Rok w zoo – podsumowanie roku 2010 w polskich ogrodach zoologicznych. Część III – Zoo Zamość.

Kilka dni temu artykułem o wrocławskim zoo zapoczątkowaliśmy nasz specjalny cykl Rok w zoo, w którym podsumowujemy najważniejsze wydarzenia 2010 roku w polskich ogrodach zoologicznych. W następnym odcinku podsumowaliśmy rok w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu, dziś zapraszamy do trzeciego już odcinka, w którym podsumujemy miniony rok w zamojskim zoo.
Zapewniamy – było i będzie ciekawie, a zamojskie zoo coraz większymi krokami zbliża się do krajowej czołówki, czego najlepszym dowodem było przyjęcie go w zeszłym roku do EAZA.
Tym bardziej żałujemy, że nie udało nam się w 2010 roku odwiedzić Zamościa – tym większa nasza mobilizacja na ten rok!

Zamość - logo zoo

Zamość - logo zoo

Zamojskie zoo gościło na Mrówkojadzie dosyć często, co było efektem wyjątkowo intensywnego roku w zamojskim zoo – zachowując proporcje wielkości i możliwości, to działo się tu prawie tyle , co we Wrocławiu czy Warszawie. Poza tym bardzo dobra współpraca zoo z naszą stroną zaowocowała kilkoma dodatkowymi tekstami o zoo.
Najważniejsze w rocznym bilansie są jednak fakty – a te jednoznacznie wskazują, że zamojskie zoo – przy zachowaniu wszelkich proporcji odnoszących się do wielkości i możliwości finansowych zoo – było w zeszłym roku bardzo aktywne i cały czas dynamicznie się rozwija. Już teraz możemy założyć, że w przyszłorocznym zestawieniu Zamość odegra kluczową rolę.

ROK W ZOO – ZAMOŚĆ 2010

Zwierzęta

Lew z zamojskiego zoo

Lew z zamojskiego zoo

Narodziny

Co ciekawe, w minionym roku o zamojskim zoo mówiło się wyjątkowo dużo – o inwestycjach, nowo sprowadzonych zwierzętach, planach na przyszłość…
Najciszej natomiast było w temacie nowo narodzonych zwierząt – w całym 2010 roku trudno znaleźć choć jeden „głośny” przychówek zamojskiego zoo. Sam ogród wspomina tylko o narodzinach bernikli kanadyjskich (17 maja) oraz wykluciu się dwóch sów śnieżnych (8 czerwca).
Nie znaczy to jednak, że w Zamościu zwierzęta w ogóle się nie rozmnażały – po prostu zoo w ogóle o tym nie informowało, stąd brak danych na ten temat.

Transfery

Co innego sprowadzanie nowych zwierząt – jak mówi Pani Joanna Sołodzińska z Działu Dydaktycznego zoo:

Rok 2010 w zamojskim zoo przebiegał pod hasłem wielkich remontów i prac modernizacyjnych. Z dnia na dzień nasze zoo wygląda inaczej (trudno przedstawić aktualny plan, bo właściwie trzeba by go uaktualniać każdego dnia). Ze względu na ten fakt nowe zwierzęta w naszym ogrodzie pojawiały się dopiero pod koniec roku, gdy były dla nich gotowe wybiegi. Nasze najważniejsze nabytki 2010 roku to min. lwy, liczne ciekawe gatunki płazów i gadów.

Faktycznie – o ile przez cały rok zoo wzbogacało się o nowe zwierzaki, to prawdziwy wysyp transferów nastąpił dopiero pod koniec roku.
Wcześniej do zoo przyjechały m.in. dwie tamaryny czerwonobrzuche (8 kwietnia), cztery krokodyle kameruńskie, sześć żółwi lamparcich, żółwie pustynne oraz tamaryna cesarska (wszystkie zwierzęta przyjechały z ogrodu zoologicznego w czeskim Pilznie 14 lipca).
Wreszcie grudzień – i transport za transportem. Do zoo przyjechały wtedy m.in.
– z Paryża do zoo trafiła para młodych, półtorarocznych waranów indyjskich
– cztery żółwie żabuti z duńskiego Odense
– z Poznania przyjechały: felsumy madagaskarskie, agamy błotne, kołnierzaste oraz węże tajwańskie
– dwa lwy afrykańskie. Samiec i samica które przyjechały do zoo to okazy młode, mające zaledwie rok. Trafiły do Zamościa z Jurques we Francji.

