„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Zapraszamy na kolejny przegląd zoowieści tygodnia w ósmym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo"

"7 Dni Zoo"

A w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1. Styczniowe narodziny w zoo!

– We wrocławskim zoo urodził się kanczyl filipiński! To już trzeci przychówek tego gatunku w ostatnim roku we wrocławskim zoo. Z kolei w Pawilonie Madagaskaru srebrzanka hotentocka wysiedziała sześć piskląt!

Młode srebrzanki hottentockie (fot. kasztanek)

Młode srebrzanki hotentockie (fot. kasztanek)

Młode srebrzanki hottentockie (fot. kasztanek)

Młode srebrzanki hotentockie (fot. kasztanek)

Warto wspomnieć, że na ekspozycji w akwarium pojawiły się już iglicznie słodkowodne. Na ukończeniu jest już także domek sajmiri.

– Natomiast w Ogrodzie Fauny Polskiej w Bydgoszczy urodziły się… dwie owce wrzosówki. Obecnie przebywają w Mini Zoo.

2. Ferie w zoo – niezbędnik

Kraków

Krakowski ogród zoologiczny zaprasza dzieci wraz z rodzicami na spotkania ze zwierzętami prowadzone przez pracownika zoo. Spotkania odbywają się codziennie (z wyjątkiem sobót i niedziel) o godz. 12.00 przy kasie ogrodu. Ceny biletów: ulgowy – 10 zł, normalny – 18 zł, dzieci z domów dziecka i niepełnosprawne – wstęp wolny.
Specjalną ofertę na ferie zimowe, a także walentynki przygotowało także krakowskie Aquarium.

Toruń

Specjalną ofertę na rozpoczynające się od jutra w województwie kujawsko-pomorskim ferie zimowe przygotował także Ogród Zoobotaniczny w Toruniu.
Dla grup zorganizowanych przygotowano 17 rodzajów zajęć dydaktycznych. Wybór tematów jest naprawdę duży – pełna oferta dostępna jest tutaj, z kolei osoby indywidualne mogą wziąć udział w odbywających się w poniedziałki, wtorki i środy przez cały czas trwania ferii zajęciach. W poniedziałki będą to zajęcia ornitologiczne odbywające się na terenie ogrodu, we wtorki dzieci będą wykonywały makietę wymarzonego zoo (zajęcia plastyczne będą poprzedzone zwiedzaniem ogrodu), z kolei w środy będą zajęcia poświęcone terrarystyce.
Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie zoo.

Poznań

Ofertę poznańskiego zoo na na ferie zimowe zaprezentowaliśmy w poprzednim numerze 7 Dni Zoo, dziś natomiast zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym przygotowanym przez poznańskie zoo oraz Głos Wielkopolski. Szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie tutaj lub tutaj
My niestety nie możemy wziąć udziału (jako rodzice adopcyjni mrówkojadów nie możemy niestety brać udziału w żadnych organizowanych przez zoo konkursach), ale wszystkich innych zachęcamy – nagrody są zachęcające, bowiem do wygrania jest m.in. aparat fotograficzny i wycieczka dla całej rodziny po zoo :).

3. Płocka dżungla

W środę w płockim zoo otwarto ekspozycję dżungli w pawilonie dydaktycznym, o której pisaliśmy w zeszłotygodniowym 7 Dni Zoo. Niestety, sami nie mieliśmy okazji być na otwarciu tej ekspozycji, nie zabrakło tam jednak wysłanników prasy – od Gazety Wyborczej, po Fakt. Pierwsza ekipa dzieli się z czytelnikami galerią zdjęć, druga zapytuje, kto ma zamiar dżunglę w płockim zoo odwiedzić (na razie 76% spośród 25 głosujących potwierdza swój udział…). My zamierzamy odwiedzić płockie zoo najpewniej dopiero latem, choć niewykluczone, że już niebawem wyślemy tam jednego ze swoich terenowych korespondentów :).

4. Zaloty warszawskich hipopotamów…(?)

W tym tygodniu zoologiczny światek zelektryzowała informacja o „zbliżeniu” pomiędzy warszawskimi hipopotamami – wiekową, 48-letnią Anielą (która, wbrew powtarzanym wszędzie opiniom, nie jest najstarszym hipopotamem w Europie!), a czteroletnim (a nie siedmioletnim!) Hugo, który przyjechał do warszawskiego zoo w zeszłym roku z Czech.
Pisano o tym w prasie, debatowano w radiu i w telewizji, tyle, że więcej było w tym sensacji („ona taka stara, a on taki młody”), niż rzeczowej informacji o co tak naprawdę chodzi i „co zdarzyło się w basenie warszawskiej hipopotamiarni”…

Hugo - niewinny młodzieniec... (fot. Michał)

Hugo - niewinny młodzieniec... (fot. Michał)

Aniela - bezwstydna staruszka, deprawująca młodego hipka... (fot. Michał)

Aniela - bezwstydna staruszka, deprawująca młodego hipka... (fot. Michał)

Wątpliwości może budzić bowiem, czy oba hipopotamy są w wieku uprawniającym do mówienia o przyszłych narodzinach małego hipka – czy aby Hugo nie jest jeszcze za młody, a Aniela już za stara? Nieważne, grunt, że jest głośno i medialnie, poza tym hasła typu „emerytka uwiodła 40 lat młodszego” czy „gdy jest miłość, nawet tona sadła nie przeszkadza”, całkiem skutecznie przyciągają do lektury tekstu…
My powstrzymamy się od komentarza, a tym bardziej sensacyjnego tytułu. Ale raczej na małego hipopotama byśmy jeszcze nie liczyli…

