w 2005 roku z Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poznańskie zoo jest także koordynatorem tego gatunku, a znawcą tego gatunku był ówczesny wicedyrektor Nowego Zoo i specjalista ds hodowlanych, Pan Radosław Ratajszczak (obecnie dyrektor wrocławskiego zoo).
W Polsce lori mały jest jeszcze w ogrodach w Krakowie (para) i Opolu (także para).

Lori mały jest gatunkiem narażonym na wyginięcie – głównym zagrożeniem są polowania na lori (dla mięsa) oraz niszczenie ich naturalnych siedlisk (niemal do zupełnej zagłady gatunku doprowadziła wojna wietnamska). Lori małe wykorzystywane są także w medycynie naturalnej oraz łapane w celu oswojenia i wykorzystywania jako zwierzątka domowe.

Nie tylko lori

Tego samego dnia w Pawilonie Zwierząt Nocnych urodził się także kanczyl mniejszy.

Kanczyl mniejszy

Nas te narodziny zupełnie nie dziwią – jesienią zeszłego roku (szczególnie w połowie października) kilka razy zaobserwowaliśmy „interakcje” między samcem, a sprowadzoną we wrześniu 2010 roku samicą (przyjechała z zoo w Lille).
Zważywszy, że ciąża u kanczyli trwa około 5 miesięcy, rachunek jest prosty :).
To pierwszy przychówek kanczyla w poznańskim zoo od jakiegoś czasu – a biorąc pod uwagę, że samica jest jeszcze bardzo młoda (urodziła się bowiem w październiku 2009 roku) pewnie też nie ostatni.

Tymczasem 22 marca urodził się także wielbłąd dwugarbny – to już dziewiąty wielbłąd w poznańskim stadzie!

Więcej o poznańskim zoo i tegorocznych przychówkach już niebawem!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s