Lwy z zamojskiego zoo (fot. Zoo Zamość)

Lwy z zamojskiego zoo (fot. Zoo Zamość)

–  para legwanów kubańskich z Brna
– liścionosy Carollia perspicillata z Frankfurtu
– płaszczki słodkowodne z Płocka
– bazyliszki płatkogłowe z zoo w Rydze
A poza tym m.in. legwan zielony, drzewołaz błękitny, drzewołaz żółtoplamy.

Odejścia

Ogromną, choć spodziewaną stratą, było odejście prawdziwego staruszka – lwa Leona. Miał lat 18 (w naturze lwy żyją do 10 lat), był wychowankiem tego ogrodu, reagował na swoje imię, doskonale znał opiekunów, którzy w młodości odchowywali go na butelce.

Lew Leon - jedna ze zwierzęcych osobowości naszego zoo. W 2010 roku przeszedł do jego historii.

Lew Leon - jedna ze zwierzęcych osobowości zamojskiego zoo. W 2010 roku przeszedł do jego historii.

Część zwierząt wyjechała także do innych ogrodów, m.in. młoda samica rysia, która wyjechała do łódzkiego zoo.

Inwestycje

Śmiało można powiedzieć, że 2010 rok w zamojskim zoo był jedną wielką inwestycją. Jak mówi Pani Joanna Sołodzińska z Działu Dydaktycznego zoo:

Inwestycje minionego roku, które tak bardzo zmieniły wizerunek naszego zoo, to przede wszystkim realizacja projektu „Budowa przygranicznego ośrodka kwarantannowania i przetrzymywania zwierząt nielegalnie wwiezionych do strefy Schengen oraz centrum edukacyjno – szkoleniowego na bazie Ogrodu Zoologicznego w Zamościu”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Dzięki realizacji tego projektu dziś dysponujemy nowoczesnymi salami dydaktycznymi, przychodnią weterynaryjną i wyremontowanym nie do poznania pawilonem dużych drapieżnych. Działania te sprzyjają pozytywnemu odbiorowi naszego zoo wśród mieszkańców Zamościa, ale też u innych ogrodów zoologicznych. Dowodem tego było włączenie naszego ogrodu do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (25 września 2010). Inną bardzo ważną dla nas inwestycją tego roku był remont wybiegu dla małych kotów. To zadanie mogliśmy zrealizować dzięki wsparciu finansowemu Fundacji dla Zwierząt TECTUM i Karpackiej Spółce Gazownictwa. Nowe wybiegi znacznie polepszają warunki bytowe tych zwierząt, ale też poprawiają odbiór  ekspozycji tych gatunków drapieżnych.

ZOO Zamość - projekt rozbudowy

ZOO Zamość - projekt rozbudowy

Podsumujmy zatem – najważniejsze inwestycje minionego roku to:

nowy wybieg dla rysi i małych kotów

Nowa woliera rysia w zamojskim zoo (fot. Zoo Zamość)

Nowa woliera rysia w zamojskim zoo (fot. Zoo Zamość)

– nowy budynek wejścia głównego z salami dydaktycznymi

Wejście do zoo przed remontem

Wejście do zoo przed remontem

Aktualny budynek wejsca głownego z salami dydaktycznymi

Aktualny budynek wejścia głównego z salami dydaktycznymi

Wejsce do zoo przed zmianami

Wejście do zoo przed zmianami

Obecne wejście do zoo

Obecne wejście do zoo

budynek ambulatoryjno – weterynaryjny, czyli lecznica dla zwierząt przy zoo

Lecznica dla zwierząt przy zamojskim zoo (fot. Zoo Zamość)

Lecznica dla zwierząt przy zamojskim zoo (fot. Zoo Zamość)

– pawilon dla dużych drapieżnych: zakończono prace budowlane, obecnie trwa zagospodarowywanie nowych pomieszczeń dla zwierząt. Otwarcie pawilonu dla zwiedzających planowane jest na koniec kwietnia 2011.

Pawilon dużych drapieżnych przed remontem

Pawilon dużych drapieżnych przed remontem

Pawilon obecnie

Pawilon obecnie

Pawilon dużych drapieżnych wraz z nowymi wybiegami

Pawilon dużych drapieżnych wraz z nowymi wybiegami

nowe terraria i akwaria

Nowe aranżacje terrariów

Nowe aranżacje terrariów

Warto dodać, że w naszej ankiecie na zoologiczny hit roku 2010 modernizacja zamojskiego zoo Waszymi głosami zajęła trzecie miejsce!

Marketing i edukacja

Ponownie oddajemy głos Pani Joannie Sołodzińskiej z Działu Dydaktycznego – któż bowiem lepiej opowie o działalności dydaktycznej zoo.

