A co Ty wiesz o ogrodach zoologicznych? – rozwiązanie quizu Mrówkojada!

Dziś poniedziałek, czas zatem rozwiązać nasz zeszłotygodniowy quiz wiedzy o ogrodach zoologicznych. Choć frekwencja nie powala – udział wzięło tylko pięciu zawodników – nie rezygnujemy z samej idei konkursowej i za jakiś czas na stronie pojawi się kolejna edycja. Może wówczas konkurencja będzie trochę większa.
A póki co czas na prawidłowe odpowiedzi pierwszej edycji quizu Mrówkojada oraz ogłoszenie zwycięzcy!

A co Ty wiesz o ogrodach zoologicznych?

1. W historii polskich ogrodów zoologicznych tylko jedno ZOO posiadało w swojej kolekcji kolczatkę. W którym mieście można ją było zobaczyć?

Kolczatka

c) Poznań

Dziennik „Lokal Zeitung zu Posener Neueste Nachrichten” (dodatek lokalny) z dnia 15 V 1913 wymienia wśród nowych nabytków poznańskiego ZOO „Schnabeligel” – czyli kolczatkę. Dokładnie kolczatkę australisjką (Tachyglossus aculeatus). Informacja ta pojawia się w sprawozdaniu za rok 1912, w którym czytamy:

(…) Z większych i cenniejszych zwierząt nabyto: parę tygrysów sumatrzańskich, lwicę, 10 rezusów, 1 wielbłąda dwugarbnego, 1 wydrę, 1 lwa morskiego, 1 koendu, 1 dromadera, 1 zebrę rasy „Myzore”, 1 kolczatkę, 1 parę nogali, 2 żurawie zwyczajne, 2 żurawie stepowe, 3 korońce Wiktorii, 1 parę gołębi zbroczonych, 1 parę pawi czarnoskrzydłych, 2 urubu, 1 sępa królewskiego, 1 puchacza.
Na powyższe zakupy wydano 9 493, 34 marek. (…)

To jedyny okaz kolczatki w historii polskich ogrodów zoologicznych i jeden z najcenniejszych gatunków, jakie gościły w Polsce. Choć obecność tego ssaka w polskim zoo budzi dziś zrozumiałe zdumienie i niedowierzanie, jest kilka pewnych źródeł, które potwierdzają jego obecność (a właściwie przybycie do zoo, bo dokładnych danych na temat czasu trwania jego pobytu i bliższych szczegółów o dalszych losach niestety brak).

2. Która ze znanych postaci p0lskiej literatury jest autorem eseju o wrocławskim ZOO p.t. Poranek w ogrodzie zoologicznym?

c) Maria Dąbrowska

Czołowa powieściopisarka polska XX wieku, autorka m.in. Nocy i dni popełniła także swego czasu esej p.t. Poranek w ogrodzie zoologicznym.
Wchodzi on w skład tomu opowiadań Gwiazda zaranna, obejmującego dziewięć opowiadań o tematyce wojennej i powojennej. Wydano go w roku 1955.

3. Który artysta śpiewał o „inwazji waranów„?

Warany z Komodo ze Starego ZOO

c) Kazik Staszewski

To utwór autorstwa Kazika Staszewskiego, który znalazł się na płycie 12 groszy, wydanej w 1997.
Tekst piosenki możecie znaleźć tutaj, a sam utwór do posłuchania tutaj.

4. W których polskich ogrodach nie zobaczymy żadnego z gatunków nosorożca?

Nosorożec ogródkowy - Koszalin

c) Gdańsk, Wrocław, Płock

Nosorożce możemy obecnie zobaczyć w czterech polskich ogrodach zoologicznych: w Poznaniu (dwa nosorożce białe – Dino i Diuna), w Warszawie (dwa nosorożce indyjskie – Kuba i Shikari), w Śląskim ZOO (cztery nosorożce białe – Faith, Hope, Zulus i Boś) oraz w Opolu (jeden nosorożec biały).
Żadnego nosorożca nie zobaczymy natomiast w zoo w Oliwie (choć w planach rozwojowych zoo jest dla nich miejsce i być może za 3-4 lata się pojawią, a ostatni – i zarazem jedyny nosorożec w historii oliwskiego zoo to nosorożec biały Sumik, który żył w nim w l. 80.), w zoo we Wrocławiu (ostatni wyjechał dwa lata temu, ale niebawem mają się we Wrocławiu pojawić nosorożce indyjskie) ani też w Płocku (nigdy nie było w nim nosorożców).

