Halloween w Starym Zoo, czyli co ma dynia do warana…

W Polsce od kilku lat coraz popularniejsza staje się nowa świecka tradycja, jaką jest Halloween. Chyba każdemu zdarzyło się, że do drzwi jego domu zapukali mniej lub bardziej udani przebierańcy z wielce wymownym zapytaniem – „cukierek albo psikus”. Choć mało który z nich byłby w stanie powiedzieć o co w tym wszystkim chodzi – no, może poza cukierkami, przebraniami i dobrą zabawą – obchody tego święta-nieświęta cieszą się coraz większą popularnością.
Jedno jest pewne – rzecz dzieje się 31 października, a nieodłącznym atrybutem jest dynia, najlepiej wydrążona i ze światełkiem w środku, ewentualnie ze złowieszczym rysunkiem na dyniowatej twarzy.
Wobec powyższego wcale nie dziwi nas fakt, że echa Halloween dotarły także do ogrodów zoologicznych, w tym do poznańskiego Starego Zoo, gdzie na zwiedzających – ale i same zwierzaki – w różnych miejscach zoo czyhały złowieszcze dynie…

Halloween w Starym Zoo - bez strachów i przebierańców, ale za to z ogromną ilością złowrogo uśmiechających się dyń...

Halloween w Starym Zoo - bez strachów i przebierańców, ale za to z ogromną ilością złowrogo uśmiechających się dyń... (fot. NiK)

W miniony weekend Stare Zoo stało się miejscem prawdziwej inwazji halloweenowych dyń, które czaiły się chyba w każdym zakątku ogrodu – spozierały z klatek, kwietników i kamiennych donic:

Dynia w donicy - jakby nieco strapiona...

Dynia w donicy - jakby nieco strapiona... (fot. NiK)

Kwietników bez liku, a w każdym kwietniku - dynia!

Kwietników bez liku, a w każdym kwietniku - dynia! (fot. NiK)

z zarośli, ukrywały się też na trawnikach, w gęstym listowiu:

Dynie jak skrzaty...

Dynie jak skrzaty... (fot. NiK)

a nawet na wybiegach:

Wyjątkowo usmiechnięta dynia :)

Wyjątkowo uśmiechnięta dynia 🙂 (fot. NiK)

nie wywołując jednak na mieszkańcach tychże wybiegów większego wrażenia:

Owce kameruńskie nie wykazują większego zainteresowania dyniowymi ozdobami

Owce kameruńskie nie wykazują większego zainteresowania dyniowymi ozdobami (fot. NiK)

Alpaka zachowała w obliczu dyń iście stoicki spokój...

Alpaka zachowała w obliczu dyń iście stoicki spokój... (fot. NiK)

Z kolei łabędzie czarne zdaje się nawet ich nie zauważyły...

Z kolei łabędzie czarne zdaje się nawet ich nie zauważyły... (fot. NiK)

Niektóre zwierzaki jednak wykazywały ogromne zdziwienie na widok dyń, które wyraźnie zakłócały porządek rzeczywistości:

Mina nandu sugeruje wyraźne poirytowanie faktem zaistnienia dyń...

Mina nandu sugeruje wyraźne poirytowanie faktem zaistnienia dyń... (fot. NiK)

Choć same dynie prezentują się naprawdę świetnie, zastanawia nas, ile to wszystko ma ze sobą wspólnego i czemu służy – bo jeśli tylko dobrej zabawie, to może to jednak trochę za mało. Ale same dynie – świetne!
Halloween jednak już za nami, a przed nami otwarcie nowego Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych, którego budowa cały czas trwa. Jednak od naszej poprzedniej wizyty w Starym Zoo, która miała miejsce dwa tygodnie temu, nie zmieniło się w tej kwestii zupełnie nic albo też zmiany były niezauważalne.
Owce kameruńskie jak chodziły wśród metalowych części wznoszonej konstrukcji, tak chodziły i teraz:

Rusztowanie nowego Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplncyh cieszy się większym powodzeniem wsród owiec kameruńskich, niż dynie na Halloween...

Rusztowanie nowego Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych cieszy się większym powodzeniem wśród owiec kameruńskich, niż dynie na Halloween... (fot. NiK)

Dlatego póki co wciąż jesteśmy zdani jedynie na plany nowego obiektu, a nie na jakieś konkretne efekty.

Budujemy pawilon zmiennocieplnych!

Budujemy pawilon zmiennocieplnych! (fot. NiK)

Niestety, cały czas problemem Starego Zoo jest także niszczenie zieleni na terenie ogrodu przez zwiedzających, które przybiera charakter prawdziwej dewastacyjnej plagi. Początkiem kłopotów Starego Zoo na tym polu było przekształcenie zoo w otwarty park, przez co wstęp na jego teren mają praktycznie wszyscy, także ci, którym ni w głowie oglądanie zwierzaków czy podziwianie niewątpliwego piękna tego miejsca.
Zoo prowadzi intensywną walkę z takimi niepożądanymi zachowaniami poprzez wzmocnioną ochronę, a przede wszystkim kampanię edukacyjną, której efektem są m.in. liczne na terenie zoo tabliczki ostrzegawcze i informacyjne:

Dlaczego należy dbać o Stare Zoo?

Dlaczego należy dbać o Stare Zoo? (fot. NiK)

jednak efekt tych starań jest wciąż niewystarczający.
Mamy nadzieję, że do zagłady zoo nie dojdzie, niemniej brak poszanowania dla tak szczególnego miejsca jest naprawdę niepokojący.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy przywrócenie opłat za wejście na teren zoo mogłoby sytuację poprawić, choć decyzja o udostępnieniu zoo dla wszystkich zwiedzających i zniesienie opłat za wstęp chyba nie była jednak najlepszym pomysłem. Przynajmniej dla samego zoo…

Reklamy

4 comments on “Halloween w Starym Zoo, czyli co ma dynia do warana…

  1. fajny motyw z tym świętem (zwyczajem)jestem za weselszym wspominaniem naszych bliskich pierwszy raz tak na wesoło odwiedzałem groby i myślę że duszyczką jest weselej a jeśli idzie o takie imprezy w zoo ożywiają zwiedzających i do tego jeszcze śliczna pogoda jak na tą porę roku 🙂

  2. Opłaty chyba powinny wrócić. Choćby jakieś dwa złote… od dorosłych, dzieci za free, ale tylko pod opieką kogoś dorosłego. Takie dwa złote to niewiele, ale osobnikowi nie zainteresowanemu zoo już nie będzie się chciało wydać… A tak w ogóle, to od kiedy wstęp do Starego Zoo jest wolny i co było podłożem takiej decyzji (władz miasta zapewne)? Wiecie coś może?

    • też jestem za powrotem opłat…głupie 2 zł a już menelek nie wejdzie, bo będzie mu szkoda kasy. Kiedyś takich przypadków dewastacji i przebywania na terenie zoo przypadkowych ludzi nie było, bo jak ktoś zapłacił to wiedział za co… Zoo jest otwarte od 1 lipca 2009 roku i była to czysto polityczna zagrywka radnych…

  3. temat kasy przeoczyłem jakoś a chyba utrzymanie terenu zwierząt i pomniki też y wypadało odnowić nie mówiąc o tym że chyba kasa by się przydała na nowy pawilon lub kolejne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s