Działalność dydaktyczna ogrodu w minionym roku to kontynuacja wcześniej realizowanych zadań, ale też nowe wyzwania, którym próbowaliśmy podołać po raz pierwszy.  Tradycyjnie, we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury im. Kornela Makuszyńskiego, organizowaliśmy wojewódzki konkurs plastyczny „Mój ulubieniec w zamojskim ZOO” oraz projekt edukacji ekologicznej „Aby chronić , trzeba znać”.  W lutym, we współpracy z Fundacją dla Zwierząt TECTUM organizowaliśmy w zamojskich szkołach prelekcje pt. ”Zwierzę moim przyjacielem”.  Celem tego zadania były rozmowy z najmłodszymi na temat właściwej opieki nad zwierzętami domowymi.  Podsumowaniem akcji był konkurs plastyczny, w którym uczniowie przedstawiali swoich pupili. Zoo we współpracy w Fundacją dla Zwierząt TECTUM i Bursą Międzyszkolną nr 1 w Zamościu zrealizowało projekt pt ”Prawdziwy Przyjaciel Psa” na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Psów , które jest częścią ogrodu zoologicznego. Projekt współpracy pomiędzy tymi instytucjami na rzecz poprawy warunków bytowych psów w schronisku otrzymał wsparcie finansowe Fundacji Pro Bono PL. W ramach projektu przeprowadzono zajęcia nt. odpowiedzialności za posiadane zwierzęta, opieki nad nimi, zagrożeń i korzyści wynikających z posiadania ich w domu oraz wolontariatu na rzecz schroniska. Spotkania z młodzieżą były prowadzone przez Jadwigę Kniaź – asystenta ds. hodowlanych w zoo, Pawła Kulika – lekarza weterynarii, Piotra Łachno – asystenta ds. schroniska, Jerzego Liberadzkiego – lekarza pediatrii oraz Justynę Piskorz – Umylańską –  wolontariuszkę w zoo i fundacji. Ważnym elementem projektu był konkurs plastyczny na projekt plakatu promującego adopcję zwierząt ze schroniska. Zwycięski projekt plakatu został wydrukowany i rozprowadzony w instytucjach edukacyjno – wychowawczych w Zamościu. Latem w ramach projektu przeprowadzono prace remontowe na terenie schroniska. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Pro Bono PL i zaangażowaniu wolontariuszy schroniska oraz jego pracowników gruntownie wyremontowano izolatki dla psów.
Jesienią w ramach realizacji międzynarodowej kampanii dotyczącej ochrony bioróżnorodności zorganizowaliśmy warsztaty w szkołach podstawowych i gimnazjach na temat ”Rok 2010 rokiem bioróżnorodności”,  ale też konkurs wiedzy „Chrońmy zwierzęta”. Nasze akcje w szkołach cieszą się dużą popularnością. Aktualnie spotykamy się z dziećmi w ramach akcji „Zwierzęta zimą”. Dzieci chętnie odpowiadają na apel niesienia pomocy dzikim zwierzętom. My uczymy, jak właściwie zwierzęta wspierać, kiedy i czym dokarmiać, jak właściwie konstruować karmniki. Przedstawiamy również gości karmnika. Rozmawiamy o konkretnych gatunkach, uczymy ich rozpoznawania.
Nauczyciele chętnie uczestniczą w realizacji proponowanych przez nas temataów, co nas oczywiście bardzo cieszy.
Niezwykle ważnym wydarzeniem ubiegłego roku było czerwcowe spotkanie niepełnosprawnych i chorych dzieci, ich rodziców i opiekunów podczas „Wieczoru marzeń w zamojskim zoo”.  Pierwszy piątek czerwca ze względu na to wydarzenie to wyjątkowy dzień dla całego ogrodu.  Zabawy przygotowane przez nauczycieli współpracujących z nami ośrodków dla niepełnosprawnych dzieci, poczęstunek zapewniony dzięki hojności naszych sponsorów sprawiają, że  wydarzenie jest bardzo wyjątkowe. Wieczoru tego nie tylko dzieci, ale też dorośli bawią się  do nocy.  To spotkanie, wspólny cel, to również doskonały sposób integracji załogi ogrodu.

O kilku wspomnianych powyżej akcjach pisaliśmy szerzej na Mrówkojadzie, m.in. akcji wspierania bezdomnych zwierząt przez zamojskie zoo.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem roku w zamojskim zoo – i kto wie, czy nie jednym z ważniejszych w Polsce w tematyce zoologicznej, było przyjęcie Zamościa do EAZA na zjeździe w Weronie 25 września.
O członkostwo w EAZA zoo w Zamościu starało się bardzo długo i dopiero ostatnie – bardzo liczne – zmiany w zamojskim ogrodzie przekonały komisję z EAZA do przyjęcia Zamościa do tak szacownego grona ogrodów – jako 11. polskiej placówki zoologicznej!

