Z przewodnika po oliwskim zoo – między wejściem a budynkiem dyrekcji

Czyli naszej wędrówki po oliwskim zoo ciąg dalszy – po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami wstępnymi (ceny biletów, dojazd, przewodnik i mapa, gastronomia, dodatkowe atrakcje itp.) czas na „właściwe zwiedzanie” – czyli spacer krok po kroku po oliwskim zoo.
Z biletem w dłoni przekraczamy bramę zoo i jesteśmy w środku!

Taki widok czeka na nas tuż po wejściu do oliwskiego zoo

Taki widok czeka na nas tuż po wejściu do oliwskiego zoo

Okolice wejścia obfitują w różnego rodzaju tablice informacyjno-dydaktyczne porozstawiane wzdłuż rozchodzących się od głównej drogi alejek.
Oprócz typowych tablic informacyjnych poświęconych funkcjonowaniu zoo:

Tablica informacyjna przy wejściu

Tablica informacyjna przy wejściu

są tu także tablice dydaktyczne poświęcone ochronie zagrożonych gatunków i ochronie przyrody w ogóle:

2010 Międzynarodowym Rokiem Bioróżnorodności

2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej

"Parszywa Dwunastka" - kampania Carnivore

"Parszywa Dwunastka" - kampania Carnivore

Z kolei naprzeciwko wejścia znajduje się dość szczególne „stoisko” – tablica z napisem „Witamy w oliwskim  zoo” i listą sponsorów ogrodu oraz specjalna puszka na datki z wymownym napisem: „Zbieramy na zakup lwów, utrzymanie oraz transport zwierząt”. Obok porozstawiane są natomiast figury lwów – pierwsze, ale nie ostatnie „lwie” akcenty w oliwskim zoo. Widać, że tęsknota za lwami w Gdańsku jest bardzo silna.

Witamy w oliwskim zoo! Lwy jakie są - każdy widzi!

Witamy w oliwskim zoo! Lwy jakie są - każdy widzi!

Tuż obok, z lewej strony, znajduje się pierwsza z kilku znajdujących się na terenie zoo map ogrodu, wzorowanych na tej, którą kupiliśmy sobie w sklepiku (albo odwrotnie…):

Mapa oliwskiego zoo

Mapa oliwskiego zoo

Zapoznaliśmy się z mapą, możemy zatem zwiedzać dalej. Najbliżej mamy do Małego Zoo i wybiegu żółwi – i tam też najpierw pójdziemy, jednak o tych miejscach wspomnimy w następnym odcinku naszego przewodnika.
Tymczasem ruszamy do najważniejszego miejsca w zoo, czyli budynku dyrekcji i administracji, z którego miniaturą mogliśmy się zapoznać przed wejściem.
„Prawdziwy” robi jednak znacznie większe wrażenie:

Budynek dyrekcji oliwskiego zoo

Budynek dyrekcji oliwskiego zoo

Historia tego miejsca jest niezwykle ciekawa – nieprzypadkowo bowiem właśnie w tym miejscu powstało oliwskie zoo i właśnie w tym budynku znajduje się obecnie jego dyrekcja.
O wyborze tego terenu zadecydowały jego znakomite warunki topograficzne i łagodny mikroklimat doliny, dzięki któremu od końca XIX wieku aż do 1945 roku funkcjonował w tym miejscu pensjonat dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i reumatyzm.

Obecna dyrekcja zoo 1921

Budynek dyrekcji w 1921 roku

Budynek główny i zabudowania gospodarcze, a także dawny młyn wodny wraz z dworkiem młynarza pochodzącym z I połowy XIX wieku zaadaptowano na potrzeby ogrodu zoologicznego, ale… w dość szczególny sposób.

Oliwa zima 1932, Strauchmilhle Pensjonat, obecnie dyrekcja zoo.

Oliwa zimą 1932, Strauchmilhle Pensjonat, obecnie dyrekcja zoo

Lata osiemdziesiąte bowiem zastały ten stary, oryginalny budynek w bardzo złym stanie technicznym. Drewniana konstrukcja ścian i stropów nie nadawała się do konserwacji i dalszego użytkowania. Konserwator zabytków zgodził się na jego całkowitą rozbiórkę i… odbudowę w dawnych proporcjach bryły i detali.

Budynek dyrekcji oliwskiego zoo

Budynek dyrekcji oliwskiego zoo

W ten sposób oliwskie zoo doczekało się aż dwóch replik głównego budynku – jedna w skali 1:1 na miejscu oryginału, a druga, dużo mniejsza, na wyspie przy kasach.
Konstrukcja i wnętrza są współczesne, ale jeden element nie został odbudowany – drewniany podcień – weranda na całej długości  frontu niskiej, środkowej, części budynku, tj. tej części, gdzie mieści się obecnie sala dydaktyczna.
Dawniej w tym pomieszczeniu była gastronomia dla gości.

Budynek dyrekcji oliwskiego zoo

Budynek dyrekcji oliwskiego zoo

Obecnie budynek prezentuje się niezwykle efektownie, a jego sylwetka wyraźnie dominuje nad cały ogrodem.
W środku znajdują się nie tylko pomieszczenia dyrekcji, ale także biura poszczególnych działów, w tym Działu Dydaktycznego, a na piętrze znajdują się pokoje gościnne (bardzo wygodne:)).

Nieopodal, za wolierami żbików i rysi, znajduje się wspomniany już budynek dawnego młyna wodnego, który w przyszłym roku ma zostać odnowiony i przystosowany do pełnienia funkcji pawilonu zimowego dla gibonów oraz lemurów, które zamieszkają na stawie przed wejściem do zoo.

Dawny młyn wodny

Dawny młyn wodny

Naprzeciwko, na rozległym trawniku ciągnącym się między budynkiem dyrekcji, klatką rezusów, wybiegami rysi i żbików oraz kompleksem wybiegów innych kotowatych znajduje się plenerowa ekspozycja dawnych maszyn rolniczych, których używano w oliwskim zoo na przestrzeni minionego półwiecza. O tej niezwykle ciekawej i stale rozrastającej się ekspozycji pisaliśmy szerzej przy okazji naszej relacji z weekendowej wizyty w Oliwie.

Wystawa dawnych maszyn rolniczych w oliwskim zoo

Wystawa dawnych maszyn rolniczych w oliwskim zoo

Tak oto zakończyliśmy „wstępne” zwiedzanie oliwskiego zoo – omówiliśmy wszystkie elementy infrastruktury zoo, czas zatem w końcu na same zwierzaki oraz opis wybiegów i obiektów, które są przez nie zamieszkiwane.
Ale o tym opowiemy w następnym odcinku „Przewodnika po oliwskim zoo” – na początek: hipopotamy nilowe i karłowate!

"Centrum" oliwskiego zoo - w tle wybiegi kotów

"Centrum" oliwskiego zoo - w tle wybiegi kotów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s