Kinoteka Mrówkojada – „Amazońskie szpony”

W Kinotece Mrówkojada pokazaliśmy Wam ostatnio niesamowity film o morderczych waranach z Komodo, dziś natomiast słów kilka o produkcji bardziej na serio, choć wcale nie mniej dramatycznej – „Amazońskich szponach”.

Amazońskie szpony

„Amazońskie szpony” (tytuł oryginalny „Amazon Claws”) to brytyjski film dokumentalny z 2005 roku, zrealizowany dla National Geographic.

„Amazońskie szpony” to rewelacyjna, trwająca 47 minut opowieść, której głównymi bohaterami są zamieszkujące Amerykę Południową szczerbaki.
Głównych bohaterów jest piątka – to mrówkojad olbrzymi, tamandua, mrówkojadek, leniwiec i pancernik – ich losy przeplatają się przez cały film. W rolach drugoplanowych możemy zobaczyć także oposy, żółwie, różne gatunki ptaków, a w rolach antagonistów głównych bohaterów – m.in. ocelota, kajmana i anakondę.

Amazońskie szpony

Dokument utrzymany jest w niesłychanym napięciu – to pasjonująca i dramatyczna opowieść o codziennym życiu tych zwierzaków i zagrożeniach, jakie czyhają na nie ze strony licznych drapieżników – ogląda się to chwilami jak dobre kino akcji (niestety, z elementami dramatu – pożar buszu). Świetne są zwłaszcza sceny z młodym tamanduą (walka z ocelotem to majstersztyk) – zresztą, zobaczcie sami:

oraz ucieczka mrówkojada przed kajmanem. Całość intensywnie komentowana z offu i rewelacyjnie sfilmowana – jedna z lepszych dokumentalnych produkcji o zwierzakach (a już na pewno najpełniejszy materiał filmowy o mrówkojadach:).
Dlatego też przyznajemy „Amazońskim szponom” specjalny znak “Mrówkojad poleca!

Amazon claws

Wypatrujcie go w ramówce „National Geographic” lub „Animal Planet”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s