Nad poznańską Maltą otwarto Nowe ZOO! – taka informacja pojawiła się w prasie dokładnie…36 lat temu!

To było zdecydowanie wydarzenie dekady w zoologicznym świecie na krajowym podwórku – 16 września 1974 roku, a więc w setną rocznicę powstania ZOO przy ul. Zwierzynieckiej, udostępniono zwiedzającym Nowe ZOO na Białej Górze, w pobliżu Jeziora Maltańskiego.
Tym samym zakończyła się trwająca od 1970 budowa nowego zoo, które w założeniu miało się stać jednym z najnowocześniejszych ogrodów zoologicznych na świecie!

Nowe Zoo nad Maltą już czynne!

Jak donosiła lokalna prasa z tego czasu (Głos Wielkopolski z 17 września 1974):

Wczoraj kulminacyjnym punktem obchodów (stulecia istnienia zoo w Poznaniu – przyp. red.) było oficjalne otwarcie części nowego Ogrodu Zoologicznego, budowanego w Poznaniu na Białej Górze (za Maltą). Na otwarcie przybyli m.in.: sekretarz KW PZPR, przewodniczący Rady Narodowej Poznania – Alfred Kowalski, przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu FJN – Franciszek Szczerbal, wicewojewoda poznański – Andrzej Śliwiński, wiceprezydent miasta – Andrzej Wituski, przedstawiciele władz nowego miasta oraz goście.
Witając zebranych przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Nowego Ogrodu Zoologicznego na Białej Górze – Zbigniew Ryszczyński, podziękował wszystkim, którzy społecznie przyczynili się do budowy nowego ZOO, a przede wszystkim zakładom pracy Poznania i Wielkopolski oraz młodzieży szkolnej.
Otwarcie ogrodu poprzedziło odsłonięcie tablicy erekcyjnej, która znajduje się przed głównym wejściem do ZOO. Z dotychczasowym postępem prac i dalszą rozbudową ogrodu na Białej Górze zapoznał przybyłych dyrektor poznańskiego ZOO – dr Adam Taborski. Stwierdził on m.in., że wczoraj zakończył się pierwszy etap budowy. Od dzisiaj około 60 % terenu – z 113-hektarowego obszaru nowego ZOO – udostępnione jest zwiedzającym.

Kamień z tablicą erekcyjną przy wejściu do Nowego Zoo

Kamień z tablicą erekcyjną przy wejściu do Nowego Zoo

Nowe Zoo zostało udostępnione zwiedzającym przyjmując nazwę Wielkopolski Park Zoologiczny.
Odbyło się to w czasie uroczystości jubileuszowych, połączonych z międzynarodową konferencją, w której udział wzięli przedstawiciele kilkudziesięciu ogrodów zoologicznych.
Zoo zostało otwarte 16 września 1974 roku, o godzinie 10.00.

Zapraszamy do Nowego ZOO!

Atrakcją nowego terenu były rozległe, sztuczne stawy z wielogatunkową kolekcją ptaków, ogromny wybieg zwierząt stepu i sawanny afrykańskiej, leśne wybiegi kopytnych oraz pawilony owadów i drobnych ssaków.

Wejście do Nowego Zoo (wrzesień 1974) - fot. archiwalna Zoo Poznań

Pierwszymi mieszkańcami położonego na skraju miasta pagórkowatego, zadrzewionego terenu, były jelenie europejskie, daniele, wielbłądy, lamy oraz ich dzicy przodkowie – gwanako.
Ich wybiegi miały charakter prowizoryczny, a część zwierząt zasiedlała zaplecza hodowlane w obrębie fortu.

Mapa Nowego Zoo - stan z 1974

A więcej o początkach Nowego Zoo i jego powstawaniu już niebawem!

Reklamy

8 comments on “Nad poznańską Maltą otwarto Nowe ZOO! – taka informacja pojawiła się w prasie dokładnie…36 lat temu!

 1. Właśnie przejrzałem galerię z Gdańska – świetne zdjęcia – szkoda tylko człekokształtnych bo wyglądają jakby odsiadywali wyrok za zabójstwo – reszta świetna – tylko jeszcze małe pytanie czy czaszki słoni leżą ot tak normalnie ułożone w kupę na powietrzu bez żadnej ochrony przed ludźmi deszczem gryzoniami itp? Cz je wynieśli dla was do pokazania – swoją drogą bardzo ciekawe że czaszki zostały w zoo w takiej ilości – rozumiem że ostatnio kilka słoni padło w Gdańsku ale o ich kości zazwyczaj starają się różne uniwersytety (nie tylko Polskie)