5. Rewitalizacja Myślęcinka – bez szaleństw w Ogrodzie Fauny Polskiej…

Pięć milionów – to kwota, jaką przewidziało miasto na rewitalizację Myślęcinka w tym roku. Niewiele, a pamiętać trzeba, że Myślęcinek to nie tylko zoo, ale cały Leśny Park Kultury i Wypoczynku. Na terenie 830 ha znaleźć możemy wiele atrakcji – oprócz Ogrodu Fauny Polskiej – znajduje się jeszcze m.in. Ogród Botaniczny, pole golfowe, stok narciarski, ośrodek rekreacji konnej i park rozrywki-lunapark.
Z wielkich planów nie zostało zatem zbyt wiele i inwestycje ograniczą się praktycznie jedynie do koniecznych remontów i poprawę infrastruktury, która pochłonie ponad połowę budżetu.
W samym OFP Za ponad milion złotych naprawione zostaną klatki i zagospodarowane zostaną wybieg dla kozic i muflonów.

Wybieg kozic w Ogrodzie Fauny Polskiej

Wybieg kozic w Ogrodzie Fauny Polskiej

Na akwarium i terrarium przyjdzie jeszcze poczekać. Podobnie jak na szereg innych niezbędnych inwestycji, które mogłyby wydźwignąć zoo z marazmu, w którym tkwi już od dawna…

6. Wieści ze świata…

Czyli o czym nie napiszemy, a o czym mówiło się w mijającym tygodniu w świecie ogrodów zoologicznych.
Głośno było o tygrysicy Girl z zoo w niemieckim Halle, która przeszła operację wstawienia protezy biodra – jako pierwszy tygrys na świecie, o narodzinach hipopotama nilowego w zoo w San Diego i nosorożca czarnego w zoo w St. Louis.
Najwięcej mówiło się jednak o Ambamie, 21-letnim gorylu z ogrodu zoologicznego w Port Lympne w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii, który stał się gwiazdą internetu (film z jego udziałem ma jak dotąd dwa miliony wyświetleń) i wywołał niezwykle burzliwą dyskusję na całym świecie.
Dlaczego? Ano, zobaczcie sami:

Przebieraniec, jednostkowy ewenement czy zwrot ewolucyjny? Dyskusja o „małpie udającej człowieka” wre a wyjaśnienia „fenomenu Ambama” prześcigają się pomysłowością.
Co Wy o tym myślicie?

A na koniec zdjęcie małego mrówkojada urodzonego w zoo w San Francisco, o którym pisaliśmy w poprzednim numerze 7 Dni Zoo.

Mały mrówkojad z zoo w San Francisco

Mały mrówkojad z zoo w San Francisco (fot. Zoo San Francisco)

Przypominamy też o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Noworoczny spacer z Panem Radosławem Ratajszczakiem, dyrektorem wrocławskiego zoo!

Zima w warszawskim zoo – fotorelacja

Z przewodnika po oliwskim zoo – hipopotamy nilowe i karłowate

A kolejny numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

6 comments on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

 1. Wyślecie kogoś do Płocka?! – gadać kogo !! 😛

  Pawilon dużo bardzo na plus w porównaniu do tego czego się spodziewałem 🙂 Więcej szczegółów może już jutro 🙂

 2. Wow ten Ambam to na prawdę ciekawy przypadek. Co by to było, gdyby wszystkie goryle zaczęły spacerować w pozycji wyprostowanej :D:D:D Zwróćcie jeszcze uwagę, że nasz bohater trzyma coś jeszcze w ręce.

 3. nie wiem jak opinie pozostałych sympatyków tej strony ale mi o wiele bardziej się podoba nowa forma raportu niebawem jak się wam znudzi to i tak coś pewnie zmienicie na pewno medialne zainteresowanie to istotne wsparcie dla ogrodów w tych mało sprzyjających warunkach atmosferycznych

  • Dziękujemy 🙂
   My czekamy niecierpliwie na początek „sezonu”, kiedy to będzie można ruszyć w trasę. W lutym na pewno odwiedzimy zoo w Oliwie (i to na kilka dni!) i oba poznańskie ogrody, czy coś jeszcze – to już będzie zależało od możliwości czasowych. Ale na dobre sezon ruszy pewnie dopiero w marcu.
   Tymczasem ze smutkiem musimy zawiesić cykl „Rok w zoo” – w założeniu miał być to cykl podsumowujący rok 2010 w dwunastu polskich ogrodach zoologicznych, ale że jako na nasze prośby, apele i maile odpisały tylko trzy ogrody (Zamość, Wrocław i Toruń), zmuszeni jesteśmy się ograniczyć tylko do nich. Oczywiście sami moglibyśmy podsumować pozostałe placówki, ale w cyklu chodziło o to, aby zrobić to przede wszystkim z komentarzem danego zoo.
   Choć możliwe, że jeszcze to przemyślimy – no i może jeszcze ktoś odpowie :).
   (Przy okazji raz jeszcze serdecznie dziękujemy tym ogrodom, które nam odpisały!!!)

 4. bardzo dziwne zachowanie ze strony tych placówek o których niewiele się mówi a jeszcze dziwniejsze ze strony tych o których piszę się częściej bo powinno im zależeć na jak największej popularności jestem ciekaw czy macie w planach jakiś artykuł o fundacjach związanych z ogrodami teraz jest czas rozliczania i ja pewnie 1 procent bym chętnie przekazał a 2 temat to czytałem na stronie zoo gdańskiego że już są zmiany w zbieraniu datków na cele ogrodów a wiemy że w każdym się nie przelewa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s