Z przewodnika po oliwskim zoo – wchodzimy do zoo!

Wczoraj nasze zwiedzanie oliwskiego zoo zakończyliśmy… przed bramą wejściową do ogrodu, zdążyliśmy się bowiem dowiedzieć, gdzie zoo się znajduje i jak do niego dojechać, ale nie weszliśmy jeszcze na teren ogrodu.
Dziś kontynuujemy naszą wycieczkę – dowiemy się, w jakich godzinach otwarte jest zoo, jakie są ceny biletów, co możemy kupić w sklepiku z pamiątkami, ile wart jest przewodnik po zoo i co znajduje się przy bramie wejściowej do ogrodu…

Gotowi? No to zaczynamy!

 

Mapa Oliwskiego Zoo (na podstawie mapy ze strony internetowej zoo)

 

Jak wspomnieliśmy wczoraj, do zoo docieramy autobusem, co oznacza, że wysiadamy przy na przystanku położonym zaledwie kilkanaście metrów od głównego wejścia do oliwskiego zoo.
Ale to tylko jeden ze sposobów – możemy też bowiem przyjechać samochodem i zatrzymać na dużym parkingu przed zoo, przy ul. Karwieńskiej. Parking znajduje się na terenie kluczowej inwestycji oliwskiego zoo – tzw. Partii Wejściowej, najefektowniejszego założenia projektowego dotyczącego krajowej wiwarystyki. Po jej utworzeniu parking dla zoo zostanie przeniesiony kilkaset metrów na zachód, u zbiegu ulic: Kościerskiej, Karwieńskiej i Spacerowej, na terenie obecnego boiska sportowego.

 

ZOO Gdańsk - projekt nowego parkingu

 

Nowy parking pomieści do 800 samochodów i do 15 autokarów. Póki co jednak zmotoryzowani turyści korzystają ze „starego parkingu”, z którego najbliżej do wybiegu bydła stepowego – tam też znajduje się drugie, rezerwowe wejście do zoo.
Zoo dysponuje jeszcze jednym wejściem, bocznym, od strony wyspy gibonów i starego młyna, ale jest ono traktowane właściwie tylko jako wyjście z zoo – wejść się tedy nie da, gdyż nie ma w tym miejscu kasy.

 

Boczne wyjście z zoo

 

Zanim jednak z zoo wyjdziemy, dobrze byłoby do niego wejść, a my, póki co, cały czas znajdujemy się na przystanku autobusowym. Czas zatem ruszyć w stronę głównego wejścia do oliwskiego zoo!

Okolice wejścia do zoo

Pierwszą rzeczą jaką widzimy po wyjściu z autobusu jest znajdujący się za wiatą przystanku (po prawej stronie) staw ze sporych rozmiarów wyspą na środku. Na samej zaś wyspie znajduje się efektowna i starannie wykonana makieta budynku administracji zoo będąca swoista wizytówką ogrodu:

 

Miniatura budynku głównego przed wejściem do zoo

Miniatura budynku głównego przed wejściem do zoo

 

Już w przyszłym roku w tym miejscu utworzona zostanie wyspa lemurów. Będzie ona wzorowana na podobnej ekspozycji, która powstała w tym roku w opolskim zoo – zwiedzający będą mogli wejść na wyspę, na której nie będą w żaden sposób oddzieleni od mieszkających tam lemurów. Za pawilon zimowy dla lemurów posłuży znajdujący się na tyłach stawu stary, zabytkowy młyn (a właściwie południowa jego część, gdyż część północna stanowić będzie nowy pawilon dla gibonów).

 

Już niebawem w tym miejscu zamieszkają lemury!

Już niebawem w tym miejscu zamieszkają lemury!

 

Idziemy dalej – mijamy jeszcze solidnie prezentujący się stojak na rowery (to jakby ktoś przyjechał do zoo rowerem właśnie):

 

Do oliwskiego zoo można przyjechać także rowerem - nie ma problemów z parkowaniem!

Do oliwskiego zoo można przyjechać także rowerem - nie ma problemów z parkowaniem!

 

I dochodzimy do budynku kasy zoo – trzeba przyznać, że na tle innych ogrodów prezentuje się ona raczej skromnie: ot, nieduży pawilon, w dodatku dość wątpliwej urody. Znajdują się w nim 3 kasy, co w weekendy i podczas sezonu bywa niewystarczającym rozwiązaniem – czasami tworzą się spore kolejki, ale to akurat zmora wszystkich polskich ogrodów zoologicznych.

 

Oliwskie Zoo - kasa biletowa

Oliwskie Zoo - kasa biletowa

 

Już tutaj można kupić kilka gadżetów związanych z zoo – zdjęcia, pocztówki itp., oferta jest jednak dość uboga i z tego typu zakupami lepiej poczekać do wizyty w sklepiku z pamiątkami. A skoro kasa biletowa – to bilety!

Ile kosztuje bilet do oliwskiego zoo?