Dino - nosorożec biały z poznańskiego Nowego Zoo

5. W którym z polskich ogrodów zoologicznych nigdy nie było mrówkojada olbrzymiego?

Polskie mrówkojady - obecnie

b) Gdańsk

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, w historii polskich ogrodów zoologicznych sześć polskich placówek miało w swojej historii mrówkojady olbrzymie – kiedyś były to Płock, Łódź, Wrocław natomiast obecnie Opole, Warszawa i Poznań.
Mrówkojada nigdy nie było natomiast w Gdańsku. (chyba że liczyć pluszowego mrówkojada Tadzia, który był w oliwskim Zoo w czerwcu i podczas minionego weekendu :).

Guapa i Felice - Nowe Zoo Poznań

6. Który ogród zoologiczny w Polsce jako jedyny posiada w swojej kolekcji foki pospolite?

Foka pospolita

b) Poznań

Wbrew nazwie, foka pospolita nie jest wcale tak liczna, tym bardziej w polskich ogrodach zoologicznych. Jedynym ogrodem, w którym można ją zobaczyć jest poznańskie Nowe Zoo, gdzie mieszkają obecnie trzy foki – Aleksis, Max i Viki.
W pozostałych polskich ogrodach możemy natomiast zobaczyć znacznie popularniejsze i większe foki szare.

7. Który z polskich ogrodów zoologicznych nie należy do WAZA?

WAZA - logo

a) Śląskie ZOO

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie należy co prawda do EAZA (Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) wraz z ogrodami w Opolu, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku-Oliwie, Łodzi, Płocku, Toruniu i od bardzo niedawna w Zamościu. Z tej jedenastki jednak do WAZA – czyli światowego odpowiednika EAZA, nie należą ogrody w Zamościu, Toruniu i Chorzowie właśnie.

Wari rudy - Śląskie ZOO (fot. W. Kopczyk)

8. W oficjalnym logo którego z polskich ogrodów zoologicznych nie znajduje się ssak?

c) Gdańsk

 

Logo gdańskiego zoo - kondor wielki

Kondor wielki to chluba i symbol oliwskiego ZOO – w l. 1982-2008 odchowanych zostało aż 16 piskląt (4 przez rodziców i 12 przez opiekunów), które następnie zasiliły hodowle wielu europejskich ogrodów zoologicznych w ramach programu EEP. Sukcesy w rozmnażaniu kondorów od dawna są jednym z największych osiągnięć oliwskiego zoo, stąd też obecność tego wspaniałego ptaka w logo ogrodu.
Obecnie parę tych ptaków można zobaczyć w nowej wolierze naprzeciwko stawu flamingów.

9. W którym z polskich ogrodów zoologicznych nie ma insektarium?

b) Gdańsk

Zarówno w opolskim jak i poznańskim zoo można wybrać się do insektarium i spotkać twarzą w twarz z przedstawicielami m.in. stawonogów i pajęczaków

Mieszkańcy Insektarium w poznańskim Nowym ZOO

nie ma natomiast takiego obiektu w oliwskim zoo – i raczej nie będzie, co wynika ze specyfiki tego miejsca i innej wizji rozwoju.

