Pierwsze narodziny anoa w Polsce – maluch przyszedł na świat w oliwskim zoo!

W oliwskim zoo urodził się pierwszy w historii polskich ogrodów zoologicznych anoa nizinny! Maluch – samczyk – przyszedł na świat 4 października!

 

Samczyk anoa, urodzony 4 października w oliwskim zoo (fot. Zoo Gdańsk)

Samczyk anoa, urodzony 4 października w oliwskim zoo (fot. Zoo Gdańsk)

 

Pracownicy zoo już od kilku tygodni obserwowali samicę anoa, Irenkę, mając podejrzenia, iż może być ona w ciąży. 4 października w chatce zwierząt odkryto nowo narodzonego cielaka, samczyka – jest to pierwszy przychówek anoa nizinnego w historii polskich ogrodów zoologicznych!

 

Samczyk anoa wraz z matką (fot. Zoo Gdańsk)

Samczyk anoa wraz z matką (fot. Zoo Gdańsk)

 

Maluch przebywa wraz z matką i można zobaczyć go na wybiegu. W związku z tym, że anoa jest gatunkiem samotniczym, na czas odchowu samiec został oddzielony od samicy i młodego.
Para oliwskich anoa nizinnych jest jedyną parą hodowlaną w polskich ogrodach zoologicznych (jedna sztuka jest jeszcze w opolskim zoo). Do oliwskiego zoo pierwsza para anoa nizinnych przyjechała w 2004 roku jako prezent od czeskich ogrodów zoologicznych z okazji 50-lecia założenia oliwskiego zoo. Irenka natomiast przyjechała do Oliwy wiosną zeszłego roku z zoo w Ostrawie. Już pierwszej nocy pobytu w zoo miało miejsce zdarzenie, które świadczyło o tym, że stworzy ona z mieszkającym w Oliwie już wcześniej samcem zgodną parę – zwierzęta w nocy sforsowały dzielące je ogrodzenie i rankiem znaleziono je leżące razem obok siebie :).

 

Para anoa nizinnych jeszcze razem na wybiegu - Zoo Oliwa

Para anoa nizinnych jeszcze razem na wybiegu - Zoo Oliwa

 

Z hodowlanego punktu widzenia są to jedne z najcenniejszych okazów, eksponowanych w oliwskim zoo. Niezwykle rzadkie w ogrodach zoologicznych (zaledwie 50 osobników w europejskich ogrodach zoologicznych), są także poważnie zagrożone wyginięciem w swoim środowisku naturalnym , dlatego też objęto je programem hodowlanym EEP. Urodzony przed tygodniem w oliwskim zoo maluch jest dopiero trzecim urodzonym w przeciągu ostatniego roku w Europie – wcześniej przychówków doczekały się ogrody w Lipsku i Paryżu.
Zważywszy, że maluch jest samcem, będzie musiał opuścić zoo – Oliwa nie ma bowiem warunków na trzymanie dwóch samców, a ze względu na szczególny charakter tych zwierząt, nie nie można byłoby ich trzymać razem. Stanie się to jednak nie wcześniej niż za dwa lata.
Anoa nizinny to gatunek endemiczny, co oznacza, iż zamieszkuje tylko na jednym określonym obszarze – w tym wypadku jest to wyspa Sulawesi w Indonezji. Anoa jest gatunkiem ssaka kopytnego z rodziny krętorogich, wyglądem zbliżonym do bawołu domowego, ale znacznie od niego mniejszym. Szacuje się, że w środowisku naturalnym zostało już tylko około 3 do 5 tysięcy sztuk.

 

Anoa nizinny - Zoo Oliwa

Anoa nizinny - Zoo Oliwa

 

W oliwskim zoo rodzina anoa ma do dyspozycji dość duży, trawiasty wybieg, położony na niewielkim wzniesieniu, pomiędzy wybiegiem łosia w wybiegiem danieli. Chatka zwierząt, znajduje się na tyłach wybiegu i jest niedostępna dla zwiedzających, a same zwierzaki mają na wybiegu kilka miejsc, w których mogą się w razie potrzeby schować przed zwiedzającymi.

Tymczasem ogłoszono konkurs na imię dla ma małego anoa – propozycję można przesyłać na adres trojmiasto@tok.fm – do wygrania jest roczny karnet wstępu do zoo dla całej rodziny!

One comment on “Pierwsze narodziny anoa w Polsce – maluch przyszedł na świat w oliwskim zoo!

  1. kolekcja rośnie jeśli chodzi o rozwój tego ogrodu to mają duże szanse na sukces ja miło wspominam kolorowe ławki nie wiem czy się ostały ale dodają uroku takie dekorację

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s