Narodziny pum w oliwskim zoo

W oliwskim zoo przyszły na świat dwie małe pumy! Po serii „małpich” narodzin (tej jesieni w Gdańsku urodziły się m.in. mandryle, tamaryny cesarskie, szympans i gereza abisyńska) przyszedł czas na efektowne dzikie koty – rodzicami została para gdańskich pum, Orlando i Montana.

Puma - Zoo Oliwa

Puma - Zoo Oliwa

Narodziny małych pum były sporym zaskoczeniem dla pracowników zoo, gdyż samica rodzi w ukryciu i zasłania potomstwo swoim ciałem, a gniazdo opuszcza tylko na czas posiłków.
Małe pumy otrzymały imiona w „amerykańskim” stylu – podobnie jak rodzice – nazwano je Teksas i Vegas.
Rodzicami maluchów są Orlando i Montana. Montana przyjechała do Oliwy kilka lat temu jako zaledwie kilkumiesięczna puma wraz z siostrą, Columbią. Jakiś czas temu Montana została połączona z siedmioletnim obecnie samcem, Orlando i jak się okazuje przypadli sobie do gustu, czego efektem są narodziny małych pum.
Montana będzie się opiekować małymi pumami przez najbliższe trzy miesiące, przez ten czas także Orlando będzie oddzielony od swojej rodziny.

Puma - Zoo Oliwa
Puma – Zoo Oliwa

Pumy w oliwskim zoo zamieszkują podwójną klatkę, która znajduje się na niewielkim podwyższeniu tuż za kompleksem małpiarni. Wybieg pum, choć całkiem spory i przyzwoicie zaaranżowany (skalniak, sporo zieleni) wciąż pozostaje jednym z najsłabszych w całym zoo i jest przykładem z wolna znikających na terenie oliwskiego ogrodu obiektów substandardowych. Docelowo ma zostać gruntownie zmodernizowany i pumy zamieszkają na nowym, większym wybiegu, co jest konieczne zwłaszcza teraz, gdy ich ilość w zoo zwiększyła się z dwóch do czterech.

Wybieg pum - Zoo Oliwa
Wybieg pum – Zoo Oliwa
Tabliczka przy wybiegu pum - Zoo Oliwa

Tabliczka przy wybiegu pum - Zoo Oliwa

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s