„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Dziś niedziela, a więc pora na kolejne mrówkojadzie podsumowanie tygodnia i zebranie najciekawszych wydarzeń mijających siedmiu dni w życiu polskich (i nie tylko!) ogrodów zoologicznych.
Zapraszamy zatem na przegląd zoowieści tygodnia w piątym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo!

"7 Dni Zoo"

"7 Dni Zoo"

A w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1. Ferie w zoo – zapraszamy do Łodzi i… Gdyni!

W województwie łódzkim niebawem zaczynają się ferie, dlatego też łódzkie zoo przygotowało dla zwiedzających – w szczególności zaś uczniów – specjalną ofertę.
W dni powszednie (17.01 – 28.01), pracownicy Działu Dydaktycznego zapraszają wszystkich uczniów, którzy nie ukończyli jeszcze 16 lat (trzeba tylko mieć legitymację!) na bezpłatne spacery po zoo połączone z pokazowymi karmieniami zwierząt. Trasę zaplanowano na ok. 90 minut.  Prowadzący przedstawiać będą ciekawostki z życia zwierząt, a dla uczestników, którzy wytrwają do końca spaceru, codziennie losowane będą po trzy nagrody rzeczowe.

Trasa zwiedzania łódzkiego zoo podczas specjalnych spacerów w czasie ferii

Trasa zwiedzania łódzkiego zoo podczas specjalnych spacerów w czasie ferii

Zbiórki przed kasą zoo codziennie o godzinie 12.00.

Specjalne atrakcje dla zwiedzających przygotowało także Akwarium Gdyńskie.
Od 16. do 30. stycznia Akwarium w Gdyni zaprasza na „Legendarne Ferie Zimowe” – jeśli będą tak efektowne, jak nazwa (na Facebooku Akwarium przekręcona na „ziomowe”:)), to może być naprawdę ciekawie!
Spotkania będą odbywać w dni powszednie, od 16. do 30. stycznia, w godzinach 10.00-17.00.
W programie m.in. zwiedzanie ekspozycji Akwarium Gdyńskiego wraz przewodnikiem, warsztaty mikroskopowe, zajęcia plastyczne, projekcje filmów w Sali Kinowej, prelekcje i zabawy dla najmłodszych.
Szczegółowy plan ferii w Akwarium Gdyńskim możecie znaleźć tutaj.

Że też już nie chodzimy do szkoły. Jako uczniowie…

2. Toko czarnoskrzydły w oliwskim zoo!

Na ekspozycji w ptaszarni oliwskiego zoo pojawił się już toko czarnoskrzydły – niezwykle piękny i efektowny, a zarazem rzadki gatunek dzioborożca.

Toko czarnoskrzydły (fot. Zoo Gdańsk)

Toko czarnoskrzydły (fot. Zoo Gdańsk)

Młoda samiczka wykluła się 10 stycznia 2010 roku w Hagenbeck Zoo w Hamburgu, a do oliwskiego zoo przyjechała jesienią zeszłego roku.
W Polsce gatunek ten jest jeszcze tylko w ogrodach w Krakowie i Płocku – możemy zobaczyć w nich pary tych pięknych ptaków.

3. Tragiczny wypadek w zoo w Stawropolu – niedźwiedź zabił opiekuna.

Do tragicznego wypadku doszło w ogrodzie zoologicznym w rosyjskim Stawropolu – niedźwiedź brunatny zabił mężczyznę, który sprzątał jego klatkę.
Pracownik zoo, który czyścił klatkę zamieszkiwaną przez niedźwiedzia zapomniał zamknąć wewnętrzną klatkę zwierzęcia. Niedźwiedź swobodnie podszedł do mężczyzny i  zaatakował go z tyłu – chwycił go za nogę i uszkodził tętnicę. Pracownik został wyciągnięty przez innych pracowników zoo, ale zmarł w wyniku obrażeń przed przyjazdem ambulansu.
Stawropolskie zoo w oficjalnym oświadczeniu nie zdecydowało jeszcze o przyszłości niedźwiedzia – rzecznik ogrodu przyznał, że nie mają pojęcia, co w takiej sprawie zrobić…
Gdy tylko pojawi się jakakolwiek nowa informacja w tej sprawie – damy znać!

4. Spis powszechny w londyńskim zoo

W londyńskim zoo – jak co roku na początku stycznia – trwa inwentaryzacja zwierząt. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż do spisania jest ponad 16 tysięcy zwierząt, reprezentujących obecnie 726 gatunków!
Akcja liczenia wszystkich lokatorów zoo zaczęła się 4 stycznia i potrwa około czterech tygodni.
Liczenie dużych zwierząt problemem nie jest, ale przy małych sprawa robi się bardziej skomplikowana. Personel akwarium ma do policzenia bowiem ponad 4700 ryb, jeszcze większa jest natomiast grupa owadów…

Yyy... i jak tu je policzyć?

Yyy... i jak tu je policzyć?