Warto wspomnieć też o wydawnictwach zamojskiego zoo – ponownie oddajemy głos Pani Joannie Sołodzińskiej z Działu Dydaktycznego:

Wydawnictwa naszego zoo w tym roku to: foldery związane z realizacją poszczególnych akcji edukacyjnych, m.in. „Charakterystyka wybranych gatunków CITES”, formy ochrony przyrody w Polsce, widokówki i kalendarz z pracami dzieci w ramach konkursu plastycznego „Przyroda Lubelszczyzny – bioróżnorodność” (cześć projektu ”Aby chronić, trzeba znać”), „Perełki Lubelszczyzny”, plakat „Podaruj nam dom” promujący adopcje psów ze schroniska dla psów, pokonkursowe katalogi prac dzieci.

Całkiem nieźle – zabrakło tylko przewodnika po zoo…

Katalog powystawowy

Katalog powystawowy

Plakat "Podaruj nam dom"

Plakat "Podaruj nam dom"

Mrówkojad w zoo – zoo na Mrówkojadzie

Sytuacja dość nietypowa – w Zamościu nie byliśmy w 2010 roku ani razu. Co gorsza – nigdy nie odwiedziliśmy jeszcze tamtejszego zoo!
Niestety, odbijało się to i na jakości artykułów o Zamościu i – przede wszystkim – częstotliwości ich ukazywania się. Tym bardziej, że żaden z naszych licznych korespondentów też do Zamościa jeszcze nie dotarł. Nadrabialiśmy to intensywną współpracą z Działem Dydaktycznym zoo i możliwie częstym sprawdzaniem tego, co się „na wschodzie” dzieje.
Efekt był taki, że pojawiło się na Mrówkojadzie kilka tekstów o Zamościu, nie tylko w działach aktualności zoologicznych, ale także w postaci większych artykułów poświęconych zoo i jego mieszkańcom, m.in.:

jesień w zamojskim ZOO
zamojskie zoo wspiera bezdomne zwierzaki
zamojskie zoo w EAZA
otwarcie wybiegu dla rysi

Mamy nadzieję, że w 2011 będzie tylko lepiej i uda nam się odwiedzić zamojskie zoo…

Plany na rok 2011

Raz jeszcze oddajmy głos Pani Joannie Sołodzińskiej z Działu Dydaktycznego:

W naszych planach rok 2011 to dalszy ciąg modernizacji ogrodu. W kwietniu pawilon dużych drapieżnych zostanie
otwarty dla zwiedzających. Już rozpoczął się II etap modernizacji,  czyli realizacja projektu „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez modernizację i unowocześnienie jedynego w  Województwie Lubelskim Ogrodu Zoologicznego w Zamościu”, którego zakończenie planowane jest jeszcze w listopadzie tego roku. Już w lutym zamierzamy  w naszych doskonale wyposażonych salach konferencyjnych realizować program edukacyjny „Chrońmy
bogactwo przyrody”. Od dawna prowadzimy spotkania z uczniami, ale teraz w końcu możemy zaprosić dzieci i nauczycieli do siebie.

Właśnie ruszył remont kolejnych części zoo m.in. małpiarni i wybiegu dla niedźwiedzi, które będą pierwszymi punktami realizacji II etapu modernizacji.
W najbliższym czasie zoo wzbogaci się o kolejne zwierzęta, m.in. tygrysa syberyjskiego z łódzkiego zoo (przyjedzie jeszcze w styczniu), lamparta cejlońskiego (prawdopodobnie z Ostrawy, ale na niego przyjdzie jeszcze poczekać…), pytony tygrysie…

Padł także pomysł na żyrafiarnię, to jednak inwestycja, na którą przyjdzie znacznie dłużej poczekać. Planowane jest także utworzenie stawów kaskadowych, nad którymi będą latały ptaki wodne.  Zoo chciałoby sprowadzić także tapiry, hipopotama karłowatego, kapibary i utworzyć dla nich wybiegi – w pierwszej kolejności jednak zakończone zostaną prace nad II etapem modernizacji zoo.

Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Sołodzińskiej z Działu Dydaktycznego za wszelką okazaną pomoc i bezcenne informacje o zamojskim zoo, które okazały się niezwykle pomocne przy pisaniu powyższego artykułu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s