Loga polskich ogrodów zoologicznych – które najlepsze?

Każdy polski ogród zoologiczny ma swoje logo, czyli znak graficzny pełniący funkcję symbolu, z którym często dane zoo kojarzymy i które pojawia się w wielu materiałach promocyjnych i informacyjnych.
My postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie loga polskich ogrodów zoologicznych i zwierzyńców (bo oprócz „zoologicznej dwunastki” jeszcze kilka innych placówek może się poszczycić swoim logo) i sprawdzić, które z nich jest najlepsze – najładniejsze, najciekawsze, najoryginalniejsze.
Decydujący głos postanowiliśmy jednak zostawić Wam!

Mapa polskich ogrodów zoologicznych i zwierzyńców

Spośród ogrodów i zwierzyńców przedstawionych na powyższej mapie wybraliśmy siedemnaście takich, które mogą pochwalić się logiem z prawdziwego zdarzenia.
Oto nominowana siedemnastka:

Akwarium Gdynia

W logo gdyńskiego Akwarium widnieje konik morski, który jest także jednym z mieszkańców Akwarium. Logo powstało w 2003 roku. Logo jest dość proste, choć zgrabna figura konika morskiego jest chyba nieco zbyt mała w stosunku do napisu z nazwą Akwarium.

Akwarium i Muzeum Przyrodnicze w Krakowie

W logo krakowskiego Akwarium znajduje się z kolei ośmiornica, którą również możemy zobaczyć w Akwarium.
Czerwona ośmiornica, która oplata mackami napis AQUARIUM przywołuje na myśl kreskówki – warto zwrócić uwagę także na fakt, iż jedno z ramion ośmiornicy układa się w literkę U.

Zoo Safari Borysew

Nie mamy pewności, jaki zwierzak znajduje się w logo Zoo Safari w Borysewie – niala grzywiasta, kob liczi, a może jeszcze jakiś inny zwierz? Możliwe, że jest to także bliżej nieokreślony przedstawiciel rodziny krętorogich, gdyż rysunek w logotypie nie jest zbyt precyzyjny. Uwagę zwracają także oczy ukryte w literkach „o” w słowie ZOO.

Ogród Fauny Polskiej Zoo Bydgoszcz

W logo bydgoskiego zoo znajduje się bocian biały, którego bez trudu możemy spotkać na terenie zoo – albo we wspólnej wolierze z żurawiem, albo nad stawem w towarzystwie wszelakiego ptactwa wodnego. Bocianów białych jest w bydgoskim zoo obecnie sześć.
Bociek w logo zoo przedstawiony jest na zielonym tle w charakterystycznej pozie podczas klekotania, z wygiętą do tyłu szyją i z głową ułożoną na grzbiecie.

Fokarium Hel

W logo helskiego Fokarium jest – jakżeby inaczej – foka szara właśnie, którą – co oczywiste –  możemy zobaczyć także w samym Fokarium. Fok jest tam obecnie szóstka.
Logo jest bardzo proste i oszczędne graficznie – ot, lekko naszkicowana głowa foki otoczona flagowym hasłem Fokarium: „Ratujemy bałtyckie foki”.

Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża w Gdańsku-Oliwie

W logo oliwskiego zoo widnieje głowa kondora wielkiego, który jest od niemal samego początku istnienia zoo jego symbolem i chlubą – w żadnym innym ogrodzie zoologicznym na świecie te ptaki nie rozmnażają się tak dobrze jak w Oliwie właśnie. Na przestrzeni lat 1982 – 2006 wykluło się i odchowało w oliwskim zoo 16 młodych ptaków. To absolutny rekord.
Obecnie w oliwskim zoo jest ich piątka.

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Logo Śląskiego Zoo kolorystycznie zbliżone jest nieco do bydgoskiego – dominuje zieleń i czerń, a centralną część loga zajmuje rysunek czarnego wielbłąda dwugarbnego, stojącego na postumencie z napisem ZOO.
Wielbłądy dwugarbne są oczywiście mieszkańcami zoo – jest ich tam obecnie pięć.

