„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w dziesiątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo! Wyjątkowo wcześniej, bo w piątek, a wszystko przez to, że jutro ruszamy na wyprawę do Poznania, w związku z którą przez kilka dni żaden tekst na stronie się nie ukaże.
Ale za to po powrocie…
Tymczasem zapraszamy na krótki przegląd zoologicznych wydarzeń minionych kilku dni oraz zapowiedź tego, co będzie się działo w najbliższym czasie.

"7 Dni Zoo"

"7 Dni Zoo"

A w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1. Zimowy niezbędnik zoologiczny – ciąg dalszy.

W poprzednim numerze 7 Dni Zoo sprawdzaliśmy, co też przygotowały krajowe placówki zoologiczne na okres ferii zimowych, walentynek i innych okoliczności, dziś serwujemy kolejną – znacznie większą – porcję tego typu informacji.

Walentynki w zoo? Dlaczego nie!

Czy ktoś tego chce, czy nie, 14 lutego obchodzone są walentynki, które dla wielu placówek są świetną okazją do zorganizowania w tym czasie specjalnych imprez lub dodatkowych atrakcji.
Jedną z ciekawszych propozycji przygotowało wrocławskie zoo – 13 i 14 lutego zoo zaprasza wszystkie pary, które mogą skorzystać z specjalnego biletu dla dwojga – za 25ł (normalnie dwie dorosłe osoby zapłaciłyby za wejście 40 zł.
Dodatkową atrakcją jest możliwość darmowego wejścia na lodowisko Pergola przy Hali Stulecia na zakupiony wcześniej bilet do zoo.
Przyznajemy – oferta, na którą warto się skusić!

Walentynki we wrocławskim zoo

Walentynki we wrocławskim zoo

Kto nie może do Wrocławia, zawsze może wybrać się do Krakowa i odwiedzić tamtejsze Aquarium (tu w ofercie mamy zwiedzanie do 21.00 i dwa bilety w cenie jednego) lub do Gdyni – również tamtejsze Akwarium zaprasza na specjalny walentynkowy weekend pod hasłem „Walentynki na Rafie Koralowej”, a oferta jest wyjątkowo ciekawa i wszechstronna – każdy powinien znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie (szczegóły tutaj).
To jednak nie wszystko – zawsze możemy też wpaść do Bydgoszczy i odwiedzić Ogród Fauny Polskiej, jednak nie 14 lutego, wtedy bowiem zoo jest nieczynne, ale w niedzielę, 13 lutego. Pierwsza para, która zjawi się godzinach od 10 do 15 w bydgoskim zoo i powie hasło: „Walentynki w zoo” będzie miała możliwość bezpłatnego wejścia do zoo w tym dniu.
Dodatkowych atrakcji brak, ale zawsze to frajda i 12 zł zaoszczędzone na biletach :).
Gorszy nie zamierza być toruński Ogród Zoobotaniczny, który również przygotował specjalną atrakcję z okazji walentynek. W niedzielę, 13 lutego o godz. 12.00 w zoo odbędzie się prelekcja na temat miłości w świecie zwierząt. Odwiedzający dowiedzą się, jak wyglądają zaloty wśród różnych gatunków, jak zwierzęta się o siebie troszczą i w jaki sposób okazują sobie uczucia. Wykładowi towarzyszyć będzie także pokaz żywych okazów, m.in ptaków. Na koniec spotkania wszyscy jego uczestnicy wezmą udział w losowaniu ogrodowych gadżetów.
Co ważne, w najbliższą niedzielę każda para, która odwiedzi zoo, wejdzie do ogrodu na jeden wspólny bilet. Wszystkie atrakcje dla dwojga będą więc dostępne w promocji. Całkiem nieźle :).

A tymczasem ferie w zoo!

Walentynki walentynkami, ale w wielu miejscach kraju nadal trwają ferie zimowe, dlatego też wiele placówek zoologicznych przygotowuje dla zwiedzających, zwłaszcza najmłodszych, szereg dodatkowych atrakcji.
Bardzo bogaty program przygotowało zwłaszcza krakowskie Aquarium (szczegóły tutaj) oraz warszawskie zoo, gdzie praktycznie każdego dnia będzie można porozmawiać z opiekunami, zobaczyć specjalne pokazy karmienia i doświadczyć bliskich spotkań z niektórymi zwierzakami. Po szczegółowy rozkład jazdy warszawskiego zoo w czasie ferii zimowych odsyłamy tutaj.
Nieco inne atrakcje przygotowano w Toruniu – na terenie Ogrodu Zoobotanicznego, w okolicach dawnego wybiegu misia Nufiego, w sąsiedztwie stawu, ustawiono dwie naturalnej wielkości figury, przedstawiające żubra i kangura. Wykonane je ze specjalnego, wytrzymałego tworzywa – na wielkiego żubra można się wspiąć niczym na ściankę wspinaczkową, a kangur zaprasza do swej przepastnej torby.
Zwiedzając zoo będzie można także obejrzeć nową wystawę w galerii sztuki, pod tytułem „Impresje akwarystyczne”, autorstwa Adama Adamowskiego.
Z kolei zamojskie zoo zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Zimowy przyjaciel zwierząt” – po szczegóły odsyłamy tutaj.

