Z przewodnika po oliwskim zoo – jak dojechać do zoo?

Oliwskie Zoo, które obok opolskiego uznajemy za najlepsze w Polsce, wielokrotnie gościło już na Mrówkojadzie – ostatnio przy okazji naszej trzydniowej wizyty w Trójmieście, kiedy to mieliśmy okazję bardzo dokładnie zwiedzić zoo i przyjrzeć się z bliska – niekiedy bardzo bliska – nie tylko jego mieszkańcom, ale też i całemu otoczeniu.
Tak się jednak składa, że nie była to nasza pierwsza wizyta w oliwskim zoo – wcześniej zawitaliśmy tam 8. czerwca, gdy dość nieoczekiwanie wybraliśmy się na całodniową wyprawę do Gdańska, by odwiedzić tamtejszy Ogród Zoologiczny w Oliwie. Niestety, natłok pracy i materiałów sprawił, że relacja z tamtej wizyty nigdy się nie pojawiła, a minęło od niej już tyle czasu, że byłaby już nieco zdezaktualizowana.
Postanowiliśmy zatem wrócić do niej w nieco inny sposób – dziś bowiem zaczynamy cały cykl materiałów poświęconych oliwskiemu zoo, a na pierwszy ogień idzie kwestia – gdzie zoo się znajduje i jak można do niego dotrzeć.
Zaczynamy zatem!

 

Mrówkojad w Oliwie

 

Czego nie zobaczyliśmy za pierwszym razem, a co zobaczyć nam się udało!

Najpierw jednak małe przypomnienie – wróćmy na chwilę myślą do naszej czerwcowej wycieczki do Gdańska.
Wówczas to – inaczej niż zwykle – cały dzień postanowiliśmy poświęcić na zwiedzanie zoo, dlatego też nie mieliśmy możliwości zobaczyć ani zabytkowego centrum, ani Neptuna, Żurawia, kościoła Mariackiego, morza, stoczni czy Westerplatte.
Nie znaczy to jednak, że nic ciekawego, zanim jeszcze dotarliśmy do ZOO, nie udało nam się zobaczyć.
Przeciwnie – rejon Oliwy, gdzie znajduje się ZOO, obfituje w wiele atrakcji, m.in. czołgi na ulicach:

 

Czołg na jednej z ulic w Gdańsku-Oliwie

 

domy z zamurowanymi oknami:

 

Specyficzne budownictwo w Gdańsku-Oliwie

 

czy wysokiej klasy lokale gastronomiczne:

 

"Kebab u Stacha" poleca!

 

Na wizytę w katedrze oliwskiej nie było czasu – zresztą zwiedziliśmy ją już podczas szkolnej wycieczki dwie dekady temu…

Zacznijmy jednak od początku, czyli jak to było, że trafiliśmy w końcu do oliwskiego ZOO…

JAK DOJECHAĆ DO OLIWSKIEGO ZOO, CZYLI GDAŃSK-OLIWA WITA!

W relacji z naszej wrześniowej wizyty w Oliwie skupiliśmy się bardziej na opisie samego zoo, nie mówiąc właściwie nic na temat tego, gdzie się ono znajduje i jak można do niego dojechać – czas więc do tej kwestii wrócić.

Punkt startowy – Dworzec PKP Gdańsk-Oliwa. Stąd rozpoczynaliśmy obie nasze wyprawy do zoo, stad też do ogrodu zoologicznego udaje się większość turystów przyjezdnych.
Gdańsk zawsze mieliśmy za ładne miasto, gdy jednak wysiadamy z pociągu i stajemy twarzą w twarz z architekturą dworcową (wybaczcie, ale zbieranie zdjęć polskich dworców kolejowych to jedna z naszych pasji), miny nam nieco rzedną:

 

Dworzec PKP Gdańsk-Oliwa

 

W środku jest jednak jeszcze gorzej…

 

Dworzec PKP Gdańsk-Oliwa - wnętrze

 

Znacznie lepiej dworzec prezentuje się z drugiej strony – i z pewnej odległości:

 

Dworzec PKP Gdańsk-Oliwa

 

Prosto z dworca (uwaga! – nie można na nim płacić kartą za bilety) ruszamy do ZOO – i już na samym początku trasy natrafiamy na wskazówki jak doń trafić:

 

Którędy do zoo?

 

Z dworca PKP Oliwa idziemy jakieś 400 metrów w kierunku zachodnim (5-6 minut) ulicą Poczty Gdańskiej, potem skręcamy w prawo na ul. Grunwaldzkiej, przechodzimy przez przejście dla pieszych i dochodzimy do pętli tramwajowej na ul. Opata Rybińskiego. Wygląda to mniej więcej tak. Zastanawialiśmy się wcześniej, czy aby nie przejść się do zoo piechotą, jednak po zobaczeniu tego znaku zrezygnowaliśmy…

 

Daleko jeszcze?

 

Mimo że jesteśmy na pętli tramwajowej, do wyboru mamy dwa autobusy: 622 i 222. Oba jeżdżą z pętli prosto do ZOO, wybieramy jednak 222, bo jeździ częściej (w sezonie co pół godziny). Najpierw jeszcze trzeba kupić bilety, a to jak się okazuje nie jest takie łatwe – w budce-baraku ZTM na pętli ani w żadnym kiosku biletów nie ma, na szczęście nie ma problemów z kupnem całkiem ładnego biletu u kierowcy. Cennik biletów możecie zobaczyć tutaj.

 

Bilet komunikacji miejskiej w Gdańsku

 

Czas przejazdu – około 10 minut i już po drodze widzimy że jesteśmy na właściwym kursie:

 

ZOO coraz bliżej

 

Najpierw ulicą Opata Rybińskiego, potem Karwieńską, aż znajdujemy się na pętli przy ZOO.

 

Pętla autobusowa przy wejściu do Oliwskiego Zoo

 

Dojechaliśmy!
W dużym uproszczeniu cała wyprawa z dworca PKP do ZOO wyglądała tak:

 

Dojazd do oliwskiego ZOO

Tylko w wakacje, w niedziele i dni świąteczne, jest jeszcze jedna regularna linia autobusowa do ZOO z północnych dzielnic Gdyni – przez centrum Gdyni i Sopot. Jest to linia G (odjazdy z  ZOO do Gdyni i odjazdy z  Dworca Głównego PKP w Gdyni do ZOO)

 

Ciąg dalszy – czyli co nas czeka przy wejściu do zoo, ile zapłacimy za bilet, co możemy kupić w sklepiku z pamiątkami i jak wygląda przewodnik po oliwskim zoo – już niebawem!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s