Miejski Ogród Zoologiczny w Krakowie

W logo krakowskiego zoo, jednego z najdziwniejszych i najbardziej zielonych ze wszystkich, niewątpliwie znajduje się jakiś ptak, choć nie odważymy się powiedzieć jaki. Równie dobrze może to być wózek dziecięcy z budką, jeden z pojazdów Profesora Talenta albo jakiś robo-ptak. Choć im dłużej się w to logo wpatrujemy, tym bardziej wątpimy, że to jednak jest ptak. A czy krakowskie zoo ma tego „zwierzaka” w swojej kolekcji, to już zupełnie pojęcia nie mamy…

Zoo Zamość

W nowym logo zamojskiego zoo (poprzednie wyglądało tak) znajduje się najbardziej charakterystyczny mieszkaniec ogrodu, czyli niedźwiedź brunatny. Zamojskie zoo zamieszkują dwa niedźwiedzie brunatne – Tarotka i Trezorka, które jednak na czas remontu ogrodu zostały tymczasowo przewiezione do Wrocławia.

Zoo Łódź

W latach 50. w łódzkim zoo powstał wybieg dla pawianów, który na długie lata stał się wizytówką zoo – nic dziwnego zatem, że i sam pawian zagościł na stałe w logo ogrodu. Pierwsze pawiany – w liczbie 9 sztuk – trafiły do łódzkiego zoo już w 1945 roku ze zniszczonego ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. Jeszcze kilka lat temu łódzkie stado liczyło ponad 30 sztuk, jednak w maju zeszłego roku wszystkie łódzkie pawiany – 29 sztuk – wyjechały na Ukrainę do zoo w Jałcie. Powodem wyjazdu pawianów był zły stan ich wybiegów. Po remoncie jednak pawiany do Łodzi już nie wróciły – ich miejsce zajęły makaki wanderu, których obecnie piątka mieszka w łódzkim zoo.
A pawianów nie ma i raczej prędko nie wrócą – nad zmianą logo nikt jednak chyba nie myśli. Symbol to symbol, nawet, gdy go już nie ma…

Zoo Poznań

W logo poznańskiego zoo widnieje głowa nosorożca białego – od kilkunastu lat jednego z najważniejszych mieszkańców zoo. Obecnie w Nowym Zoo nad Maltą możemy zobaczyć parę tych wspaniałych zwierząt – Dino i Diunę.

Zoo Opole

W logo opolskiego zoo widnieje panda mała, przedstawiona na tle napisu ZOO OPOLE. Panda mała znajduje się w logo zoo od 1999 roku, kiedy to sprowadzono do Opola pierwsze okazy tego gatunku. W zeszłym roku logo przeszło mały lifting – wyeksponowano nieco bardziej napis, poprawiono też barwę pandy.
Obecnie w opolskim zoo mieszka jedna panda mała.

Zoo Płock

Logo o tyle nietypowe, ponieważ oprócz napisu ZOO i zwierzęcia, znajduje się w nim jeszcze szkicowy rysunek płockiej starówki i nazwa miasta. Nad starówką unosi się wspomniany napis, w którego środkową literkę wrysowana jest głowa gibbona ungko, jednego z najcenniejszych mieszkańców płockiego zoo.

Zoo Safari Świerkocin

W logo świerkocińskiego zoo widnieją dwie antylopy garna, które były pierwszymi mieszkankami zoo – zanim jeszcze na dobre przekształciło się ono w ogród zoologiczny.

Ogród Zoobotaniczny Toruń

W logo toruńskiego zoo znajduje się owca grzywiasta arui stojąca na lekko zarysowanych skałach. Pierwsze arui trafiły do Torunia w połowie lat 80., ostatnie maluchy (dwie samiczki) przyszły na świat w zeszłym roku. Obecnie na skalnym wybiegu mieszka sześć owiec grzywiastych arui (samiec i pięć samic).

Zoo Warszawa

Warszawska Syrenka jest symbolem całego miasta, co jakoś szczególnie nas nie dziwi, co jednak robi w logo warszawskiego zoo? Na liście gatunkowej mieszkańców ogrodu nigdy jej nie było i być nie mogło – warszawskie zoo jest bowiem jedynym polskim ogrodem zoologicznym, który w swoim logo nie ma zwierzęcia – a przynajmniej „prawdziwego” zwierzęcia. Jakkolwiek ciekawa jest sama konstrukcja loga – na zielonym tle znajduje się napis Zoo, z tym że literka Z układa się w kształt syrenki właśnie. No, przynajmniej mniej więcej…:).

