W poznańskim zoo urodziły się dwa jelenie Alfreda

Podobnie jak zeszłorocznej jesieni, tak i w tym roku w poznańskim Nowym Zoo przyszły na świat niezwykle rzadkie i bardzo cenne jelenie Alfreda.
Dwa maluchy – samiczki – urodziły się odpowiednio 31 października i 8 listopada.

Jeleń Alfreda - Nowe Zoo Poznań
Jeleń Alfreda – Nowe Zoo Poznań

Jeleniom Alfreda śnieg i zimno niestraszne – jak co roku bowiem przełom jesieni i zimy jest porą narodzin kolejnych małych jelonków w poznańskim Nowym Zoo. Tegoroczne maluchy – dwie samiczki – przyszły na świat kolejno 31 października i 8 listopada. Przez jakiś czas po narodzinach można je było zobaczyć jak brykają na wybiegu, teraz jednak – ze względu na dużą warstwę śniegu na wybiegu – przebywają wraz z resztą stada w stajence.
Dorosły samiec nie stanowi dla nich zagrożenia, gdyż ignoruje młode, dlatego nie musi być od nich oddzielany.

Jeleń Alfreda - Nowe Zoo Poznań

Jeleń Alfreda - Nowe Zoo Poznań

Jelenie Alfreda w poznańskim zoo rozmnażają się regularnie – tylko w 2009 roku urodziły się w nim trzy młode – kolejno 17 i 28 listopada oraz 1 grudnia. Do tej pory w Poznaniu przyszło na świat kilkanaście jeleni Alfreda, które następnie wyjechały do ogrodów we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Poznańskie Nowe Zoo jest jedynym ogrodem zoologicznym w Polsce, który posiada te niezwykle rzadkie zwierzęta w swojej kolekcji. Obecnie stado liczy sobie 10 sztuk – pięć samic i pięć samców.

Wybieg jeleni Alfreda w poznańskim Nowym Zoo

Wybieg jeleni Alfreda w poznańskim Nowym Zoo

Mają do dyspozycji rozległy wybieg na skraju kompleksu leśnego oraz drewnianą stajenkę. Wybieg jeleni Alfreda sąsiaduje z wybiegam jeleni baweańskich oraz świń wisajskich i tworzy unikalny w skali całego kraju kompleks wybiegów krytycznie zagrożonej wyginięciem fauny Filipin i Azji Południowo-Wschodniej.
Obecność tych zwierząt w poznańskim zoo to efekt podróży byłego wicedyrektora poznańskiego zoo, Radosława Ratajszczaka (obecnie dyrektora wrocławskiego zoo) na Filipiny, gdzie prowadził badania nad tamtejszą fauną, a przy okazji nawiązał bezcenne kontakty z tamtejszymi zoologami, które zaowocowały sprowadzeniem przedstawicieli unikatowych gatunków tamtejszej fauny do Poznania – oprócz jeleni Alfreda były to jeszcze świnie wisajskie.

Jeleń Alfreda - Nowe Zoo Poznań

Jeleń Alfreda - Nowe Zoo Poznań

Jeszcze w początkach XX w. jelenie Alfreda zamieszkiwały dżungle wysp Panay, Negros i Cebu. Dla Europejczyków pozostawały prawie całkowicie nieznane. W muzeach przechowywano zaledwie kilka skór, a jedyne zdjęcia przedstawiały samca utrzymywanego w Zoo w Berlinie. Zginął on w czasie jednego z nalotów w 1944 r. Wycinka dżungli przyczyniła się do zagłady tych jeleni – w roku 1980 ogłoszono, że gatunek wyginął, jednak siedem lat później w jednej z górskich wiosek na wyspie Panay znaleziono oswojonego samca jelenia Alfreda. Później udało się odzyskać jeszcze kilka zwierząt od kłusowników. Na Filipinach założono stacje hodowlane współpracujące z ogrodami zoologicznymi Europy, USA i Australii. Zwierzęta stopniowo przesyłano do innych części świata. W 2002 r. do ratowania jelenia Alfreda włączyło się poznańskie zoo: samca sprowadzono z Filipin, dwie samice z Berlina.
Obecnie jelenie Alfreda są krytycznie zagrożone wyginięciem – w warunkach naturalnych na Filipinach przebywa ich zaledwie około 250 sztuk, co czyni je jednymi z najrzadszych ssaków na świecie.
Równie rzadkie są w ogrodach zoologicznych – występują zaledwie w kilkunastu zoo w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz w dwóch specjalnych ośrodkach badawczo-hodowlanych na Filipinach.
Urodzone niedawno w poznańskim zoo małe jelonki gdy podrosną, najpewniej wyjadą do innych ogrodów zoologicznych, by wzmocnić tamtejsze stada.

One comment on “W poznańskim zoo urodziły się dwa jelenie Alfreda

  1. Widzę człowiek może się czegoś nowego nauczyć – jak tylko zobaczyłam zdjęcia stwierdziłam, że nie znam, ale podobne do pilandoka (kanczyl filipiński) i okazało się, że z tego samego regionu. Na dodatek podpasowały mi nazwą bo mój ojciec ma na imię Alfred 😀 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s