„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Dziś niedziela, a więc pora na kolejne mrówkojadzie podsumowanie tygodnia i zebranie najciekawszych wydarzeń mijających siedmiu dni w życiu polskich (i nie tylko!) ogrodów zoologicznych.
Zapraszamy zatem na przegląd zoowieści tygodnia w czwartym już numerze jedynego tygodnika zoologicznego – 7 Dni Zoo! Wyjątkowego, bo pierwszego w tym roku i ostatniego zbierającego informacje z ostatnich dni 2010 roku…

"7 Dni Zoo"

"7 Dni Zoo"

A w dzisiejszym 7 Dni Zoo przeczytacie o:

1.W San Diego Zoo Safari Park urodził się słoń afrykański

Mały słonik, urodzony w San Diego Zoo Safari Park

Mały słonik, urodzony w San Diego Zoo Safari Park (fot. Zoo San Diego)

Mały słoń afrykański przyszedł na świat 27 grudnia wczesnym rankiem, w obecności całego stada jeszcze przed pojawieniem się pracowników zoo (którzy zjawiają się zwykle o 6.00 rano). To już czwarty słoń, który urodził się w 2010 roku w San Diego.

Mały słonik, urodzony w San Diego Zoo Safari Park (fot. Zoo San Diego)

2. Chińskie władze zamykają placówki, w których zwierzęta żyją w wyjątkowo złych warunkach

Jak donosi PAP, chińskie władze cofnęły pozwolenie na działalność siedmiu ogrodom zoologicznym i zażądały od około 50 innych tego typu placówek konkretnych działań po ujawnieniu w nich licznych przypadków złego traktowania zwierząt.
Złą sytuację wykryto dzięki inspekcjom przeprowadzonym przez sześć upoważnionych przez rząd zespołów, które od października skontrolowały około 500 ogrodów zoologicznych – pisze „China Daily”.
Zarzuty dotyczyły przede wszystkim prowadzenia nielegalnej sprzedaży zwierząt i produktów wytworzonych z gatunków chronionych, nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, dręczenie zwierząt dla rozrywki oraz nieodpowiedni nadzór weterynaryjny i nieprawidłowe karmienie zwierząt.
Tego typu sytuacje w chińskich placówkach zoologicznych są niestety na porządku dziennym, głośno robi się jednak o nich dopiero wtedy, gdy światło dzienne ujrzy spektakularna tragedia, jak choćby pamiętne zagłodzenie 11 tygrysów w pseudozoo w Shenyeng Iceberg  (prowincja Liaoning) w marcu 2010.
Dodać trzeba, że tego typu miejsca – podobnie jak wszystkie zamknięte placówki, o których wspomnieliśmy na początku – z ogrodem zoologicznym nie mają nic wspólnego. Są to w większości półlegalne fermy i niezarejestrowane nigdzie zwierzyńce. Choć „placówek zoologicznych” w Chinach są tysiące, tylko nieliczne spełniają oficjalne normy dotyczące hodowli i ekspozycji zwierząt.

3. Białystok czeka na zoo. Nowe zoo.

Sprawa modernizacji białostockiego Akcent Zoo ciągnie się już latami, a zakończenie prac cały czas się przesuwa.
Zapowiadane wcześniej na koniec tego roku oficjalne otwarcie nowego, zmodernizowanego zoo, zostało przesunięte na 2012 rok.
W przyszłym roku modernizacja tego obiektu polegać będzie bowiem głównie na zrobieniu drogi dojazdowej i uzbrojeniu terenu. Ma na to wystarczyć nieco ponad milion złotych przekazany z miejskiej kasy.

Projekt modernizacji Akcent Zoo jest gotowy od 2009 roku, jednak od tego czasu największą zmianą było sprzedanie i wywiezienie do innych placówek większości zwierząt. Pod koniec 2010 roku zrealizowano jedynie zabiegi renowacyjno-konserwatorskie związane z tamtejszym stawem (koszt ok. 115 tys. zł), na którym zamieszkają dzikie kaczki i łabędzie. Staw będzie zarybiony, okolony kładką oraz miniarboretum, które oddzieli staw od głównej alejki.
W roku 2011 prowadzone będą głównie prace związane z infrastrukturą, w tym budowanie nowej drogi dojazdowej do zoo. Następną inwestycją ma być nowy wybieg dla niedźwiedzi, na którym mają zamieszkać dwa misie. Obecnie w Akcent Zoo mieszka tylko jeden niedźwiedź – 24-letni samiec Yogi, który od 23 lat mieszka w ciasnej, betonowej klatce (od czasu, gdy przyjechał do Białegostoku z Poznania).
Nie ma jednak żadnej pewności, że budowa nowego wybiegu niedźwiedzi zostanie rozpoczęta jeszcze w 2011 roku…