2. Czekając na foki

Fokarium na Helu czeka na pierwsze w tym roku narodziny fok szarych – pierwsze dwa maluchy mają przyjść na świat już na przełomie lutego i marca.
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
Młoda foka ma się niebawem urodzić także w warszawskim zoo, ale radość z tego powodu jest tam jednak nieco mniejsza

A to jedna z fok szarych z warszawskiego ogrodu zoologicznego

(Przy okazji powyższego linka – wiek hipopotamicy Anieli jest jak widać problemem nie tylko dla dziennikarzy prasowych, ale też samego dyrektora warszawskiego zoo, co może trochę dziwić, bo w końcu o żadnym innym mieszkańcu ogrodu zoologicznego w Warszawie nie mówiło się tak dużo w ciągu ostatniego roku, co o Anieli właśnie…).

3. Kolejne nowości w łódzkim zoo

Sporo się ostatnio dzieje w ogrodzie zoologicznym w Łodzi – dopiero co pisaliśmy o narodzinach kilku zwierzaków, m.in. kapucynki czubatej, a do zoo już przyjechali nowi mieszkańcy. Wczorajszej nocy do zoo przyjechało 15 ryb – apogonów kardynałów a także piękne papugi – trzy samice ary epoletowej. Wszystkie zwierzęta przyjechały z Niemiec.
Apogony można już oglądać na ekspozycji w akwarium, natomiast ary są jeszcze bardzo młode (mają zaledwie po pięć miesięcy) i na ekspozycję trafią dopiero gdy trochę podrosną. Dołączą wówczas do mieszkającego już w zoo stada ar epoletowych, liczącego sobie siedem sztuk – dwie samice i pięć samców, które do ogrodu przyjechały w 2009 roku. Trzy ptaki, które dotarły do Łodzi w czwartek w nocy, wyrównają stosunek płciowy w stadzie.
Z kolei na przełomie lutego i marca spodziewany jest przyjazd lwa, który ma zastąpić wysłanego do Hiszpanii Subali i zostać nowym partnerem dla lwicy Tyci. Lew ma przyjechać z londyńskiego zoo, do którego Łódź wysyła z kolei samca dikdika.
To jednak nie koniec – w najbliższych miesiącach do Łodzi przyjadą jeszcze trzy makaki wanderu, trzy samice danieli mezopotamskich, antylopa garna, a w planach jest także sprowadzenie małpy pigmejki z Niemiec.
W tym roku nowością ma być motylarnia, w której będzie można podziwiać egzotyczne owady. Oficjalnie ma zostać otwarta już w kwietniu – będzie to wówczas trzecia tego typu ekspozycja w Polsce (obecnie motylarnie znajdują się w poznańskim Nowym Zoo oraz w ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu).

Wnętrze poznańskiej motylarni

Wyremontowane zostaną także pomieszczenia i wybieg po pawianach obecnie zamieszkane przez makaki.

4. Małpie sprawki

W ósmym numerze 7 Dni Zoo pisaliśmy o niezwykłym gorylu z ogrodu zoologicznego w Port Lympne w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii, który wywołał sensację, gdyż nauczył się chodzić w pozycji wyprostowanej. Sprawa nie została jeszcze wyjaśniona, ale nadal budzi niezwykłe emocje – w ciągu ostatnich jedenastu dni film z jego udziałem obejrzano blisko milion razy!
W ostatnich dniach także nie zabrakło „małpich sensacji”, choć ich kaliber był znacznie mniejszy.
Oto bowiem dowiadujemy się, że mandryle z zoo w angielskim Colchester ponoć stworzyły… własną kulturę! Nie kręcą jeszcze filmów ani nie pracują nad żadną książką, ale ponoć wypracowały własny system porozumiewania się, niespotykany u mandryli żyjących na wolności. Jaki to gest i czy to już kultura czy jeszcze nie, dowiecie się czytając ten artykuł.

Mandryle stać na wiele...

Mandryle stać na wiele...

Inną sensacją są narodziny pomarańczowego pawiana – samiczki – w Ramat Gan Safari, zoo niedaleko Tel Awiwu, w Izraelu. Maluch przyszedł na świat 26 stycznia i od razu wywołał sensację – wszystko przez swój pomarańczowy kolor:

Pomarańczowy pawian z Ramat Gan Safari)

Pomarańczowy pawian z Ramat Gan Safari (fot. Zoo Borns) i jego matka, Scud.

Poprzednie takie narodziny zanotowano tam około 30 lat temu.

