Warszawskie zoo ma już 83 lata!

Dzisiaj warszawskie zoo obchodzi swoje 83. urodziny, zostało bowiem otwarte dla zwiedzających 11 marca 1928 roku.
Wówczas to zajmowało 12 ha i liczyło około 500 okazów w swoich zbiorach. Dziś zajmuje teren 32 ha i posiada 3042 zwierzęta należące do 517 gatunków (stan na 1.01.2011). Jest jednym z najstarszych i największych ogrodów zoologicznych w kraju, może się też poszczycić jedną z najlepszych kolekcji zwierząt wśród ogrodów całej Europy.
Wielkiej imprezy urodzinowej jednak nie będzie – taka zapowiadana jest na „okrągłe”, 85. urodziny – za dwa lata.

W drodze do warszawskiego zoo - Park Praski

W drodze do warszawskiego zoo - Park Praski

W związku z „urodzinami” zoo, prasa – głównie stołeczna – nie omieszkała wspomnieć o tym wydarzeniu i obok okolicznościowych informacji na temat tego, że „dziś warszawskie zoo obchodzi…”, możemy się też dowiedzieć kilku ciekawostek na temat warszawskiego zoo.
Dowiemy się zatem, że w zoo mieszkają tapirzyce (gdzie, pytamy, i od kiedy?), a zoo przyjmuje miesięcznie 10 tysięcy gości. Średnio!
Słabo trochę, bo daje to jakieś 120 tysięcy rocznie, podczas gdy w rzeczywistości wynik ten jest kilka razy wyższy, a bywa, że w najlepsze letnie weekendy zoo odwiedza nawet ponad 10 tysięcy osób!
Błędów w zapisie nazw organizacji, do których należy warszawskie zoo, już nawet nie wypominamy…

 

Warszawskie zoo zaprasza!

Warszawskie zoo zaprasza!

Focza inwazja na stolicę…

Tymczasem w zoo w ostatnich dniach urodziły się kolejne dwie foki – dopiero co pisaliśmy o narodzinach foki numer 90, a obecnie zoo może poszczycić się (?) 92 przychówkami tego gatunku. Foka numer 91 urodziła się rankiem 7 marca –  to dziecko Dawida i Gogi; z kolei foka nr 92 urodziła się 9 marca – jej ojcem jest Dawid (podobnie, jak dwóch starszych), a matką Nida.
Wszystkie trzy małe foki można obecnie zobaczyć na wybiegu przy głównej alei – najstarsza z nich (córka Dawida i Sławy, urodzona 24 lutego) dość mocno się już odróżnia od młodszych, gdyż jest już całkiem spora i zaczyna gubić białe futerko.
(zdjęcia młodych warszawskich fok są autorstwa Michała)

Ojciec całej trójki, samiec Dawid, w zeszłym roku wyjechał do Borysewa, dlatego obecnie w warszawskim zoo nie ma dorosłego samca. Na kolejne narodziny fok nie ma co na razie liczyć – i dobrze, gdyż przychówki tego gatunku w ogrodach zoologicznych nie są zbyt pożądane – fok i tak jest w nich zbyt wiele.
Obecnie w warszawskim zoo jest dziewięć fok – trzy samice, trzy tegoroczne maluchy i ich starsze rodzeństwo: Wiking, Zefir i Boja.

Bieg Dookoła ZOO

Ruszyła już kampania promująca Bieg Dookoła ZOO – trzeciej już edycji niezwykłej imprezy biegowej, która odbędzie się na terenie warszawskiego zoo 16 kwietnia.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s