4. Podpisano umowę na Centrum CITES w Warszawie

22 grudnia 2010 roku Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę z firmą AMP która ma za zadanie zaprojektowanie i wykonanie na terenie warszawskiego zoo Centrum CITES.
Centrum CITES będzie pełniło funkcję centrum przetrzymywania gadów i płazów objętych ochroną gatunkową oraz gatunków niebezpiecznych. Budynek ma być obiektem jednokondygnacyjnym z czterema wybiegami zewnętrznymi. Całość ma mieć ok. 200 mkw i obejmie pomieszczenia dla płazów, jaszczurek i węży, żółwi, cztery wybiegi oraz pomieszczenia socjalno-techniczne.
Zakładany termin zakończenia prac to 30 listopada 2012 roku, a koszt inwestycji ma wynieść prawie dwa miliony złotych.

5. Nowe logo warszawskiego zoo zainteresowało także władze miasta…

Dni Syrenki są policzone...

Dni Syrenki są policzone...

„Logonowela” trwa już kolejny tydzień i choć zrobiło się wokół niej nieco ciszej, do gry włączył się kolejny gracz – miasto Warszawa. Jakby bowiem nie patrzeć, zoo jest spółką miejską, finansowane jest zatem przez miasto, które w przypadku wybrania nowego loga musiałoby całą akcję sfinansować. A skoro tak, to przedstawiciele władz miasta uznali, że i oni powinni mieć coś do powiedzenia. Pikanterii dodaje fakt, że zoo położone jest przy ul. Ratuszowej, a to zobowiązuje.
Oczywiście włączenie się władz miasta do konkursu wcale nie oznacza, że teraz urzędnicy zaczną rysować swoje projekty :). Na 4. stycznia miasto zaproponowało spotkanie z przedstawicielami zoo, żeby przedyskutować wszystkie propozycje – logo zoo miałoby się bowiem wpisać w ogólną kampanię promocyjną miasta. Zoo jest wszak jedną z głównych atrakcji Warszawy. Na spotkaniu mają także zapaść decyzje dotyczące kształtu drugiego etapu konkursu, dziś bowiem kończy się głosowanie internautów na najlepsze ich zdaniem logo.
Które logo aktualnie prowadzi i jak rozkładają się głosy internautów, możecie sprawdzić (i zagłosować) tutaj.
A my przypominamy także o naszych propozycjach :).

6. Zmian w zamojskim zoo ciąg dalszy

W drugim numerze 7 Dni Zoo pisaliśmy o nowych zwierzakach zamojskiego zoo. W ostatnim czasie do Zamościa przyjechało bowiem kilkanaście gatunków zwierząt, m.in. dwa półtoraroczne warany indyjskie z paryskiego zoo, cztery żółwie żabuti, które przyjechały z Danii, cztery krokodyle kameruńskie, które przyjechały z Czech, bazyliszki płatkogłowe z zoo w Rydze oraz para rocznych lwów z francuskiego Jurques Park.
W styczniu zaś przyjedzie do Zamościa pięcioletni samiec tygrysa syberyjskiego z łódzkiego zoo.
Teraz ruszył remont kolejnych części zoo m.in. małpiarni i wybiegu dla niedźwiedzi.
Więcej na temat zamojskiego zoo – ostatnich i nadchodzących transferów oraz najważniejszych wydarzeniach mijającego roku i planach na obecny – napiszemy już niebawem w cyklu „Rok w zoo – podsumowanie 2010 roku w zamojskim zoo”.

A już teraz zachęcamy do zobaczenia zdjęć z zamojskiego egzotarium – po gruntownej modernizacji prezentuje się ono naprawdę rewelacyjnie!

7. Nowości w wielkopolskich ogrodach zoologicznych

Sporo działo się także w wielkopolskich ogrodach zoologicznych – Starym i Nowym Zoo w Poznaniu oraz Ogrodzie Zoologicznym w Nowym Tomyślu.
O wszystkich tych wydarzeniach pisaliśmy jednak na Mrówkojadzie w minionym tygodniu, dlatego też odsyłamy do konkretnych artykułów:

Gwiazdka w Starym Zoo

Nowa strona internetowa zoo w Nowym Tomyślu

Kinkażu w Poznaniu

Pierwsze zdjęcia poznańskiej łaszy palmowej

Nowości w poznańskim Nowym Zoo

A kolejny numer 7 Dni Zoo już za tydzień!

Reklamy

One comment on “„7 Dni Zoo” – tydzień z życia ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s