Zmarł Bueno – jedyny polski niedźwiedź okularowy…

Kilka dni temu we wrocławskim zoo padł Bueno – jedyny w polskich ogrodach zoologicznych przedstawiciel gatunku niedźwiedzia okularowego zwanego też peruwiańskim lub andyjskim.
Był najstarszym niedźwiedziem okularowych w Europie – miał prawie 32 lata, co jak na niedźwiedzia okularowego jest bardzo sędziwym wiekiem.
Padł ze starości.

Bueno - niedźwiedź okularowy z wrocławskiego zoo (zdjęcie zrobione w lipcu tego roku)

Bueno - niedźwiedź okularowy z wrocławskiego zoo (zdjęcie zrobione w lipcu tego roku)

Bueno był jedynym niedźwiedziem okularowym (andyjskim, peruwiańskim) w Polsce i jednym z trzech gatunków niedźwiedzia we wrocławskim zoo (obok himalajskiego i  brunatnego – jeszcze w zeszłym roku był we Wrocławiu także niedźwiedź polarny). Bueno był już bardzo sędziwym misiem i od jakiegoś czasu spodziewano się, że może niebawem odejść. Miał prawie 32 lata i był najstarszym przedstawicielem swojego gatunku w Europie oraz najstarszym samcem niedźwiedzia peruwiańskiego na świecie.
My po raz ostatni mieliśmy przyjemność podziwiać go w lipcu tego roku, gdy wylegiwał się w słońcu na swoim wybiegu, sąsiadującego z wybiegami innych wrocławskich niedźwiedzi…

Bueno odpoczywa - lipiec 2010

Bueno odpoczywa - lipiec 2010

Dobra, już wstaję...
Dobra, już wstaję…

Obecnie nie ma już niedźwiedzi okularowych w Polsce – co więcej, są one też stosunkowo rzadkie w europejskich ogrodach zoologicznych: jest ich nieco ponad 60. Możemy je zobaczyć m.in. w Berlinie i Lipsku.
Bueno był niezwykle efektownym i urodziwym samcem, uchodził także za bardzo inteligentnego. Urodził się w zoo w szwajcarskiej Bazylei, skąd trafił do Norymbergi. Pierwszym jego przystankiem w Polsce było zoo w Krakowie, do Wrocławia przyjechał zaś z łódzkiego zoo w 2004 roku. W Łodzi mieszkał przez kilkanaście lat i do dzisiaj wspominany jest bardzo dobrze przez swoich pielęgniarzy.
Po śmierci Bueno wrocławskie zoo raczej nie wróci do hodowli tego gatunku – celem będzie bowiem skupienie się na tych gatunkach, które w zoo jeszcze pozostały. Obecnie jego wybieg zajęła niedźwiedzica brunatna Przemisia, docelowo zaś mają zamieszkać tu wargacze.

Bueno - niedźwiedź okularowy z wrocławskiego zoo
Bueno – niedźwiedź okularowy z wrocławskiego zoo

Nazwa „niedźwiedź peruwiański” lub „andyjski” odnosi się do naturalnego środowiska, w którym żyje ten gatunek – jest to jedyny przedstawiciel rodziny niedźwiedziowatych w Ameryce Południowej. Nazwa „niedźwiedź okularowy” odnosi się do charakterystycznych białych obwódek wokół oczu – przypominają one oprawki do okularów.
Niedźwiedź okularowy jest jednym z najmniejszych niedźwiedzi – samce ważą około 150 kg, samice zaledwie 65 kg. Dorosły osobnik osiąga maksymalnie 140 cm długości i 80 cm wysokości. Oprócz „okularów” wokół oczu charakterystyczna dla niedźwiedzia peruwiańskiego jest także biała plama na piersi. Ubarwienie reszty ciała jest czarne lub brązowoczarne.

Niedźwiedź okularowy - podstawowe informacje

Niedźwiedź okularowy - podstawowe informacje

Młode osobniki tego gatunku wiele czasu spędzają w koronach drzew, gdzie szukają pożywienia. Wśród gałęzi budują też sobie gniazda, w których śpią. Bueno, jako starszy osobnik, nie był już tak sprawny i większość czasu spędzał na ziemi. Czasem tylko stawał na tylnych łapach i opierał się o drzewo, obserwując okolicę.
Misie peruwiańskie są najbardziej roślinożerne spośród przedstawicieli całej rodziny. Ich przysmakiem są liście, owoce, pędy i orzechy. Czasem polują także na niewielkie zwierzęta, choć zdarza się, że i na większą zdobycz, np. jelenie, bydło i lamy. Przysmakiem Bueno były kolby kukurydzy.

Bueno - ostatni polski niedźwiedź okularowy

Bueno - ostatni polski niedźwiedź okularowy

Żyją w Andach, nawet do wysokości 3 tysięcy m n.p.m., samotnie lub w grupach. Niestety, są poważnie zagrożone wyginięciem, gdyż miejscowa ludność od wieków poluje na nie dla mięsa, a także w celu pozyskania fragmentów niedźwiedziego ciała wykorzystywanych w medycynie ludowej i obrzędach rytualnych…
Zagraża im także utrata naturalnych siedlisk oraz zanieczyszczenie środowiska.

Reklamy

9 comments on “Zmarł Bueno – jedyny polski niedźwiedź okularowy…

 1. „Bueno był jedynym niedźwiedziem okularowym (andyjskim, peruwiańskim) w Polsce i jednym z trzech gatunków niedźwiedzia (obok himalajskiego i brunatnego – jeszcze w zeszłym roku był we Wrocławiu także niedźwiedź polarny).”

  Nie wiem czy ta lista gatunków tyczy się tylko Wrocka czy całej Polski – bo jeśli to 2gie to mamy jeszcze 2 niedźwiedzie malajskie w Łodzi 🙂

 2. szkoda na pewno że znikają takie unikatowe zwierzaki Wrocławski ogród robi sporo aby kolekcje urozmaicić a w tym roku i orangutan i teraz ten misiek i pewnie jeszcze kilka mniej nagłośnionych 😦 fakt że te okazy były wiekowe przydały by się młodsze a piszecie że raczej nici z tego

 3. Cóż, wrocławskie zoo ma taki urok, że wiele zwierząt w nim to pozostałości. Poprzednia Dyrekcja starała się by mieć choć pojedyncze osobniki, często utrzymywane w nieodpowiednich pomieszczeniach (miś polarny, okularowy, orangutan, nosorożec biały). Trudno oczekiwać, by gatunki te miały następców, wtłóczonych w te same pomieszczenia.

  • Dlatego też bardzo dobrze, że tak nie będzie. Przypomina nam się dość powszechne narzekanie wielu mieszkańców Poznania odnośnie do Starego Zoo – że tyle klatek się tam marnuje pustych. A kiedyś to i lew, i niedźwiedź tam był. A teraz nic…

   • Trzymanie po jednym okazie z danego gatunku to wszak pozostałość po dawnym myśleniu o zoo – jako miejscu ekspozycji zwierząt. Nie ważne warunki, hodowla, zwierzak – ważne, żeby był, nawet jeden, żeby móc go pokazać. Dlatego tak wiele cennych gatunkowo zwierząt trzymanych po jednej sztuce w nieodpowiednich warunkach przewinęło się w XX wieku przez ogrody o „totalnych” aspiracjach – byle pokazać jak najwięcej, zwłaszcza tych okazów, które są wyjątkowo efektowne – nosorożec, hipopotam, niedźwiedź, lew…
    A takie Stare Zoo było najlepszą (czyli najgorszą) takiego myślenia wykładnią…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s