5. Pluszak za… misia?

„Oddaj pluszaka – uratuj misia!” – brzmi nieźle i skutecznie zachęca do działania. O co chodzi? O akcję zorganizowaną w Naturschutz-Tierpark-Zoo w niemieckim Görlitz, polegającą na zbieraniu pluszowych maskotek (ale tylko misiów!), które zostaną później wystawione na aukcję, która potrwa do 5 września. Później wszystkie pluszaki zostaną pokazane na wystawie w zoo, a 13 czerwca o godz. 16 odbędzie się oficjalna licytacja wybranych pluszaków, na którą trafią misie, które zdobędą najwięcej głosów zwiedzających zoo.
Podsumowanie akcji nastąpi 25 września podczas Dnia Zoo. Pieniądze zebrane w czasie aukcji zostaną przekazane na rzecz ochrony pandy małej.
Pozostałe misie podarowane będą potrzebującym dzieciom – trafią do maluchów ze stanu Sikkim oraz prowincji Darjeeling w Indiach, czyli do miejsc, gdzie między innymi żyją pandy małe.
Więcej o całej akcji oraz towarzyszących jej działaniach i organizowanych w Naturschutz-Tierpark-Zoo imprezach możecie przeczytać tutaj.
Nas zastanawia tylko, o co chodzi z tym tytułowym „ratowaniem misia” – wszak panda mała z niedźwiedziami ma niewiele wspólnego (należy do rodziny pandowatych, z podrzędu psokształtne) i nazwanie jej „misiem” jest pomysłem mocno wątpliwym, ale co tam…

Panda mała (fot. Michał)

6. Zabójczy mróz w meksykańskim zoo

Wiadomość tyleż sensacyjna, co niestety bardzo dramatyczna – arktyczny front atmosferyczny, jaki przeszedł nad północnym Meksykiem w miniony weekend, doprowadził do śmierci aż 65 zwierząt w Chihuahua Zoo w mieście Aldama.
To blisko 10% wszystkich zwierząt mieszkających w zoo!
Gwałtowny spadek temperatury – do -15 stopni! – zaskoczył wszystkich, w tym także pracowników zoo, którzy nie zdążyli podjąć dodatkowych środków ostrożności przed wyjściem z pracy w piątek wieczorem.
Jakby tego było mało, mróz zablokował dostarczenie energii elektrycznej do zoo, zamarzł także gazociąg.
Wśród zamarzniętych zwierząt były m.in: jedna kapucynka, 14 papug i papużek, 12 węży, trzy krokodyle, pięć legwanów, 10 pawi i 20 kur.
Więcej na ten temat przeczytacie m.in. tutaj.

7. Zburzyć czy… nie zburzyć?

A na końcu sprawa niezwykle ciekawa i kontrowersyjna, czyli tzw. „afera murowa”. Rzecz dotyczy przyszłości muru okalającego poznańskie Stare Zoo i pomysłów na to, co należy z nim zrobić: zburzyć całkowicie, częściowo, odremontować, zostawić czy może jeszcze coś innego.
Debata trwa m.in. na łamach poznańskiej Wyborczej, ale zdaje się, że może przerodzić się w szerszą dyskusję na temat przyszłości całego Starego Zoo. Punktem zapalnym całej sprawy jest to, że mur jest – podobnie jak całe Stare Zoo – wpisany na listę zabytków i praktycznie wiele się z nim zrobić nie da.
My z komentarzem do całej sprawy pozwolimy sobie jeszcze chwilę się wstrzymać. Lada dzień bowiem odwiedzimy Stare Zoo i zamierzamy już na miejscu dokładnie się całej sprawie – i samemu murowi – przyjrzeć a także spytać, co o tym wszystkim myślą pracownicy samego zoo, o których jakoś się w całej prasowej debacie w ogóle nie wspomina…

Brama wejściowa do Starego Zoo i fragment muru okalającego całe zoo

Brama wejściowa do Starego Zoo i fragment muru okalającego całe zoo

Do całej sprawy szerzej wrócimy w przyszłym tygodniu, już po powrocie z Poznania.
Wówczas też pojawi się kolejny numer 7 Dni Zoo!

Reklamy

3 comments on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

  1. Wytłumaczenie z tym ratowaniem misia jest proste, na małą pandę Niemcy mówią też Katzenbaer, czyli koci niedźwiedż. A Zoo w Goerlitz warto zobaczyć, wybieg małej pandy mają bardzo dobry. Niemcy zabiegają o zwiedzających z Polski – etykietaż po polsku, także informatory.

  2. Niestety, nie mamy coś ostatnio szczęścia…
    Chroniczny brak czasu wpłynął na mniejsza niż zwykle liczbę artykułów na stronie w ostatnich kilkunastu dniach, a do tego jeszcze ponownie chwyciła nas choroba, przez co wyjazd do Poznania musimy na razie odwołać :(.
    Zbieramy siły na Oliwę, bo tej wyprawy za nic nie odwołamy! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s