Zamojskie zoo już w EAZA!

Dziś nareszcie możemy oficjalnie poinformować, że zamojskie zoo zostało przyjęte do EAZA! Tym samym długotrwałe staranie Zoo w Zamościu o przyjęcie do tej najważniejszej organizacji zoologicznej w Europie zostały zakończone sukcesem!

EAZA - logo organizacji, do której od 25 września należy także Ogród Zoologiczny w Zamościu!

25 września 2010,  podczas konferencji EAZA (Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych  i Akwariów) w Weronie, zamojskie zoo zostało oficjalnie przyjęte do grona najlepszych ogrodów Europy skupionych w tej organizacji.
Obecnie stowarzyszenie skupia 327 ogrodów zoologicznych z 36 państw. Pełne członkostwo posiada 282 z nich.
Zoo w Zamościu jest 11. ogrodem zoologicznym w Polsce, który został przyjęty do EAZA. Wcześniej członkami tej organizacji zostały ogrody w : Warszawie, Opolu, Wrocławiu, Płocku, Łodzi, Krakowie, Chorzowie, Gdańsku-Oliwie, Poznaniu i Toruniu. Tym samym jedynym „oficjalnym” zoo w Polsce, które nadal nie ma pełnego członkostwa w EAZA, jest Ogród Fauny Polskiej w Bydgoszczy.

Polskie ogrody zoologiczne należące do EAZA

Członkami EAZA mogą zostać jedynie ogrody spełniające bardzo wysokie wymagania (znacznie wyższe niż krajowe)  dotyczące  warunków hodowli zwierząt i ogólnej działalności  ZOO.  Będąc członkiem EAZA, dany ogród – w tym przypadku zamojski –  ma pełny dostęp do europejskich programów EEP i ESB. Ma też możliwość pozyskiwania i wymiany zwierząt z wszystkimi ogrodami EAZA.

Logo zamojskiego zoo

O członkostwo w EAZA Zoo w Zamościu starało się bardzo długo i dopiero ostatnie – bardzo liczne – zmiany w zamojskim ogrodzie przekonały komisję z EAZA do przyjęcia Zamościa do tak szacownego grona ogrodów.
W zamojskim zoo w ostatnich latach zmieniło się bardzo wiele, a plany na najbliższe lata są równie ciekawe.
Od września ubiegłego roku trwa realizacja projektu w ramach którego już dziś powstają: nowy budynek wejścia głównego z salami dydaktycznymi, budynek ambulatoryjno – weterynaryjny oraz pawilon dla dużych drapieżnych  oraz akwaria i terraria.

Pawilon i pomieszczenie dla lwa przed remontem (fot. Zoo Zamość)

Pawilon i pomieszczenie dla lwa przed remontem (fot. Zoo Zamość)

Nowy wybieg dla lwa przy pawilonie (fot. Zoo Zamość)

Nowy wybieg dla lwa przy pawilonie (fot. Zoo Zamość)

Szczegóły o projekcie możecie znaleźć tutaj.
Już niedługo ma rozpocząć się realizacja kolejnego projektu, którego szczegóły możecie znaleźć tutaj. Zakłada on m.in. budowę 12 zupełnie nowych obiektów kubaturowych (niektóre z nich z wybiegami), m.in. pawilon z wybiegami dla małych drapieżników i pawilon dla ptaków grzebiących.
Zamojskie zoo nieustannie się zmienia i to zmienia się na lepsze, co dostrzegają zarówno inne ogrody (co widać chociażby w fakcie przyjęcia Zamościa do EAZA) jak również goście, odwiedzający zamojskie zoo.

Redakcja Mrówkojada serdecznie gratuluje zamojskiemu zoo niewątpliwego sukcesu, jakim jest przyjęcie do EAZA, równocześnie także kibicujemy, aby dalszy rozwój tego ogrodu przebiegał pomyślnie – szanse na to są bardzo duże. Mamy też nadzieję, że mimo dzielącej nas od Zamościa sporej odległości, uda nam się wreszcie odwiedzić zamojskie zoo i naocznie przekonać się, jak przebiega modernizacja i rozwój zoo.
(Składamy podziękowania Pani Joannie Sołodzińskiej z Działu Dydaktycznego zamojskiego zoo za udostępnienie zdjęć oraz informacje dotyczące przyjęcia zoo do EAZA).

A już niebawem – w końcu – więcej na temat funkcjonowania EAZA oraz kilka słów o ostatnim zjeździe w Weronie!

Reklamy

3 comments on “Zamojskie zoo już w EAZA!

  1. Wiem, wiem znów się czepiam ale z tej strony Wisły co zamojskie zoo są też ogrody z W-wy, Płocka i nie jestem pewien ale chyba też z Krakowa i Torunia 😛 – i oczywiście rozumiem o co chodziło – na zachód od Wisły bo wymienione placówki są albo bezpośrednio nad nią albo w bardzo bliskim sąsiedztwie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s