Nie zazdrościmy takich rachunków – nasz domowy zwierzyniec to póki co tylko królik Bąbel – pluszowe mrówkojady się nie liczą :).
Dla porównania i zobrazowania ogromu pracy, jaka czeka pracowników londyńskiego zoo powiemy,  że w warszawskim zoo zamieszkują łącznie 3042 zwierzaki reprezentujące 517 gatunków.
Jak widać – dokładnie już policzone :).

5. Żyrafy w Zamościu?

Zamojskiemu zoo zamarzyły się żyrafy – bo są efektowne i popularne i gwarantują wzrost frekwencji w zoo, tym bardziej, że „domagają się” ich sami mieszkańcy Zamościa…
Warto dodać, że żyraf w zamojskim zoo jeszcze nigdy nie było!
Na przeszkodzie jak zawsze stoją pieniądze. I nie chodzi tu bynajmniej o fundusze na zakupienie samych zwierząt – te bowiem zamojskie zoo dostałoby za darmo, gdyż ogród należy już do EAZA. Zapłacić trzeba by było jedynie za transport zwierząt a potem ich utrzymanie – a to już są ogromne koszty.
Rozwiązaniem mają być dotacje unijne – a zamojskie zoo z pozyskiwaniem dodatkowych funduszy jak dotąd radzi sobie naprawdę świetnie!
Według optymistycznych założeń, pierwsze żyrafy miałyby się pojawić w zamojskim zoo już… wiosną! Na początek miałaby to być grupa samców – cztery, pięć młodych osobników, później mogłyby do nich dołączyć samice.
Najpierw jednak musiałaby powstać żyrafiarnia, a to już jest ogromna inwestycja.
Ogród w Zamościu na budowę żyrafiarni chce dostać pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego – chodzi o 4 mln zł. Wniosek został już złożony do Urzędu Marszałkowskiego, przeszedł ocenę formalną, a teraz czeka go merytoryczna. Czy ogród dostanie środki – wyjaśni się do końca marca. Placówka chce też dostać kolejne 4 mln zł z RPO na stawy kaskadowe, nad którymi będą latały ptaki wodne, na sprowadzenie tapirów, hipopotama karłowatego, kapibar i wybiegi dla nich.

Żyrafiarnia w oliwskim zoo

Żyrafiarnia w oliwskim zoo

Zamość ma nadzieję na powtórzenie sukcesu oliwskiego zoo – po otwarciu w Gdańsku w 2008 roku żyrafiarni zanotowano kilkunastoprocentowy wzrost frekwencji, a nowa żyrafiarnia była hitem sezonu. Zamojskie zoo w 2009 roku odwiedziło 109 509 osób – to dziesiąty wynik w krajowej stawce, ale w Zamościu wszyscy mają nadzieję, że dzięki wielkim inwestycjom zeszłorocznym i tegorocznym, rok 2011 będzie rekordowy.

6. Smutne odejścia i pierwsze narodziny w 2011 roku w warszawskim zoo

W środę rano, 5 stycznia, w warszawskim zoo urodziły się pierwsze w tym roku maluchy – dwie owieczki, które wiosną zamieszkają w Baśniowym Zoo.
Niestety, początek roku to także odejścia kolejnych mieszkańców warszawskiego zoo – padły wół piżmowy, szesnastoletni samiec o imieniu Pucek oraz samica jaka, najstarsza w stadzie. Oba zwierzaki padły ze starości.

 

Pucek (fot. Michał)

Pucek (fot. Michał)

Samica jaka, która padła kilka dni temu (fot. Michał)

Samica jaka, która padła kilka dni temu (fot. Michał)

7.O historii warszawskiego zoo słów kilka

Niezwykle ciekawe spotkanie szykuje się w poniedziałek, 10 stycznia o godzinie 19.00, w warszawskiej kawiarni ” Sens Nonsensu”, przy ul. Wileńskiej 23. Odbędzie się w niej bowiem wykład poświęcony historii warszawskiego zoo, a spotkanie poprowadzi wicedyrektorka ogrodu, Pani Ewa Zbornikowska. Wstęp na spotkanie – wolny!
Będzie mowa m.in. o wspomnieniach Antoniny Żabińskiej, żony pierwszego przedwojennego dyrektora warszawskiego zoo, Jana Żabińskiego.
Więcej na temat spotkania możecie przeczytać tutaj.

8. Trzej Królowie i trzy wielbłądy…

W czwartek, 6 stycznia, podczas święta Trzech Króli, we Wrocławiu odbył się uroczysty przemarsz, w którym udział oprócz mieszkańców, wzięły także… trzy wielbłądy z wrocławskiego zoo, na których jechali trzej królowie, w których wcielili się opiekunowie zwierząt…
Dla wrocławskich wielbłądów taki przemarsz to nie pierwszyzna – do podobnych przedstawień były wypożyczane już od 1993 roku, czyli od samego początku ich pobytu we wrocławskim zoo. Do tej pory odbywały się one jednak na mniejszą skalę niż w tym roku. Wielbłądy brały udział także w innych „imprezach”, będąc żywą reklamą zoo.

Przypominamy jeszcze o innych ważnych wydarzeniach ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy już na Mrówkojadzie:

Dziś 19. Finał WOŚP – co na to ogrody zoologiczne?

