Nowe zwierzaki w poznańskim ZOO!

W ostatnich kilkunastu dniach w poznańskim Nowym ZOO pojawiło się kilku nowych mieszkańców – w szczególności na dziale kopytnych, który jest reprezentowany w Nowym ZOO przez wyjątkowo liczną grupę zwierząt.

Bizon leśny - dorosły osobnik (Nowe ZOO Poznań)

Zacznijmy zatem od bizona leśnego – oto bowiem 26 lipca na świat przyszła samiczka tego gatunku, która otrzymała imię Biedronka. Maluch ma jasnobrązową sierść i dość mocno odróżnia się od reszty stada.

Biedronka - młoda samiczka bizona, która urodziła się w poznańskim Nowym ZOO (fot. Nowe ZOO)

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze narodziny małego bizona w poznańskim Nowym ZOO – 4 maja bowiem urodził się samiec, Jerro. Obecnie ma już 5 miesięcy i bardzo szybko rośnie, powoli przeobrażając się w dorosłego osobnika – kiedy skończy pół roku będzie już miał ciemnobrązową sierść, taką jak osobniki dorosłe
Teraz młody bizon ma wreszcie z kim dokazywać na wybiegu, a także ucinać sobie popołudniowe drzemki.

Bizon leśny jest jednym z dwóch (obok bardziej znanego, preriowego) podgatunków bizona. Od razu mówimy – to on jest tym większym – 3 metry długości, 2 wysokości i tona wagi. Prawdziwe olbrzymy. Niestety, bardzo poważnie zagrożone wyginięciem – z uwagi na niewielką liczebność w naturze objęte są całkowitą ochroną gatunkową. Co więcej – są bardzo rzadkie także w ogrodach zoologicznych – na całym świecie zaledwie 11 ogrodów posiada w swoich zwierzostanach bizona leśnego, w tym 5 w Europie, a dwa w Polsce – oprócz Poznania są one także w Śląskim ZOO.
Poznańskie stado liczy obecnie 6 sztuk – dorosłego samca, trzy samice, młodego Jerro oraz młodziutką Biedronkę.
Więcej o stadzie poznańskich bizonów leśnych pisaliśmy m.in. tutaj.

Gazela tomi

Z kolei z ZOO w Hannoverze przyjechał do Poznania dziewięciomiesięczny samczyk gazeli Tomi.

Młoda tomi, która przyjechała do poznańskiego Nowego ZOO (fot. Nowe ZOO)

Po udanej, acz wyczerpującej, podroży samczyk przez sześć dni przebywał w zamkniętej stajni. Był to czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków i oswojenie z otoczeniem. Z resztą stada – czyli z dziewięcioma samicami – przybysz z Hannoveru poznał się na wybiegu, a samice z wielkim zainteresowaniem dokładnie obwąchały ,,nowego”. W Hannoverze samczyk miał do dyspozycji piaszczysty, nie pokryty roślinnością wybieg, z kolei w Poznaniu wybieg gazel porośnięty jest piękną trawą. Zmiana otoczenia doprowadziła do zabawnych sytuacji – wysoka trawa nieustannie go łaskotała, ponadto wielki ,,talerz” pełen jedzenia sprawił, że samczyk natychmiast po wyjściu ze stajni położył się na ziemi i nie przerywał jedzenia.

Kanczyle dwa!

Tym samym transportem z ogrodu w Lille we Francji przybyła do Poznania także oczekiwana od jakiegoś już czasu samiczka kanczyla mniejszego . Będzie stanowiła parę z samczykiem, który już mieszka w Pawilonie Zwierząt Nocnych.

Kanczyl mniejszy z poznańskiego Nowego ZOO

Samiczka jest bardzo młoda – urodziła się w październiku zeszłego roku. Od razu została połączona z poznańskim samczykiem – para ma się dobrze i nie zanotowano żadnych konfliktów. Dzięki temu jest wreszcie szansa na małe kanczyle w poznańskim ZOO.

Narodziny małego jelonka baweańskiego

A na koniec informacja wyjątkowej rangi – 15 sierpnia urodził się bowiem mały samczyk jelenia baweańskiego!

Jeleń baweański - Nowe ZOO Poznań

Wydarzenie to niezwykłe z kilku powodów.
Jelenie baweańskie są krytycznie zagrożone wyginięciem – jest to gatunek endemiczny, żyjący na zaledwie jednej, niewielkiej wyspie Bawean w Indonezji (wyspa ma powierzchnię niespełna 200 km kw, czyli znacznie mniejszą niż…Poznań). Szacuje się, że w warunkach naturalnych zostało już tylko około 250-300 sztuk.
Co więcej, poza Azją tylko dwa ogrody zoologiczne na świecie mają jelenie baweańskie w swoich kolekcjach – ZOO w Edynburgu (3 sztuki) oraz poznańskie Nowe ZOO właśnie – jako jedyne w Polsce. Warto tez dodać, że narodziny małego jelonka były jedynymi w tym roku na świecie!

Obecnie poznańskie stado liczy 7 sztuk – dwa dorosłe samce, 4 dorosłe samice oraz małego samczyka.

Więcej zdjęć poznańskich jeleni baweańskich oraz innych przedstawicieli tzw. „Fauny Filipin”  (świnie wisajskie i jelenie Alfreda) możecie zobaczyć tutaj.

6 comments on “Nowe zwierzaki w poznańskim ZOO!

      • Zawsze obiecuję sobie, że podczas następnej wyprawy do Zoo zabiorę ze sobą lornetkę i oczywiście zapominam. Może do biletów powinni dołączać lornetki teatralne 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s