Nowy dom dla leszczyńskich niedźwiedzic znaleziony!

Dramatyczna historia dwóch niedźwiedzic brunatnych z leszczyńskiego minizoo – Kasi i Basi – znalazła w końcu szczęśliwy finał!
Dzięki staraniom dwójki zoologów z Uniwersytetu Wrocławskiego, Agnieszki Sergiel i Roberta Maślaka, udało się w końcu znaleźć dla nich miejsce w azylu dla niedźwiedzi w Bärenwald Müritz w Niemczech.

Basia i Kasia - niedźwiedzice z leszczyńskiego minizoo

Kiedy w połowie grudnia zeszłego roku pisaliśmy o tym, ze jest nadzieja dla leszczyńskich niedźwiedzic i że „dwa niedźwiedzie trafią prawdopodobnie do niemieckiej fundacji, która wstępnie zgodziła się je przyjąć i zapewnić im odpowiednie warunki”, nie byliśmy do końca przekonani, że tak się stanie.
Tymczasem dzisiaj na stronie bearproject.org pojawił się komunikat, że cała sprawa wreszcie znalazła szczęśliwy finał!

Trudne początki

Agnieszka Sergiel i Robert Maślak od lat czynią starania, aby niedźwiedzie które żyją w szczególnie złych warunkach zostały przeniesione do specjalnych ośrodków opieki nad niedźwiedziami, których w Europie jest obecnie 15. Niestety, wszystkie te placówki są przepełnione, stąd znalezienie miejsca dla choćby jednego niedźwiedzia wcale nie jest takie łatwe, „zapotrzebowanie” bowiem przerasta – i to znacznie – możliwości takich ośrodków. Rachunek jest bowiem prosty – niedźwiedzi, które żyją w złych, a czasem skandalicznych warunkach jest w Europie (zwłaszcza Europie Wschodniej i na Bałkanach) bardzo dużo, a zbyt duża liczba niedźwiedzi w danym ośrodku obniża jego standard i prowadzi do przepełnienia.
Rozmowy w sprawie znalezienia nowego domy dla leszczyńskich niedźwiedzic trwały od ponad roku – pośrednikiem w sprawie była fundacja Vier Pfoten („Cztery Łapy”). Wg wstępnych ustaleń niedźwiedzie miały zostać zabrane możliwie szybko – leszczyńskiemu zwierzyńcowi groziła bowiem likwidacja (13 czerwca 2010 roku minizoo miało zostać zamknięte ze względu na zły stan, w jakim żyją zwierzęta – do zamknięcia jak wiadomo nie doszło).

Wybieg Basi w leszczyńskim minizoo

Udało się!

Nie było to jednak takie proste, kolejka oczekujących była bowiem bardzo długa, a pierwszeństwo miały niedźwiedzie uratowane z bałkańskich cyrków. Wzmożone starania Agnieszki Sergiel i Roberta Maślaka przyniosły jednak wymierne korzyści – udało się ostatecznie porozumieć z fundacją Vier Pfoten i uzgodniono, że niedźwiedzie trafią do ośrodka rehabilitacji niedźwiedzi w niemieckim Bärenwald Müritz.
Przenosiny niedźwiedzi uzgodniono zarówno z GDOŚ w Warszawie, jak i ZZM w Lesznie, który kieruje minizoo.
Obecnie prowadzone są działania związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji i zorganizowaniem przeprowadzki niedźwiedzic, ale wydaje sie to już tylko formalnością – wszystko wskazuje na to, że Basia i Kasia jeszcze przed wakacjami trafią do Bärenwald Müritz!

Bärenwald Müritz

Bärenwald Müritz to ośrodek rehabilitacji niedźwiedzi położony na północny-zachód od Berlina, 450 km od Leszna. Obecnie przebywa tam dziesięć niedźwiedzi, które mają do dyspozycji 50 tysięcy m kw!

Jeden z niedźwiedzi z ośrodka w Bärenwald Müritz

Niedźwiedzie mają do dyspozycji duże, natuarlne wybiegi o urozmaiconej przestrzeni i fachową obsługę – można mieć zatem nadzieję, że Kasia i Basia będą się tam czuły dobrze i spędzą resztę swoich dni w warunkach, o jakich wcześniej mogły tylko pomarzyć…

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
Więcej o ośrodku rehabilitacji niedźwiedzi w Bärenwald Müritz przeczytacie tutaj.

(Dziękujemy Pani Agnieszce Sergiel i Panu Robertowi Maślakowi za wszelkie informacje przekazane w tej sprawie oraz udostępnienie materiałów ze strony bearproject.org).

Niedźwiedzie z Braniewa też czekają na pomoc

Problem niedźwiedzi w Polsce jest niestety znacznie większy i nie ogranicza się tylko do Leszna – sytuacja najgorsza jest w placówkach, które z ogrodem zoologicznym tak naprawdę nie mają wiele wspólnego – wspomnianym Lesznie, Korabiewicach czy Braniewie – o sytuacji tych ostatnich możecie przeczytać tutaj.
Wieści z Braniewa nie są już niestety tak pomyślne – ze względu na fatalny stan zdrowia, dwa niedźwiedzie – 36-letnią niedźwiedzicę brunatną Kajtusię i 32-letniego samca niedźwiedzia himalajskiego Grzesia trzeba było poddać eutanazji.
Tym samym w Braniewie zostało jeszcze pięć niedźwiedzi, dla których również prowadzone są starania, aby znaleźć dla nich miejsce w takim azylu jak ten, do którego trafiły Basia i Kasia z Leszna.
Mamy nadzieję, że tak się stanie – braniewski zwierzyniec odwiedzimy najpewniej latem i wiele byśmy dali, żeby przynajmniej jeden z niedźwiedzi znalazł do tego czasu lepszy dom…

Reklamy

3 comments on “Nowy dom dla leszczyńskich niedźwiedzic znaleziony!

  1. Szkoda, że nie mamy takiego ośrodka w Polsce… ale dobrze, że chociaż te dwie niedźwiedzice znalazły dobre miejsce na resztę swego życia. Może to mały procent trzymanych w złych warunkach polskich niedźwiedzi, ale dla tych konkretnych osobników jest to wszystko – całkowicie zmieni się ich życie – zmieni na lepsze 🙂

    • Szkoda, bo jeden taki ośrodek mógłby bardzo zmienić sytuację niedźwiedzi w Polsce. Nas cieszy, że niedźwiedzice z Leszna wreszcie stamtąd wyjadą, bo obserwacja Basi na jej „wybiegu” to do dziś jeden z najsmutniejszych momentów spośród wszystkich naszych wypraw…
      A ośrodek w Bärenwald Müritz prezentuje się naprawdę nieźle!

  2. Nieźle to delikatnie powiedziane. Ośrodek prezentuje się znakomicie! Otwarty został w październiku 2006, a tym roku ma powiększyć swoją powierzchnię do 7,8 ha i przyjąć drugą dziesiątkę niedźwiedzi. Warto na ich stronie poczytać o ośrodkach w Rumunii i Bułgarii. Ten drugi jest przeznaczony dla „tańczących” niedźwiedzi. Ten paskudny proceder został w Bułgarii zakazany dopiero w 1998, a w 2009 do ośrodka trafiły trzy ostatnie tańczące niedźwiedzie z Serbii. Nic dziwnego, że ośrodki takie powstają na Bałkanach – tam los niedźwiedzi był jeszcze gorszy niż w Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s