  • Jeśli ktoś jeszcze nie zauważył – to galerię zdjęć z naszej weekendowej wycieczki do Oliwy można zobaczyć tutaj – http://picasaweb.google.com/104175971181058992718/ZOOGdanskOliwaWrzesniowyWeekend#, sama relacja powinna pojawić się do niedzieli…
   Michale – nawet, jeśli na niektórych zdjęciach warunki człekokształtnych mogą wyglądać nieszczególnie dobrze, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej – wszystkie gatunki małp mają naprawdę dobre warunki i czują się w oliwskim zoo rewelacyjnie. Nie wiemy, do których wybiegów masz największe zastrzeżenia, ale my, po zwiedzeniu całej małpiarni od kuchni nie mamy wątpliwości, że małpy czują się w niej naprawdę dobrze i mają nie tylko odpowiednie warunki, ale i rewelacyjną opiekę. Razić może ewentualnie wewnętrzny wybieg orangutanów, który estetyką nie powala, ale same orangutany czują się w nim na tyle dobrze, że rzadko korzystają z wielkiego i przestronnego wybiegu zewnętrznego. Przeciwnie szympansy, którym stworzono bezsprzecznie najlepsze warunki w Polsce – z punktu widzenia zwiedzającego na pewno atrakcyjniej i estetyczniej wygląda wybieg warszawski, jednak potrzeby samych małp najlepiej spełnia ten oliwski własnie, czego dowodem jest choćby to, że oliwskie szympansy jako jedyne w Polsce tworzą w pełni wykształcone stado (ze wszystkimi funkcjami społecznymi, zachowaniami i hierarchią) oraz mają do dyspozycji tzw. przestrzeń sześcianu – ich wybieg jest tak skonstruowany, że moga poruszac się na trzech poziomach – wzdłuż, wszerz i góra-dół, przy czym najchętniej korzystają z tego ostatniego.
   A czaszki słoni? Leżały przy drzwiach do działu hodowlanego, w budynku głównym. Były tam raczej przejściowo, kto wie, może akurat jako straszak na nas, bo zobaczyliśmy je pierwszy raz kiedy wracaliśmy do swojego pokoju późnym wieczorem w piątek i prezentowały się wyjątkowo efektownie.
   Ale o szczegóły zapytamy, bo nie jesteśmy do końca pewni, skąd ich aż tyle i co się z nimi stanie.

   • Aż tyle bo w przeciągu ostatnich 5 lat chyba padło im z 5 słoni jeśli dobrze pamiętam -tylko dziwne że tak pod chmurką – kości jak są wystawione na deszcz to niszczeją, a jeśli chodzi o człekokształtne to nie urzekły mnie przerdzewiałe pręty zza których się je ogląda. Na usprawiedliwienie Warszawy dodam że jakby nie patrzeć tu też jest możliwość poruszania się wszerz, wzdłuż i góra-dół zarówno wewnątrz pawilonu, jak i na wybiegu zewnętrznym. Co do stada to warszawskie celowo nie jest rozwinięte do tego stopnia żeby dawać potomstwo bo to lekkie kundelki a na dodatek samce obecne w stadzie są lekko bezużyteczne (Szymi kocha tylko siebie, natomiast Zarno nie ma czegoś co bardzo przydałoby się do zrobienia małego szympansa). No i już zupełnie na koniec stado w Gdańsku jest tam od wielu lat i jest dobrze dotarte, w W-wie natomiast jest dopiero 2 lata i powstało z połączenia szympansów z kilku różnych ogrodów. Trzon stada stanowią Irlandki (według różnych informacji 3-4), Zarno chyba z Holandii, Szymon z W-wy i Liza z Gdańska (no i ewentualnie jedna z Irlandek z jakiegoś innego ogrodu) – a żeby było ciekawiej mają do nich jeszcze dołączyć w przyszłości kolejne małpy – tym razem rasowe.

    • „Aż tyle bo w przeciągu ostatnich 5 lat chyba padło im z 5 słoni”

     Nie przesadzałbym jednak. Od 2000 roku padły ale tylko 3 słonie.
     Jak by w ciągu paru lat masowo umierało tam te zwierzęta, afera była by z tego niezła.

     Przeglądając zdjęcia z Gdańska trzeba przyznać, że wybiegi są spore no i najważniejsze małpy się tam dobrze czują, stąd też otrzymywane są przychówki choćby wyjców. Ale przyznam, że złe wrażenie robi ta krata. Na jej tle trochę to wszystko źle wygląda. Mimo iż wybiegi są duże wypadało by coś w tej kwestii zrobić za pewien okres czasu.

     • Fakt, z punktu widzenia zwiedzających i estetyki kraty nie wyglądają najlepiej, ale musimy zaznaczyć jedną ważną rzecz – od strony zwiedzających większość wybiegów jest ogrodzona szybą lub pleksi, natomiast my większość zdjęć robiliśmy od strony ścieżki dla pracowników, która jest niedostępna dla zwiedzających, a z tej strony wybiegi są zamknięte kratami. A samym zwierzakom te kraty jakoś nie przeszkadzają – pamiętać trzeba, że dla nich nie są one tym samym, co dla nas.

  • był lekkim offtopem ale chwaliłem w nim galerię z gdańska (tą nową) i pytałem się co robią czaszki słoni na chodniku przy jakimś budynku + marudziłem na warunki człekokształtnych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s