The Best of… Basen uchatek kalifornijskich w Opolu

To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Wybudowany zaledwie kilka lat temu basen dla uchatek w opolskim zoo stał się jednym z miejsc w ogrodzie, które odwiedzane jest najchętniej – przede wszystkim dlatego, że daje doskonałe możliwości podziwiania w pełni wspaniałych zwierząt, jakimi są uchatki kalifornijskie. To jednak wiąże się z dodatkowymi atrakcjami.

Uchatka w swoim basenie w zoo w Opolu

Uchatka w swoim basenie w zoo w Opolu

Na otwarcie basenu i pierwszy pokaz 28 lipca 2007 roku przyszło ponad 2000 osób. Nowoczesny basen to 900 metrów sześciennych wody o składzie takim samym, jak woda w naturalnym  środowisku tych zwierząt, sztuczne plaże do wygrzewania się na słońcu i zaplecza. Zwierzaki nie mogą narzekać – maja doskonałe warunki! Nie mogą narzekać także odwiedzający zoo, którzy maja możliwość oglądania zwierząt z kilku perspektyw, między innymi z tarasu widokowego oraz z „podziemnego” korytarza, z którego widać zwierzęta pływające pod wodą.

Widok spod wody...
Widok spod wody…
... a także z tarasu widokowego
… a także z tarasu widokowego

Świetna perspektywa to jednak nie wszystko – do uchatek warto zajrzeć także w porze karmienia, kiedy odbywa się trening. Zwiedzający zoo mają wtedy możliwość obejrzeć te fantastyczne zwierzęta w akcji podczas wykonywania najwspanialszych sztuczek, skoków, przybijania „piątki”…

Trening uchatek połączony z karmieniem
Trening uchatek połączony z karmieniem

Opolski ogród to jedyne zoo w Polsce, w którym można zobaczyć uchatki kalifornijskie. To niezwykle inteligentne zwierzęta, często mylone z fokami szarymi i pospolitymi (od których różnią się między innymi tym, że mają rozwiniętą małżowinę uszną, są także zgrabniejsze od fok). Dużo cięższe od samic samce mogą ważyć nawet 280 kg, podczas gdy masa samic dochodzi do około 100 kg. To bardzo towarzyskie zwierzaki, które w środowisku naturalnym żyją w wodach północnego Pacyfiku, a w zoo dają się doskonale tresować.

W 2008 roku w opolskim ogrodzie miały miejsce dramatyczne wydarzenia, gdy w ciągu dwóch dni zmarły dwie uchatki – George i jedna z samic, które, jak się okazało, miały żołądki pełne kamieni i monet, znaleziono w nich także łańcuch… Pracownicy zoo opłakali śmierć wspaniałych zwierząt.

W chwili obecnej w Opolu można podziwiać trzy uchatki kalifornijskie. Dla tych zwierzaków (choć także dla wielu innych, jak pisaliśmy w naszej opolskiej spóźnionej relacji) warto odwiedzić opolski ogród. Wybieg uchatek kalifornijskich otrzymuje znak jakości Mrówkojada i zaszczytny tytuł „The Best of… czyli to, co najlepsze w polskich ogrodach zoologicznych”!

Reklamy

5 comments on “The Best of… Basen uchatek kalifornijskich w Opolu

  1. Dziwne bo w Opolu były 4 uchatki. Młoda para i dwie starsze samice z tym, że nie polubiły się one między sobą i był problem z ich połączeniem, czyli jedna z nich opuściła zoo?

  2. Chyba problemy z połączeniem samic nie były długotrwałe:
    „Po wielu próbach udało się połączyć nasze 3 uchatki. Nie obyło się oczywiście bez drobnych scysji między najstarszymi samicami Tanią i Molly, po czym zapanował spokój. Od dziś poza czasem indywidualnych treningów będzie można wszystkie uchatki podziwiać w ich basenie”
    Zresztą kiedy to było, w 2009 roku.

    Ale rzeczywiście w drugie połowie roku, jednej samicy w zoo już nie ma.

    • W tej chwili w zoo jest jeszcze Moli ze „starej” ekipy (ma 7 lat), młodsza samiczka Grace (3 lata) i równie młody w podobnym wieku samczyk Arni. Uchatki na co dzień pływają razem i dobrze się dogadują, ale na czas treningu wypuszczane do basenu są pojedynczo (reszta w wewnętrznym basenie, który też ma możliwość rozdzielania zwierząt, czeka na swoją kolej) bo jeszcze nie są na tyle przyzwyczajone, żeby dało się je spokojnie karmić naraz bez spięć – ale prace nad tym trwają 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s