Bilet normalny do oliwskiego zoo kosztuje 12 zł, ulgowy – 6 zł.
Bilet ulgowy przysługuje: dzieciom od 4 do 7 roku życia, młodzieży szkolnej oraz studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom i kombatantom, a także osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym lekkim.
Wstęp wolny przysługuje z kolei dzieciom do lat 4 (za okazaniem stosownego dokumentu potwierdzającego wiek dziecka), osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym oraz towarzyszącym im przewodnikom, osobom powyżej 70 roku życia, dzieciom i młodzieży posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności wskutek choroby oraz towarzyszącemu, jednemu opiekunowi, wreszcie jednemu opiekunowi na dziesięcioro dzieci lub młodzieży grup zorganizowanych.
Zakres ulg – jeśli porównać je do innych polskich ogrodów – jest bardzo podobny. Na minus musimy jednak policzyć brak możliwości zakupienia tzw. biletów specjalnych – grupowego, rodzinnego czy rocznego karnetu. Szkoda, bo oliwskie zoo jest jedynym dużym polskim ogrodem zoologicznym, w którym nie można kupić takich biletów.
Na szczęście korzystnie w porównaniu do innych ogrodów wypada cena za dwa podstawowe rodzaje biletów – 12 zł za bilet normalny to środek krajowej stawki: mniej niż np. w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie, a tyle samo, co w Chorzowie. Podobnie w przypadku biletu ulgowego.
Co bardzo ważne – bilet wart jest swej ceny, gdyż zoo całościowo wypada bardzo dobrze – czujemy, że zapłaciliśmy uczciwą cenę. I przy tym wszystkim nie rażą nawet „ukryte opłaty” na terenie zoo (których nie ma np. w Poznaniu) – nawet całościowy bilans opłat wypada korzystnie i racjonalnie.
Podsumowując – ceny nie są wygórowane, zakres ulg jest zbliżony do średniej krajowej, na minus wypada ewentualnie brak możliwości zakupu biletów specjalnych (rodzinny, grupowy) oraz karnetu – dla miłośników oliwskiego zoo i stałych jego bywalców to niestety przykra niespodzianka.
Na pociechę – inaczej niż np. w Toruniu, Bydgoszczy, Opolu czy Warszawie, otrzymujemy bardzo ładny bilet z żyrafą:

 

Bilet wstępu do oliwskiego zoo

Bilet wstępu do oliwskiego zoo

 

Dla kolekcjonerów takich, jak my, to nie lada gratka – prezentuje się w albumie dużo lepiej, niż paragony…

Co ciekawego można kupić w sklepiku z pamiątkami?

Naprzeciwko kasy – jeszcze przed bramą wejściową do zoo – znajduje się niewielka, trochę prowizoryczna budka, pełniąca funkcję sklepiku z pamiątkami. Dosłownie sklepiku:

 

Sklepik Zoo przed wejściem

Sklepik Zoo przed wejściem

 

Choć pracująca tam pani jest bardzo sympatyczna, nie przekłada się to jednak na ofertę pamiątek, które możemy tu kupić.
Do wyboru mamy: koszulki z nazwą zoo i rysunkiem jednego z mieszkańców (np. gerezy abisyńskiej – 45 zł za sztukę), magnesy ze zwierzakami (9 zł), notes w twardej oprawie (8 zł), pocztówki trójwymiarowe ze zwierzakami (duże – 5 zł, małe – 2,50 zł) oraz tradycyjne pocztówki (duże – 1,20 zł, małe – 0,70 zł), które lepiej kupić tutaj, niż na terenie zoo, gdyż są znacznie tańsze. Do wyboru mamy kilkanaście wzorów, m.in. taką oto bardzo ładną dużą pocztówkę z oliwskimi szopami:

 

Pocztówka z oliwskiego zoo - szopy pracze

Pocztówka z oliwskiego zoo - szopy pracze

 

Jednak dwa najważniejsze zakupy w sklepiku to:

Mapa i przewodnik po oliwskim zoo

Przewodnik po oliwskim zoo jest zdecydowanie jednym z lepszych w krajowej ofercie:

 

Przewodnik po oliwskim zoo

Przewodnik po oliwskim zoo

 

Cena – 10 zł (15 zł za wersję anglojęzyczną). Co otrzymujemy w zamian?
Aż 60 stron bardzo ciekawej, świetnie zrobionej książeczki. Format mniej wygodny niż np. przewodnika wrocławskiego, ale usztywniona okładka sprawia, że tak łatwo się nie niszczy.
W środku mamy wstęp od Dyrektora Targowskiego poświęcony funkcji zoo, dalej opisane są po kolei wszystkie działy oliwskiego zoo wraz z opisem poszczególnych gatunków.