Zoo w Sosnowcu – debaty ciąg dalszy

Trwają prace nad Pawilonem Zwierząt Zmiennocieplnych w poznańskim Starym Zoo

365 Dni Zoo – Podsumowanie roku 2010 w polskich i zagranicznych ogrodach zoologicznych

Podsumowanie 2010 roku na naszej stronie

Wywiad z Panem Leszkiem Solskim

A o czym dzisiaj nie napisaliśmy?
O tym, kogo odwiedzili Trzej Królowie w zoo w Buenos Aires, o zezowatym oposie z lipskiego zoo ani też o tym, co myśli o Facebooku dyrektor zamojskiego zoo.

A kolejny numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

14 comments on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

 1. „wybieg o powierzchni 150 metrów kwadratowych i ogrzewane pomieszczenie”

  Czy 150 m kw. to powierzchnia pawilonu, czy wybiegu zewnętrznego? Taka powierzchnia to trochę mało, ale zdanie zabrzmiało dwuznacznie.

  Rozumiem, że w Warszawie na świat przyszły tylko owce, a nie „kucyki, osły i kozy”, bo nieco dziwnie z tymi myślnikami:)

  • Tylko owieczki – pozostałe zwierzaki to stali mieszkańcy Baśniowego Zoo. Powinno być czytelnie, no ale skoro są wątpliwości, to poprawiamy 🙂
   A w przypadku zamojskiej żyrafiarni chodzi oczywiście o pawilon.

 2. Mrówkojadzie odwrotnie – grupę kawalerską w Warszawie to mamy wołów piżmowych – 2 samce z zoo w Kopenhadze, które przybyły w 2009 roku. Natomiast jaki tworzą jak najnormalniejsze stado – są chyba 2 samce i 2 samice 😛

  No i z tymi zwierzętami z warszawskiego zoo to nie do końca prawda no ale tak podaje oficjalnie samo zoo więc się nie czepiam, (po prostu spis pomija część bezkręgowców) 🙂

  • Dzięki za uwagę, za pomyłkę przepraszamy.
   A jeśli chodzi o ilość zwierząt w warszawskim zoo to opieramy się na oficjalnych danych zoo, więc trudno się tu do czegoś przyczepić. Sami niestety nie policzymy tego, czego samo zoo nie uwzględnia. „Prawdą” więc będą raczej dane oficjalne zoo, niż zakulisowe domniemania. Z liczeniem bezkręgowców bywa w różnych ogrodach bardzo różnie, ale to akurat wcale nie dziwi.

   • W Warszawie jest to chyba celowe – bo długość życia części spowodowałaby że dane byłyby aktualne tylko przez pojedyncze dni… Dlatego zaznaczyłem że o to się nie czepiam – a jedynie uzupełniam, dla tych którzy mogliby się przerazić nagłym spadkiem populacji ogrodu o ponad 2000 mieszkańców (oficjalne zeszłoroczne i wszystkie poprzednie dane mówiły o ponad 5000 zwierząt)

    • 🙂
     Fakt, ubytek ogromny, bo na dzień 01.01.2009 zwierząt w warszawskim zoo było o ponad tysiąc więcej (4203 sztuki).
     Ale niektóre ogrody np. bardzo skwapliwie wliczają wszelkie „robaczki” do swoich zestawień, coby zawyżać swoje kolekcje.

 3. Sorry, ale toko czarnoskrzydły to nie jest gatunek zagrożony wyginięciem. Znajduje się w kategorii „least concern”, a więc najniższej z możliwych pod wzgledem zagrożeń. Ja wiem, że to w mediach lepiej brzmi, jak taką informacje podaje zoo, ale na Boga – mówmy prawdę. Także w zoo należy do najczęściej rozmnażanych gatunków dziborożców i dzięki temu najłatwiejszych do otrzymania.

  • Hmmm, też nas to zastanawiało, ale pełno jest wypowiedzi i ze strony oliwskiego zoo i płockiego, jakoby tak było – i to w wypowiedziach samych dyrektorów, więc zwątpiliśmy…

   • Cóż, nieraz kolegów Dyrektorów też ponosi. Ja jednak jestem zdania, że informacja wychodząca z zoo i autoryzowana np. poprzez stronę www powinna być do bólu prawdziwa. Niestety, media są pełne doniesień na przykład o młodych białych tygrysach, które przyczyniają się do zachowania tego ginącego gatunku. Nikt nie powie prawdy, a brzmi ona tak: te tygrysy mają taki wkład w ochronę swojego gatunku jak rasowe mopsy w ochronę wilków.

 4. A ja bym chciała zauważyć, że wcale nie padła samica ze zdjęcia – ta akurat żyje i ma się dobrze 😉

   • hymm – słyszałem że to właśnie ta wyliniała padła, ale pewności nie mam – ostatnio jak je widziałem to ze stajni wystawała jedna owłosiona samica i jeden samiec. Jeśli wysłałem na tamten świat nie tą co trzeba to przepraszam

    • Wyslales, nawet dzisiaj ja widzialam 🙂 ona chyba po prostu wcale nie jest najstarsza, tylko u niej grzyb zostawil hiperkeratoze i tyle.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s