10. W którym ogrodzie zoologicznym mieszka obecnie najstarszy hipopotam nilowy w Europie?

a) Kaliningrad

Sprawa „który hipopotam jest najstarszy w Europie” była przez nas swego czasu rozwiązana – wbrew obiegowej opinii i – o zgrozo! – wypowiedziom ze strony samego zoo, nie jest to warszawska Aniela

Aniela - stary wybieg, lipiec 2007 (fot. Michał z Warszawy)

która liczy sobie obecnie 47 lat i jest co prawda najstarszym hipopotamem w Polsce, ale w specjalnym rankingu długowieczności w skali kontynentu zajmuje dopiero 6. miejsce! Jest więc jednym z najstarszych hipopotamów żyjących w Europie, ale nie najstarszym!
Najstarszym hipopotamem Europy jest bowiem samica Mary, zamieszkująca ZOO w Kaliningradzie – urodzona w 1957 roku, liczy sobie już 52 lata!
Natomiast w monachijskim zoo żyła hipopotamica Tanga, która urodziła się 26 kwietnia 1934 roku w ZOO w Lipsku. 11 października 1941 roku została przeniesiona do ZOO w Monachium, gdzie padła 12 lipca 1995 roku. Żyła zatem 61 lat, 2 miesiące i 16 dni i była najstarszym znanym hipopotamem, żyjącym w ZOO!
My jednak pytaliśmy o „najstarszego obecnie” hipopotama nilowego w Europie…

A zwycięzcą I Quizu Wiedzy o Ogrodach Zoologicznych Mrówkojada jest…

Spośród piątki uczestników, którzy wzięli udział w naszym konkursie, udało się – choć po prawdzie rzutem na taśmie i tylko dzięki przedłużeniu konkursu (co, mamy nadzieję, pozostali uczestnicy nam wybaczą!) – wyłonić zwycięzcę!

Ranking uczestników wygląda następująco:

III miejsce
ex aequo Pomurnik, Mizu i W-wiak (alias Michał z Warszawy:) – po 7 pkt.

II miejsce
Wojtek (alias Wojtek Kopczyk) – 8 pkt.

I miejsce – oraz zwycięstwo w konkursie
Robby – 10 pkt.!!!

Serdecznie gratulujemy!
Nagrody – przewodnik po poznańskim ZOO oraz piękną fotografię mrówkojada olbrzymiego z bezcenną pieczątką Redakcji oraz specjalny dyplom zwycięzca otrzyma po udostępnieniu Redakcji swoich danych adresowych (na maila Redakcji – czipsy.dwa@gmail.com), abyśmy wiedzieli, komu i gdzie owe bezcenne nagrody wysłać:).

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i już teraz zapraszamy do brania udziału w kolejnych quizach Mrówkojada – następny już niebawem!

Reklamy

9 comments on “A co Ty wiesz o ogrodach zoologicznych? – rozwiązanie quizu Mrówkojada!

 1. Sprawa foki szarej była niedawno roztrząsana na forum i w Chorzowie jej nie ma – są za to na Helu i w Borysewie

  Zamość jest w EAZA? – ani na ich stronie nic o tym nie ma ani na stronie EAZA

  A Aniela jest chyba obecnie 4 albo 5 bo podobno jeden z konkurentów padł – nie wiem tylko który

  • Ok, z fokami racja!
   O śmierci jednego z konkurentów Anieli do miana najstarszego hipka nic nie wiemy – jakkolwiek nie zmienia to wcale sytuacji i faktu, że nie jest najstarszym hipkiem w Europie.
   A Zamość jest w EAZA dosłownie od baaardzo niedawna (kilka dni!)- a wiemy to z pierwszej ręki 🙂 – ale szczegóły niebawem!

   • no to gratulacje dla Zamościa – ogród, który najbardziej jęczał że go nie chcą, wziął się za siebie i widać efekty – jak tak dalej pójdzie to zdążą z żyrafiarnią przed Krakowem 🙂

 2. Gratuluję wszystkim.

  Jeszcze małe pytanko: czy byłaby możliwość wydłużenia listy ostatnich komentarzy ? Często jest ich tyle (z 10), że po kilkugodzinnej nieobecności nie można się dowiedzieć kto i co skomentował.

   • Ok, da się zrobić! Żałujemy, że nie mamy technicznej możliwości zorganizowania tego tak, jak na forum, ale niestety, na razie jesteśmy skazani na taki szablon strony…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s