Zoo Wrocław

I na koniec najmłodsze logo z całej siedemnastki – nowe logo wrocławskiego zoo, o którym szerzej pisaliśmy tutaj. Dobrze znanego lwa (choć de facto w oficjalnym logo zoo widniał… bocian!) zastąpiły na początku tego roku (oficjalnie 1 kwietnia) aż trzy zwierzaki: egzotyczna ryba, lemur katta i zebra.
Symbolizują one faunę nowo budowanego we wrocławskim ZOO kompleksu – Afrykarium-Oceanarium. Logo utrzymane jest w tonacji czarnej i pomarańczowej.

To tyle na razie – które logo nam najbardziej się podoba, jeszcze nie zdradzimy, jesteśmy natomiast bardzo ciekawi, jakie są Wasze typy. Zachęcamy zatem do głosowania i wyrażania swoich opinii – jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące poszczególnych log – a przede wszystkim wiecie, co za zwierz/stwór/robot/wózek znajduje się w logo krakowskiego zoo – dajcie znać! :).

Reklamy

7 comments on “Loga polskich ogrodów zoologicznych – które najlepsze?

 1. Nie że się czepiam, ale logo łódzkiego zoo składa się także z napisu pod pawianem: ZOO ŁÓDŹ. Widzę jednak, że pewne wersje loga podpis posiadają a inne nie. Ale mniejsza z tym.
  Logo do wymiany. Jakieś propozycje posiadam…

  Odnośnie log innych placówek to moim zdaniem rewelacji nie ma. Prawie każdemu logu przydałby się mniejszy/większy lifting.
  Najbardziej podobają mi się dwa loga.
  Warszawskie logo ładnie wygląda, jest proste choć syrena zwierzem do końca nie jest.
  Drugie logo jakie przypadło mi do gustu należy do Zamojskiego zoo. Bardzo sympatyczne i skromne logo. I to właśnie podoba mi się najbardziej. Odnośnie tamtejszych niedźwiedzi wspomnę jeszcze o tym, że chodzą głosy że TiT do Zamościa nie wrócą. Mówi się, że na nowy wybieg trafią nowe, inne osobniki.

  Do loga Wrocławskiego zoo(„egzotyczną rybą” jest skalar) jakoś nie mogę się przyzwyczaić. Logo Łódzkiego, Gdańskiego, Chorzowskiego i Krakowskiego zoo nie podobają się. Są nijakie i słabo się prezentują przy reszcie.

  • Jeśli chodzi o napisy z nazwą zoo na logo, postaramy się to poprawić, ale rzecz dotyczy w praktyce tylko łódzkiego zoo!
   Zgadzamy się też niestety, że ogólny poziom log polskich ogrodów zoologicznych nie jest szczególnie wysoki – żadne logo nie wybija się jakoś szczególnie i jeśli porównamy je z logotypami np. ogrodów amerykańskich, sa one mniej efektowne i oryginalne. Może wynika to z faktu, iż są w zbyt małym stopniu wykorzystywane – szczerze: ile osób, poza prawdziwymi miłośnikami zoo, potrafiłoby wymienić choć kilka log polskich zoologów? Zbyt słabo funkcjonują one w przestrzeni reklamowej jako znaki rozpoznawcze – a taka jest przecież ich funkcja.

 2. Jeśli chodzi o syrenkę to jest ona w W-wie obecna wszędzie – loga szkół, miasta, MPT itd. – co uważam za dobre, bo świetnie wyglądają zasyrenkowane np autobusy – aczkolwiek logo zoo lekko bym poprawił bo jest takie jakieś dziwne – ta syrenka taka mało syrenkowa. Warszawa jest chyba obok Gdańska jedynym miastem, które tak dba o swój symbol. Poznańskie koziołki przegrały z gwiazdką 😛

  Moim zdaniem Numer jeden to Wrocław, później Łódź, Gdynia, Płock i Borysew. Co do Zamościa wolałem stare logo.

  Ostatnie miejsce zdecydowanie Kraków, Bydgoszcz i Gdańsk.

  No i jeszcze a propos Chorzowa – fajne logo ale tło fatalne …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s