 

Wypis z przewodnika po oliwskim zoo - opis mieszkańców zoo

Wypis z przewodnika po oliwskim zoo - opis mieszkańców zoo

 

Ostatnie kilkanaście stron to rozdział o historii ogrodu i wzmianki o najsłynniejszych zwierzętach z oliwskiego zoo, kilka słów o dydaktyce, roślinności na terenie zoo, weterynarii, kuchni ogrodowej oraz organizacjach, do których należy oliwskie zoo.

 

Wypis z przewodnika po oliwskim zoo - dawni mieszkańcy ogrodu

 

Na plus – świetne rysunki i szata graficzna oraz zdjęcia samych zwierząt, bardzo dużo ciekawostek i informacji dotyczących poszczególnych gatunków.

 

Szata graficzna przewodnika po oliwskim zoo jest obłędna!

 

Na minus – brak jakiejkolwiek mapki w przewodniku oraz śladowe wzmianki o konkretnych zwierzakach zamieszkujących ZOO obecnie – opis ogranicza się właściwie tylko do gatunku jako takiego.

Koniecznie zaopatrzyć się więc trzeba w mapę zoo:

 

Rozkładana mapa oliwskiego zoo

Rozkładana mapa oliwskiego zoo

 

Mapa kosztuje 5 zł – z jednej strony sporo (wydaliśmy już 10 zł na przewodnik, kilka złotych na pocztówki no i jeszcze bilety…), ale – warto!
Z jednej strony minus, bo mapa jest rozkładana i bardzo duża, przez co mało praktyczna w chodzeniu z nią po zoo (w deszczu albo przy wietrze jej użytkowość spada jeszcze bardziej), z drugiej wielki plus, bo mapa jest naprawdę bardzo ładna, efektowna i świetnie narysowana. Sprawdza się głównie jako pamiątka i ciekawostka oraz świetny gadżet z zoo, ale też mały informator – na odwrocie mamy obszerną historię ogrodu w trzech językach!
Miłośnik gdańskiego zoo może ją sobie powiesić na ścianie.
Małym minusem jest też, niestety, aktualność mapy – kilku zmian jeszcze nie uwzględnia, co jest nieuniknione przy tego typu wydawnictwach – zmiany w zoo zawsze wyprzedzają te na mapach i w przewodnikach.
Koniec końców więc – polecamy zarówno mapę, jak i przewodnik!

Pukając do zoo bram…

Mamy już mapę, przewodnik i bilety – czas chyba najwyższy wejść już do środka! Mijamy jeszcze tylko stojące po bokach drogi wjazdowej do zoo dwa kamienne lwy:

 

Kamienny lew przed wejściem do oliwskiego zoo

Kamienny lew przed wejściem do oliwskiego zoo

 

i możemy wreszcie przejść przez główną bramę wejściową do zoo:

 

Główne wejście do oliwskiego zoo

Główne wejście do oliwskiego zoo

 

Po sprawdzeniu biletu warto jeszcze poprosić o pieczątkę zoo – sympatyczny drobiazg dla kolekcjonerów i miłośników zoo, który – niestety – nie wszędzie jest praktykowany.
Przy bramie wejściowej zwraca uwagę obecność elektronicznego zegara pokazującego także temperaturę powietrza, oraz brak tak charakterystycznego w innych ogrodach dużego napisu „ZOO”. Nie czepiamy się jednak takich drobiazgów i wchodzimy do środka!

 

Taki widok czeka na nas tuż po wejściu do oliwskiego zoo

Taki widok czeka na nas tuż po wejściu do oliwskiego zoo

 

Możemy zatem rozpocząć zwiedzanie – ale o tym, co można zobaczyć w oliwskim zoo, jacy są jego mieszkańcy i jak urządzony jest sam ogród, napiszemy Wam w następnych częściach naszego „Przewodnika po Oliwskim Zoo”!

A na koniec jeszcze kilka słów o:

Godziny otwarcia Zoo w Oliwie

Ogród Zoologiczny w Gdańsku-Oliwie otwarty jest przez cały rok. Od maja do września w godzinach 9.00-19.00, w kwietniu i październiku od 9.00 do 17.00, a od listopada do marca od 9.00 do 15.00.
Podobnie jak w większości polskich ogrodów zoologicznych, wejście do zoo zamykane jest zawsze na godzinę przed zamknięciem całego zoo.

Tyle na dziś!

Reklamy

3 comments on “Z przewodnika po oliwskim zoo – wchodzimy do zoo!

  1. Ja też wyposażyłem się w przewodnik i mapę (już czwartą). Brama główna i kasy są mało efektowne, ale zapewne się to zmieni, gdy zbudują nowe wejście.
    Teraz trochę żałuję, że nie kupiłem przewodnika z Wrocławia.

  2. Potwierdzam – przewodnik i mapa są super! Mapka rzeczywiście trochę niewygodna w korzystaniu, bo duża a szkoda ją tak ciągle składać i rozkładać, żeby nie wyglądała jak szmatka zanim wyjdziemy z zoo… Ale za to bardzo ładna graficznie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s