Z przewodnika po oliwskim zoo – Małe Zoo

W dzisiejszym odcinku przewodnika po oliwskim zoo zapraszamy do Małego Zoo, w którym mieszka brat-bliźniak naszego Bąbla, drewniany krasnal i świnka wietnamska Hiacynta. Warto wspomnieć, że przed wejściem do Małego Zoo dostaniemy jedzonko, którym później będziemy mogli nakarmić zwierzaki…

Małe Zoo - ogród zoologiczny w Gdańsku-Oliwie

Małe Zoo - ogród zoologiczny w Gdańsku-Oliwie

Małe Zoo znajduje się tuż za wejściem do oliwskiego zoo, z prawej strony głównej alejki. Jest to pierwsze miejsce na trasie zwiedzania, jeśli wchodzimy do zoo głównym wejściem.
Tradycja takich wydzielonych miejsc na terenie zoo, w których dzieci mają możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami nie jest zbyt długa w polskich ogrodach zoologicznych. Tak naprawdę popularne zaczęły być dopiero w latach 90. Małe Zoo w gdańskim ogrodzie zoologicznym istnieje od 1992 roku. Szybko stało się niezwykle popularne i okazało się, że doskonale wpisuje się w działalność dydaktyczną zoo – uczy dzieci właściwego podejścia do zwierząt, pokazuje w praktyce, jak je karmić i jak się nimi opiekować.
Podczas naszej czerwcowej wizyty w Oliwie Małe Zoo było zamknięte, na szczęście podczas wrześniowego weekendu w oliwskim zoo mieliśmy możliwość bardzo dokładnie – i to kilka razy – zwiedzić ten nieduży, ale bardzo atrakcyjny fragment zoo.

Zanim postanowimy odwiedzić Małe Zoo warto pamiętać, iż nie jest otwarte przez cały rok, a jedynie w określone dni tygodnia – i w wybranych miesiącach!
Czynne jest bowiem tylko w  lipcu i sierpniu, od wtorku do czwartku między 11.00 a 16.00, w piątki od 11.00 do 15.00, a w weekendy i święta od 11.00 do 16.00, ale z godzinną przerwą dla zwierząt(13.00-14.00) na…przeżuwanie :).
Wstęp do ogródka jest płatny – 2 zł od dziecka, dorośli opiekunowie wchodzą natomiast za darmo. Nawet, gdy nie mają dziecka, dlatego możemy bez problemu wejść bez konieczności pożyczania od kogoś jakiegoś malucha.
Należy pamiętać, że w sezonie chętnych do odwiedzenia Małego Zoo jest tak wielu, że przede wejściem ustawiają się bardzo długie kolejki.

Małe Zoo to szansa na bezpośredni kontakt ze zwierzakami!

Małe Zoo to szansa na bezpośredni kontakt ze zwierzakami!

Nasze początkowe zdziwienie, że małe zoo jest płatne, mija dość szybko, gdyż jest to jeden z lepiej zorganizowanych pod względem działalności dziecięcych ogródków w Polsce. Poza tym bilet do zoo nie jest zbyt drogi (12 zł normalny, 6 zł ulgowy), dlatego „ukryta opłata” za małe zoo jakoś szczególnie nie dokucza. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do np. poznańskiego Nowego Zoo nie wchodzimy ot tak sobie do wydzielonego zwierzyńca przeznaczonego dla dzieci, żeby popatrzeć z bliska na kózki i owieczki. Już przy wejściu bowiem pani z działu dydaktycznego, u której kupujemy bilet (ale tylko dla dziecka – dorosły wchodzi za darmo – choć raz jest jakaś ulga dla starszych :)), podaje nam porcję karmy dla mieszkańców małego zoo – jest to albo wielka gałąź (wtedy musimy pamiętać, żeby podawać kózkom pojedyncze liście, po jak nam chwyci całą gałązkę, to już jej nie odzyskamy), albo porcja sucharków („na otwartą rączkę i podajemy zwierzaczkowi”) i odpowiednio instruuje, jak mamy się zachować.

Przysmaki dla kózek i frajda dla zwiedzających

Przysmaki dla kózek i frajda dla zwiedzających

Druga pani już w środku małego zoo obserwuje, czy nikt nie zachowuje się wobec zwierzaków nieodpowiednio.
Wyposażeni w wielkie gałęzie wchodzimy do środka i niemal natychmiast okrążają nas wygłodniałe kozy (mimo, że zapewne chwilę wcześniej oskubały kilka gałęzi, zachowują się, jakby nie jadły od kilku dni) – nie ma rady, trzeba karmić!
Cały ogródek prezentuje się bardzo ładnie i jest niezwykle atrakcyjny, zwłaszcza dla najmłodszych, którzy mogliby spędzić w nim nawet kilka godzin (tyle, że trzeba wyjść, aby otrzymać kolejną porcję gałązek/sucharków).

Małe Zoo - Zoo Oliwa

Małe Zoo - Zoo Oliwa

Małe Zoo zbudowane jest mniej więcej na planie kwadratu. Jego centralną część zajmuje rozległy plac, po którym spacerują sobie swobodnie mieszkające tu kozy, natomiast wzdłuż tylnego i bocznego ogrodzenia rozciągają się klatki i zagrody z innymi mieszkańcami tego miejsca.

Pomieszczenia dla zwierzaków w Małym Zoo

Pomieszczenia dla zwierzaków w Małym Zoo

Poza tym na placyku znajdują się ławki i altanki, w których możemy usiąść i  nakarmić zwierzaki. Oprócz wszędobylskich kóz w Małym Zoo możemy zobaczyć także świnki morskie i króliki miniaturowe, które zamieszkują trzy małe, drewniane budki z lewej strony Małego Zoo:

Chatki świnek morskich i królików miniaturowych

Chatki świnek morskich i królików miniaturowych

Wypisz wymaluj Bąbel!

Wypisz wymaluj Bąbel!

Przy ich budkach ustawiona jest charakterystyczna dla oliwskiego zoo ławka, pomalowana w kojarzący się z danym wybiegiem motyw – w tym przypadku są to… różowe świnki :).

Ławka w różowe świnki - Małe Zoo

Ławka w różowe świnki - Małe Zoo

Dalej znajduje się zagroda, którą zamieszkuje lama.

Lama z Małego Zoo

Lama z Małego Zoo

Kolejne zagrody zamieszkują m.in. kury i owce:

Owieczki!

Owieczki!

Dla niższych zwiedzających (a takich jest w tym miejscu najwięcej) przygotowano specjalne stopnie, dzięki którym nawet najmniejszy maluch bez trudu będzie mógł zobaczyć, jaki zwierzak mieszka za płotkiem:

Ciekawe co tam jest...

Ciekawe co tam jest...

W zagrodzie, znajdującej się tuż przy wejściu do Małego Zoo (z prawej strony) mieszka natomiast najsłynniejsza lokatorka dziecięcego zoo – okazała świnia wietnamska o wdzięcznym imieniu Hiacynta:

Pełen wypas :)

Pełen wypas 🙂

Mieszkańcami Małego Zoo są zwierzęta urodzone w oliwskim zoo, które zostały odrzucone przez biologiczne matki, a odchowane przez pracowników działu dydaktycznego, co sprawia, że takie zwierzaki są przyjazne wobec człowieka i nie stanowią dla niego zagrożenia. Po około dwóch latach każdy mieszkaniec Małego Zoo osiąga wiek dojrzałości, a jego pobyt na terenie Małego Zoo dobiega końca. Wówczas zwierzak jest izolowany a następnie – o ile to możliwe – łączony z dorosłymi osobnikami w stadzie danego gatunku.

VIP w pieluchach, czyli najsłynniejsi mieszkańcy Małego Zoo

Przez 18 lat funkcjonowania Małego Zoo przewinęły się przez to miejsce bez mała setki zwierzaków rozmaitych gatunków. Wśród nich znalazły się i takie zwierzaki, które trwale zapisały się w pamięci pracowników zoo oraz zwiedzających.
Niekwestionowaną gwiazdą Małego Zoo był samczyk gwanako o imieniu Franek, który przebywał w nim aż pięć lat!
Kiedy osiągnął dojrzały wiek i siłę, zaczął być niebezpieczny dla dzieci, dlatego przez jakiś czas trzymany był na specjalnej smyczy.
Innym znanym mieszkańcem Małego Zoo była samiczka lamy o imieniu Agatka, która przeżyła tu trzy lata.
Nie sposób też nie wspomnieć o pewnej owieczce, która swego czasu zrobiła zawrotną karierę medialną i zagrała główną rolę w pewnym teledysku :).
Warto też wspomnieć o kozie Brendzie oraz świnkach wietnamskich Morlince i Golonce, które były ulubienicami dzieci.
Szczegółowy opis Małego Zoo oraz wspomnienia dotyczące jego najbardziej „zasłużonych” mieszkańców możecie znaleźć w pięknej i bardzo ciekawej książce Jaki, ptaki i kociaki autorstwa Adama Hlebowicza i Michała Targowskiego, dyrektora oliwskiego zoo.
Zresztą, do tej pozycji będziemy jeszcze wiele razy powracać…

Oprócz zwierzaków, uważny zwiedzający dostrzeże w Małym Zoo dość specyficznych lokatorów – glinianego ptaszka:

Gliniany ptaszek w Małym Zoo w Oliwie

Gliniany ptaszek w Małym Zoo w Oliwie

oraz… krasnala!

Nie tylko we wrocławskim zoo możemy zobaczyć krasnale!

Nie tylko we wrocławskim zoo możemy zobaczyć krasnale!

Poza tym na terenie Małego Zoo znajduje się jeszcze bardzo ciekawa plansza, w plastyczny i interesujący sposób przedstawiająca różne rasy polskich kur:

A co Ty wiesz o kurach?

A co Ty wiesz o kurach?

Świetna rzecz!

Żółwie

Tuż obok Małego Zoo znajduje się bardzo ładnie i efektownie zaaranżowany basen dla żółwi wodnych.

Basen żółwi wodnych - Zoo Oliwa

Basen żółwi wodnych - Zoo Oliwa

Basen żółwi - Zoo Oliwa

Basen żółwi wodnych - Zoo Oliwa

Basen żółwi - Zoo Oliwa

Basen żółwi wodnych - Zoo Oliwa

Schronienie znalazły tu m.in. żółwie, które trafiły do Gdańska w ramach akcji ratowania azjatyckich żółwi wodnych.
Informuje nas o tym bardzo ciekawa tablica dydaktyczna w kształcie… żółwia!

Akcja ratowania azjatyckich żółwi wodnych

Akcja ratowania azjatyckich żółwi wodnych

W ramach tej akcji do oliwskiego zoo trafiły żółwie olbrzymie oraz orlicje. W basenie jednak najwięcej jest żółwi czerwonolicych…

Żółwie czerwonolice - Zoo Oliwa

Żółwie czerwonolice - Zoo Oliwa

Wychodzę na spacer!

Wychodzę na spacer!

Tyle na dziś, a już niebawem dalszy ciąg przewodnika po oliwskim zoo!

Ps. Przypominamy także o naszym ŚWIĄTECZNYM KONKURSIE, termin nadsyłania prac przedłużamy do godziny 12.00 w niedzielę 19 grudnia 2010.  🙂

Reklamy

2 comments on “Z przewodnika po oliwskim zoo – Małe Zoo

  1. Mimo mojej dwukrotnej wizyty w gdańskim zoo, to do mini zoo jakoś nigdy nie udało mi się trafić, a prezentuje naprawdę bardzo ciekawie… 😉

  2. No właśnie. A mnie od minizoo zwykle odciąga moja osoba towarzysząca… Jakby dorosły nie mógł sobie kózek pokarmić…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s